12.03.06, 14:47
Obserwuj wątek
    • allemma Re: Czy : 12.03.06, 14:51
      Przepraszam ! brak wprawy! Czy "Czara Ognia" nie jest zbyt brutalna dla dzieci?
      Czy jest groźniejsza niż książka? (Mam na myśli ośmiolatka)
      • ewengarda Re: Czy : 12.03.06, 16:02
        Moim skromnym zdaniem, Harry Potter (poza pierwsza i druga czescia) NIE jest
        ksiazka dla dzieciakow. A juz od czwartego tomu w gore, to moim zdaniem jest dla
        osob w wieku przynajmniej gimnazjalnym.
        Co prawda moi mlodsi podopieczni, majacy 10-11 lat sa innego zdania, ale tez po
        rozmowach z nimi widze, ze niekoniecznie dobrze rozumieja te ksiazki i odbieraja
        je zupelnie inaczej niz ja, czy moi znajomi, nieco starsi czytelnicy HP.
        Pewnie naraze sie mlodszej czesci uzytkownikow naszego forum, ale szczerze
        mowiac nie spedza mi to snu z powiek - to juz jest kwestia decyzji ich rodzicow,
        nie mojej.
        A film"Czara Ognia", bo z kontekstu rozumiem, ze o niego chodzi, to tylko
        wizualizacja tresci ksiazki, ktora sama w sobie jest dosyc brutalna i zawiera
        sceny nieco drastyczne. Wszystko jest kwestia rozmiarow wyobrazni - ja czytajac
        tekst "widze" go, wiec mi filmy sa niepotrzebne, natomiast moge zrozumiec, ze na
        osmiolatka film dziala wielokrotnie mocniej, niz slowo pisane (nawet jezeli nie
        sam je czyta, a Ty to robisz).
        W USA ten film dostal kategorie PG-13, poprzednie czesci byly bez ograniczen,
        wiec to juz o czyms swiadczy.
        W Polsce oczywiscie pies z kulawa noga nie przestrzega zadnych ograniczen
        wiekowych - na premierze Czary, ktora byla w koncu w srodku "szkolnego tygodnia"
        po polnocy, klebily sie tlumy dzieciakow, czesc z nich byla moze nawet mlodsza
        niz Twoj potomek.
      • kochanica-francuza Re: Czy : 12.03.06, 16:35
        allemma napisał:

> Przepraszam ! brak wprawy! Czy "Czara Ognia" nie jest zbyt brutalna dla dzieci?
        > Czy jest groźniejsza niż książka? (Mam na myśli ośmiolatka)

Ja bym tego ośmiolatka trzymała z dala i od książki, i od filmu. Są bardziej
        szkodliwe dla dzieci w tym wieku niż bierne palenie. :-)
        • maly_jelen Re: Czy : 12.03.06, 16:42
          Mam 12 lat, jak czytałam 6 częśc miałam jeszcze 11 i jakoś mi sie to napsychice
          nie odbiło, w przeciwieństwie do was;P
          Przecież Harryu Potter jest książką dla dzieci, a nie dla takich starych konie
          jak wy;P
                • laverata Re: Czy : 12.03.06, 17:07
                  Taa, eeela, na pewno z powodu twojej opini dzieci przestaną czytać Pottera;P
                  Tak jak powiedział jeleń, twoja opinia była nietrafan. czyli mówiąc krótko...
                  SRUTU-TUTU;)
                  • tonks666 Re: Czy : 12.03.06, 17:44
                    biedne dzieci... po przeczytaniu Pottera w wieku 11 lat mają tak krzywą
                    psychikę, iż wydaje im się, że są zwierzętami (np. jeleniami)... Te książki
                    chyba rzeczywiście są niebazpieczne...;P
                    • misia9943 Re: Czy : 12.03.06, 18:02
                      Ach, przemówiła nasza ukochana tonks...na pewno w nocy ugania się za
                      śmierciożercami ;)
                      Gratuluję udanej kariery. A twój romans z Lupinem...to dopiero;)
                      LOL! Śmieszna jesteś, Tonks! A może powinnam mówić ci Nimfadora;P???
                      • tonks666 Re: Czy : 12.03.06, 18:33
                        misia9943 napisała:

> Ach, przemówiła nasza ukochana tonks...na pewno w nocy ugania się za
                        > śmierciożercami ;)

co za ironia:)
                        a co do Lupina, to jest całkiem, całkiem;P
                        Tobą może się kiedys zainteresuje jakiś Niedźwiedź z zakozanego lasu;) póki co,
                        możesz bawić moje małe dzieci:)
                        • laverata Re: Czy : 12.03.06, 19:10
                          Łał! Mam nadzieję, że u psychiatrii mają jeszcze wolne miejsca. Z którego
                          miasta jesteś? To się dowiem, jaki zakład zamknięty jest najlepszy... ;P
                          • mruczesobie Re: Czy : 12.03.06, 19:22
                            Znajoma czyta własnie 8-latkowi ,obecnie Czare ognia-jak sama mówi,jest
                            zmęczona nieczytaniem mnóstwa fragmentów nienadających sie dla dzieci w wieku
                            jej synka-ja nie polecam ani filmu,ani książki dziecku,które samo nie przeczyta
                            i nie zechce...a film zawsze po lekturze
                  • eeela Re: Czy : 13.03.06, 13:44
                    > Taa, eeela, na pewno z powodu twojej opini dzieci przestaną czytać Pottera;P
                    > Tak jak powiedział jeleń, twoja opinia była nietrafan. czyli mówiąc krótko...
                    > SRUTU-TUTU;)

Ja nie wyrazilam opinii, ze dzieci nie powinny czytac Harry'ego. To jelen
                    oswiadczyl, ze ksiazka jest dla dzieci i starsi nie powinni jej czytac.
                    Ja tylko wiem, ze w ksiazkach o Harrym jest wiele rzeczy, ktorych dzieci nie sa
                    w stanie pojac; roznych zabaw z tekstami kultury, gier jezykowych, dwuznacznosci
                    budowanych profilow psychologicznych.
          • zielona2000 Re: Czy : 12.03.06, 20:04
            Cóż, jestem starsza od Ciebie zaledwie o trzy lata, Harrego zaczęłam czytać dwa
            lata temu, czyli jak miałam 13 lat. Jak dal mnie to nie jest ksiązka dla ośmio,
            dziewiącio dziesięcio czy nawet jedenasto -latków. I najwyraźniej odbiło ci się
            na psychice skoro do starszych (o troche czy sporo - to bez różnicy) od siebie
            nazywasz "starymi koniami" itp. co według mnie jesrt zwyczajnie chamskie i
            wykazuje brak szacunku...
            • allemma Re: Czy : 12.03.06, 20:21
              Dzięki za rady! Przeczytałam wszystkie części Harry Pottera, książka "Czara
              ognia" jest rzeczywiście trochę straszna, ale kolejne są jeszcze
              straszniejsze.Nie zgadzam się z twierdzeniem, że HP jest książką tylko dla
              dzieci, jestem "stara", ale dawno żadna książka mnie tak nie wciągnęła,może
              dlatego, że dzięki HP mam o czym rozmawiać z rówieśnikami mojego syna!A to
              chyba jest najważniejsze znaleźć wspólny język z dziećmi!
          • kanna Re: Czy : 13.03.06, 09:55
            Musisz poczekac kilka lat, maly_jeleniu, zeby móc to ocenić.

ja bym poniżej gimnazjum (ew. koniec podstawówki) nie pozwalała czytać, ew.
            jeśli młodsze dziecko MUSI przeczytać, to razem z dorosłą osobą (np. głośno mu
            czytac na dobranoc), żeby dało sie na bieżąco obgadywać.

pozd. Ania
      • anyzrata Re: Czy : 12.03.06, 21:11
        a moim zdaniem autorce chodziło o to, by dzieci dorastały razem z kolejnymi
        tomami. stad pierwsze są łagodne, a następne coraz bardziej - nazwijmy
        to "ekscytujące".;) w koncu 10., czy 12-latek nie zrozumie problemów
        dojrzewających bohaterów 5 czy 6 tomu HP. w każdym razie zupełnie inaczej je
        zinterpretuje.
        no i oczywiście inaczej będziemy to wszystko odbierać my dorośli.;) to tak jak
        z filmowymi bajkami dla dzieci. dlaczego tak ważny jest rewelacyjny dubbing?
        żeby rodzic wybierający się z dzieckiem do kina też miał się z czego pośmiać.
        • maly_jelen Re: Czy : 12.03.06, 21:23
          Dobrze jest zaczac w wieku 9 lat od pierwszej, a potem po prostu - ja juz
          zostalo madzre powiedziane - dorastac z kasiazka.

PS. Mocno przesadziliscie, ze HP nie jest dla jedenastolatków. Ja go czytala, i
          totalnie w ogóle mnie to nie poruszylo. Widocznie istnieja wrazliwsi ode mnie;D
          • allemma Re: Czy : 12.03.06, 21:27
            Po prostu dla Ciebie jest to naturalne, ponieważ czytasz sama.Ja tak naprawdę
            przesiewam dla dziecka treść książki, bo sam nie przeczyta. Myślę, że stąd
            różnica w interpretacji.Ale na pewno fajnie, że osoba mająca 11 lat czyta
            książki! I za to najbardziej cenię J.K Rowling- po prostu obudziła miłość do
            książek wśród młodych ludzi i nie tylko>
              • allemma Re: Czy : 12.03.06, 21:44
                U mnie fascynacja HP zaczęła się od tego roku. Niby pierwszą książkę kupiłam
                dla syna , ale kolejne już dla siebie. Czytam , czytam i za każdym razem
                odbieram to inaczej i trafia do mnie to bardzo mocno mimio ,że jestem od
                Ciebie "mały jeleniu " trochę starsza. ( czy mały jelen to od patronusa hp?)
              • kochanica-francuza Re: Czy : 12.03.06, 21:47
                maly_jelen napisała:

> Ona po prostu tak pisze, że umie do nas dotrzeć;)

A ja myślę, że ona pisze o innym świecie, niż był w dawnych baśniach. O świecie,
                w którym nie wiadomo, kto jest wrogiem, kto przyjacielem, i czy zwycięstwo nie
                stanie się klęską. Taki jest świat postmodernistyczny, w którym żyjecie, i to
                wam odpowiada, bo to was otacza.
                • allemma Re: Czy : 12.03.06, 21:52
                  zGADZAM SIĘ Z TOBĄ ! TO JEST INNY ŚWIAT DLATEGO TAK NAS WCIĄGA ZARÓWNO
                  DOROSŁYCH JAK I DZIECI! I TO JEST CUDOWNE, ŻE MOŻEMY ROZMAWIAĆ NIE ZWRACAJĄC
                  UWAGI NA WIEK,ŻE MOJE DZIECKO BUDZI SIĘ RANO I PYTA KIEDY PRZECZYTAMY KOLEJNY
                  ROZDZIAŁ. TO JEST FAJNE!!!! SZKODA,ŻE JESZCZE TYLKO JEDNA KSIĄŻKA SIĘ UKAŻE!
        • pavvka Re: Czy : 14.03.06, 16:23
          anyzrata napisała:

> a moim zdaniem autorce chodziło o to, by dzieci dorastały razem z kolejnymi
          > tomami. stad pierwsze są łagodne, a następne coraz bardziej - nazwijmy
          > to "ekscytujące".;) w koncu 10., czy 12-latek nie zrozumie problemów
          > dojrzewających bohaterów 5 czy 6 tomu HP. w każdym razie zupełnie inaczej je
          > zinterpretuje.

Zgadzam się. Każdy tom jest z założenia przeznaczony z grubsza dla osób w takim
          wieku, w jakim jest akurat Harry (i starszych).
    • simply-bright Re: Czy : 13.03.06, 17:36
      Zaczęłam czytać HP w drugiej czy trzeciej klasie podstawówy.
      Z moją głową wszystko w porządku :) nic się nie zmieniło, oprócz tego, że nie
      mam problemów na polskim.
      Pomyślcie o tym, że są tacy którzy nie czytają NIC.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka