Dodaj do ulubionych

Wasze ulubione stare filmy

10.09.07, 20:43
Przyznam, że wyjątkową sympatią darzę stare filmy polskie. A osobliwie te z
lat 60. i końca 50. A szczólnie Wojciech Jerzy Has był zdolny stworzyć taki
niezwykły klimat. I ci aktorzy, którzy wtedy grali - Kobiela, Cybulski,
Maklakiewicz, Opaliński. Nie to co te dzisiejsze Mroczki, Małachy czy inne
patałachy.
Obserwuj wątek
    • nakole Re: Wasze ulubione stare filmy 10.09.07, 20:57
      Ha, dopiero co w TV powtarzali Popiół i Diament wg Wajdy. To tak a
      propos wspomnianego przez Ciebie Zbyszka Cybulskiego. Kiedy pierwszy
      raz oglądałem ten film zrobił na mnie niesamowite wrażenie i nawet
      teraz, po latach, pewne sceny z tego obrazu odbieram z takim samym
      przejęciem.
      Szkoda, że Cybulski tak wcześnie i tak tragicznie odszedł z tego
      świata.
      • markus.kembi Re: Wasze ulubione stare filmy 10.09.07, 21:04
        Kobiela też długo nie pożył. A obaj byli u szczytu kariery.
        • nakole Re: Wasze ulubione stare filmy 10.09.07, 21:21
          To prawda. Dla Kobieli memento mori to była rola w "Przekładańcu"
          nakręconym wg noweli Lema pt czy "Pan istnieje Mr Johns" (chyba
          dobrze pamiętam tytuł).
          www.wajda.pl/pl/filmy/film11.html
      • ewa9717 Re: Wasze ulubione stare filmy 11.09.07, 18:02
        Jakoś nigdy nie załapałam się na kult Cybulskiego, a w "Popiele i
        diamencie" dużo większe wrażenie zrobił na mnie Adam Pawlikowski.
        Ale on zawsze na mnie robił duże wrażenie...
    • floo77 "jak być kochaną" 10.09.07, 21:07
      i 'Pętla" Hasa, jak dla mnie rewelacja. Czarno-białe, z klimatem,
      boski Holoubek w prochowcu w "Petli" - grał alkoholoika, a anegdotka
      głosi, że jako jedyny z ekipy nie pił :-] No i Krafftówna, Cybulski,
      Jędrusik w "Jak być kochaną". Świetne.

      A "Pociąg" Kawalerowicza "Matka Joanna od Aniołów", oj można by
      wymieniać :]]
      • markus.kembi Re: "jak być kochaną" 10.09.07, 21:13
        Oj, tak. Uwielbiam te filmy, wszystkie przez Ciebie wymienione :-)
      • kubissimo Re: "jak być kochaną" 11.09.07, 00:01
        sugerujesz, ze Aleksandra Slaska chodzila pijana na planie
        PETLI? ;)))
        • tojajurek A propos Holoubka :-))) 11.09.07, 00:40
          Pewnie znacie taką anegdotkę - ale warto przypomnieć (Panie wybaczą -
          brzydkie wyrazy tylko cytuję):

          Gustaw Holoubek opowiedział niedawno następującą historię, która –
          jego zdaniem – świetnie ilustruje to, co się teraz dzieje w polskiej
          polityce.
          Przed laty na próbie w jednym z teatrów Kalina Jędrusik zapaliła
          papierosa. Na scenie nie wolno palić papierosów, więc zbliżył się
          strażnik i powiedział: „Proszę zgasić papierosa, bo tu nie wolno
          palić”. A Kalina, jak to Kalina – z wdziękiem odparła: „Odpierdol
          się strażaku”. I on się strasznie zamyślił, poszedł za kulisy i tam
          trwał jakiś czas. Potem nabrał powietrza, wrócił na scenę, ale tam
          już nie było Kaliny, tylko Basia Rylska. On jednak tego nie
          zauważył, bo oczy zaszły mu bielmem wściekłości i krzyknął do
          Rylskiej: „Ja też potrafię przeklinać, ty kurwo stara!”. Kompletnie
          zdumiona Basia pobiegła do Edwarda Dziewońskiego, który był
          reżyserem spektaklu i powiedziała mu, że strażak zwariował, bo ją
          zwyzywał bez żadnego powodu. Dziewoński strasznie się zezłościł,
          poszedł do strażaka i powiedział: „A pan jest chuj!”. Tylko, że
          strażak był już inny.
          • jdbad Re: A propos Holoubka :-))) 11.09.07, 07:06
            gdzieś to czytałam:)))
            Ze starych polskich filmów lubię 'Prawo i pięśc' oraz 'Pasażerkę'.
            Szkoda, ze Munk miał ten wypadek....
            • kowal70an Zezowate szczęście 11.09.07, 19:29
              Kobiela jest rewelacyjny w roli Piszczyka! To absolutna polska
              klasyka!
          • kubissimo Re: A propos Holoubka :-))) 11.09.07, 23:55
            chich, pamietalem tylko do momentu jak straznik zbluzgal Rylska,
            zapominalem, ze jeszcze sie komus dostalo :)
            • noizzy Re: A propos Holoubka :-))) 12.09.07, 01:09
              Co do ulubionych filmów to "Casablanca" i inne filmy z Bogartem (nawet "San
              Quentin" z jednym z najbardziej kiczowatych zakończeń wszechczasów ;) ). Do tego
              "przedpotopowe" komedie z Abotem i Costello ;)
    • mhadau1 Re: Wasze ulubione stare filmy 12.09.07, 08:52
      jednym z moich ulubionych filmów jest Dyktator Chaplina. Większość
      filmików z K.Hepburn i S.Tracy.
      z polskich - Noż w wodzie Polańskiego, Ziemia Obiecana i Kanał
      Wajdy. ale jest tego sporo.
      • mhadau1 Re: Wasze ulubione stare filmy 12.09.07, 08:54
        co jakis czas "odkrywam" jakis stary polski filmik - który jest dla
        mnie kompletnym zaskoczeniem - a którego wczesniej nie znałem.
        najczęściej znajduje cos na kanale Kino Polska. a wydawałoby sie że
        przez te 30 lat życia - wszystko co wartościowe i ciekawe - już
        obejrzałem.
    • siostra_pelagia Re: Wasze ulubione stare filmy 12.09.07, 08:56
      Zdecydowanie filmy z Katherine Hepburn i Bogartem, westerny, film
      noir i ekspresjonizm niemiecki.
      • ewa9717 Re: Wasze ulubione stare filmy 12.09.07, 13:32
        Z przyjemnością ogladam własciwie wszystko, o czym już pisaliście,
        dorzucę Freda Astaire'a z Ginger Rogers, filmy z Cyd Charisse (?),
        genialnie zatańczoną "Deszczową piosenkę" i "Pół zartem pół serio".
        • jdbad Re: Wasze ulubione stare filmy 12.09.07, 17:16
          To ja dorzucę Kurosawę, te czarno-białe wszystkie:)
          ostatnio był w Ale kino przegląd jego filmow. Prawdziwa przyjemnośc.
          • markus.kembi Re: Wasze ulubione stare filmy 12.09.07, 17:42
            Nie tak ostatnio, bo chyba w ubiegłym roku. Ale świetnie się oglądało. Głównie
            dzięki Toshirô Mifune.
            • jdbad Re: Wasze ulubione stare filmy 12.09.07, 21:18
              ostatnio to pojęcie względne:)))))
    • mangold Re: Wasze ulubione stare filmy 12.09.07, 17:49
      "Ekstaza" Gustava Machaty'ego
      • tojajurek Re: Wasze ulubione stare filmy 12.09.07, 21:41
        Ze starych filmów szczególnym sentymentem darzę "Świat się śmieje"
        Aleksandrowa. Może dlatego, że był to pierwszy film, jaki w życiu
        widziałem. No i moja pierwsza bytność w kinie. Był to rok 1945, a
        kino nazywało się "Giewont", przy ul. Orkana w Zakopanem, gdzie
        wówczas mieszkaliśmy. Nigdy wcześniej w moim krótkim życiu się tak
        nie śmiałem - z tego śmiechu (chyba przy scenie z prosiakiem na
        półmisku) tak wierzgałem nogami, że kopnąłem w głowę faceta, który
        siedział przede mną. Rodzinie postawiłem potem ultimatum, że na ten
        film chodzimy codziennie i tak było bodaj przez tydzień.
        Do dziś zresztą uważam, że to jedna z lepszych przedwojennych
        komedii ze znakomitą muzyką i mało nachalnym posłaniem ideologicznym.
    • zettrzy Re: Wasze ulubione stare filmy 15.09.07, 20:56
      nie pamietam tytulu... to bylo cos o szkodliwosci palenia
      papierosow, w jakiejs sali bodajze na geografii czy prawie w UWie, w
      latach 70, jako dodatek do Przepraszam czy tu bija
      tekst czytal Opalinski, no genialna kreacja, zwlaszcza to "ojojojoj"
      dodane do obrazu nikotyny atakujacej pluca
      aha, to byl film krotki ;)
      • markus.kembi Re: Wasze ulubione stare filmy 15.09.07, 22:45
        A więc mam dla Ciebie miłą niespodziankę. Ten film to:
        <a href=http://tiny.pl/1x26>Te wspaniałe bąbelki w tych pulsujących limfocytach</a>

        • markus.kembi Re: Wasze ulubione stare filmy 15.09.07, 22:48
          Jeszcze raz link:

          Jeszcze raz: "Te wspaniałe bąbelki w tychpulsujących limfocytach"

          • zettrzy Re: Wasze ulubione stare filmy 15.09.07, 22:49
            tak! dziekuje! to jest wlasnie to!
            no to teraz nie bede mogla spac i jesc dopoki tego sobie prywatnie
            nie zabezpiecze ;)
            • karelia Re: Wasze ulubione stare filmy 13.05.08, 12:23
              "Rebeka"
    • stara_dominikowa Re: Wasze ulubione stare filmy 13.05.08, 19:45
      lubię te stare, polskie, przedwojenne. banalna fabuła; wyznania typu: "panie
      Janku... kocham Pana"; Mieczysławę Ćwiklińską układającą z wdziękiem pasjansa,
      mdlejącą z egzaltacji i mówiącą z wyrzutem "mój dyogi!"; podstarzałych,
      podskakujących amantów z zegarkami na łańcuszku i młodych, przepysznych
      kawalerów z bogatych domów gardzących majątkiem na rzecz prawdziwej miłości do
      biednej panny Krysi.

      nawet "Trędowata" ma swój styl i klimat w scenerii z lat 30' i z Elżbietą
      Barszczewską.
    • jasza07 Re: Wasze ulubione stare filmy 13.05.08, 20:34
      Błękitny Anioł i Lola-Lola śpiewająca "Jestem tu tylko po to, by
      kochać mnie"
      O niemieckim filmie przedwojennym można mówić długo i ciekawie.
      Murnau i jego Symfonia Grozy - toż to perełka, dająca wzór na
      dziesięciolecia filmom wampirycznym.

      Ale widzę, że Stare Kino to też filmy z lat '60, więc nie od rzeczy
      będzie przypomnieć uroczą nowelkę filmową "Ja gorę!" z Rudzkim,
      Turkiem, i przede wszystkim Jerzym Wasowskim w roli znudzonego
      biskupa - sybaryty.
      Czasem żal, że nie powtórzą tego w telewizorze, ach...
      • karelia Re: Wasze ulubione stare filmy 18.05.08, 20:14
        "Pan tu sobie w karty grasz, a ja goreeee" byl to cykl "Opowiesci
        niesamowite" A pamietesz ten film-opwiesc o pociagu jadacym do
        nikad, gdzie "pogrzebnicy" smieja sie do rozpuku? A pociag
        mknieee...
        • markus.kembi Re: Wasze ulubione stare filmy 18.05.08, 22:15
          "Opowieści niesamowite" to temat na osobny wątek. Który niniejszym zakładam.
    • karolk0 Re: Wasze ulubione stare filmy 03.06.08, 19:39
      no to jak znalazl :) filmy polskiej szkoly filmowej sa dostepne na
      www.polskaszkolafilmowa.pl jak dla mnie super sprawa.
      pozdrawiam i milego ogladania :)
      • libl Re: Wasze ulubione stare filmy 09.03.09, 15:51
        Jakoś trudno mi myśleć o powojennych filmach, że to już stare kino, więc skupię się tutaj tylko na tych sprzed 1945. Moje ulubione: Chaplin - w zasadzie wszystko, Keatona "Rozkosze gościnności" (przezabawny film), duże wrażenie zrobiło na mnie "Męczęństwo Joanny d'Arc" Carla Th. Dreyera, także "Pancernik Potiomkin" Eisensteina.
        To filmy nieme. Z kina dźwiękowego to uwielbiam "Ich noce" Capry - lekki, zabawny, inteligentny. Nic a nic się nie zestarzał. No i arcydzieło Wellesa "Obywatel Kane". To kilka rzeczy, które teraz do głowy mi przychodzą.
    • 903karol Re: Wasze ulubione stare filmy 01.10.14, 12:03
      Lubię filmy z lat 60., polskie i zagraniczne, jeśli miałbym wymienić ulubionego reżysera... może Federico Fellini.
    • aga2881 Re: Wasze ulubione stare filmy 08.03.16, 16:28
      Polskie filmy zawsze wydają się najbliższe - nie ma to jak specyficzny koloryt miejsca. Ja uwielbiam też klasyki światowe, jak np. "Dolce vita" Felliniego. PS: polecam zajrzeć na stronę www.oldcamera.pl
      • aga2881 Re: Wasze ulubione stare filmy 08.03.16, 16:33
        oldcamera.pl/ - link
    • laura9191 Re: Wasze ulubione stare filmy 07.06.16, 13:32
      Dla mnie najlepszym filmem jest Przeminęło z wiatrem, świetny film, bardzo często do niego wracam. Z polskich starych filmów bardzo lubię Lekarstwo na miłość z Kaliną Jędrusik
      • pi.asia Re: Wasze ulubione stare filmy 18.07.16, 08:14
        Już myślałam, że nikt nie wspomni o "Przeminęło z wiatrem"! Absolutne arcydzieło, doskonała obsada (no, może z wyjątkiem Leslie Howarda w roli Ashley'a - trudno uwierzyć, żeby śliczna Scarlett kochała się w takim łysiejącym, zasuszonym dziadydze ;)) i wspaniała realizacja. A jak jeszcze trochę się poczyta o tej realizacji, to podziw wzrasta. Jeden przykład - uszyto SIEDEMNAŚCIE egzemplarzy różowo-fioletowej sukienki Scarlett, każdy o innym stopniu zniszczenia - wypłowiały, sprany, pocerowany... wszystko po to, żeby zubożała, ciężko harująca bohaterka nie wyglądała jak prosto od krawca.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka