Dodaj do ulubionych

Wiganna i Riwana - co Wy na to?

28.05.06, 20:50
Planujemy z moim ukochanym imię dla córeczki. Faworytką jest Wiga, a Riwanka
to "wyjście awaryjne". Co sądzicie o tych imionkach i czy w ogóle w Polsce uda
się je zarejestrować?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za opinie!
Obserwuj wątek
    • llora Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 28.05.06, 21:04

      Raczej nie da sie zarejestrowac ale nigdy nic nie wiadomo.Srednio mi sie
      podobają te imiona,nie brzmią zle ale są zbyt wydziwione.Riwana kojarzy mi sie
      z rivanolem.
    • gaudencja Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 28.05.06, 21:30
      Wiganna nie jest właściwie imieniem (nikt tak się w Polsce nie nazywa), tylko
      sklejką dwóch innych imion - Jadwigi i Joanny.
      Nie wiem, czy będzie możliwe do zarejestrowania, ale warto wystąpić o opinię do
      Rady Języka Polskiego. Być może zaaprobuje to imię, a Wasza córeczka będzie
      pierwszą w historii osobą, która sie tak będzie nazywać. Nowe imiona przecież
      powstają.
      Co do Riwany/Riwanny, nie mam pojęcia skąd się wzięło to imię, ale Riwan jest w
      Polsce 49, a Riwann - 2. Być może jest to jakaś wariacja na temat żydowskiego
      imienia Ryfka, Ryfa (Rebeka), bo jest też ono zarejestrowane w Polsce jako
      Riwka (3 razy) i Riwa (10 razy). W sprawie zarejestrowania tego imienia równiez
      należałoby napisać po opinię do Rady Języka Polskiego. Koniecznie to zróbcie w
      przypadku obu imion! jestem bardzo ciekawa opinii Rady. Wystarczy napisać
      mejlem, adres znaleziecie u dołu tej strony:
      rjp.pl/?mod=kontakt
      Dorzucam jeszcze dodatkowe propozycje: Wirgilia lub Wirydiana (bez problemow z
      rejestracją).

      A co planujecie dla chlopca? I czy dziecię jest już w drodze?
      • zakochalam_sie Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 28.05.06, 22:27
        Dzieciątko na razie jeszcze nie w drodze, ale w planach jak najbardziejsmileSynek
        miał być Filip, ale teraz zbyt się skomercjalizował i to imię
        zdyskwalifikowałam, więc może Konstanty lub Kornel? I bardzo dziękuję za odpowiedź!
        • olianka Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 26.07.06, 14:37
          Trochę to trwało, ale dzisiaj dostałam odpowiedź od RJP.

          "Wyrażam opinię, że imiona Wiganna i Riwana nie naruszają kryteriów stosowanych
          przy wyborze imienia oficjalnego dla dziewczynki. Kończą się na -a, nie są
          ośmieszające ani nieprzyzwoite, ani zdrobniałe. W wyszukiwarce internetowej
          znajduje się kobiety zarówno o jednym, jak o drugim imieniu (pierwsze ktoś
          interpretuje jako powstałe z cząstek imion Jadwiga i Joanna...). Proszę tylko
          wziąć pod uwagę to, że z takim oryginalnym imieniem córeczka może mieć kłopoty,
          chociażby przy próbie szukania i ustalania daty imienin (a nieobchodzenie
          imienin, gdy wszystkie jej koleżanki będą je miały, odbierze jako niezasłużoną
          karę)."

          To wygląda na to, że jednak za lat kilka będę miała Wigę smile
          • abiela Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 26.07.06, 14:44
            Dziekujemy za zacytowanie odpowiedzi.
          • gaudencja Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 26.07.06, 15:13
            Ciekawe... smile
            • gaudencja Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 26.07.06, 15:14
              BTW jak widać nawet RJP internet zastepuje inne źródła, co jest mimo wszystko
              smutne.
      • mera73 Riwka / Rebeka o/t 28.03.07, 00:28
        gaudencja napisała:

        > Wiganna nie jest właściwie imieniem (nikt tak się w Polsce nie nazywa), tylko
        > <a
        href="https://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12924&w=18814728&v=2&s=0">sklejką
        dwóch innych imion</a> - Jadwigi i Joanny.
        > Nie wiem, czy będzie możliwe do zarejestrowania, ale warto wystąpić o opinię do
        >
        > Rady Języka Polskiego. Być może zaaprobuje to imię, a Wasza córeczka będzie
        > pierwszą w historii osobą, która sie tak będzie nazywać. Nowe imiona przecież
        > powstają.
        > Co do Riwany/Riwanny, nie mam pojęcia skąd się wzięło to imię, ale Riwan jest w
        >
        > Polsce 49, a Riwann - 2. Być może jest to jakaś wariacja na temat żydowskiego
        > imienia Ryfka, Ryfa (Rebeka), bo jest też ono zarejestrowane w Polsce jako
        > Riwka (3 razy) i Riwa (10 razy). W sprawie zarejestrowania tego imienia równiez
        >
        > należałoby napisać po opinię do Rady Języka Polskiego. Koniecznie to zróbcie w
        > przypadku obu imion! jestem bardzo ciekawa opinii Rady. Wystarczy napisać
        > mejlem, adres znaleziecie u dołu tej strony:
        > rjp.pl/?mod=kontakt
        > Dorzucam jeszcze dodatkowe propozycje: Wirgilia lub Wirydiana (bez problemow z
        > rejestracją).
        >
        > A co planujecie dla chlopca? I czy dziecię jest już w drodze?
        >

        Ja chciałam tylko nieśmiało nadmienić, że Riwka to autentyczne brzmienie
        hebrajskiego imienia, w innych językach znanego jako Rebeka. Tak to imię brzmi w
        Starym Testamencie. Ryfka czy Ryfa to fonetyczne zniekształcenia czy też
        przeinaczenia tego imienia. Dla zainteresowanych Riwka brzmi bardziej hebrajsko,
        a Ryfka bardziej w "jidysz".
        • gaudencja Re: Riwka / Rebeka o/t 28.03.07, 22:06
          mera73 napisała:

          Ryfka czy Ryfa to fonetyczne zniekształcenia czy też
          > przeinaczenia tego imienia.

          Spolszczenia raczej; Riwka jest kompletnie niezgodna z polską ortografią.
          Praktycznie żadnego imienia poza staropolskimi nie używa się w Polsce z
          autentyczną fonetyką i autentyczną pisownią, chyba ze przypadkiem jest zbiezna
          z właściwościami jęz. polskiego.
    • martuszkaw Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 26.07.06, 18:53
      Wiganna mi się z wigami kojarzy. Riwana z riwanolem. Zastanawiam się dlaczego
      Riwana a nie Riwanna? Skąd czerpiecie inspiracje? M.
      • olianka Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 26.07.06, 20:26
        martuszkaw napisała:

        >Zastanawiam się dlaczego
        > Riwana a nie Riwanna?

        Znałam kiedyś Riwanę i mi to utkwiło w pamięci. Ale o ile Wiganna podoba mi się
        nieprzerwanie od jakiś 8 lat, to do Riwany aż tak przekonana nie jestem. Ja
        natomiast nie wpadłabym na pisanie tego imienia przez dwa "n".
        • simply_z Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.07.06, 01:19
          wolalabym chyba Riwannę jak juz ,a Wiganna? -och ,okropnewink
    • lirael Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.07.06, 10:24
      Sytuacje, kiedy ktoś konsekwentnie realizuje swoje marzenie, zawsze napawają
      mnie optymizmem. Gratuluję pozytywnej odpowiedzi RJP.
      Mnie rozważane przez Was imiona nie zachwycają. Wiganna kojarzy mi się z
      angielskim słowem "wig" czyli peruka. W Riwannie natomiast przeszkadza
      mi "wanna".
      Może rozważycie Wiwianę/Wiwiannę?
      Imię kojarzace się z legendą arturiańską, tak miała na imię Pani z Jeziora
      www.britannia.com/history/biographies/nimue.html
      Jest tam sporo o samym imieniu i hipotezach dotyczących jego genezy.
      Natomiast w "Opowieściach Okrągłego Stołu" Boulengera znalazłam informację, że
      jest to imię chaldejskie i oznacza "Ani mi się śni" smile (Wrocław 1996, s. 60)
      Na świecie funkcjonuje jako Vivian, Vivien (słynna Vivien Leigh), Viviana,
      Vivienne.
      Wątek zarchiwizowany o Wiwiannie:
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12924&w=29583827&v=2&s=0
      Moc serdeczności.
      • gaudencja Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.07.06, 10:26
        Bibiana jest utworzona od łac. imienia rodowego Vivius/Vivia, co z kolei
        pochodzi od łac. vivus - "żywy, żwawy".
        • makova Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.07.06, 14:18
          Bardzo przepraszam ale Wiganna jednoznacznie kojarzy mi sie z wagina.
          • trrruskawa Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.07.06, 14:43
            Mi trochę tez...
            • katkaps Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 30.07.06, 18:55
              a mi sie to kojarzy z wanną ech... jak co komu
              P.S. ja dalam oklepane imie Wojciech bo nie lubie udziwnien wink
              • olianka Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 31.07.06, 16:30
                A jak zdrabniać Wiwian(n)ę, żeby ładnie było?
                • abiela Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 31.07.06, 20:50
                  olianka napisała:

                  > A jak zdrabniać Wiwian(n)ę, żeby ładnie było?

                  Wiwi, Wiwianka, Anka, Aneczka?
          • eluch_a Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.03.07, 23:39
            Dobrze, że to powiedziałaś, bo mi też wink
    • linna-altair Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 06.08.06, 14:52
      Żadne z imion mi się nie podoba.Riwana kojarzy mi się z Rihanną i Ribanną.
      • olianka Wiganna 03.12.06, 13:33
        Pozostaje mi mieć nadzieję, że to imię będzie kojarzone tak:
        pl.wikipedia.org/wiki/WIG20
        • mamagai Re: Wiganna 03.12.06, 17:26
          A mi się Wiganna podoba!
        • olianka Re: Wiganna 26.03.07, 22:58
          Niedawno na forum była Mama Klary Wiganny smile Jak miło czytać tak piękny zestaw smile
    • eluch_a Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.03.07, 23:28
      Mnie się nie podobają.
      • bodomlake Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 28.03.07, 22:46
        Wiganna mi się nie podoba, za to Riwana- bardzo smile
    • Gość: riwana Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 11:22
      Cześć. Jeżeli chodzi o imię Riwana, to napewno uda Ci się zarejestrować Ja mam
      tak na imię,Urodziłam się w latach 70-tych i wtedy było trochę kłopotu z
      rejestracją, ale teraz już nie ma.życzę powodzenia gorąco pozdrawiam riwana

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.