zakochalam_sie 28.05.06, 20:50 Planujemy z moim ukochanym imię dla córeczki. Faworytką jest Wiga, a Riwanka to "wyjście awaryjne". Co sądzicie o tych imionkach i czy w ogóle w Polsce uda się je zarejestrować? Pozdrawiam i z góry dziękuję za opinie! Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
llora Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 28.05.06, 21:04 Raczej nie da sie zarejestrowac ale nigdy nic nie wiadomo.Srednio mi sie podobają te imiona,nie brzmią zle ale są zbyt wydziwione.Riwana kojarzy mi sie z rivanolem. Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 28.05.06, 21:30 Wiganna nie jest właściwie imieniem (nikt tak się w Polsce nie nazywa), tylko sklejką dwóch innych imion - Jadwigi i Joanny. Nie wiem, czy będzie możliwe do zarejestrowania, ale warto wystąpić o opinię do Rady Języka Polskiego. Być może zaaprobuje to imię, a Wasza córeczka będzie pierwszą w historii osobą, która sie tak będzie nazywać. Nowe imiona przecież powstają. Co do Riwany/Riwanny, nie mam pojęcia skąd się wzięło to imię, ale Riwan jest w Polsce 49, a Riwann - 2. Być może jest to jakaś wariacja na temat żydowskiego imienia Ryfka, Ryfa (Rebeka), bo jest też ono zarejestrowane w Polsce jako Riwka (3 razy) i Riwa (10 razy). W sprawie zarejestrowania tego imienia równiez należałoby napisać po opinię do Rady Języka Polskiego. Koniecznie to zróbcie w przypadku obu imion! jestem bardzo ciekawa opinii Rady. Wystarczy napisać mejlem, adres znaleziecie u dołu tej strony: rjp.pl/?mod=kontakt Dorzucam jeszcze dodatkowe propozycje: Wirgilia lub Wirydiana (bez problemow z rejestracją). A co planujecie dla chlopca? I czy dziecię jest już w drodze? Odpowiedz Link Zgłoś
zakochalam_sie Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 28.05.06, 22:27 Dzieciątko na razie jeszcze nie w drodze, ale w planach jak najbardziejSynek miał być Filip, ale teraz zbyt się skomercjalizował i to imię zdyskwalifikowałam, więc może Konstanty lub Kornel? I bardzo dziękuję za odpowiedź! Odpowiedz Link Zgłoś
olianka Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 26.07.06, 14:37 Trochę to trwało, ale dzisiaj dostałam odpowiedź od RJP. "Wyrażam opinię, że imiona Wiganna i Riwana nie naruszają kryteriów stosowanych przy wyborze imienia oficjalnego dla dziewczynki. Kończą się na -a, nie są ośmieszające ani nieprzyzwoite, ani zdrobniałe. W wyszukiwarce internetowej znajduje się kobiety zarówno o jednym, jak o drugim imieniu (pierwsze ktoś interpretuje jako powstałe z cząstek imion Jadwiga i Joanna...). Proszę tylko wziąć pod uwagę to, że z takim oryginalnym imieniem córeczka może mieć kłopoty, chociażby przy próbie szukania i ustalania daty imienin (a nieobchodzenie imienin, gdy wszystkie jej koleżanki będą je miały, odbierze jako niezasłużoną karę)." To wygląda na to, że jednak za lat kilka będę miała Wigę Odpowiedz Link Zgłoś
abiela Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 26.07.06, 14:44 Dziekujemy za zacytowanie odpowiedzi. Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 26.07.06, 15:14 BTW jak widać nawet RJP internet zastepuje inne źródła, co jest mimo wszystko smutne. Odpowiedz Link Zgłoś
mera73 Riwka / Rebeka o/t 28.03.07, 00:28 gaudencja napisała: > Wiganna nie jest właściwie imieniem (nikt tak się w Polsce nie nazywa), tylko > <a href="https://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12924&w=18814728&v=2&s=0">sklejką dwóch innych imion</a> - Jadwigi i Joanny. > Nie wiem, czy będzie możliwe do zarejestrowania, ale warto wystąpić o opinię do > > Rady Języka Polskiego. Być może zaaprobuje to imię, a Wasza córeczka będzie > pierwszą w historii osobą, która sie tak będzie nazywać. Nowe imiona przecież > powstają. > Co do Riwany/Riwanny, nie mam pojęcia skąd się wzięło to imię, ale Riwan jest w > > Polsce 49, a Riwann - 2. Być może jest to jakaś wariacja na temat żydowskiego > imienia Ryfka, Ryfa (Rebeka), bo jest też ono zarejestrowane w Polsce jako > Riwka (3 razy) i Riwa (10 razy). W sprawie zarejestrowania tego imienia równiez > > należałoby napisać po opinię do Rady Języka Polskiego. Koniecznie to zróbcie w > przypadku obu imion! jestem bardzo ciekawa opinii Rady. Wystarczy napisać > mejlem, adres znaleziecie u dołu tej strony: > rjp.pl/?mod=kontakt > Dorzucam jeszcze dodatkowe propozycje: Wirgilia lub Wirydiana (bez problemow z > rejestracją). > > A co planujecie dla chlopca? I czy dziecię jest już w drodze? > Ja chciałam tylko nieśmiało nadmienić, że Riwka to autentyczne brzmienie hebrajskiego imienia, w innych językach znanego jako Rebeka. Tak to imię brzmi w Starym Testamencie. Ryfka czy Ryfa to fonetyczne zniekształcenia czy też przeinaczenia tego imienia. Dla zainteresowanych Riwka brzmi bardziej hebrajsko, a Ryfka bardziej w "jidysz". Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: Riwka / Rebeka o/t 28.03.07, 22:06 mera73 napisała: Ryfka czy Ryfa to fonetyczne zniekształcenia czy też > przeinaczenia tego imienia. Spolszczenia raczej; Riwka jest kompletnie niezgodna z polską ortografią. Praktycznie żadnego imienia poza staropolskimi nie używa się w Polsce z autentyczną fonetyką i autentyczną pisownią, chyba ze przypadkiem jest zbiezna z właściwościami jęz. polskiego. Odpowiedz Link Zgłoś
martuszkaw Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 26.07.06, 18:53 Wiganna mi się z wigami kojarzy. Riwana z riwanolem. Zastanawiam się dlaczego Riwana a nie Riwanna? Skąd czerpiecie inspiracje? M. Odpowiedz Link Zgłoś
olianka Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 26.07.06, 20:26 martuszkaw napisała: >Zastanawiam się dlaczego > Riwana a nie Riwanna? Znałam kiedyś Riwanę i mi to utkwiło w pamięci. Ale o ile Wiganna podoba mi się nieprzerwanie od jakiś 8 lat, to do Riwany aż tak przekonana nie jestem. Ja natomiast nie wpadłabym na pisanie tego imienia przez dwa "n". Odpowiedz Link Zgłoś
simply_z Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.07.06, 01:19 wolalabym chyba Riwannę jak juz ,a Wiganna? -och ,okropne Odpowiedz Link Zgłoś
lirael Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.07.06, 10:24 Sytuacje, kiedy ktoś konsekwentnie realizuje swoje marzenie, zawsze napawają mnie optymizmem. Gratuluję pozytywnej odpowiedzi RJP. Mnie rozważane przez Was imiona nie zachwycają. Wiganna kojarzy mi się z angielskim słowem "wig" czyli peruka. W Riwannie natomiast przeszkadza mi "wanna". Może rozważycie Wiwianę/Wiwiannę? Imię kojarzace się z legendą arturiańską, tak miała na imię Pani z Jeziora www.britannia.com/history/biographies/nimue.html Jest tam sporo o samym imieniu i hipotezach dotyczących jego genezy. Natomiast w "Opowieściach Okrągłego Stołu" Boulengera znalazłam informację, że jest to imię chaldejskie i oznacza "Ani mi się śni" (Wrocław 1996, s. 60) Na świecie funkcjonuje jako Vivian, Vivien (słynna Vivien Leigh), Viviana, Vivienne. Wątek zarchiwizowany o Wiwiannie: forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12924&w=29583827&v=2&s=0 Moc serdeczności. Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.07.06, 10:26 Bibiana jest utworzona od łac. imienia rodowego Vivius/Vivia, co z kolei pochodzi od łac. vivus - "żywy, żwawy". Odpowiedz Link Zgłoś
makova Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.07.06, 14:18 Bardzo przepraszam ale Wiganna jednoznacznie kojarzy mi sie z wagina. Odpowiedz Link Zgłoś
katkaps Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 30.07.06, 18:55 a mi sie to kojarzy z wanną ech... jak co komu P.S. ja dalam oklepane imie Wojciech bo nie lubie udziwnien Odpowiedz Link Zgłoś
olianka Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 31.07.06, 16:30 A jak zdrabniać Wiwian(n)ę, żeby ładnie było? Odpowiedz Link Zgłoś
abiela Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 31.07.06, 20:50 olianka napisała: > A jak zdrabniać Wiwian(n)ę, żeby ładnie było? Wiwi, Wiwianka, Anka, Aneczka? Odpowiedz Link Zgłoś
eluch_a Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.03.07, 23:39 Dobrze, że to powiedziałaś, bo mi też Odpowiedz Link Zgłoś
linna-altair Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 06.08.06, 14:52 Żadne z imion mi się nie podoba.Riwana kojarzy mi się z Rihanną i Ribanną. Odpowiedz Link Zgłoś
olianka Wiganna 03.12.06, 13:33 Pozostaje mi mieć nadzieję, że to imię będzie kojarzone tak: pl.wikipedia.org/wiki/WIG20 Odpowiedz Link Zgłoś
olianka Re: Wiganna 26.03.07, 22:58 Niedawno na forum była Mama Klary Wiganny Jak miło czytać tak piękny zestaw Odpowiedz Link Zgłoś
eluch_a Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 27.03.07, 23:28 Mnie się nie podobają. Odpowiedz Link Zgłoś
bodomlake Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? 28.03.07, 22:46 Wiganna mi się nie podoba, za to Riwana- bardzo Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: riwana Re: Wiganna i Riwana - co Wy na to? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 11:22 Cześć. Jeżeli chodzi o imię Riwana, to napewno uda Ci się zarejestrować Ja mam tak na imię,Urodziłam się w latach 70-tych i wtedy było trochę kłopotu z rejestracją, ale teraz już nie ma.życzę powodzenia gorąco pozdrawiam riwana Odpowiedz Link Zgłoś