blum5 11.03.05, 17:17 jesli tak to czy one potrafia sluchac, bo moje 2,5 lenie woli czytac sobie sama.kiedys byla akcja 'cala polska czyta dzieciom' i wlasnie tak mi sie przypomnilo. pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
majka771 Re: czytacie dzieciom? 11.03.05, 17:36 Ja czytam swojemu trzyletniemu synkowi około 1 godziny prawie codziennie. Potrafi wytrzymać do 1,5 godziny, jak sie nudzi to mi daje do zrozumienia. Jest bardzo żywy, ale jeśli nie chce czytać to ja czytam sobie i on przychodzi bo to go "wciaga". Dodam, że czytałam mu już jak miał kilka miesiecy, ale prawdziwe zainteresowanei wykazał po roku. Wiem że jego rówieśnicy nei wytrzymują tak długo siedzieć, wiec jak dziennie poczytasz mu 20 minut to i tak będzie dużo. forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=621&w=21527326&a=21531353 a oto mój syneczek: Odpowiedz Link Zgłoś
monika.pap Re: czytacie dzieciom? 11.03.05, 17:41 A ja mojej corce czytalam odkod sie urodzila teraz ma 3,5 roku i uwielbia gdy my jej czytamy,z tym ze jej brata(14mies.)wcale ale to wcale niepociaga ani nie interesuje.Z tym ze on juz niemnial tak czytane od poczatku jak ona.mam nadzieje ze z wiekiem dorosnie i beda bardzo lubiec czytanie. Monika mama Natali i Jakuba gg 8883531 lub monika.pap@interia.pl Odpowiedz Link Zgłoś
czarnauk Re: czytacie dzieciom? 11.03.05, 19:11 my czytamy naszej madzi(18m) od jakiegos czasu - nie od urodzenia , sama przynosi książeczki, wskakuje na kolana i czytamy, czasami na głos, czasami tylko oglądamy ...itp. ) jest to zaledwie kilka minut, ale zawsze to coś ) Odpowiedz Link Zgłoś
olkawo Re: czytacie dzieciom? 14.03.05, 09:27 u mnie jest podobnie młody (18 m) przynosi książeczki, siada na kolanch i kiedy zaczynam mu czytać ten przewraca kartki więc z czytania nici, chyba musi do tego jeszcze trochę dorosnąć pozdrwaiam ola Odpowiedz Link Zgłoś
maadzik3 Re: czytacie dzieciom? 11.03.05, 19:20 Czytam bardzo duzo. Maciek (21 miesiecy) uwielbia ksiazeczki, jak upadnie i sie uderzy pierwsze co wylania sie z lkan to "do ksiazeczek", jak sie budzi - to samo. Ale i on czasem lubi przegladac ksiazeczki sam. I mowi wtedy ze "czyta". Magda Odpowiedz Link Zgłoś
maja42 Re: czytacie dzieciom? 11.03.05, 22:15 Czytam. Mój synek ma pół roku ale słucha bardzo uważnie. Dla mnie to az niesamowite. 20 minut potrafi słuchac czytania. Odpowiedz Link Zgłoś
jagienkaa Re: czytacie dzieciom? 11.03.05, 22:22 mój synek od kiedy był mały nie lubił ja się mu czyta, też woli sam oglądać książeczki. Mam nadzieję że mu przejdzie! Odpowiedz Link Zgłoś
arla5 Re: czytacie dzieciom? 11.03.05, 22:38 to podobnie jak u nas,maly ma 15 miesiecy i czytam mu od urodzenia, ale jest takim niespokojnym duszkiem, ze nie potrafi sie dluzej skupic na czytaniu,ostatnio zaraz po przebudzeniu bierze sobie sam ksiazeczki i sam przeglada,ale nie ma mowy zebym mu czytala nawet nie wytrzymuje 10 minut...taki jego urok. Odpowiedz Link Zgłoś
mmc2 Re: czytacie dzieciom? 11.03.05, 22:37 Czytamy odkad mala skonczyla 6 miesiecy. Jej ulubiona ksiazeczka prawie przez pol roku to "Czasami sie zwijam w kuleczke", ale mamy tez cala mase innych. Potrafi siedziec skoncentrowana i ogladac bez konca. Czasem nie czytamy tekstu tylko ogladamy obrazki i rozmawiamy(tzn. ja mowie)) o tym co na nich sie dzieje. Odpowiedz Link Zgłoś
ewitek01 Re: czytacie dzieciom? 11.03.05, 23:42 czytam synkowi książeczki odkąd skończył 4-5 mies. najpierw były to wierszyki (Tuwim, Brzechwa), kiedy już dziecię było bardziej świadome zaczęliśmy serię Kamyczkową; teraz już nasza biblioteczka jest dość pokaźna, codzinnie czytamy kilkakrotnie po 15-20 min, czasem dłużej; w międzyczasie synek sam ogląda sobie książeczki i czyta (a zna już większośc na pamięć )) Odpowiedz Link Zgłoś
antonina_74 Re: czytacie dzieciom? 11.03.05, 23:53 Starsze czyta sobie już samo a młodszej (17 mies.) nie czytam bo jak tylko zaczynam to wyrywa mi książkę i ucieka. Nie widzę sensu czytania 4,5 miesięcznym niemowlętom, próbowałam ale strasznie mi przeszkadzał brak kontaktu wzrokowego z dzieckiem (bo musiałam patrzeć w książkę a nie dziecku w oczy) Odpowiedz Link Zgłoś
mifka Re: czytacie dzieciom? 12.03.05, 01:27 ja czytalam niemowlakowi, wlasciwie od urodzenia. bardzo cichym i monotonnym glosem-mnie to relaksowalo a dziecko usypialo. z wiekiem czytanie sie zmienialo. byly zabawy, ksiazeczki z roznymi atrakcjami, nasladowanie roznych glosow, coraz dluzsze opowiesci, odgrywanie scenek przeczytanych w ksiazce. teraz potrafimy przeczytac 3,4 ksiazki (3,5 roku), ktore zazwyczaj sa powodem do rozmow na rozne tematy. najmilej widziane sa w tej chwili opowiesci, ktore dotykaja codziennych i dotykajacych bezposrednio jej tematow. nadal wspaniala zabawa sa opowiadania z powtarzajcym sie tekstem, ktory ola moze wykrzykiwac razem ze mna (trzy male swinki). Odpowiedz Link Zgłoś
aluc Re: czytacie dzieciom? 12.03.05, 10:19 starszemu trzylatkowi czytam od urodzenia, ale dopiero jak miał jakieś 8-9 miesięcy, to zaczął się tym interesować czytam ja, czyta niania, czyta tata - łącznie wychodzi tego co najmniej 2 godziny dziennie, bo to wyjątkowo wytrwały słuchacz młodszy dwumiesięczny wczoraj wytrzymał półgodzinną sesję Koziołka Matołka dla starszego Odpowiedz Link Zgłoś
mary22 Re: czytacie dzieciom? 12.03.05, 10:27 Moja córeczka (9 m-cy) woli oglądac ksiażeczki i jak czytam, zawsze woli sama "czytać", ale uwielbia rymowanki i wierszyki, które znam na pamięć i opowiadam jej. Nabardziej lubi, jak wierszyk "powie" jej pluszowy kotek albo osiołek. Odpowiedz Link Zgłoś
flurcia Re: czytacie dzieciom? 12.03.05, 10:28 la ma prawie 18 m-cy.Staram się czytać, ale Olę i tak to nie interesuje tzn. nie usiądzie i nie słucha, co najwyżej przybiega i chce oglądać obrazki i na tym się kończy moje czytanie. Mama moja mówi, że jak już chcę jej czytać, to robić to a ona niech się bawi, że do niej zawsze coś dotrze. Ale powiem szczerze mnie irytuje takie czytanie wg mnie na próżno. Choc w głebi zgadzam się z moją mamą,. Ale każdy woli jak sie go słucha prawda? Ola jak juz wspomniałam uwielbia oglądać książeczki. Ma ich całe mnóstwo i z racji częstego oglądania śa bardzo "zmęczone" Musze dodać, że ich "zmęcznie" nie wynika z tego, że ola je niszczy, al z tego, że tak często je ogląda. Lubi oglądać sama, albo siada na kolanach, pokazuje paluszkiem i ja jej mówię co jest co. Inna wersja to Ola siedzi na kolanach i ja jej opowiadam co jest na obrazkach. Ja i mąż bardzo lubimy czytać i często to robimy nawet przy Oli, tak więc mam nadzieję, że ona tez polubi czytanie. Odpowiedz Link Zgłoś
agar_w Re: czytacie dzieciom? 15.03.05, 10:56 Jak Maciuś był mniejszy to czytanie nam nie wychodziło. Nie chciał słuchać, wyrywał książeczki, czasem wręcz płakał. Myślę, że chodziło mu "bezczynne siedzenie". Nie podobało mu się. Teraz ma 10 miesięcy i zawsze przed snem czytam mu książeczkę lub opowiadam co jest na obrazkach. Uwielbia to. Do niedawna interesował go tylko BOB BUDOWNICZY, teraz ma książeczkę, w której są cztery wierszyki Tuwima z pięknymi ilustracjami i z takimi otwieranymi okienkami gdzie są małe rysunki zwierząt lub inne nawiązujące do danego wierszyka. Maciuś uwielbia otwierać te okienka. Ostatnio chciałam go trochę oszukać i sięgnęłam po Boba. Szybko przeczytałam, położyłam go spać i umknęłam do łazienki. Niestety mój syn spać nie miał zamiaru tylko z płaczem wyciągał rączkę w kierunku książeczek. Nie miałam innego wyjścia jak tylko z mokrymi włosami siedzieć i czytać dziecku książeczkę z tymi okienkami(w tym momencie tata nie wchodził w rachubę bo to mama go oszukała). Pozdrawiam Agnieszka Odpowiedz Link Zgłoś
mamakasienki1 Re: czytacie dzieciom? 16.03.05, 19:28 My z mężem czytalismy naszej Kasieńce jak była jeszcze w brzuszku. Teraz ma 8 tygodni i nadal czytamy jej prawie codziennie. Odpowiedz Link Zgłoś
nomos Re: czytacie dzieciom? 17.03.05, 12:20 Czytam Ewie książeczki od urodzenia. Niedawno skończyła rok i książka jest jej ulubioną zabawką. Czyta sama, wybiera książeczki, które ja mam jej czytać, oglądamy obrazki i opowiadam jej, co na nich się znajduje lub sama pyta, jeśli coś ją zainteresuje. Faktem jest, że odkąd zaczęła intensywnie rozwijać się ruchowo, (a prawdziwa z niej iskierka) mie wytzrymuje już tak długich sesji i raczej są to krótsze, kilkukrotne w ciągu dnia seanse z lekturą. Odpowiedz Link Zgłoś
iggy123 Re: czytacie dzieciom? 23.03.05, 23:13 Hej dziewczyny, Ja tak a propos bajek-takich złotych standardów typu bracia Grimm, Andersen itp. Ja mam malutkiego kilkutygodniowego szkrabika, który bardzo lubi jak sie do niego gada. Postanowiliśmy więc opowiadać mu bajki i wprawiać sie na przyszłośc. Tyle tylko, ze żadnej nie pamietalismy. Now wiec zakupiłam odpowednie dzieło z bajkami i oniemiałam. Słuchajcie-to jakis hardcore. Przebrnełam przez mordowanie wilków, krów etc ale jak przeczytałam Śnieżke to mi szczeka opadła. Przy akapicie obrazowo opisującym jak to zła królowa ugotowała i zjadła watrobe i płuca prosiaka mysląc, ze to podroby ze Śniezki. A ja myślałam, ze to w telewizyjnych bajkach trup się sciele i krew leje! Chyba sie przerzucę na Brzechwę... Odpowiedz Link Zgłoś