Dodaj do ulubionych

pomocy: ^^Polacy we Francji i ślady po nich

12.02.07, 20:12
Polacy we Francji i ślady po nich, wczoraj i dziś

W sobotę mam ważną olimpiadę (ustną) i to jest jeden z tematów, ale jak na
razie z sugerowanej bibliografii znalazłam tylko jedną książkę (Polska -
Francja, więzi odległe i bliskie). To opracowanie sięga do roku 1975, a ze
współczesności zostają mi marne pod tym względem stronki polonijne...

Czy ktoś mógłby zrobić choćby króciutki i prosty wykład o pozostałych 30-stu
latach? Np. jakie są najważniejsze działania Polonii, kto ostatnio wyjechał i
tworzy we Francji, jest tam ważnym naukowcem, biznesmenem czy kimkolwiek
kojarzonym przez chociaż garstkę Francuzów...

Dzięki za jakiekolwiek skondensowane info...
Obserwuj wątek
    • klymenystra Re: pomocy: ^^Polacy we Francji i ślady po nich 13.02.07, 11:43
      ooo, mialam ten sam temat na olimpiadzie smile wieki temusmile
      ja w ogole to wyszlam od sredniowiecza, cholera, szkoda, ze wywalilam moje
      opracowanie, bo komisja nie mogla wyjsc z podziwu.
      powodzenia, dla mnie olimpiada to bylo jedno z przyjemniejszych wydarzen w
      zyciu. zaluje, ze nie moge pomoc.
      • kadarkaa Re: pomocy: ^^Polacy we Francji i ślady po nich 13.02.07, 17:23
        Tak na szybko, chaotycznie i baaaardzo ogólnie: we Francji istnieje obecnie
        wiele organizacji polsko-francuskich (pełna – mam nadzieję lista – jest tutaj:
        www.polskanova.com/shtml/associations_france.shtml ), które działają
        przede wszystkim na polu promocji polskiej kultury i języka, organizując różnego
        rodzaju spotkania z polskimi artystami, konferencje, wystawy, cykle wykładów,
        kursy języka polskiego.

        Są też np. organizacje kombatanckie, których głównym zadaniem statutowym jest
        podtrzymywanie pamięci o Polakach poległych za Francję, dbanie o ich groby,
        etc., a ich poczty sztandarowe uczestniczą w różnych uroczystościach
        upamiętniających.
        Wchodząc na strony internetowe stowarzyszeń (niestety, niewiele chyba je ma)
        powinnaś znaleźć trochę informacji o ich działalności.

        O tym, co się dzieje w zasięgu konsulatu lyońskiego możesz zbiorczo poczytać w
        wydawanych co jakiś czas „listach z konsulatu”, np.:
        list/grudz. 2006 : swietapolska.com/forum/post-1761.html
        styczeń/luty 2007 : swietapolska.com/news/swpolska718.html

        Jeśli chcesz, to gdzieś mam jeszcze kilka wcześniejszych wydań tych listów, mogę
        też poszukać biuletynu lyońskiego stowarzyszenia „Souvenir polonais”.


        W departamencie Pas-de-Calais (to region, gdzie bodaj jeden na 8 mieszkańców ma
        korzenie polskie) trwa « Rok Polski” organizowany chyba we współpracy z
        Federacją Polonii Francuskiej www.poloniadefrance.org/) : tiny.pl/cq27


        Natomiast co do kojarzonych przez Francuzów Polaków z ostatnich dziesięcioleci:
        o papieżu wiesz sama, wink na drugim miejscu Lech Wałęsa, z artystów na pewno:
        Kieslowski, Penderecki, Polański, oczywiście Żuławski. Sporo osób może kojarzyć
        R. Kubicę (Formuła 1 często gości we fr. TV), ale już Małysza raczej nikły
        promil wink Swego czasu popularny był Michał Kwiatkowski:
        pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Kwiatkowski_(piosenkarz)
        No, i nie zapomnij o sławnym na cały świat polskim hydrauliku wink

        Sporo Francuzów powinno kojarzyć „Solidarność”, zwłaszcza, że ostatnio była
        rocznica i sporo o tym mówiono, organizowano wystawy.

        Jeszcze dwa linki, które znalazłam przy okazji:
        ww6.tvp.pl/5736,20070116446792.strona
        www.wspolnota-polska.org.pl/index.php?id=o_IIIfor17

        Ufff... na razie nic więcej mi nie przychodzi do głowy, ale moze jakaś dobra
        dusza coś doda smile Jeśli masz pytania to pisz tu albo na @, wieczorem powinnam
        mieć chwilę czasu smile
        • apprentice Re: pomocy: ^^Polacy we Francji i ślady po nich 14.02.07, 15:38
          Łał, dzięki wielkie smile Czasami to nawet było za szczegółowe! smile
          Może to dziwne, ale najbardziej przydał się ten ostatni link big_grin Zrobiłam z tych
          informacji szablon całej "historii" i wtykam w niego moje notatki, wyjdzie chyba
          nieźle smile
          A tego Miszala wink w ramach ciekawostki zostawię nawet do posłuchania "już po
          wszytskim" big_grin
          • zielka Re: pomocy: ^^Polacy we Francji i ślady po nich 15.02.07, 11:59
            ha! czy nalezy zapomniec o Ewie Kowalewskiej, "malarce"? niegdys ulubiony
            przedmiot zartow Didiera Porte'a, wiec co wiem o niej pochodzi z jego zlosliwych
            ust: wyszla za maz (zareczywszy sie chyba przed kamerami tv) za Paul-Loup
            Sulitzera, "pisarza" i przedsiebiorcy. Potem zostala boharerka Ferme Celebrités,
            reportazy w jakichs Paris Matchach, etc.
            • pexi Re: pomocy: ^^Polacy we Francji i ślady po nich 15.02.07, 13:19
              no i byla mowa tez o specialnych preferencjach od jean reno co zmienia polke na mlodsza polke
              jak chodzi o skrajne poczucie humoru francuzow
              • liloom kilka przykladow 16.02.07, 16:24

                Podrzucil to juz ktos?
                www.wsp.krakow.pl/konspekt/21/polfranc.html
                Tutaj tez masz troche tematow, przejrzyj:
                www.wspolnota-polska.org.pl/index.php?id=kr41006
                Albo
                www.clionautes.org/spip.php?article804
                • wanna421 Re: kilka przykladow 17.02.07, 08:59
                  Chyba nie padly 2 nazwiska:Z czasow Mickiewicza Andrzej Towianski i wspolczesny
                  Zdzislaw Beksinski-tak na prawde to we Francji zostal doceniony.
                  • histoire_d_eau Georges Charpak, Francuski Nobel urodzony w Polsce 17.02.07, 20:09
                    fr.wikipedia.org/wiki/Georges_Charpak
                    Balhtus- Balthasar Klossowski de Rola
                    jeden z najwiekszych malarzy figuratywnych francuskich, pochodzenia polskiego (jego ojciec byl
                    Polakiem jak widac zreszta po tak slynnym nazwisku)
                    fr.wikipedia.org/wiki/Balthus
                    Jean-Jacques Goldman - jeden z najwiekszych aktualnie kompozytorow, autorow i wykonawcow
                    piosenek. Jego ojciec byl Zydem, urodzonym w Polsce, a matka Zydowka urodzona w Niemczech.
                    Skomponowal wiele utworow dla Céline Dion.
                    fr.wikipedia.org/wiki/Jean-Jacques_Goldman
                    Poza tym jest pelno osob pochodzenia polskiego, ktorych rodzice byli Zydami, ktorzy niechetnie lub zle
                    wypowiadaja sie o swoich korzeniach polskich. Jest ich sporo w tzw. pejzazu audio-wizualnym
                    francuskim :

                    Derek - znany komik francuski, mial oboje rodzicow Zydow polskich

                    Jen-Pierre Foucault- najslyniejszy prezenter TV francuskiej, mial matke Polke Zydowke, ktora przeszla
                    na
                    katolicyzm;
                    fr.wikipedia.org/wiki/Jean-Pierre_Foucault
                    Lucien Morisse- maz Dalidy, Francuz pochodzenia polskiego(zydowskiego?), dyrektor
                    najwiekszej stacji radiowej Europe1.

                    fr.wikipedia.org/wiki/Lucien_Morisse
                    Dalida zyla tez pewien czas z przystojnym francuskim malarzem Jean Radziwillem. Aktualnie zyjacym w
                    USA.
                    W telefilmie o Daldzie, ktory mozna bylo zobaczyc w zeszlym roku, Lucien Morisse wypomina Dalidzie,
                    ze znowu zakochala sie w Polaku, tylko bogatym i arystokracie.

                    W telewizji frncuskiej jest pelno jak wyzej napisalam osob pochodzenia polsko-zydowskiego. Ostatnio
                    byl wielki coming-out w zwiazku z uroczystosciami w Auschwitz, osob ktore zwierzyly sie z
                    pochodzenia
                    zydowskiego, nadmniejac koncem ust, ze polskiego.

                    Jako kuriozum mozesz tez dodac, ze media francuskie chetnie mowia, ze Marc Lavoine,
                    fr.wikipedia.org/wiki/Marc_Lavoine
                    znany
                    piosenkarz i aktor francuski poslubil polska?! ksiezniczke Sarhe Poniatowski. Ksiezniczka faktycznie
                    jest, ale watpie, zeby miala obywatelstwo polskie. Sarah jest bardzo ladna mloda kobieta z wielkiej
                    arystokracji, Marc Lavoine urodzil sie na proletariackich przedmiesciach Paryza- Longjumeu (jego
                    rodzina jak i on sam
                    glosowali zawsze na skrajna lewice- Fore Ouvri?re, co nie przeszkodzilo mu, zeby poslubic Sarhe i
                    "pour enter dans les
                    rangs de la grande aristocratie", glosic jakie wielkie znaczenie maja dla niego walory narzeczynstwa i
                    slubu, mimo iz posiadal juz
                    dziecko z
                    wolnego zwiazku z Mulatka.
                    Marca Lavoina bardzo lubie nie tylko jako piosenkarza (jest bardzo przystojny), ale jakby pomyslec,ze
                    to Rita Mitsouko-Catherine Ringer, awangardowa piosenkarka lat 80-tych, ktora w mlodosci byla
                    aktorka w fimach porno w tym sado-maso go wylansowala i laczyla i ich gleboka przyjazn.
                    Chyba pamietacie jak Serge Ginsbourg potraktowal ja w emisji TV, ze
                    byla z..kiem na sperme?
                    gainsbarre.typepad.com
                    • zielka Re: Georges Charpak, czlonek polonii?:-) 18.02.07, 08:50
                      la_parisienne, no ale czy ci wszyscy zacni ludzie sa czlonkami polonii? Tzn. czy
                      jakos tam tworza rzeczy majace na celu podtrzymywanie kultury polskiej, etc?

                      Mysle, ze sens slowa "polonia" jest bardziej restrykcyjny niz posiadanie
                      polskich korzeni; ci ludzie robia po prostu swoje, niezaleznie od tego, ze ich
                      nazwisko konczy sie czesto na -ski. Chociaz, moze sie myle - ale "polonia" jako
                      zjawisko kojarzy mi sie z remizami w Chicago, i wystepami Czerwonych Gitar.
                      Reszta - to po prostu ludzie wykonujacy uczciwa prace mniej lub bardziej
                      intelektualna w nowym kraju.
    • fleur-de-lys Re: pomocy: ^^Polacy we Francji i ślady po nich 17.02.07, 19:25
      ...a na zakonczenie wystapienia mozesz wspomniec o Francuzach w Polsce - np. o
      panu Desportes i dla rownowagi np.Saint-Amantbig_grin
      Mysle ze to ciekawe,bo oni baaardzo przyczynili sie do obrazu Polakow we
      Francji...
      Pozdrawiam i powodzenia na olimpiadzie!
      • liloom Re: pomocy: ^^Polacy we Francji i ślady po nich 18.02.07, 14:47
        zielku, bardzo cie cenie, ale nie krytykuj tak la_pari, bo temat jest/byl
        "Polacy we Francji i ślady po nich, wczoraj i dziś", wiec mozna do tego roznie
        podejsc.
        natomiast jesli chodzi o polonie to tez mozna miec rozne zdania i podejscia
        (samo jestem polonie wiec wiem) - bo co innego wyjechac na chwile a co innego
        zyc, obserwowac i wysluchiwac n.t. <to juz calkiem inny temat>
        wracajac do naszych baranow - czy olimpiada BYLA w sobote ? czekamy na relacje.
        I duzo innych nazwisk tu wogole nie padlo.
        • zielka Polacy we Francji vs polonia 18.02.07, 18:51
          liloom, dzieki za dobre slowa, ale to co napisalam wyzej, to naprawde bylo
          pytaniesmile Przeczytalam liste la_parisienne, widzac, ze nie o wszyskich mi
          wiadomo (no ale gdzie trockiscie do ksiezniczki Poniatowskiejsmile, i jak widzimy,
          trudno to wszystko do jednego worka wlozyc.

          Znajomy pochodzenia polskiego pracowal kiedys z Charpakiem, i faktycznie mowil,
          ze Charpak sie ucieszyl, ze "cos jeszcze" ich laczylo. Ale czy to jest polonia?
          Bo jednak nasza "apprentice" pyta:
          "Np. jakie są najważniejsze działania Polonii, kto ostatnio wyjechał i
          tworzy we Francji, jest tam ważnym naukowcem, biznesmenem czy kimkolwiek
          kojarzonym przez chociaż garstkę Francuzów..."

          Wiec i ja sobie zadaje pytanie, czy na przyklad we Francji jest to, co zwykle
          nosi imie "polonia". Ale faktycznie, jest to dyskusja bardzo juz poza tematem.
          Niemniej zobaczcie, przeciez na przyklad we Francji nie ma sensu mowienia o
          grupie nacisku tworzonej przez polonie tu zamieszkala - wyrazenie, ktore ma jak
          najbardziej sens w USA.

          Swoja droga, niedawno w France Inter byla zaproszona Marine Le Pen, prawda, i
          nie wiem czy slyszeliscie, ale ona, jak i inni zwolennicy FNu, bardzo sobie
          cenia "les Polonais" jako przyklad "dobrej integracji". Moze jako polonia
          frankofonska powinnismy stworzyc grupe nacisku i poprosic, zeby Marine sobie
          "nami" pyska nie wycierala?smile Tzn. wiem, ze nie chodzi konkretnie o nas, ale o
          gornikow sprzed kilkudziesieciu lat, ale mimo wszystko.
    • zielka Re: Do la_parisienne 19.02.07, 10:17
      la classe, comme d'habsmile

      a co do ewy kowalewskiej to tak, z pewnoscia nie znam szczegolow, ale juz wyzej
      w tej kwestii zlozylam samokrytyke; dwa, to masz racje: wspomnienie jej bylo
      zartem.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka