Dodaj do ulubionych

Młyn w pobliżu Opatówka

26.07.06, 21:02
Podczas jednej z wycieczek rowerowych w okolicach Opatówka trafiłem na
murowany młyn wodny. Prawdopodobnie była to wieś Trojanów. Szukałem
informacji na jego temat, ale znalazłem tylko tą stronę internetową:
www.biblioteka.opatowek.pl/002/hist0021/mlyn0001.html być może jest to
ten sam obiekt, ale nie jestem pewien, miejscowość w każdym razie inna. Tutaj
można znaleźć moje zdjęcia www/galeria/2006/opatowek/mlyn2.htm i
www/galeria/2006/opatowek/mlyn1.htm. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek
informacje lub samo potwierdzenie, że trafnie zlokalizowałem ten młyn w
Trojanowie. Może zna ktoś inne takie obiekty w powiecie kaliskim?

PS. Takie tematy nadają się bardziej do działu głównego Kalisza czy
Calisiana?
Obserwuj wątek
    • ksiestwokaliskie Re: Młyn w pobliżu Opatówka 26.07.06, 22:49
      szycha-ns napisał:

> Podczas jednej z wycieczek rowerowych w okolicach Opatówka trafiłem na
      > murowany młyn wodny. Prawdopodobnie była to wieś Trojanów. Szukałem
      > informacji na jego temat, ale znalazłem tylko tą stronę internetową:
      > www.biblioteka.opatowek.pl/002/hist0021/mlyn0001.html być
      może jest to
      > ten sam obiekt, ale nie jestem pewien, miejscowość w każdym razie inna. Tutaj
      > można znaleźć moje zdjęcia www/galeria/2006/opatowek/mlyn2.htm i
      > www/galeria/2006/opatowek/mlyn1.htm. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek
      > informacje lub samo potwierdzenie, że trafnie zlokalizowałem ten młyn w
      > Trojanowie. Może zna ktoś inne takie obiekty w powiecie kaliskim?

Wklej dobrze te linki to obejrzymy. Trojanów znajduje się między Szałe, Zdunami
      i Opatówkiem. W tekście ze strony Opatówka wzmiankowana jest miejscośc Cienia, a
      to zupełnie inna wioska.

> PS. Takie tematy nadają się bardziej do działu głównego Kalisza czy
      > Calisiana?

Cholera wie, ale tu pasuje ten wątek :)

• Gość: szycha-ns Re: Młyn w pobliżu Opatówka IP: 83.18.143.* 20.07.07, 21:37
                  Akurat przeglądałem forum i natknąłem się na tą wiadomość :) Do obiektu
                  dojechałem rowerem od strony Skalmierzyc, więc ciężko jest mi powiedzieć jak
                  tam dotrzeć z przystanku, pomocna okaże się mapa-

mapa.szukacz.pl/?&nc=51,72311&ec=18,19412&n=51,72311&e=18,19411&z=0&t=WYBRANY%20PUNKT

Obiekt znajduje się na czymś w stylu wysepki, trudno jest go zlokalizować bo
                  dookoła rosną drzewa i liczne krzaki. Najlepiej szukać go za mostkiem, w
                  pobliżu polnej drogi.
                        • naraziegosc Re: Młyn w pobliżu Opatówka 08.08.07, 20:16
                          Troche nie na temat..no ale co zrobic. Znacie widze dobrze okoliczne
                          dworki, kosciolki, etc wiec mam do Was prosbe. Bede w Kaliszu we
                          wrzesniu na cale 3 tyg. i chcialbym sobie zrobic mala ture dookola
                          po wioskach, dworkach, kosciolkach, palacykach, etc.... Moze ktorys
                          z Was moglby zasugerowac trasy jednodniowe (samochodem). Bylbym
                          wdzieczny i z gory dziekuje. Tak zeby sobie spokojnie przejchac,
                          zwiedzic, zjesc cos po drodze i byc poznym popoludniem-wczesnym
                          wieczorkiem z powrotem w miescie.
                                • naraziegosc Re: Młyn w pobliżu Opatówka 08.08.07, 23:35
                                  Cmentarze moga byc jak najbardziej. Wyjechalem z miasta prawie 25
                                  lat temu i chociaz kiedys sie jezdzilo na rowerze duzo dookola to
                                  niekoniecznie zwiedzac okoliczne dworki. A Wy tutaj opisujecie i
                                  dajecie zdjecia bardzo ciekawych miejs, ktorych przyznam czesto
                                  zupelnie nie pamietalem a czasm trudno mi nawet sobie uzmyslowic
                                  dokladnie w ktora to strone jest....stad moja prosba. Dzieki za
                                  odzew. Poszperam po Waszych stronach na ktore juz zreszta nieraz
                                  wchodzilem i cos sie wymysli w kwestii objazdu.
                                  Watek z trasami bylby swietny. Latwo byloby sobie zaplanowac dzien,
                                  dwa czy pol na polazikowanie w okolicach miasta. A swoja droga to
                                  jest jakis przewodnik po okolicach Kalisza ?
                                  • Gość: szycha-ns Re: Młyn w pobliżu Opatówka IP: *.kal.pl 09.08.07, 16:59
                                    Ja i księstwo możemy służyć jako kwalifikowani przewodnicy ;) Taki
                                    wątek to wielkie wyzwanie, na razie zapraszam na moją witrynę
                                    www.galeriawielkopolska.info oraz stronę Tomka www.kalisz.9o.pl,
                                    chociaż teraz się leni i nie wstawia zaległych aktualizacji ;) Jak
                                    na razie odwiedziłem koło 90 miejscowości w naszej okolicy, także
                                    jest w czym wybierać. Jeśli wybierzesz się rowerem to z
                                    przyjemnością podpowiem jakąś trasę.
                                    • ksiestwokaliskie Re: Młyn w pobliżu Opatówka 09.08.07, 20:41
                                      Gość portalu: szycha-ns napisał(a):

> Ja i księstwo możemy służyć jako kwalifikowani przewodnicy ;) Taki
                                      > wątek to wielkie wyzwanie, na razie zapraszam na moją witrynę
                                      > www.galeriawielkopolska.info oraz stronę Tomka www.kalisz.9o.pl,
                                      > chociaż teraz się leni i nie wstawia zaległych aktualizacji ;)

Ech, gdybym robił tyle kilometrów z aparatem, ile robię w innych sprawach, to
                                      miałbym z 10 tysięcy zdjęć na stronie :)
                                • Gość: szycha-ns Re: Młyn w pobliżu Opatówka IP: *.kal.pl 09.08.07, 17:08
                                  Tak jak wcześniej pisałem to duże wyzwanie, ale możemy wspólnymi
                                  siłami cos przygotować. Na razie trudzę się ze zdjęciami z Kalisza,
                                  mam do przygotowania wnętrza takich kościołów jak św. Stanisława BM,
                                  Bazyliki, Garnizonowy oraz ujęcia z wieży ratusza (w końcu udało się
                                  wejść!). W planach kolejne sesje, ale to poczekam aż Tomek wróci,
                                  aby później nie było, że coś przegapił ;)
                                  • ksiestwokaliskie Re: Młyn w pobliżu Opatówka 09.08.07, 20:42

> Tak jak wcześniej pisałem to duże wyzwanie, ale możemy wspólnymi
                                    > siłami cos przygotować. Na razie trudzę się ze zdjęciami z Kalisza,
                                    > mam do przygotowania wnętrza takich kościołów jak św. Stanisława BM,
                                    > Bazyliki, Garnizonowy oraz ujęcia z wieży ratusza (w końcu udało się
                                    > wejść!). W planach kolejne sesje, ale to poczekam aż Tomek wróci,
                                    > aby później nie było, że coś przegapił ;)

Czekaj czekaj, wracam za 2 tygodnie. No i sam w końcu poszedłeś do kościołów
                                    łobuzie :>
                                    • Gość: szycha-ns Re: Młyn w pobliżu Opatówka IP: *.kal.pl 09.08.07, 21:28
                                      Wiesz, jak już robiłem te ujęcia panoramiczne i zobaczyłem otwarte
                                      drzwi od kościoła Garnizonowego to co miałem nie korzystać z
                                      okazji? ;) Klasztor miałem po drodze, a dzięki uprzejmości Ojcom i
                                      tam mogłem zrobić zdjęcia. Strasznie mili ludzie, Tobie też na pewno
                                      nie odmówią! Wybieram się tam jeszcze na początku września, mam
                                      nadzieję, że będziesz mi towarzyszył. Reszta na e-mail, ale to jak
                                      wrócisz bo mam więcej niespodzianek.
                          • kalamata99 Zdjecia szychy-ns 09.08.07, 17:24
                            Zajrzalem wlasnie na Twoja galerie i jestem pod wrazeniem.
                            Zazdroszcze naraziegosciowi planowanego zwiedzania podkaliskich
                            wiosek choc sadze, ze na rowerze byloby przyjemniej niz autem. Ja
                            troche jezdzilem po okolicy i bardzo mi sie podobal np. Olobok, ale
                            nie mialem pojeciach o zabytkach w Taczanowie, Ociazu czy mlynie w
                            Opatowku. Ta galeria zdjec to duza frajda i lepsza promocja Ziemi
                            Kaliskiej niz ta proponowana przez lokalne ogranizacje turystyczne.
                            • Gość: szycha-ns Re: Zdjecia szychy-ns IP: *.kal.pl 09.08.07, 21:35
                              Dziękuję za miły komentarz.
                              Prawdziwa frajda to poznawanie takich perełek na żywo. Co innego
                              wyczytać krótkie wzmianki w książkach, a co innego obcować z
                              zabytkami. Nie raz spotka się także ciekawych ludzi, którzy się nimi
                              opiekują. Nic tylko korzystać z okazji i wyruszać w drogę, aby
                              poznać co ciekawsze obiekty na żywo. Trzeba się śpieszyć bo niektóre
                              budynki walą się oczach, a inne po remoncie nie mają już
                              tego "czegoś", vel wspomniany Ociąż.
                            • naraziegosc Re: Młyn w pobliżu Opatówka 09.08.07, 20:58
                              Na rowerze pewnie i przyjemniej ale mniej zobacze. No i zalezy od
                              pogody. Moze jeden dzien samochodem a drugi na rowerku ? Poszperam
                              po waszych stronach i cos sobie zaplanuje. Dzieki za sugestie. I
                              gratulacje z tak profesjonalnych i znakomitych stron. Kopalnia
                              informacji o Kaliszu i okolicach.
                                • greffen Re: Młyn na swędrni 13.08.07, 05:07
                                  Idąc Swędrnią za cmentarzem tynieckim i mijając zabytkową ale nie wpisana do
                                  rejestru i właśnie burzona cegielnię hen hen można koło rzeczki natrafić na
                                  dziwna podmurówkę i zalane piwnice, czyżby młyn wodny? Nie gwarantuję że to
                                  jeszcze istnieje bo nie widziałem tego z 5 lat.
                                  • Gość: ok333 Re: Młyn na swędrni IP: *.adsl.inetia.pl 13.08.07, 13:16
                                    To napewno byl stary mlyn , a Swedrnia niosle wiecej wody niz
                                    obecnie .Trzeba zrobic jakies fotki , o ile te slady istnieja .Jak
                                    niesie wiescgminna ( i jej organ Zycie Kalisza ) za 2-3 lata w
                                    Nedzerzewie ma powstac zalew/zbiornik retencyjny . Slady te moga
                                    zostac zalane , albo osuszone bardziej ( na dwoje babka wrozyla ) ,
                                    bo nie wiem , w ktorym miejscu powstanie niecka zbiornika.
                                    Sam mlyn mogl ulec starosci lub SSwedrnia pozbawila go wody .Jest
                                    jeszcze trzecia mozliwosc - KOMUNA .Tak , wladza ludowa , ktora w
                                    poczatkowym okresie tepila wszelkie przejawy prywatnej inicjatywy .
                                • naraziegosc Re: Młyn w pobliżu Opatówka 15.08.07, 16:09

> Rowerem też można sporo zobaczyć, 80% miejsc na mojej stronie
                                  > wykonałem jeżdżąc właśnie tym pojazdem. Wystarczy ustalić ciekawą
                                  > trasę i... liczyć na dobrą pogodę. W razie czego służę pomocą.

Pewnie mozna i to nawet przyjemniej rowerkiem ale juz nie ta
                                  kondycja i autkiem zalicze wiecej. Poki co mam ochote wskoczyc do
                                  Oloboku, Lewkowa (nigdy nie bylem - az trudno uwierzc), Bagatela
                                  (dzieki Twoim zdjecia), Sliwniki i gdzies tam po drodze jest Osiek
                                  (pewnie zaczne od niego). Jesli dobrze pamietam z mapki ktore dajesz
                                  to wszystko wyjdzie bardzo ladnie. Zydow-Osiek-Sliwniki-Olobok-
                                  Bagatela-Lewkow. Ha, co wy na to ?? A drugi dzien w druga
                                  strone....ale jeszce do ustalenia miejsca.
                                  • naraziegosc Re: Młyn w pobliżu Opatówka 15.08.07, 16:16
                                    Moze nie tu miejsce ale jeszcze tylko jedno. Wiecie ze ciesze sie na
                                    sam fakt ze sobie pojezdze tymi waskimi bocznymi drogami przez
                                    wioski dookola Kalisza. Juz czuje ten zapach wrzesniowych pol,
                                    stajni, obor, etc...))). Moze ktos jeszcze zna jakies mile miejsce
                                    na posilek w okolicach..?? (tzn. na trasie o ktorej w poprzednim
                                    poscie).
                                    OK, wiecej juz tu nie zasmiecam swoim przyjazdem.
                                    • ok333 Re: Młyn w pobliżu Opatówka 15.08.07, 20:56
                                      narazie gosc,
                                      poGooglaj w necie , nie chcemy brac odpowiedzialnosci , he he .
                                      Zjedz ,,swiezonke'' w Bykowie i potem szukaj tylko zytniego chleba
                                      ze smalcem + ogorki malosolne . Konieczkie z beczki debowej , albo
                                      trzymanej w stawie . Nie zatrzyuj sie przy McDonaldach . To nie ta
                                      dieta !
                                  • Gość: szycha-ns Re: Młyn w pobliżu Opatówka IP: *.kal.pl 15.08.07, 22:27
                                    Do Bagatelii pewnie i tak nie wejdziesz, tutaj trzeba mieć
                                    znajomości ;-) Sam pałac możesz co najwyżej pooglądać zza
                                    ogrodzenia, chyba, że się wcześniej umówisz i będziesz miał spore
                                    szczęście. To ośrodek konferencyjny, a nie typowy zabytek do
                                    zwiedzania. Osiek zobaczysz z drogi, bliżej co prawda możesz
                                    podjechać, ale mieszkańcy raczej sobie nie życzą turystów. Mi nie
                                    pozwolili nawet robić zdjęć, dlatego musiałem fotografować z użyciem
                                    teleobiektywu z drogi publicznej- tego nikt mi nie może zabronić.
                                    Wielka strata bo zachowało się trochę ciekawych rzeczy we wnętrzu.
                                    Żydów jest obecnie niedostępny, nic nie zobaczysz, bo teren jest
                                    ogrodzony, nie widać nawet dworu. Śliwniki... to już trzeba
                                    rozmawiać z właścicielem, w niedzielę mamy tam dożynki, także może
                                    być nawet dostępny, ale głowy sobie nie dam uciąć. Ołobok polecam z
                                    całego serca, moja ulubiona miejscowość w powiecie ostrowskim.
                                    Lewków warto zobaczyć z uwagi na piękne wnętrza. Nie zastaniemy tam
                                    tłumów turystów, także możemy po cichu kontemplować urok tego
                                    miejsca. Tak jak widzisz warto być trochę zorientowanym lub mieć
                                    przewodnika, bo można się później rozczarować.
                                    • naraziegosc Re: Młyn w pobliżu Opatówka 16.08.07, 17:06
                                      Wyraznie warto miec przewodnika. Co zobacze to zobacze. Przejechac
                                      sie tez bedzie przyjemnie. Myslalem, ze Bagatela dziala jak hotel i
                                      jest otwarta dla gosci. Piekana jest. Jak sie nie uda to trudno.
                                      Sliwniki pewnie zostawie z boku w tym ukladzie. Reszte zobacze z
                                      daleka. No i moj plan tez sie jeszcze zmodyfikuje. Korci mnie
                                      przejazdzka po okolicach Kalisza polami.
                                      ok.333 - hamburgerow nigdy nie lubilem tylko steki i to takie pol-
                                      surowe. Te malosolne z beczek trzymanych w stawie brzmia wspaniale,
                                      tylko gdzie ja takie znajde. No i oczywiscie na miejscowe przysmaki
                                      licze wiec dzieki za rade. Co to ta "swiezonka"??.
                                      • ok333 Re: Młyn w pobliżu Opatówka 16.08.07, 17:54
                                        Swiezonka ? - kawalek za Dlugoleka - po prawj - jak sie wali do
                                        Kalisza ! A te ogorasy ??? he he - to dluga i dawna historia .
                                        Tradycja trzymania beczek debowych z ogorasdami pewnie i prztrwala
                                        do dzisiaj , tam gdzie je jadlem . Bylo to w Chotylowie , za Biala
                                        Podlaska . Reszta opowiesci moze miec ciag dalszy na miejscu w
                                        Kaliszu ale ... trzeba podlac , he he .

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka