Dodaj do ulubionych

Podatki w Czechach

23.01.15, 23:41
Witam mam pytanie odnośnie rozliczania podatku .Mąż pracuje w Czechach i rozlicza się tam z podatku korzystając z ulgi na dzieci .Ja pracuje w Polsce i również mam prawo odliczyć dzieci,problem w tym że Czesi żądają pisma z urzędu skarbowego iż mąż nie korzysta z takiej ulgi.Dziwne to jest dla mnie ponieważ dwa osobne kraje osobne podatki.Może ktoś wie jak to załatwić po Czeskiej stronie .
Obserwuj wątek
  • axayacatl Re: Podatki w Czechach 24.01.15, 06:39
   Tak jestli tomu správně rozumím. V ČR nelze uplatnit slevu na dani na dítě, pokud tuto slevu uplatňuje i druhý rodič...! Proto se vždy u daňového přiznání vyžaduje potvrzení zaměstnavatele manžela/lky, že slevu na dani neuplatňuje. A je jedno, kde druhý z rodičů pracuje. Logicky pokud by slevu na dani uplatňovali oba rodiče, je to daňový podvod. Myslím, že nově od roku 2015 je zavedena i možnost tuto slevu na dani rozdělit na oba rodiče, ale nelze ji zdvojovat. Tedy pro vás z toho plyne, že si buď slevu na dani na děti uplatníte vy v Polsku, nebo manžel v ČR, nebo si ji mezi sebou rozdělíte.

   www.novinky.cz/finance/355603-zmeny-v-rodinne-penezence-pro-rok-2015.html
   • paluch96 Re: Podatki w Czechach 24.01.15, 13:56
    Ja dokładnie to rozumiem i wiem jak jest z podatkiem w Polsce i Czechach ,problem polega na tym ,że w Polsce mogę korzystać z ulgi na dzieci nawet gdy mąż pracuje w Czechach bo to są odrębne państwa i odrębne podatki.Jest to prawne.Nie rozumiem prawa czeskiego i właśnie szukam podpowiedzi dlaczego nie mogą oboje rodziców korzystać z ulgi jeśli płacą podatki w innych krajach.Wiem że w Czechach i Polsce jeśli oboje pracują w jednym kraju to tylko jeden rodzic może korzystać z ulgi i jest to dla mnie zrozumiałe ,ale tu jest inna sytuacja dwa kraje i dwa oddzielne podatki.
    • axayacatl Re: Podatki w Czechach 25.01.15, 10:31
     Myslím, že ta podmínka je tam stanovena jasně. Vy musíte mít potvrzení od zaměstnavatele druhého poplatníka, že slevu na dani na dítě neuplatňuje. No a pokud ji uplatňuje (byť v jiném státě) tak ono potvrzení nedostanete, z čehož logicky vyplývá...

     www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/regulace/dane/danova-legislativa/2015/danove-zvyhodneni-v-roce-2015-20173
     • thomas1930bg Re: Podatki w Czechach 25.01.15, 11:02
      Logiczne myslac NIE MOZNA brac ulg 2x na te same dzieci w dwoch roznych krajach! Tak jak napisal axayacatl jest to oszustwo podatkowe. Piszesz, ze to 2 odrebne panstwa ale obydwa sa w Unii Europejskiej i podlegaja pod jej przepisy. Mialem podobna sytuacje pracujac przez chwile w UK, musialem poslac zonie dokument ze nie pobieram zadnych benefitow w Anglii...
      • paluch96 Re: Podatki w Czechach 25.01.15, 15:46
       Ja to właśni wiem i zawsze rozliczamy się w Czechach ,przynoszę zaświadczenie z Polskiego urzędu skarbowego .Ale pani w Polskim urzędzie powiedziała ,ze można się rozliczyć również w Polsce znalazłam nawet wpis na forum gdzie prawnik potwierdza iż jest to możliwe .Dziwne co ,dlatego pytam czy to jest możliwe.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka