Dodaj do ulubionych

Siostra dla Wandy

08.05.22, 20:00
Za 6 tygodni urodzę drugą córkę i tak jak przy pierwszej od początku wiedzieliśmy, że będzie Wanda, tak teraz nie możemy się zdecydować…

Chciałabym, żeby imię młodszej było dwusylabowe w zdrobnieniu (starsza to Wandziasmile, żeby pasowało do imienia siostry - było retro, ale jednocześnie ciekawe i niezbyt popularne. I nie za bardzo udziwnione

Na początku zastanawialiśmy się nad Różą - to nadal mocny typ męża. Dla mnie zbyt mocno kwiatowe jednak i nie za bardzo widzę zdrobnienia .

Od niedawna mocną kandydatką jest Janina - zdrabniania do Janki. Stefka odpada bo mamy psa Stefana…

Z innych propozycji zastanawiamy się nad Jaśminą, Jagną, Danusią, Sabiną

Pomożecie?
Obserwuj wątek
    • polik17 Re: Siostra dla Wandy 08.05.22, 20:18
      Cześć smile Bardzo popieram Janinę. To jedno z nielicznych imion retro, które naprawdę mi się podoba. Nie przepadam jedynie za zdrobnieniem Jasia. Co do Róży - nie podoba ci się Różyczka? 😀 Dla mnie śliczne zdrobnienie, chociaż może kojarzyć się trochę z chorobą. Róża i Wanda - ładny i ciekawy zestaw. Jeśli chodzi o pozostałe imiona to nie przepadam za nimi. Jaśmina bardzo gryzie mi się z Wandą, jakoś wydaje mi się być w innym klimacie. Chociaż rodzeństwo to nie jest oczywiście komplet filiżanek i ich imiona nie muszą być idealnie dopasowane smile Wanda i Danuta, Wanda i Jagna brzmią dużo lepiej. Sabina też podobnie jak Jaśmina trochę gryzie mi się z imieniem starszej siostry, jednak jest oryginalna, co zdecydowanie na plus😀
      Ogólnie chyba z wszystkich waszych propozycji wybrałabym mimo wszystko Różę - najbardziej do mnie przemawia, jednak nie ma co nadawać jej na siłę, skoro nie jesteś do niej przekonana smile
      Przy wyborze imienia warto też wziąć pod uwagę nazwisko. Może któreś z tych imion szczególnie do niego pasuje?
      • omaniuszka Re: Siostra dla Wandy 08.05.22, 22:22
        Na nazwisko mamy Oman i w sumie wiele imion pasuje

Za Różą wiele przemawia ale jakoś nie czuję tego imienia i nie mogę się do niego przekonać w sumie od kilku miesięcy - nie ma chemii 🤷🏻‍♀️
        • polik17 Re: Siostra dla Wandy 09.05.22, 15:59
          Tak, faktycznie wiele imion pasuje do Waszego nazwiska smile W takim razie nie ma co nadawać jej na siłę. Ja sama od Róży nieco bardziej wolę Rozalię, bo troszkę przeszkadzają mi polskie znaki. Dziewczyny podrzuciły już trochę propozycji, ale może spodoba Wam się Aniela? smile Bardzo lubię to imię. Wandzia i Anielka brzmi bardzo ładnie.
    • remigia1 Re: Siostra dla Wandy 08.05.22, 20:18
      Cześć smile

Róża może być np. Rózią czy Różyczką, ale mnie osobiście nie podobają się te zdrobnienia.
      Janina i Jaśmina mi się podobają, a Danusia, Sabina i Jagna - już nie.

Imiona retro dwusylabowe w zdrobnieniu to np.:
      Felicja - Fela
      Honorata - Honia
      Aniela - Nela
      Melania - Mela
      Franciszka - Frania
      Józefina - Józia

Moje propozycje:
    • sulika Re: Siostra dla Wandy 08.05.22, 23:55
      Wszystkie Wasze propozycje są w porządku. Do Wandzi najbardziej pasują mi Danuta i Janina. Z kolei z Jagna tworzy bardzo ,,słowiański" zestaw.
      Jaśmina jest tak samo kwiatowa jak Róża.wink,to tak na marginesiewink.
      Moje propozycje
      Jeśli nie Róża to może Rozalia, zdrabniana do Rozy, Zalki.
      Krysia- pierwsza myśl, ładnie pasuje
      Teresa (Tesia, Renia)
      Irena (Irka, Inka)
      Apolonia (Pola)
      Celina (Cela, Cesia)
      Regina (Renia, Gina)
      Barbara (zdrobnienie oczywiste)
      Urszula (j.w.wink)
      Dorota (Dorka np.)
      Anatola (Tola)
      Kalina (może być Kala, Kalka) - nie jest retro, ale skoro podoba się Wam Jaśmina to Kalina też może przypadnie do gustu
      Renata(Renia)
      Kazimiera (Kazia)
      Halina (Hala) lub Helena (Hela)
      Jadwiga (Jadzia, Iga, Wiga)
      Elżbieta
      Bogna
      Florentyna (Florka)
      Poza tym z takich mniej oczywistych pasują mi Oda, Lidia, Olga, Inga, Zyta, Dagna, Dobromira, Judyta, Gaja.
      Znajomi mają Wandę i Ewę.
    • sulimira Re: Siostra dla Wandy 09.05.22, 00:17
      Najbardziej pasuja mi Janina, Jagna i Danuta. Przyznam, ze Wanda i Danuta pieknie sie komponuja i pasuja pod kazdym wzgledem. Osobiscie ja nadalabym Jagne do Wandy. Janina moze w pelnej formie nie podoba sie tak bardzo, ale Janka, Janeczka sa sliczne i ladnie sa zgrane te imiona.
      Padlo wiele propozycji wiec ja znowu podam te mniej nadawane: Tolislawa (Tola), Melisa (Mela), Tekla (Tela), Nawoja (Nawka, Wojka), Dobromila (Dosia), Bronislawa (Bronia), Helena (Hela, Lena), Kasandra (Kasia)
    • katarzynkaa Re: Siostra dla Wandy 09.05.22, 00:36
      Jestem fanką Jaśminy, ale do Wandy nie pasuje i nie jest to imię retro.

Pierwsza na myśl przyszła mi Apolonia, a później Helena. Minusem obu imion jest spora popularność (nie Apolonii, ale Poli).

Może Antonina, Irena, Melania albo Józefina?

Z twoich typów wybrałabym Sabinę albo Różę. Jagna jest dla mnie zdrobnieniowa i kojarzy się jednoznacznie z bohaterką literacką. Janina kojarzy mi się ze słowem "słonina", mogę zaakceptować to imię wyłącznie w zdrobnieniu Nina. Danusia jest sympatyczna, na plus rzadkość tego imienia wśród maluchów.
    • paula.anna Re: Siostra dla Wandy 09.05.22, 07:53
      Bardzo lubię Wandę 🙂.

Moja pierwsza myśl dla siostry Wandy to Marianna i Jadwiga.
      Wandzia i Mania lub Jadzia.

Wandzia i Jadzia to trochę za dużo "dziadziania" jak dla mnie 😉, jednak to nie są przecież jedyne opcje zdrabniania.

Janinę lubię, na myśl o Jasi mam nieprzyjemne dreszcze 🤷.
      Danuta- ok, choć czy jest retro?
      Sabina- jak wyżej.

Róża dla mnie odpada- nie lubię imion rzeczowników.
      Co innego Rozalia 🙂.

Jaśmina- coś mi w niej nie pasuje i nie chce przestać.
      Jagna- brzmi dla mnie infantylnie i zdrobniale...
    • milalips Re: Siostra dla Wandy 09.05.22, 10:28
      Według mnie najlepiej komponuje się Janina, moja babcia miała cztery siostry.

Wanda
      Jadwiga
      Łucja
      Janina
      Aniela(babcia)

Myślę, że te imiona fajnie się ze sobą komponują 😉
    • dalenia Re: Siostra dla Wandy 09.05.22, 16:11
      Bardzo popieram Jankę. W zasadzie to nie szukałabym dalej, jeśli Wam obojgu pasuje.

Róża okej, ale sama wolę Rozalkę. A Różę zdrabniałabym do Rózi, Różyczki, Różanki. Jaśmina i Jagna jakoś nieszczególnie mi leżą i niezbyt pasują mi do Wandy. Sabina i Danusia niby okej, ale dla mnie jeszcze na nie za wcześnie.

Może Alinka? Jadwiga, Celina, Tereska?
    • olinininka Re: Siostra dla Wandy 10.05.22, 07:57
      Moja pierwsza myśl to Stefania ale doczytałem że macie psa Stefana. Choć pies moim zdaniem to nie dziecko więc ja nie miałabym dylematu nadania wersji żeńskiej.
      Moim zdaniem Stefania warta rozważenia 😍
      Inne propozycje Felicja, Olimpia, Cecylia, Aniela, Gloria, Gaja
      z Twoich propozycji fajna jest Janina i Jaśmina.

• katarzynkaa Re: Siostra dla Wandy 10.05.22, 12:09
        Sabina to prababciowe imię, ale nie odkryte jeszcze na nowo. Ciekawe, czy to się stanie. To dostojne imię, ze znajomą końcówka -ina, obecną w wielu popularnych imionach.

Matka chrzestna mojej babci miała tak na imię i moja babcia (rocznik 1930) wzięła Sabinę jako imię przy bierzmowaniu. Oprócz tego miałam koleżankę Sabinę, w moim wieku ('89).
        • dierde Re: Siostra dla Wandy 10.05.22, 15:04
          Znam trzy Sabiny, w tym 30-latkę i nastolatkę. Teraz chyba każdego roku ma mniej nadań, w przeciwieństwie do Wandy. Może "moda" na Sabinę trwała dłużej lub w innych latach, choć była mniejsza? Nie znam żadnej młodej Wandy.
    • omaniuszka Re: Siostra dla Wandy 12.05.22, 08:13
      Szukamy dalej bo jednak Janina i Marianna odpada - zdecydowaliśmy się nie nadawać imion odmęskich.
      Co sądzicie o imieniu Klara?

Wanda i Klara

Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł? Za dotychczasowe bardzo dziękuję, bo otworzyły mi głowę 😀
      • remigia1 Re: Siostra dla Wandy 12.05.22, 08:49
        Klara bardzo mi się podoba, ale trochę przeszkadza mi popularność (22. miejsce w 2021).

Inne pomysły: Kornelia (Kora, Nela), Aurelia, Pelagia (Pela), Teodozja (Tosia, Dosia), Tolisława (Tola), Marcjanna (Cysia, Marcja), Ludwika (Lusia), Eleonora (Nora, Lena, Ela).
      • polik17 Re: Siostra dla Wandy 12.05.22, 10:24
        Klara u kogoś podoba mi się, jednak sama bym jej nie nadała ze względu na popularność i występowanie w rodzinie smile Wanda i Klara brzmi dobrze. Mogę jeszcze zaproponować Anielę - Wandzia i Anielka ładny zestaw😀
      • dalenia Re: Siostra dla Wandy 12.05.22, 10:36
        Myślę że to niezły wybór. Lubię to imię, fajnie pasuje mi do Wandy, choć nie jest to chyba oczywisty zestaw. Na minus jednak popularność, o której wspomniały już dziewczyny. Pisałaś, że nie chcesz imienia popularnego, a Klara zdecydowanie jest na topie - to jedno z modniejszych imion i myślę, że jeszcze będzie szła w górę.
      • paula.anna Re: Siostra dla Wandy 12.05.22, 14:25
        Bardzo lubię Klarę!
        Za jej brzmienie, "charakterność", brak oczywistych i słodziutkich zdrobnień z -sia 🙂.
        Mniej lubię to, że jest dość często nadawana.
        Pocieszam się, że do Kubusiów, Jasiów, Zoś i Julek jej daleko 😉.
        Dlatego nie skreślałabym jej.
        A jednocześnie była otwarta na nowe pomysły 🙂.
      • ilia.1 Re: Siostra dla Wandy 12.05.22, 17:09
        Klara to moim zdaniem bardzo ładne, uniwersalne imię. Propozycje imion:
        Bianka, Blanka, Luiza, Eliza, Tatiana, Alicja, Weronika, Wiktoria, Emilia, Milena, Magdalena, Lena, Lea, Malwina, Matylda, Marcelina, Amelia, Diana, Gabriela, Sylwia, Julian(n)a, Jowita, Julita, Ida, Idalia, Oliwia, Liwia, Natalia, Stella, Emma, Estera, Serafina, Leonia, Rita, Lilla, Lilia, Lilian(n)a, Marta, Klementyna, Konstancja, Adelina, Adela.
      • sulimira Re: Siostra dla Wandy 12.05.22, 17:25
        Klara podoba mi sie, zestaw Wanda i Klara nie jest oczywisty, ale bardzo fajny. Jedyne kryterium, ktorego nie wypelnia to popularnosci. Klara jest popularna. Dla mnie do Klary bardzo podobna stylistycznie jest Tekla, ale moze dla was bedzie zbyt orginalna.
      • dymfna Re: Siostra dla Wandy 13.05.22, 00:00
        Wanda i Klara - ładnie brzmią razem
        Nie mam dużego kontaktu z dziećmi, więc nie wiem jak się odczuwa tę popularność w praktyce. Od 2016 rosła bardzo szybko, ostatnio trochę spadła, może zwolni?

Jaśmina jest trochę z innej bajki, za miękka (ale też nie brzmią razem tragicznie, to nie Wanda i Andżelika). Rozalia bardziej mi pasuje do Wandy niż Róża, ale może dlatego, że ją bardziej lubię 😅.

Wanda, Klara i Jagna (dla mnie tylko zdrobnienie od Agnieszki, chociaż ładne) przypominają mi o innych dwusylabowych pięcioliterówkach, jak Łucja (popularna, ale rośnie trochę wolniej), Lidia, Ligia, Tekla, Flora (Florentyna?)

Sabina i Danuta pasują. Są późniejsze od Klary czy Łucji, ale Wanda dla mnie też. Podobnie odczuwam Aldonę, Alinę, Barbarę, Krystynę, Irenę (odpada przez Ireneusza?), Jadwigę, Teresę (do zdrobnień wyżej dodam Telę, u mnie w rodzinie tak się mówiło na wszystkie Teresy), Urszulę.

Jedyna znana mi Wanda ma siostrę Helenę.
        Nawoja, Dobrawa (Dobrusia -> Dusia?)

Przez literę d: Matylda (Tysia?), Adelajda (Ada, Dela, Ala), Brygida (tylko zdrobnienie Brydzia? Brysia?)

Regina, nie wiem pod co podciągnąć

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.