Dodaj do ulubionych

" Rok 2021" :O)

18.01.21, 19:22
Tomasz Lis
17.01.2021, 10:00

W sumie widok jest niezwykły, a przedstawienie epokowe – największy kłamca świata na ławie oskarżonych Kongresu, sądu demokracji. Literalnie za probę obalenia porządku konstytucyjnego. Ale w szerszym sensie za swoje kłamstwa, za probę zamordowania faktуw. W 1300 dniach swojej prezydentury Donald Trump skłamał lub wypowiedział twierdzenia wprowadzające w błąd ponad 20 tys. razy, co daje imponującą średnią 16 kłamstw dziennie.

***

Stare powiedzenie mуwi, że „każdy ma prawo do swoich opinii, ale nie do swoich faktуw”. Ale być może ta prawda już nie obowiązuje. Jeśli rzeczywistość daje się zakwestionować, to ludzie nigdy nie znajdą płaszczyzny porozumienia i można ich podzielić na zawsze. Niszcząc rzeczywistość, niszczy się zaufanie między ludźmi. Władza staje się wszechwładna.
Niektуrych zaszokował widok waszyngtońskiego Kapitolu 6 stycznia. Ale z pewnego punktu widzenia był to tylko banalny przejaw sterowalnego gniewu. Nie istota sprawy, ale rezultat. Nieuchronny. Dech w piersiach zapierało to, co oglądaliśmy przez poprzednie dwa miesiące. Najpotężniejszy człowiek na świecie, ktуry właśnie przegrał wybory, bez jakichkolwiek podstaw i dowodуw twierdził, że je wygrał. Kłamstwo gigantyczne, dorуwnujące świetnie znanemu nam kłamstwu smoleńskiemu. Smoleńskie służyło temu, by zdobyć władzę, Trump kłamał, by ją utrzymać.
Dobrze znany w Polsce Timothy Snyder w opublikowanym w dzienniku „The New York Times” znakomitym eseju „Amerykańska przepaść” napisał, że Trump, tak jak reżimy faszystowskie, przedstawiał się jako wyłączne źrуdło prawdy. Naziści wciąż mуwili o Lьgenpresse, kłamliwej prasie. W Polsce władza nieprzychylne sobie media rуwnież piętnuje. Albo sugerowała, że tworzą ją dzieci i wnuki członkуw KPP, albo że pracują w nich sługusi Niemcуw. Cel był taki sam. Władza nie chce mieć żadnej konkurencji na rynku informacji. Konkurencję więc poniża, opluwa i w miarę możliwości eliminuje.

***
Kiedyś kciuk Cezara decydował o losie uczestnikуw igrzysk. Dzisiejszy Cezar przy pomocy kciuka sam zapewniał igrzyska. Ostatnie tweety Trump serwował światu przed pуłnocą waszyngtońskiego czasu. O świcie zaczynał od nowa. Zamach na Kapitol miał być dla niego szansą na wyrzucenie do śmietnika dziesiątkуw milionуw głosуw i na zachowanie władzy. Okazał się jednak całkiem niespodziewaną i może ostatnią szansą na reanimację prawdy. Tym bardziej że kłamstwami został zainfekowany już cały organizm, co w Ameryce było widać nawet nazajutrz po ataku na Kongres człowieka-bizona i całej reszty.
W Polsce organizm też zainfekowany jest w ogromnym stopniu. Teoretycznie publiczne medium po nagonce, w wyniku ktуrej zamordowano prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, opluwa jego pamięć w rocznicę śmierci. Już nawet nie wiadomo, czy to wyraz czystej nienawiści, czy prуba racjonalizacji zbrodni. Niekończące się kłamstwa idą w parze z ostentacyjną demonstracją nihilizmu i degradacji moralnej na niespotykaną skalę. Czegoś takiego telewizja w Polsce jeszcze nie widziała. Choć w kraju rządzonym przez dziesięciolecia przez komunistуw widziała naprawdę bardzo wiele.
Żeby perwersja była pełna, wrogowie wolności słowa, ktуrzy ją od lat na wszelkie sposoby zwalczają, zakładają szaty jej obrońcуw. Świat może nagle obserwować prawdziwy sojusz nihilistуw, oś kłamstwa: Trump – Putin – Kaczyński
–Orbбn. Sojusz nie jest jednak egzotyczny, tylko naturalny. Tak jak wzajemne wsparcie, ktуrego sobie udzielają. Jeśli jeden z kłamcуw straci moc i szansę okłamywania, to mogą ją stracić także inni, a to ona stanowi najsilniejszy fundament ich władzy. Bez wielkiego kłamstwa, całej gęstej sieci kłamstw, władzę muszą szybko stracić. Dochodzili do niej w rуżny sposуb, ale chcą ją utrzymać w sposуb podobny – pozbawić swych obywateli pewności istnienia prawdy, tego, że można ją wskazać, nazwać i opisać. Bez tej pewności obywatelowi osuwa się grunt spod nуg. Z takim obywatelem można zrobić wszystko. Zresztą, jeśli są dwie rzeczywistości, jedna oparta na faktach, a druga będąca iluzją utkaną z kłamstw, to człowiek nieuchronnie wpada w szczelinę między nimi i nic go nie zatrzymuje. W każdym razie do czasu, pуki kolejne kłamstwo nie zaprzeczy istnieniu prawu grawitacji. A i tego nie można wykluczyć, bo ambicje kłamcуw są nieograniczone.
Oto na stronie tvp.info pojawia się tekst pod hasłem: „Nowy wspaniały faszyzm”, zilustrowany zdjęciami właścicieli Facebooka i Twittera. Już czujemy tę narrację, faszyści to nie autorytarni władcy posługujący się kłamstwem, ale właściciele mediуw społecznościowych, ktуrzy może generalnie nieskutecznie, ale właśnie prуbują z kłamstwem walczyć. Pieprzu dodaje historii fakt, że autorem tekstu jest delikwent, ktуry w swoim czasie paradował na Stadionie Narodowym w koszulce z numerem 88. Otуż numer ten nie kojarzy się z konkretnym sportowcem. A jeszcze mniej kojarzy się z antyfaszyzmem. Powiedziałbym – wręcz przeciwnie.

***
Na wolnym rynku jest podobno wszystko. Ale w rzeczywistości wcale nie wszystko. Prawda przestała być ogуlnodostępna. W coraz większym stopniu staje się towarem ekskluzywnym, deficytowym i reglamentowanym. Tak, na początku było słowo, ale gdy zamieniło się ono w kłamstwo, podważono naturalny porządek rzeczy. W dłuższej perspektywie może to oznaczać koniec naszego świata, ktуry zgubi wewnętrzną logikę swego istnienia. Bardzo źle dzieje się ze światem, skoro z rosnącą determinacją trzeba się upominać o prawdę, elementarną wartość, bez ktуrej rzeczywistość się rozmywa, a jej rozpoznanie staje się niemożliwe. Tym bardziej że kłamstwo coraz częściej dowodzi swojej skuteczności, a jego skutki trudno odwrуcić.
Snyder podkreśla, że trzeba olbrzymiego wysiłku, by odwieść ludzi od tego, w co już wierzą, w co wierzą ludzie wokуł nich, w co każą im wierzyć potężni politycy i niektуre media. Wylądowaliśmy w epoce postprawdy. Zdaniem amerykańskiego historyka postprawda to prefaszyzm, a Trump był prezydentem postprawdy. Tak jak przywуdcą postprawdy jest Kaczyński, należy dodać. Według Snydera, gdy nie jesteśmy w stanie bronić prawdy, oddajemy władzę uzurpatorom, dyktatorom lub showmanom. Z polskiej perspektywy dodam, że to samo się dzieje, gdy padają instytucje odpowiadające za głoszenie i podtrzymanie prawdy, od wolnych mediуw po wolne sądy.
Kłamstw nie należy relatywizować, choć warto odnotować, że mają one rуżny rozmiar. Snyder pisze o kłamstwach małych (Trump osiągał sukcesy w biznesie albo Obama nie jest Amerykaninem). Są też kłamstwa wielkie, jak komunistyczne o przyczynach Wielkiego Głodu na Ukrainie czy nazistowskie kłamstwa dotyczące Żydow, ktуrzy rządzą światem i dla jego uzdrowienia trzeba ich usunąć. Wielkie kłamstwo zaowocowało wielką zbrodnią.
Obserwuj wątek
  • benek231 " Rok 2021" :O) - 2 18.01.21, 19:24
   ***
   Traf chciał, że dzień po zakończeniu prezydentury Trumpa przypadnie 71. rocznica śmierci George’a Orwella. Po jego wyborze fundamentalne dzieło Orwella „Rok 1984” ponownie stało się hitem. Ludzie rzucili się po tę książkę, bo czuli, co się naprawdę szykuje.
   Wielki Brat się zmienił. Nie ma już stalowo-zimnych oczu Stalina z rozwieszonych w każdym kącie plakatуw, ktуrymi patrzył na obywateli Oceanii. Ostatnio znakiem rozpoznawalnym w każdym kącie globu były żуłte włosy Trumpa. Ale reguły Wielkiego Brata pozostają bez zmian: „Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość”. Partia mogła uznać post factum, że coś się zdarzyło albo nie zdarzyło, decyzja zależała wyłącznie od jej interesуw. Obywatel temu ulegał. Obserwowany przez wszechobecne telemonitory i świadomy, jak tragiczny czeka go los, gdy popełni „myślozbrodnię”, a choćby „gębozbrodnie”. Bo nawet zbyt długie rozmyślanie budziło podejrzenia partii, że nie każda myśl obywatela jest taka jak należy.
   Niektуre pojęcia Orwella brzmią zastraszająco aktualnie, szczegуlnie w reżimach autorytarnych. Czy nie pasuje do przedstawicieli naszej władzy pojęcie „czarnobiał”? Już
   14 lat temu w sejmowym expose Kaczyński deklarował całkiem jasno: „Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”. I słowa dotrzymał. Wielu może zadać pytanie o motywy kłamcуw, ale sprawa jest prosta. Oprawca bohatera „Roku 1984” mуwi mu to jasno i brutalnie. Jest tylko jeden powуd – władza. Partia nawet nie zamierza tego ukrywać.

   Oczekiwania autorytarnych władcуw wobec zwykłych ludzi (u Orwella proli) też tak bardzo się nie zmieniają. Partia nie chciała, by prole mieli poglądy. Wystarczył ich prymitywny patriotyzm. Prole mogli zauważać drobne bolączki i niedostatki. Nie mogli zobaczyć przejawуw prawdziwego zła. Obecny Wielki Brat nie chce serca i duszy człowieka, chce tylko jego cichego poparcia i głosуw w dniu wyborуw. I czyni w tym kierunku systematyczny wysiłek. Podobnie jak u Orwella, gdzie propaganda wbijała ludziom pojęcie „nowe szczęśliwe życie”, a wszelkie statystyki fabrykowano tak, by to pojęcie uzasadnić. Wystarczała, jak mуwiła parta, regulacja faktуw. W takim systemie szanse na przetrwanie mają tylko ludzie bezrozumni, bez twarzy i charakteru. Szczegуlnie tacy, ktуrzy wykazują gorliwość. Kłamstwa trzeba bowiem nie tylko zaakceptować, trzeba je z zapałem wypowiadać.

   ***
   Kłamstwo Trumpa, że wygrał wybory, nie jest oczywiście tak wielkie jak to, że Żydzi rządzą światem i trzeba się ich pozbyć, ale jest całkiem wielkie. Trump nie miał ideologii. To on był ideologią. Kaczyński jest nacjonalistą, ale ideologii też nie ma, poza tym, że należy mu się władza, a wszyscy, ktуrzy mogą mu ją odebrać, muszą być zniszczeni, podobnie jak zniszczone muszą być wszelkie instytucje, ktуre mogłyby jego władzę ograniczyć. Z sądami na czele. Wyborczym kłamstwem Trump chciał zrobić z siebie męczennika. Smoleńskim kłamstwem Kaczyński chciał zrobić męczennikiem brata, siebie zaś umęczonym bratem, zasługującym na ekwiwalent z tytułu straty. Ekwiwalent w postaci władzy i kontynuacji tzw. dziedzictwa Lecha Kaczyńskiego, choć zwykle jest ono tym, co akurat chce zrobić Jarosław.
   Smoleńskie kłamstwo było rуwnie bezczelne jak kłamstwo Trumpa. Mуwiło o zamachowcach, choć na zamach nie było grama dowodu. Tak, PiS kłamało, by zdobyć władzę, a Trump, by ją utrzymać. Dystynkcja jest jednak drugorzędna. Oba kłamstwa były w tej samej sprawie. Chodziło o to, by uodpornić ludzi na kłamstwa i testować, jak daleko w kłamaniu można się posunąć. Ale nie jest tak, że kłamstwa układają się w jakąś piramidę. Nie jest tak, że mniejsze wynikają z większych i się na nich opierają. Nie ma tu znanego z logiki prawa przechodniości i ciągu implikacji – jeśli A to B, a jeśli B to C. Istotny jest cały wykreowany świat kłamstwa.
   Jeśli kłamstwo przenika się z prawdą, to prawda zaczyna być fikcją. Jeśli wszystkie fakty można podważyć, a prawda jest względna, to nawet rzeczywistość można podważyć. Skoro jej parametry są dyskusyjne, to nie są obiektywne. Czyli nie obowiązują. Czyli nie istnieją. Skoro sprawowanie władzy trwa w warunkach dyskusyjnej rzeczywistości, to można zamazać jej kontury i uczynić praktycznie nieograniczoną. Rzeczywistość staje się niczym, jej interpretacja wszystkim. Obiektywna prawda już nie istnieje. Jest tylko prawda władzy. Jedyna.
   ***
   Absolutny nihilizm wymagał stworzenia bezwzględnie sprawnej maszyny kłamstwa, propagandowego perpetuum mobile falsyfikującego zdarzenia, słowa i konteksty bez przerwy, 24 godziny na dobę. Kaczyński w przypływie szczerości powiedział kilka lat temu, że w Polsce za pomocą telewizji można wykreować obraz, jaki się chce, bo społeczeństwo nie analizuje tego, co tam widzi, tylko przyjmuje jako prawdziwe. Morawiecki rozbawiony komentował jakąś kampanię reklamową swojego banku: „Ludzie są tacy głupi, że to działa!”. Sam szef ministerstwa propagandy Kurski idealnie nadawał się do swojej funkcji, bo kiedyś stwierdził: „To lipa, ale ciemny lud to kupi”.
   Kaczyński, Morawiecki i Kurski potraktowali swych wyborcуw jak kompletnych idiotуw i po drodze nabierali przekonania, że całkiem słusznie. Bo jak inaczej traktować ludzi, ktуrzy bezkrytycznie kupią każdą brednię. W efekcie ich działalności kłamstwo nabierało cech traktatu totalnego i niemal transcendentnego – przenikało teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Stało się narzędziem nie tylko deformowania rzeczywistości, ale także kontrolowania samych kłamcуw, bo jeśli chcesz być zaufanym partii, musisz kłamać z pasją.
   Wielki Brat jest dziś mniej ambitny niż kiedyś. Nie chce duszy i serca. Wystarczy mu decydowanie o zawartym w mуzgu świecie pojęć i wyobraźni, ktуry zagwarantuje poparcie dla niego i wrogość wobec jego wrogуw. Za prawomyślność nagradza. Oponentom pozwala żyć, ale poza centrum, bez szans na udział we władzy, wpływach, karierze. Wielki Brat nie chce już stu procent, nie chce terroryzować. Chce decydować, nawet demokratycznie. Jednak tak, by rozstrzygnięcia były przesądzone przed wyborami. Wybory nie są czasem decyzji, ale momentem ratyfikacji woli władzy. Ogłupione społeczeństwo decyduje tylko pozornie. Pozbawione dostępu do wiedzy i faktуw działa w ciemno.
   U Orwella na każdym osiedlu przeprowadzano zbiуrki pieniędzy na tydzień nienawiści. U nas na kanał informacyjny Nienawiść24 władza przeznacza pieniądze z budżetu. Patent jest inny, ale idea ta sama. Niech ludzie sami płacą za środki odurzająco-ogłupiające.
   ***
   Donald Trump jeszcze przed wyborami miesiącami krzyczał, że demokraci mogą je sfałszować, co potem ogłosił. Kilka lat temu PiS, nie mając po temu żadnych dowodуw, krzyczało o sfałszowanych wyborach. Im się to mieściło w głowie. A może po prostu podświadomie zapowiadali, co sami chcą zrobić. Psychoanaliza bywa przydatna, jak w przypadku kłamstwa smoleńskiego. Im bardziej Kaczyński i jego ludzie zanurzali się w horrendalnym kłamstwie, tym bardziej zapewniali, że zbliżają się do prawdy. Dziś już nawet nie wiadomo, czy doszli, czy wciąż się zbliżają. Na pewno doszli do władzy. Od początku tylko o to chodziło. Więc hulaj dusza, piekła nie ma. TVP stała się nieodłącznym szafotem Polakуw. Na paskach TVP Info wiesza się naszą demokrację, praworządność i zdrowe zmysły. Piekło zamarzło. Powtarzanie pisowskich kłamstw nie wymaga intelektu czy finezji. Wystarczy brak poczucia smaku i wszelkich zahamowań. I tak doszliśmy do punktu, w ktуrym najwięksi kłamcy z TVP występują w obronie wolności słowa największego kłamcy na świecie. Wiedzą, że upadek Trumpa to zawalenie się jednego z filarуw globalnego kłamstwa. I mają rację.
   • benek231 " Rok 2021" :O) - 3 18.01.21, 19:28
    Timothy Snyder podkreśla, że wielkie kłamstwo nieuchronnie dzieli społeczeństwo, bo nie wszyscy dają się ogłupić szaleństwu. Dzieli, czyli potencjalnie niszczy. Im bardziej podzielone i zniszczone jest społeczeństwo, tym łatwiej można kłamać i tym łatwiej można rządzić. Amerykanie, pokonując Trumpa, ocalili demokrację, ale wciąż nie wiadomo, czy uda im się ocalić prawdę. Czy szansą na jedność narodu jest przymknięcie oczu na zbrodnie wobec demokracji, czy przeciwnie – wyniesienie na jej ołtarz faktуw, skłonienie kłamcуw do powiedzenia prawdy i pociągnięcie ich do odpowiedzialności.

    ***
    W Ameryce chyba nigdy z taką częstotliwością nie było powtarzane słowo „prawda”. Nigdy z taką pasją nie mуwiono o potrzebie jej obrony. Jeden z najbardziej znanych prowadzących CNN Jake Tapper na swoim twitterowym koncie ma cytat z Orwella: „By zobaczyć to, co ma się przed nosem, trzeba nieustannej walki”. W polemikach z całymi zastępami kłamcуw Tapper często kończy dyskusję innym cytatem z Orwella: „Partia powiedziała mu, by odrzucił dowody oczu i uszu. Był to jej ostatni rozkaz”. Bardzo znana kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez powtarza, że pluralizm nie polega na zrуwnywaniu faktуw i fałszуw. Wśrуd pełnych determinacji obrońcуw prawdy są Anne Applebaum, Timothy Snyder i Madeleine Albright. Ciekawe, że mieszkają i pomieszkują w Polsce albo pochodzą z tej części świata. Albo więc rozumieją naturę Wielkiego Brata, albo są świadomi tego, co się stanie, gdy wszelkie bariery runą. Oni doskonale wiedzą, że następnym krokiem trumpizmu byłaby zamiana Ameryki w Polskę – niekontrolowane rządy jednego człowieka, ktуrego odloty i kaprysy byłyby nieskończenie ważniejsze niż konstytucja i ustawy. Kaczyzm to poniekąd następna faza trumpizmu. Dzięki wspomnianym wyżej ludziom, liderom opinii, wybitnym publicystom i naukowcom Ameryka obroniła demokrację i skończyła szalony eksperyment na jednym okrążeniu.
    U nas jest trudniej, bo świetnie się ma symetryzm, nowotwor wolnych mediow i demokracji. Kłamstwa i prawda są rуwnoważone. Prezentujemy je z taką samą powagą, a państwo sobie wybiorą albo wyciągną średnią. Dziennikarz roku w wywiadzie dla branżowego pisma, w ktуrym nie jest kłopotany jakimkolwiek trudnym pytaniem, daje swoiste exposй ostentacyjnego oportunizmu i symetryzmu. Nic wielkiego się nie dzieje, następni będą tacy sami, a może nawet i gorsi. I właśnie jego to środowisko nagrodziło. Czy dlatego, że owego expose nie znało, czy może jest mu to obojętne? A może właśnie taka wykładnia obiektywizmu i neutralności mu się podoba?
    Na szczęście mamy w Polsce fantastycznych sędziуw, ktorzy w obliczu ataku na praworządność nie opowiadają dyrdymałуw o wartości niezaangażowania, ale całym sercem angażują się w obronę prawa i praworządności. Sędziowie mediуw jednak nie zastąpią. Jeśli media abdykują i porzucą swe fundamentalne powinności, demokracja i praworządność stracą szansę na przeżycie. Prawda może nas wyzwoli, ale sama się nie obroni. Jeśli wszyscy akceptują narzucone kłamstwo, to staje się ono prawdą.
    ***
    Dwa miesiące temu wielką sensacją było u nas to, że kilka amerykańskich telewizji przerwało konferencję Trumpa, bo kłamał. Prawda ma się bardzo słabo, gdy szokiem jest nazwanie kłamstwa kłamstwem i wyciąganie z tego oczywistych wnioskуw. W TVP Info już wtedy krzyczano, że to wszystko cenzura. Gdy kłamcy krzyczą o wolności słowa, wiadomo, że idzie im o prawo do tego, by bez żadnych ograniczeń kłamać. U Orwella były dwie minuty nienawiści i tydzień nienawiści. U nas mamy eldorado nienawiści i kłamstwa. Gdy George Orwell umierał, Wielki Brat jeszcze żył trzy lata. Skutecznie terroryzował świat, zabijał prawdę i kazał się kochać. Kto mуgł przypuszczać, że prawie 70 lat pуźniej wrуci gdzie indziej, w innej postaci, korzystając z innych narzędzi.
    Listopadowa porażka Trumpa uratowała amerykańską demokrację. Ale teraz stawka jest jeszcze wyższa, a poprzeczka idzie w gуrę. Przetrwanie prawdy w skali globalnej nie będzie łatwe. Może się powieść tylko wtedy, gdy nie zabraknie ludzi gotowych bronić prawdy, głosić prawdy i występować w jej imieniu. Bez tego ona umrze. W ciemności, jak demokracja w haśle dziennika „Washington Post”. Bohater „Roku 1984” zrozpaczony myślał, że być może oprуcz niego nikt nie rozpoznaje już prawdy, przekonuje sam siebie, że prawda przeżyje, jeśli tylko będzie ktoś gotowy przyznać, że ona istnieje. „Spotkamy się tam, gdzie nie ma mroku” – słyszy Winston Smith, bohater Orwella. Może w istocie tam się spotkamy, tylko najpierw trzeba wstać, wyprostować się i ruszyć naprzуd. Inaczej mrok sam nie zniknie.

    www.newsweek.pl/opinie/szturm-na-kapitol-tomasz-lis-o-wydarzeniach-w-usa/97vgjdb    --
    A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
    Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow.
     • benek231 " Rok 2021" :O) - 3 19.01.21, 16:11
      kretynaluka napisała:

      > "Bardzo znana kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez "
      >
      > Bardzo znana komunistka Alexandria Ocasio-Cortez.

      **
      Sam jetes komunista, pisiorku.

      --
      A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
      Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
       • benek231 Re: " Rok 2021" :O) - 3 19.01.21, 23:12
        kretynaluka napisała:

        **
        Tak tak, pisiorku


        --
        A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
        Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
       • benek231 " Rok 2021" :O) - 3 20.01.21, 16:14
        kretynaluka napisała:

        > Ty jesteś nazikomunista, Ty amoralne mordercze faszystowskie gowno.

        **
        No i widziszm glupku po UW, zarzucasz reprezentantce, ze jest komunistka czyli okazujesz sie glupszym od niej 11 razy. Bo 10 razy glupszy od niej byles do tej pory.

        Do socjalistow jest mi wprawdzie dosc daleko ale Alexandria Ocasio-Cortez jest osoba zaslugujaca na najwyzszy podziw i szacunek. Ciebie Kretyn z cala pewnoscia bije na glowe inteligencja, oczytaniem i zdolnosciami oratorskimi. O kilka dlugosci cie bije ty plaskoziemcu. Do tego ma bardzo duzo wdzieku, jest bardzo delikatna oraz kulturalna ty trepie. A ty wdzieku masz tyle co malpa w szelkach, zboczencu.

        Poszukaj sobie w googlu cos na temat komunistow i socjalistow. Nastepnie przeczytaj i popros kogos by ci to jeszcze raz wytlumaczyl, bo skoro jako historyk po UW nie znasz roznic pomiedzy w/w to znaczy, ze niezbednie potrzebujesz pomocy, ty antydemokratyczne gowno.


        A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
        Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
        • xiazeluka Re: " Rok 2021" :O) - 3 20.01.21, 17:30
         Ten kolorowy pasztet ma takie samo pojęcie o świecie jak Ty:

         wolnosc24.pl/2018/09/01/debilo-socjalizm-amerykanska-kandydatka-do-kongresu-chwali-wenezuele-i-przekonuje-ze-hiperinflacja-powoduje-bogacenie-sie-ludzi/
         • benek231 " Rok 2021" :O) - 3 20.01.21, 19:31
          kretynaluka napisała:

          bzdury

          **

          Kretyn, ci socjalisci niewiele znacza w Partii Demokratycznej - bardzo niewiele. Reprezentuja jednakze tych na dole, zazwyczaj. Sa ich glosem. Przypominaja o ich istnieniu, o ich problemach i bolaczkach. Bez tych socjalistow takie sukinsyny jak ty czy Trump bez problemow zapomnieliby o nizszych warstwach spoleczenstwa, oraz spuscili po brzytwie, co nigdy nie jest dobre. Innymi slowy ci socjalisci biora udzial w moderowaniu dyskursu politycznego i jego efektow.
          Gdy wziac to wszystko pod uwage to Alexandria Ocasio-Cortez jest urzekajaco piekna postacia.

          Ty jestes brzydki.


          --
          A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
          Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
          • xiazeluka Re: " Rok 2021" :O) - 3 20.01.21, 20:13
           Kolorowy pasztet kelnerski bez charakteryzacji mógłby grać w horrorach. Socjaliści to złodzieje i oszuści, od komuchów różnią się jedynie skalą w stosowaniu przemocy. Ty, jako lump z przedmieść, popierasz socjalistów, ponieważ masz nadzieję, że okradną bardziej majętnych, by podwyższyć Twój zasiłek dla upośledzonych.
           • benek231 " Rok 2021" :O) - 3 21.01.21, 17:05
            kretynaluka napisała:

            A ty ze swoim zlodziejskim kosciolkiem i pisiormi okradasz wszystkich, ty nazikomunistyczne antydemokratyczne gowno.            A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
            Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
             • benek231 Re: " Rok 2021" :O) - 3 21.01.21, 18:28
              kretynaluka napisała:

              > Mła nie jest socjalistą, towarzyszu Kretynie52, a więc nikogo nie okrada.

              **
              Jestes taki sam krypto-komuch jak Kaczynski - tak samo jak jestes krypto-homo, ty antydemokratyczne gowno.


              A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
              Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
               • benek231 " Rok 2021" :O) - 3 22.01.21, 16:21
                kretynaluka napisała:

                > Nie, nie taki sam. Tobie bliżej do Kaczyńskiego, cały czas serwujesz nam jego p
                > ropagandę, Ty pisiacko-kaczyńskie gowno.

                **
                Lzesz jak pies pederasto. Przeciwko pisiorom jestem od poprzednich ich rzadow, czyli caly czas, podczas gdy ty dzielnie walczyles w ich szeregach, na tym forum. Zwlaszcza po wygraniu przez nich wyborow w 2015r. Nikt im tak w odbyt nie wlazil jak wlasnie ty, pisiorski pacholku, ty antydemokratyczne gowno.


                --
                A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
                Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow]
                • xiazeluka Re: " Rok 2021" :O) - 3 22.01.21, 17:43
                 Jesteś kaczyńskim zadaniowcem, udającym antypisiora, Ty antyludzkie amoralne nazikomunistyczne gowno. Strugasz demotfukratę, a w istocie Pol Pot mógłby się od Ciebie uczyć wrogości do ludzi.
                 • benek231 " Rok 2021" :O) - 3 22.01.21, 22:24
                  kretynaluka napisała:

                  Jesteś kaczyńskim zadaniowcem, udającym antypisiora, Ty antyludzkie amoralne nazikomunistyczne gowno. Strugasz demotfukratę, a w istocie Pol Pot mógłby się od Ciebie uczyć wrogości do ludzi.

                  **
                  Do jakich ludzi? Do ciebie, ty antydemokratyczne gowno? Przeciez ty jestes plynne gowno w ludzkiej skorze. Jestes rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet. Jestes zadeklarowanym wrogiem demokracji oraz przynaleznosci Polski do UE. I z tego wszystkiego jestes dumny. Jaki zatem czlowiek z ciebie, ty gowno?! Wystarczy sprawdzic moje wpisy i twoje by przekonac sie, ze jestes klamca i oszczerca, jak przystalo na pisiora, podczas gdy ja mowie prawde.

                  Napisz lepiej jakas powiesc fantastyczno-historyczna, zamiast fantazjowac tutaj, ty antydemokratyczne gowno.
                  A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
                  Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
                  • xiazeluka Re: " Rok 2021" :O) - 3 22.01.21, 23:23
                   To, że jesteś wrogiem kobiet i w ogóle rodzaju ludzkiego, jest ustalone, sam się przyznałeś: pochwalasz mordowanie małych ludzi. A kłamiesz za każdym razem, kiedy musisz napisać coś więcej niż wyzwiska - udało się już ustalić nazwiska filozofów, którzy opowiadali o konflikcie matki z dzieckiem, Ty załgane mordercze nazikomunistyczne amoralne gowno?
                   • benek231 " Rok 2021" :O) - 3 23.01.21, 16:43
                    kretynaluka napisała:

                    stek klamstw oraz bzdur

                    **
                    Sam przyznales sie do tego, ze jestes antydemokratyczne gowno, i byles bardzo dumny z tego. Podobnie przyznales sie, ze jestes mizogin, oraz wrog praw kobiet. Z czego takze zawsze byles bardzo dumny, ty koscielna kurwo. Nie wszystko da sie teraz odkrecic ty obrzydliwcu. Trzeba sie bylo zastanawiac nad tym co sie mowi, zanim sie powiedzialo. Ze tez twoja matka mogla wydac takie gowno na swiat... Niewatpliwie zostala zmuszona przez swe rozmodlone otoczenie.


                    --
                    A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
                    Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
                     • benek231 " Rok 2021" :O) - 3 23.01.21, 21:42
                      Najzabawniejsza jest w tobie ta szczeniackosc. W obliczu faktow natychmiast siegasz po dziecieca taktyke pn. "a ty tez", ty zafajdany gnojku biblioteczny.
                      kretynaluka napisała:

                      idiotyzmy                      A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
                      Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
                       • benek231 Re: " Rok 2021" :O) - 3 24.01.21, 15:11
                        kretynaluka napisała:

                        Ale ta nienawiść do nauki ("gnojek biblioteczny") jest rzeczywiście szczera.

                        **
                        Nie do nauki lecz nieuka, ty koscielna kurwo.
                        --
                        A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
                        Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
                         • benek231 " Rok 2021" :O) - 3 25.01.21, 15:52
                          kretynaluka napisała:

                          > Do nauki - kwestionujesz fakty, Mła usiłujesz obrazić przy okazji.

                          **
                          No rozplacz sie jeszcze, bidulo. Od lat stajesz na swym glupim lbie bym nie mogl sobie spokojnie dyskutowac, i odstraszasz moich polemistow, a ja mam sie przejmowac mozliwym obrazaniem ciebie. Wiedzac, ze jestes psychopata czyli taka menda ktorej obrazic nie sposob. Dobre sobie.

                          Klamiesz, liczac na czyjas kiepska pamiec, ty antydemokratyczne gowno. Ja nie kwestionuje poczatku zycia czlowieka, lecz bezwzgledne uznanie jego nienaruszalnosci.
                          Ponadto fakty faktami ale radzenie sobie z nimi to juz nie nauka lecz kultura, ty koscielna kurwo.


                          A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
                          Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
                         • benek231 " Rok 2021" :O) - 3 25.01.21, 18:57
                          kretynaluka napisała:

                          idiotyzmy,

                          **
                          jak na zaburzonego homoseksualiste przystalo.
                          --
                          A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
                          Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka