Dodaj do ulubionych

A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych

IP: 213.44.182.103, 194.117.207.* 06.03.01, 23:19
Zastanawiam sie dlaczego przez 56 lat nikt nie wpadl na pomysl by w Polsce uczcic w jakis
symboliczny sposob tych co ratowali Zydow, jak i Zydow co ratowali Polakow pod okupacja
sowiecka. Przeciez jest w tym cos ponizajacego aby czekac az w obcym kraju, obcy narod osadzi i
wynagrodzi nazwa Sprawiedliwego miedzy narodami. Znam kilka osob, ktore nie chcialy byc
wyroznione w taki sposob choc z narazaniem wlasnego zycia ocalily wspolbraci. Badzmy sedziami
tu, na miejscu! Sami decydujmy kto byl Sprawiedliwym! I uczcijmy ich na nasza modle!
Obserwuj wątek
    • Gość: Pijak Re: A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych IP: *.unl.edu 06.03.01, 23:22
      Tosiek, wyrzezb siebie samego, w marmurze.
      • radca Re: A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych 06.03.01, 23:32
        Drogi Antoni.

        Popieram Pomysl.Läcze sie w BÖLU Z NARODEM ZYDOWSKIM.
        Mozna by bylo przynajmniej wykonac TABLICE
        UPAMIETNIAJÄCE z wypisanymi nazwiskami osöb
        SPRAWIEDLIWYCH WSRÖD NARODÖW SWIATA.

        pozdrawiam

        radca Andrzej
        • grogreg Re: A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych 07.03.01, 08:46
          > Popieram Pomysl.Läcze sie w BÖLU Z NARODEM ZYDOWSKIM.
          > Mozna by bylo przynajmniej wykonac TABLICE
          > UPAMIETNIAJÄCE z wypisanymi nazwiskami osöb
          > SPRAWIEDLIWYCH WSRÖD NARODÖW SWIATA.

          Po piewsze nie wypada wystawiac pomnikow samemu sobie.
          Po Drugie taka tablica jest w Izraelu przy gaju pomaranczowym juz jest. Skoro
          Zydzi nie widza jej tam, tutaj jej tym bardziej nie dostrzega.
          • Gość: Antoni Re: A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych IP: unknown, 194.51.91.* 07.03.01, 17:19
            Precyzuje moja mysl: nie chodzi o to aby stawiac pomniki sobie samemu: nalezy
            uczcic tu w Polsce Zydow Sprawiadliwych miedzy narodami, tuch ktorzy ocalili
            zecie Polakom (Polakowi). Ale aby nie wygladalo to na "Pomnik Dobrego Zyda"
            mozna byloby dodac w porozumieniu z organami reprezentacyjnymi spolecznosci
            zydowskiej obecnie zyjacej w Polsce, czyli z Polakami wyznania mojzeszowego,
            jakas formule laczaca hold sprawiedliwym z obu stron.
            • grogreg Re: A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych 09.03.01, 11:44

              > Precyzuje moja mysl: nie chodzi o to aby stawiac pomniki sobie samemu: nalezy
              > uczcic tu w Polsce Zydow Sprawiadliwych miedzy narodami, tuch ktorzy ocalili
              > zecie Polakom (Polakowi). Ale aby nie wygladalo to na "Pomnik Dobrego Zyda"
              > mozna byloby dodac w porozumieniu z organami reprezentacyjnymi spolecznosci
              > zydowskiej obecnie zyjacej w Polsce, czyli z Polakami wyznania mojzeszowego,
              > jakas formule laczaca hold sprawiedliwym z obu stron.

              Nadal jestem przeciwnikiem stawiania pomnika ludziom, ktory zachowali sie jak
              ludziom przystalo. Zarowno Polakom, Zydom, Rosjanom czy kumu tam jeszcze.
              A co do obawy przed powstaniem steerotypu "Dobrego Zyda", to z calym szacunkiem,
              ale nie ma czegos takiego jak "dobry Zyd", podobnie jak nie ma czegoś takiego jak
              "dobry Polak", "dobry Niemiec", "dobry Rosjanin" czy ktokolwiek tam jeszcze. Jest
              tylko dobry czlowiek, lub bestia jedynie do czlowieka podobna.

              Reasymujac: nie mozna nagradzac czegos co powinno byc normalnym ludzkim odruchem,

              • Gość: tyu Re: A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych IP: 157.158.68.* 09.03.01, 12:04
                grogreg napisał(a):
                > Nadal jestem przeciwnikiem stawiania pomnika ludziom, ktory zachowali sie jak
                > ludziom przystalo...
                > Reasumujac: nie mozna nagradzac czegos co powinno byc normalnym ludzkim
                odruchem,
                >
                Jestem zupełnie przeciwnego zdania:
                1. Tak trudno wskazać człowieka, który p o p r o s t u zachowuje się, jak ludziom
                przystało, nawet w drobnych codziennych sprawach!
                2. Ratowanie Żydów w Polsce podczas II wojny światowej miało wymiar unikalny,
                mianowicie groziło śmiercią! W przeciwieństwie np. do Zachodniej Europy. Zatem
                honorowanie takich ludzi, to honorowanie nie tylko elementarnej przyzwoitości,
                ale również odwagi i poświęcenia (w tym poświęcenia, bywało, że wieloletniego,
                istotnej części wyżywienia możliwego w tamtych czasach do zdobycia, np. części
                kartek żywnościowych).
                Bardzo ciekawy jest pomysł Indrisa, by zbiorowym bohaterem uhonorowanym pomnikiem
                była organizacja Żegota. Dotychczas nie słyszałem, by ktoś no to wpadł, a szkoda.
    • Gość: Indris Re: A moze by zbudować pomnik Żegoty IP: 213.135.34.121, 213.135.34.30, 213.135.34.* 07.03.01, 09:56
      Popieram. Proponuję zbudowanie obiektu upamiętniającego organizację "Żegota" - specjalną
      komórkę Polski Podziemnej organizującą pomoc dla Żydów. Najlepiej w okolicach dawnej granicy
      warszawskiego getta.
      • Gość: tyu Re: A moze by zbudować pomnik Żegoty IP: 157.158.68.* 08.03.01, 11:12
        Gość portalu: Indris napisał(a):

        > Popieram. Proponuję zbudowanie obiektu
        upamiętniającego organizację "Żegota" - specjalną
        > komórkę Polski Podziemnej organizującą pomoc dla
        Żydów. Najlepiej w okolicach dawnej granicy
        > warszawskiego getta.

        Bardzo ciekawy pomysł! Coraz częściej popieram Indrisa!
        Dołożę od siebie: może to pomogłoby również zmniejszyć
        antypolskie fobie wśród Żydów przybywających z Izraela,
        np.na Marsz Żywych? Przeciętny taki przybysz wie tylko,
        że w Polsce były największe obozy i że to "zasługa"
        polskiego antysemityzmu - tym ich karmią. Niech świat
        zauważy również polski wkład w walkę z ludobójstwem,
        ofiary życia ze strony Polaków,a nie tylko antysemityzm.
        (Co prawda - lektura "Forum" GW nie ułatwia zmiany tego
        obrazu.)
        • Gość: endecki ...I PODPISAĆ: "ZA NIEWDZIĘCZNYCH ŻYDÓW - POLACY" IP: 212.106.0.54, 212.106.0.* 11.03.01, 07:39
          ...właśnie. Na tym pomniku powinno się umieścic taki
          napis.
          Taki właśnie pomnik powinni Zydzi postawić już
          piećdziesiąt lat temu.
          Ale - w zaistniałej sytuacji sami go sobie postawmy.
          I złośliwie (tak!) - zbudujmy go takim wysokim jak,
          powiedzmy wieża Eiffla. Niech Warszawa z niego
          zasłynie w świecie. Niech sie Żydzi wstydzą. Niech
          mają wstyd jak beret z anteną jak ta wieża.
          Bo to co okazują nam ostatnio w swojej wiekszości
          elity żydowskie to się nazywa CZARNA NIEWDZIĘCZNOŚĆ.
          Każdy pomnik ma swoją drugą nazwę. na przykład na
          pomnik Mickiewicza w Krakowie mówią - "adaś".
          To ten pomnik Żegoty będzie się nazywał "pomnik NIE-
          wdzięczności".

          Zakichanym obowiązkiem prezydenta Izraela jest
          coroczny przyjazd do Polski i składanie:
          a) podziękowań za Żegotę.
          b) przeprosin za niepomaganie żydom przez elity
          żydowskie w czasie Wojny!
          c) przeprosin za to, co robili Żydzi w latach 1939-41
          po tamtej, a w latach 1944-68 po tej stronie Bugu!
          Przeprosiny powinne być na kolanach.
          A jak będzie przyjeżdżał do Polski - ma ucałować
          beton pasa startowego. Z szacunku dla kraju, którego
          mieszkańcy tyle cierpliwości Żydom okazali przez
          wieki.
          TWARDO POWINNIŚMY SIĘ TEGO DOMAGAĆ!
          Skoro politycy polscy się tego nie domagają, to
          znaczy, że są do wymiany. Że nie są prawdzie polscy.
          niemieccy może?
          Jeden Łopuszański coś tam w sejmie powie mądrego jak
          go dopuszczą do mikrofonu.
          Ot, co.

          z wyrazami szacunku
          /-/
          Eugeniusz Sendecki
    • Gość: Emilia Re: A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych IP: *.mt.polsl.gliwice.pl 07.03.01, 13:57
      Tak, jestem za takim pomnikiem. Chyba juz czas na to.
      Tylko nie bardzo rozumiem, dlaczego ktos miałby czuć
      sie ponizony z powodu uhonorowania go w innym kraju.
      To zaszczyt, a nie poniżenie.
      • Gość: Antoni Re: A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych IP: unknown, 194.51.91.* 07.03.01, 17:15
        Sformulowanie o ponizeniu jest rzeczywiscie
        niezreczne. Napisalem tak bo znalem jedna osobe ktora
        uratowala rodzine zydowska a potem odmowila aby ja
        umiescic w Yiad Vashem bo, jak powiedziala, nie
        potrzebuje aby ja ktos ocenil (pomylilem to slowo ze
        slowem "sadzic") i wynagradzal poza Panem Bogiem.
        Precyzuje swoja mysl: Polacy tez powinni wynagrodzic
        zaszczytna wzmianka ku pamieci tych Zydow, ktorzy
        uratowali zycie jakiemus Polakowi. Pismo Swiete mowi -
        kto ocali czowieka - swiat ocali. To wszystko
        • Gość: Kanadyjk Re: A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych IP: *.3web.net 08.03.01, 04:50
          Super pomysly.W Polsce musi byc.Niech swiat wie ile my ich uratowali.Ile oni nas
          • grogreg Re: A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych 09.03.01, 12:02
            Wiecej pomnikow!!!
            Pomnik "Zegoty"
            Pomnik "Dobrego Zyda"
            Pomnik "Dobrego Polaka"
            To moze jeszcze pomnik "Tego co nie mordowal, a mogl"
            Pomnik w kazdym miescie, pomnik na kazdym rogu.

            Miejsce pomnikow jest na cmentarzu! Pomniki stawia sie tym co odeszli, ofiarom.
            Pomnik to przestroga by nie popelniac tych samych bledow. Pomniki nie powinny
            sluzyc gloryfikacji czegokolwiek. Idea czlowieczenstwa obroni sie sama.

            A stawiac pomniki by cos komus pokazac? Jest taka stara arabska maksyma:
            "Bystrooki dojrzy golebia na pustyni, a slepiec nie zauwarzy wielblada w
            zagrodzie". Jak komus wystarcza steerotypy to jego sprawa.

            Propozycji Kanadyjczyka by sie licytowac na ocalonych to nawet komentowac nie
            bede bo mnie schalg na miejscu trafi

            A propozycji
            • Gość: tyu Re: A moze by zbydowac w Polsce pomniki Sprawiedliwych IP: 157.158.68.* 09.03.01, 12:10
              grogreg napisał(a):
              > "Bystrooki dojrzy golebia na pustyni, a slepiec nie zauwarzy wielblada w
              > zagrodzie". Jak komus wystarcza steerotypy to jego sprawa.

              Niestety, takich ślepców jest ogromna większość, subtelne aluzje i nadzieja na
              samodzielne myślenie nie dają najmniejszych szans na zmianę.
              Reszta w moim tekście sprzed paru minut, szkoda, że minęliśmy się czasowo.

    • Gość: endecki BOGDANOWICZ - SPRAWIEDLIWY UKRAINIEC IP: 212.106.0.54, 212.106.0.* 11.03.01, 06:53
      panowie

      Moja Rodzona przed wojną mieszkała na Wołyniu.
      Podczas rzezi dosłownie w ostatniej chwili ostrzegł nas Bogdanowicz -
      Ukrainiec, który miał żone Polkę. Później został za to zabity przez nacjonal-
      socjalistów ukraińskich (z UPA).
      Działo sie to w wiosce Niesuchojeże nad rzeka Turią, gdzie mój św.pam. Dziadek -
      Michał Sendecki miał młyn.
      Myśle, że kiedyś założymy park "sprawiedliy wśród narodów świata" w Warszawie.
      I beda tam sadzili drzewka ci wszyscy, którzy ratowali polskie życie.
      Ciekawe - czy bedzie tam żydowskich drzewek równie dużo, co polskich w
      Jerozolimie?
      W każdym razie należy sie nauczyc od naszych starszych braci marketingu
      historycznego.
      Oni po prostu na swojej historii robią doskonały interes.
      NORMALNA RZECZ.
      Jeśli nie zdobedziemy się na równie mocne (a jeszcze lepiej - mocniejsze)
      stawianie swojego holokaustu (np. Dzieci Zamojszczyzny, Powstanie Warszawskie)
      to wiele stracimy. Jako naród.
      Powinnismy założyć stowarzyszenie, przyjać do niego kilka wdów, albo córek po
      ojcach AK-owcach i... hajda do angielskich i amerykańskich sadów!
      Niech Wolińska ma kłopoty. I inni Szechterowie.
      Prosty, żydowski wynalazek. Nic, tylko brac i stosować.
      A ile kasy byśmy mieli na cele "organizacyjne". Toz to żyła czystego złota!

      z wyrazami szacunku
      /-/
      Eugeniusz Sendecki
      • Gość: endecki O SWOJE - TRZEBA DBAĆ. IP: 212.106.0.54, 212.106.0.* 11.03.01, 07:00
        A tym gnojom - Anglikom powinniśmy wytoczyć proces za to, że namowili nas na
        odłożenie o 24h mobilizacji w 1939-tym. I za to, że popierali zamach masoński w
        1926-tym. Pogorszyło to naszą gotowość obronną. Przez nich przegraliśmy wojnę.
        Niechby Sznowna Królowa bekneła jakieś siedemdziesiąt miliardów funciaków i nie
        zadzierała nosa. Następczyni tego szuji - Cromwella. Co to Szwedziaków na nas
        napuscił w 1655-tym, rozbiory wymyślił.
        Przecież ci bandyci do dzisiaj nie chcą ujawnić szczegółow morderstwa, które
        popełnili na Premierze Sikorskim. Gorsi od sowietów i nazistów.
        Ot, co.

        z wyrazami szacunku
        /-/
        Eugeniusz Sendecki
        • Gość: Wojo!!! Re:Ho ,ho ,ho jak sie endecki rozbujal ,ponioslo? IP: 213.8.129.* 11.03.01, 08:33
          Coraz to nowe glupsze pomysly...
          Nawiazujac dlaczego nie ma pomnikow w Polsce to wielu
          z ludzi ktorzy ratowali zydow nawet po wojnie
          obawiali sie b.negatywnej reakcji swoich
          sasiadow ,ludzi z tego samego miejsca zamieszkania.
          Czytalem o rodzinie polskiej ktora musiala uciekac
          ze swojego miejsca zamieszkania (po wojnie) gdy
          wyszlo na jaw ,ze uratowali rodzine zydowska!!!!!
          Ludzie ,ktorzy ratowali woleli zostac w cieniu nie
          wszyscy rodacy pochwalali ich postepowanie. I to jest
          cala prawda ,nigdy sama Polska spolecznosc nie
          wyniosla na oltarze tych ludzi ,kosciol nigdy nie
          czytal ich nazwisk z ambony dajac za przyklad ich
          postepowanie. To swiadczy o
          czyms !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          • Gość: Wojo!!!! Dlaczego nie ma pomnikow-proste!!!!!!!!!!!!!!!!!!! IP: 213.8.129.* 11.03.01, 08:37
            Gość portalu: Wojo!!! napisał(a):

            > Nawiazujac dlaczego nie ma pomnikow w Polsce to wielu
            > z ludzi ktorzy ratowali zydow nawet po wojnie
            > obawiali sie b.negatywnej reakcji swoich
            > sasiadow ,ludzi z tego samego miejsca zamieszkania.
            > Czytalem o rodzinie polskiej ktora musiala uciekac
            > ze swojego miejsca zamieszkania (po wojnie) gdy
            > wyszlo na jaw ,ze uratowali rodzine zydowska!!!!!
            > Ludzie ,ktorzy ratowali woleli zostac w cieniu nie
            > wszyscy rodacy pochwalali ich postepowanie. I to jest
            > cala prawda ,nigdy sama Polska spolecznosc nie
            > wyniosla na oltarze tych ludzi ,kosciol nigdy nie
            > czytal ich nazwisk z ambony dajac za przyklad ich
            > postepowanie. To swiadczy o
            > czyms !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
            Nawet odwaga poszczegolnych siostr w klasztorach byla
            dlugo ukrywana przez kosciol.....byly to postawy
            intywidualnej odwagi ,a nie polityka
            kosciola .!!!!!!!!!!!!!!!!

            • Gość: endecki LEPIEJ NIE MIESZKAĆ RAZEM, PRAWDA ? WŁAŚNIE. IP: 212.106.0.54, 212.106.0.* 11.03.01, 08:56
              Jak nie mozna uderzyć w przykłady nie wątpliwego bohaterstwa, to uderza sie w
              pobudki.
              Najpierw - nasi wrogowie krzyczeli, że Kościół NIE POMAGAŁ.
              Teraz - krzyczą, że owszem, pomagał, ale NIE Z MIŁOSIERDZA, TYLKO DLATEGO, ŻE
              CHCIAŁ NAWRÓCIĆ.
              Okazuje sie, że ci uratowani poźniej gnębili katolików, aż paznokcie trzaskały -
              wtedy mói sie, że Polacy to i tak świnie, bo siostry sie bały powiedzieć, że
              ratowały.
              I tak apiać.
              Czyli - lepiej, żeby nasze narody nie mieszkały razem, prawda?
              Ano prawda.

              z wyrazami szacunku
              /-/
              Eugeniusz Sendecki
              • Gość: Kanadyjc Re: LEPIEJ NIE MIESZKAĆ RAZEM, PRAWDA ? WŁAŚNIE. IP: *.3web.net 16.03.01, 19:59
                Brawo Endecki!Wiele krzywd ponieslismy od Zydow,Niencow,Rosjan czy Ukraincow.We
                wszystkich narodach byli ludzie ktorzy ratowali nas Polakow.Tylko jedni teras
                chca rozhokac ze Polacy ich meczyli.Dlatego lepiej zyc samemu,bo inaczej to sie
                robia problemy.Polacy wiedza ze prawdy niemusimy sie wstydzic.Ani jedni z
                wymienionych wyrzej pot tym wzgledem z Polakami sie nie rownaja.Tego nikt madry
                podwazyc niemorze.Zydzi-szeroki udzial w UB,i
                sady,wywozki,presladowania,mordy.Lista jest dluga.Spora ilosc winnych i
                poszkodowanych jeszcze zyje.Niemcy maja sie za co wstydzic,komentarza
                nietrzeba.Rosjanie maja powody do wstydu tak durze ze niewiem gdzie zaczac a
                gdzie skaczyc,Miednoje,Katyn,Riazan,wywuzki,zsylki,rzez Pragi(z przed
                lat).Jesli chodzi o Ukraincow to masowe i pojedyncze mordy bezbronnej ludnosci
                Polskiej przy "dozwoleniu" Rosyjskim.Ja sie urodzilem w Polsce.Zylem tam wiele
                lat.Teras 15 lat w Kanadzie i wieszcie mi ze niemozna sie wstydzic powiedziec
                swiatu jak naprewda bylo.Dzisiaj potezne sily probuja swiatu wmowic falsz,daza
                do przedstawienia Polakow-mardercow,biedakow,ciemniakow,nietolerancyjnych,tak
                jagbysmy byli duzo gorsi od innych.Jak my prawdy niepowiemy,to swiat im
                uwierzy.Polacy w kraju wiedzcie o tym ze;wiele falszywych-zlych informacji jest
                rospowszechnianych na calym "zachodnim swiecie".My Polacy musimy sie uczyc od
                Zydow jak nalezy dbac o siebie,o swoj interes.Wyglada ze slowna wojna sie morze
                zaczac.W tej sytuacji musimy dokladnie ustalic co,kto,czego,kiedy i
                udokumetowac.Jestem pewien ze inni wyzadzili nam duzo wiecej krzywd nirz my
                im.To jest bardzo wazne,bo jesli Zydzi posadzaja Polakow zeby naprawic krzywdy
                1500 Zydow,to my powinnismy wystapic o tosamo,tylko po naszej stronie
                pokrzywdzonych bedzie 15000.
            • Gość: Wojo!!!! Re: Dlaczego nie ma pomnikow-proste!!!!!!!!!!!!!!!!!!! IP: 213.8.129.* 11.03.01, 22:54
              Gość portalu: Wojo!!!! napisał(a):

              > Gość portalu: Wojo!!! napisał(a):
              >
              > > Nawiazujac dlaczego nie ma pomnikow w Polsce to
              wielu
              > > z ludzi ktorzy ratowali zydow nawet po wojnie
              > > obawiali sie b.negatywnej reakcji swoich
              > > sasiadow ,ludzi z tego samego miejsca zamieszkania.
              > > Czytalem o rodzinie polskiej ktora musiala uciekac
              > > ze swojego miejsca zamieszkania (po wojnie) gdy
              > > wyszlo na jaw ,ze uratowali rodzine zydowska!!!!!
              > > Ludzie ,ktorzy ratowali woleli zostac w cieniu nie
              > > wszyscy rodacy pochwalali ich postepowanie. I to
              jest
              > > cala prawda ,nigdy sama Polska spolecznosc nie
              > > wyniosla na oltarze tych ludzi ,kosciol nigdy nie
              > > czytal ich nazwisk z ambony dajac za przyklad ich
              > > postepowanie. To swiadczy o
              > > czyms !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
              > Nawet odwaga poszczegolnych siostr w klasztorach byla
              > dlugo ukrywana przez kosciol.....byly to postawy
              > intywidualnej odwagi ,a nie polityka
              > kosciola .!!!!!!!!!!!!!!!!
              I to powinna byc prawdziwa odpowiedz dlaczego nikt
              spontanicznie nie zbudowal i nie uczcil w inny sposob
              tych ludzi wlasnie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
              >

              • Gość: Datsh Re: Dlaczego nie ma pomnikow-proste? IP: *.150.200.217.cm-upc.chello.se 12.03.01, 00:19

                > > Gość portalu: Wojo!!! napisał(a):
                > >
                > > > Nawiazujac dlaczego nie ma pomnikow w Polsce to
                > wielu
                > > > z ludzi ktorzy ratowali zydow nawet po wojnie
                > > > obawiali sie b.negatywnej reakcji swoich
                > > > sasiadow ,ludzi z tego samego miejsca
                zamieszkania.
                > > > Czytalem o rodzinie polskiej ktora musiala
                uciekac
                > > > ze swojego miejsca zamieszkania (po wojnie) gdy
                > > > wyszlo na jaw ,ze uratowali rodzine zydowska!!!!!
                > > > Ludzie ,ktorzy ratowali woleli zostac w cieniu
                nie
                > > > wszyscy rodacy pochwalali ich postepowanie. I to
                > jest
                > > > cala prawda ,nigdy sama Polska spolecznosc nie
                > > > wyniosla na oltarze tych ludzi ,kosciol nigdy nie
                > > > czytal ich nazwisk z ambony dajac za przyklad ich
                > > > postepowanie. To swiadczy o
                > > > czyms !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                > > Nawet odwaga poszczegolnych siostr w klasztorach
                byla
                > > dlugo ukrywana przez kosciol.....byly to postawy
                > > intywidualnej odwagi ,a nie polityka
                > > kosciola .!!!!!!!!!!!!!!!!
                > I to powinna byc prawdziwa odpowiedz dlaczego nikt
                > spontanicznie nie zbudowal i nie uczcil w inny
                sposob
                > tych ludzi wlasnie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                ........................
                ........................
                .......................
                ok
                co z tego wynika ? jakie są tego konsekwencje ?
                dla obu stron ?


          • Gość: endecki DOPIERO MNIE PONIESIE ! IP: 212.106.0.54, 212.106.0.* 11.03.01, 08:50
            Jak byłem mały - ksieża czytali z ambony opowieść o Otto Schimk'u. Austriaku w
            armii niemieckiej. zabito go, bo nie chciał strzelać do Żydów...
            Dalej - pamietam, jak nam - małym ministrantom ksiądz Rzechuła opowiadał o Ojcu
            Kolbe ratującym Żydów. Żydów ratował Św.pam. ks.Stefan Wrzołek - stary Dziekan
            z Tomaszowa Lubelskiego.
            Drogi Panie - a na religię to Pan chodził w Polsce, czy w USA?
            Bo w Polsce księża i siostry zakonne uczyli prawdziwej historii.
            Jak słucham tego "czołgania" Polski i Polaków za niepopełnione winy to jedno
            wiem niezachwianie - chodzi tu o niesamowita kasę. Nic z tego, Panowie. Polaków
            i lepsi od was nie złamali.
            Przy Goebelsie wasza propaganda jest jak pisk myszki. A my i tak wiedzieliśmy
            swoje.

            z wyrazami szacunku
            /-/
            Eugeniusz Sendecki
            • Gość: Datsh Wojna Polsko Zydowska IP: *.150.200.217.cm-upc.chello.se 12.03.01, 00:56
              ..Polska i Polacy czołgają się...
              ..chodzi tu o niesamowita kasę...KASE
              Nic z tego, Panowe -Zydzi ....?. Polaków
              i lepsi od was nie złamali.

              Przy Goebelsie wasza propaganda jest jak pisk myszki. A my i tak wiedzieliśmy
              swoje.


              ..................
              Oj lubisz ty straszyć ale sam się boisz

              • Gość: P Re: Wojna Polsko Zydowska IP: *.krakow.ppp.tpnet.pl 12.03.01, 01:06
                Gość portalu: Datsh napisał(a):

                > ..Polska i Polacy czołgają się...
                > ..chodzi tu o niesamowita kasę...KASE
                > Nic z tego, Panowe -Zydzi ....?. Polaków
                > i lepsi od was nie złamali.
                >
                > Przy Goebelsie wasza propaganda jest jak pisk myszki. A my i tak wiedzieliśmy
                > swoje.
                >
                >
                > ..................
                > Oj lubisz ty straszyć ale sam się boisz
                >

                Śmieszny jsteś i naiwny.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka