Dodaj do ulubionych

Ksenofobia!

22.06.05, 16:01
Na czym ona polega? Pojecie to bez często wykorzystywane, gdy ktoś chce się
wykazać i próbuje opisać polską rzeczywistość. Tymczasem jak się rozejrzeć
niechęci wobec obcokrajowców w Polsce nie ma zbyt wiele i pod tym względem
Polska nie wiele sie różni od innych krajów w Europie. Niechęć do latynosów
jest obecna również w Ameryce. Dlaczego więc wiele osób posługuje się tu na
forum tym pojęciem?
Obserwuj wątek
    • karlin Bo 22.06.05, 16:46

Ksenofobia to świetne słowo.

Pachnie rozbitą jarzeniówką.

A jak sobie od rana nie przyqurvię czosnkiem w ryj urbana....

...to pod wieczór kiepsko się czuję.

Zbytnio Levituję.
      • hymen To skąd w takim razie ksenofobia wobec tematu 22.06.05, 18:09
        karlin napisał:

>
        > Ksenofobia to świetne słowo.
        >
        > Pachnie rozbitą jarzeniówką.
        >
        >
        >
        >
        >
        > A jak sobie od rana nie przyqurvię czosnkiem w ryj urbana....
        >
        > ...to pod wieczór kiepsko się czuję.
        >
        >
        >
        > Zbytnio Levituję.

ksenofobii? Jeden za drugim levituje przy jej pomocy w dowolne miejsce w
        dowolnym czsie a gdy przychodzi co do czego, to o paliwie, na którym jedzie
        ksenofobią gadać już nie chce.
          • hymen Re: To skąd w takim razie ksenofobia wobec tematu 22.06.05, 21:46
            gini napisała:

> Ksenofobia, nacjonalizm, maja zastosowanie tylko w przypâdku wiekszosci, w
            > przypadku mniejszosci jest to prawo do zachowania tozsamosci narodowej,
            lasnej
            > kultury i takie tam inne....

To znany mechanizm z tolerancji. Mniejszość nie ma potrzeby tolerowania
            zachowań większości.
            • gini Re: To skąd w takim razie ksenofobia wobec tematu 22.06.05, 21:56
              hymen napisał:

> gini napisała:
              >
              > > Ksenofobia, nacjonalizm, maja zastosowanie tylko w przypâdku wiekszosci,
              > w
              > > przypadku mniejszosci jest to prawo do zachowania tozsamosci narodowej,
              > lasnej
              > > kultury i takie tam inne....
              >
              > To znany mechanizm z tolerancji. Mniejszość nie ma potrzeby tolerowania
              > zachowań większości.

Drugie z innego watku, co wyczytalam, wiekszosc powinna sie przystosowac do
              mniejszosci ))))
              Ale poczytaj co tam napisala owieczka, my Polacy to jestesmy zli , okropni,Ci
              obcy to nas uwielbiaja po prostu a my ich nie lubimy, bo my ksenofoby straszne.
              az sie zaczynam wstydzic, ze ja Polka .
              Moze sie na Flamandke przeloguje?

>
    • owca_czarna Re: Ksenofobia! 22.06.05, 19:47
      hymen napisał:

> Na czym ona polega? Pojecie to bez często wykorzystywane, gdy ktoś chce się
      > wykazać i próbuje opisać polską rzeczywistość. Tymczasem jak się rozejrzeć
      > niechęci wobec obcokrajowców w Polsce nie ma zbyt wiele i pod tym względem
      > Polska nie wiele sie różni od innych krajów w Europie. Niechęć do latynosów
      > jest obecna również w Ameryce. Dlaczego więc wiele osób posługuje się tu na
      > forum tym pojęciem?

Hymenie,
      przeciez to my spragnieni byliśmy świata, bo swego czasu to nas zamknięto na 312
      tys km kw. i nam dozowano świat kroplami. I teraz kiedy już nam wolno i kiedy do
      nas też juz wolno ... to niektórzy sobie sami tworzą bariery i rozniecają
      nienawiść i niechęć do cudzoziemców. Dziwne to jest zjawisko. prawda?

czarna_owca
      • hymen Re: Ksenofobia! 22.06.05, 19:59
        owca_czarna napisała:

> hymen napisał:
        >
        > > Na czym ona polega? Pojecie to bez często wykorzystywane, gdy ktoś chce s
        > ię
        > > wykazać i próbuje opisać polską rzeczywistość. Tymczasem jak się rozejrze
        > ć
        > > niechęci wobec obcokrajowców w Polsce nie ma zbyt wiele i pod tym względe
        > m
        > > Polska nie wiele sie różni od innych krajów w Europie. Niechęć do latynos
        > ów
        > > jest obecna również w Ameryce. Dlaczego więc wiele osób posługuje się tu
        > na
        > > forum tym pojęciem?
        >
        > Hymenie,
        > przeciez to my spragnieni byliśmy świata, bo swego czasu to nas zamknięto na
        31
        > 2
        > tys km kw. i nam dozowano świat kroplami. I teraz kiedy już nam wolno i kiedy
        d
        > o
        > nas też juz wolno ... to niektórzy sobie sami tworzą bariery i rozniecają
        > nienawiść i niechęć do cudzoziemców. Dziwne to jest zjawisko. prawda?

Owszem tyle, że zawsze są jacyś tam niektórzy. Gdyby to o nich chodziło, nie
        mówiono by o zjawisku ksenofobii jako czymś powszechnym. Nie nadawano by
        określeń polska czy też nie używano by tego określenia na każdym kroku. Czyżby
        ksenofobia dotykała każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu?
        • owca_czarna Re: Ksenofobia! 22.06.05, 20:43
          hymen napisał:

> owca_czarna napisała:
          >
          > > hymen napisał:
          > >
          > > > Na czym ona polega? Pojecie to bez często wykorzystywane, gdy ktoś
          > chce s
          > > ię
          > > > wykazać i próbuje opisać polską rzeczywistość. Tymczasem jak się ro
          > zejrze
          > > ć
          > > > niechęci wobec obcokrajowców w Polsce nie ma zbyt wiele i pod tym w
          > zględe
          > > m
          > > > Polska nie wiele sie różni od innych krajów w Europie. Niechęć do l
          > atynos
          > > ów
          > > > jest obecna również w Ameryce. Dlaczego więc wiele osób posługuje s
          > ię tu
          > > na

> > > forum tym pojęciem?
          > >
          > > Hymenie,
          > > przeciez to my spragnieni byliśmy świata, bo swego czasu to nas zamknięto
          > na
          > 31
          > > 2
          > > tys km kw. i nam dozowano świat kroplami. I teraz kiedy już nam wolno i k
          > iedy
          > d
          > > o
          > > nas też juz wolno ... to niektórzy sobie sami tworzą bariery i rozniecaj
          > ą
          > > nienawiść i niechęć do cudzoziemców. Dziwne to jest zjawisko. prawda?
          >
          > Owszem tyle, że zawsze są jacyś tam niektórzy. Gdyby to o nich chodziło, nie
          > mówiono by o zjawisku ksenofobii jako czymś powszechnym. Nie nadawano by
          > określeń polska czy też nie używano by tego określenia na każdym kroku. Czyżby
          > ksenofobia dotykała każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu?

Polak kocha kogoś nienawidzieć. My musimy nauczyć sie żyć wśród innych, musimy
          nauczyć się tolerancji i zrozumienia. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do
          cudzoziemców. Ale trzeba wziąć pod uwage i to, że Polak nie lubi też sąsiada,
          któremu sie powidło, wojują z sobą 'mieszkańcy" wrogich sobie miast. Teraz
          doszła wrogość do cudzoziemców. Moze powinniśmy zadać pytanie, czy Polak kocha
          sam siebie, bo zaczynam i w to wątpić.
          • hymen Re: Ksenofobia! 22.06.05, 21:42
            owca_czarna napisała:

> Polak kocha kogoś nienawidzieć. My musimy nauczyć sie żyć wśród innych, musimy
            > nauczyć się tolerancji i zrozumienia. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do
            > cudzoziemców. Ale trzeba wziąć pod uwage i to, że Polak nie lubi też sąsiada,
            > któremu sie powidło, wojują z sobą 'mieszkańcy" wrogich sobie miast. Teraz
            > doszła wrogość do cudzoziemców. Moze powinniśmy zadać pytanie, czy Polak kocha
            > sam siebie, bo zaczynam i w to wątpić.

Eee, stanowczo zbyt mocno walisz się w nie swoje piersi. To wygląda tak, jakby
            owca niespodziewanie wśród wilków się znalazła po wylądowaniu na Okęciu lub
            jakiś innych Balicach. Wojowanie miast nie jest akurat wyłącznie polską
            specjalnością a każdy kto choć trochę powojażował po świecie wie, że poczucie
            wybcowania czy wręcz wrogości nieznanego jest uczuciem codziennym w takich
            wojażach. Czy czujesz wrogość wobec obcokrajowców Owco_czarna????????
            • owca_czarna Re: Ksenofobia! 22.06.05, 22:18
              hymen napisał:

> owca_czarna napisała:
              >
              > > Polak kocha kogoś nienawidzieć. My musimy nauczyć sie żyć wśród innych, m
              > usimy
              > > nauczyć się tolerancji i zrozumienia. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do
              > > cudzoziemców. Ale trzeba wziąć pod uwage i to, że Polak nie lubi też sąsi
              > ada,
              > > któremu sie powidło, wojują z sobą 'mieszkańcy" wrogich sobie miast. Tera
              > z
              > > doszła wrogość do cudzoziemców. Moze powinniśmy zadać pytanie, czy Polak
              > kocha
              > > sam siebie, bo zaczynam i w to wątpić.

> To wygląda tak, jakby
              > owca niespodziewanie wśród wilków się znalazła po wylądowaniu na Okęciu lub
              > jakiś innych Balicach. Wojowanie miast nie jest akurat wyłącznie polską
              > specjalnością

może walka miast nie jest taka jak gdzies tam na swiecie, ale jest. Przykład
              Toruń i Bydgoszcz, miasta, których konflikt narodził się w okresie
              międzywojennym i tak ciągnie się do dnai dzisiejszego. Nie chodzi o walki
              pseudokibiców, choć takie tez mialy miejsca, ale o nienawiśc między mieszkańcami
              wywoływaną różnymi wydarzeniami historycznymi. Nie bede opisywać, bo wystarczy
              wejść na forum Toruń lub Bydgoszcz i każdy zobaczy jakimi uczuiami darzą się te
              miasta. smile))

> a każdy kto choć trochę powojażował po świecie wie, że poczucie
              > wybcowania czy wręcz wrogości nieznanego jest uczuciem codziennym w takich
              > wojażach.

tak ale tu chodzi o ksenofobie polską, a nie wrogość względem polaków.
              Brałam pod uwagę Polaków w Polsce a nie poza granicami. Może nie tak zrozumiałam
              twój temat ksenofobii

> Czy czujesz wrogość wobec obcokrajowców Owco_czarna????????

hehe, ja? Raczej nie. Wiesz dlaczego raczej, bo tu gdzie teraz mieszkam
              obcokraj_owca smile) spotkasz tak samo jak ufoludka smile) Właczam tych zasiedziałych
              od dawien dawna Greków, dla kótrych to ja jestem przyjezdna. Ale kiedyś, w
              poprzednim miejscu zamieszkania nie przeszkadzało mi, że ulice zapchane są
              Niemcami i Japończykami.

czarna_owca
              • gini Re: Ksenofobia! 22.06.05, 22:27
                owca_czarna napisała:

>.>
                > może walka miast nie jest taka jak gdzies tam na swiecie, ale jest. Przykład
                > Toruń i Bydgoszcz, miasta, których konflikt narodził się w okresie
                > międzywojennym i tak ciągnie się do dnai dzisiejszego. Nie chodzi o walki
                > pseudokibiców, choć takie tez mialy miejsca, ale o nienawiśc między
                mieszkańcam
                > i
                > wywoływaną różnymi wydarzeniami historycznymi. Nie bede opisywać, bo wystarczy
                > wejść na forum Toruń lub Bydgoszcz i każdy zobaczy jakimi uczuiami darzą się
                t
                > e
                > miasta. smile))
                >
                > > a każdy kto choć trochę powojażował po świecie wie, że poczucie
                > > wybcowania czy wręcz wrogości nieznanego jest uczuciem codziennym w takic
                > h
                > > wojażach.
                >
                > tak ale tu chodzi o ksenofobie polską, a nie wrogość względem polaków.
                > Brałam pod uwagę Polaków w Polsce a nie poza granicami. Może nie tak
                zrozumiała
                > m
                > twój temat ksenofobii

A czym sie wyroznia specjalnie ta ksenofobia polska?Czym sie rozni od
                ksenofobii francuskiej, czy arabskiej ?

>
                > > Czy czujesz wrogość wobec obcokrajowców Owco_czarna????????
                >
                > hehe, ja? Raczej nie. Wiesz dlaczego raczej, bo tu gdzie teraz mieszkam
                > obcokraj_owca smile) spotkasz tak samo jak ufoludka smile) Właczam tych
                zasiedziałych
                > od dawien dawna Greków, dla kótrych to ja jestem przyjezdna. Ale kiedyś, w
                > poprzednim miejscu zamieszkania nie przeszkadzało mi, że ulice zapchane są
                > Niemcami i Japończykami.
                >
                > czarna_owca
                >
                Wiesz wlasnie dlatego ja sie zastanawiam co Ty tak o tej ksenofobii polskiej, w
                Polsce cudzoziemcow imigrantow jest raczej malo, moja znajoma niedawno wrocila
                z Polski, byla tam z narzeczonym Belgiem, ktory byl zaskoczony wlasnie tym, ze
                nie spotkasz na ulicy nikogo w chuscie, ze nie ma nikogo czarnego itd...

Wiec moze jakos uzasadnij jak sie przejawia ta nienawisc do cudzoziemcow,
                ktorych wlasciwie nie ma?A Ci co sa posluguja sie polskim jezykiem i wlasciwie
                niczym szczegolnym sie nie wyrozniaja .
                • owca_czarna Re: Ksenofobia! 22.06.05, 23:18
                  gini napisała:

> owca_czarna napisała:
                  >
                  > >.>
                  > > może walka miast nie jest taka jak gdzies tam na swiecie, ale jest. Przyk
                  > ład
                  > > Toruń i Bydgoszcz, miasta, których konflikt narodził się w okresie
                  > > międzywojennym i tak ciągnie się do dnai dzisiejszego. Nie chodzi o walki
                  > > pseudokibiców, choć takie tez mialy miejsca, ale o nienawiśc między
                  > mieszkańcam
                  > > i
                  > > wywoływaną różnymi wydarzeniami historycznymi. Nie bede opisywać, bo wyst
                  > arczy
                  > > wejść na forum Toruń lub Bydgoszcz i każdy zobaczy jakimi uczuiami darzą
                  > się
                  > t
                  > > e
                  > > miasta. smile))
                  > >
                  > > > a każdy kto choć trochę powojażował po świecie wie, że poczucie
                  > > > wybcowania czy wręcz wrogości nieznanego jest uczuciem codziennym w
                  > takic
                  > > h
                  > > > wojażach.
                  > >
                  > > tak ale tu chodzi o ksenofobie polską, a nie wrogość względem polaków.
                  > > Brałam pod uwagę Polaków w Polsce a nie poza granicami. Może nie tak
                  > zrozumiała
                  > > m
                  > > twój temat ksenofobii
                  >
                  > A czym sie wyroznia specjalnie ta ksenofobia polska?Czym sie rozni od
                  > ksenofobii francuskiej, czy arabskiej ?
                  >
                  >
                  > >
                  > > > Czy czujesz wrogość wobec obcokrajowców Owco_czarna????????
                  > >
                  > > hehe, ja? Raczej nie. Wiesz dlaczego raczej, bo tu gdzie teraz mieszkam
                  > > obcokraj_owca smile) spotkasz tak samo jak ufoludka smile) Właczam tych
                  > zasiedziałych
                  > > od dawien dawna Greków, dla kótrych to ja jestem przyjezdna. Ale kiedyś,
                  > w
                  > > poprzednim miejscu zamieszkania nie przeszkadzało mi, że ulice zapchane s
                  > ą
                  > > Niemcami i Japończykami.
                  > >
                  > > czarna_owca
                  > >
                  > Wiesz wlasnie dlatego ja sie zastanawiam co Ty tak o tej ksenofobii polskiej, w
                  >
                  > Polsce cudzoziemcow imigrantow jest raczej malo, moja znajoma niedawno wrocila
                  > z Polski, byla tam z narzeczonym Belgiem, ktory byl zaskoczony wlasnie tym, ze
                  > nie spotkasz na ulicy nikogo w chuscie, ze nie ma nikogo czarnego itd...
                  >
                  > Wiec moze jakos uzasadnij jak sie przejawia ta nienawisc do cudzoziemcow,
                  > ktorych wlasciwie nie ma?A Ci co sa posluguja sie polskim jezykiem i wlasciwie
                  > niczym szczegolnym sie nie wyrozniaja .

mam nadzieję, że doczekamy czasów gdy Polska stanie na nogi i będzie mogła
                  pozwolic sobie na migracje ludności i dlatego ... musimy nauczyć się żyć wśród
                  innych. W poblizu gdzie mieszkam jest osiedle Romów, ja do nich nic nie mam, ale
                  wiesz ... musiałam się do nich długo przyzwyczajać. Im obyczaje znacznie różnia
                  sie od tych, które ja hołduje. Uczyłam się polubić Romów, a przynajmniej
                  starałam sie ich tolerować.

Gini używłam określenia ksenofobia polska, dla odróznienia niechęci względem
                  Polaków. (gdzieś tu tłumaczyłam) Poza tym obawa przed cudzoziemcami
                  /przynajmniej tu gdzie mieszkam/ wynika z czego innego. Przede wszystkim chodzi
                  o Niemców i Ziemie Odzyskanie, wielu ludzi nie ma uregulowanych jeszcze praw
                  waśności i ma obawy, co z nimi sie stanie gdy pojawią się ich właściciele/

czarna_owca
                  • gini Re: Ksenofobia! 22.06.05, 23:37
                    mam nadzieję, że doczekamy czasów gdy Polska stanie na nogi i będzie mogła
                    > pozwolic sobie na migracje ludności i dlatego ... musimy nauczyć się żyć wśród
                    > innych.

Owco a moze odwrotnie?Skoro Ci inni chca u nas mieszkac to moze nauczyli by sie
                    zyc wsrod nas?
                    Przypuscmy, ze osiedli sie u nas milion Arabow, to kto bedzie zyl wsrod innych
                    oni czy my?
                    Czy my mamy sie dostosowac do ich zwyczajow przestac jesc wieprzowine,
                    swietowac w piatek zamiast w niedziele, obowiazkowo wprowadzic wielozenstwo i
                    szariat?

W poblizu gdzie mieszkam jest osiedle Romów, ja do nich nic nie mam, al
                    > e
                    > wiesz ... musiałam się do nich długo przyzwyczajać. Im obyczaje znacznie
                    różnia
                    > sie od tych, które ja hołduje. Uczyłam się polubić Romów, a przynajmniej
                    > starałam sie ich tolerować.

A po co lubic kogos na sile?Cyganie pracowali na swoja reputacje przez wiele
                    lat, tak jak Polacy.
                    Polacy sa slynni np z tego, ze duzo pija , Cyganie z tego, ze kradna .
                    Nie twierdze, ze kazdy, ale iles tam cyganek "wrozylo" i przy okazji wrozenia
                    oproznialo mieszkania itd...
                    Nie dziw sie wiec, ze ludzie nie ufaja.

>
                    > Gini używłam określenia ksenofobia polska, dla odróznienia niechęci względem
                    > Polaków. (gdzieś tu tłumaczyłam) Poza tym obawa przed cudzoziemcami
                    > /przynajmniej tu gdzie mieszkam/ wynika z czego innego. Przede wszystkim
                    chodzi
                    > o Niemców i Ziemie Odzyskanie, wielu ludzi nie ma uregulowanych jeszcze praw
                    > waśności i ma obawy, co z nimi sie stanie gdy pojawią się ich właściciele/
                    >

No widzisz, wiec nie jest to jakas nieokreslona niechec do obcych tylko obawa o
                    przyszlosc, calkiem uzasadniona.Czlowiek, ktory powiedzmy zostawil zieme za
                    Bugiem, tutaj dostal i mu powiedzieli, ze jego, dzis, zostaje z reka w nocniku.
                    Albo Warszawiak, ktoremu zburzyli Niemcy dom, nie zostalo mu nic, osiadl na
                    ziemiach poniemoieckich czyli tez odzyskanych, i znow zostaje z reka w nocniku.
                    Czy to sa wlasciiele, tez sprawa problematyczna,ale to dyskusja na inny watek .
                    • owca_czarna Re: Ksenofobia! 23.06.05, 00:06
                      Co cyganie sa juz ucuwilizowani, prócz nocnych spiewów i zabaw nie sa grożni

Widzisz gini Ty na prezentowany problem patrzysz inaczej niż ja. Mieszkasz w
                      innym środowisku innych wrunkach, masz inne doświadczenie życiowe. Odpowiedziłam
                      hymenowi, że mną nie targa wrogosc do cudzoziemców, ale moich niekótrych
                      znajomych tak. Sloganu gdzie asfalt powinien leżec to ja juz słuchac nie mogę,
                      bo ono jest głupie i prymitywne, ale cóż dla jednych strach mieszkac koło Araba
                      a innym koło Polaka.

pozdrawiam
                      czarna_owca
                      • tonquelec Re: Ksenofobia! 23.06.05, 00:35
                        > Sloganu gdzie asfalt powinien leżec to ja juz słuchac nie mogę,
                        > bo ono jest głupie i prymitywne, ale cóż dla jednych strach mieszkac koło
                        Araba
                        > a innym koło Polaka.

A co ma slogan o asfalcie do ksenofobi i obawiania się mieszkania w sąsiedztwie
                        Araba? To tak jakbym na podstawie żartów o Żydach czy Polakach oceniał czyjąś
                        ksenofobie. W takim wypadku Amerykanie ze swoimi 'polish jokes' to
                        chyba "królowe ksenofobii".

Dalej, jeśli zostanie udowodnione (chociażby statystycznie), że Murzyni, czy
                        Arabowie popełniają więcej przestępstw (a w przypadku czarnych w Ameryce tak
                        jest) to czy czyjaś obawa mieszkania w takim sąsiedztwie będzie ksenofobią? Nie
                        na darmo w USA (i nie tylko zresztą) w dużych miastach powstają dzielnice
                        skupiające ludzi jednych narodowości/ras, do których przedstawiciele innych ani
                        myślą się zapuszczać, bez ryzyka własnego zdrowia czy życia smile

Oczywiście odchodzimy tutaj generalnie od pojęcia ksenofobii jako takiego, ale
                        pewien strach przed czymś "nowym", "nieznanym" jest czymś zupełnie normalnym i
                        wręcz bym powiedział naturalnym. Nie widze więc potrzeby do szastania tak
                        mocnymi epitetami jak "ksenofobia". A niektórzy robią to z dziką rozkoszą, jak
                        sądze bynajmniej nie bezinteresowne...

USA było niemal od początków i z założenia krajem wielu narodowości, kraje
                        Europy Zachodniej mają również bardzo długie doświadczenie z obcokrajowcami
                        (napływającymi z kolonii), my musimy niestety do tego jeszcze troche się
                        poprzyzwyczajać. Zresztą Polska na przestrzeni dziejów była jednym z bardziej
                        otwartych na kultury i narodowości państwem (tu chociażby jako w jedynym
                        europejskim państwie schronienie znaleźli Żydzi podczas gdy w całej Europie w
                        okresie średniowiecza, czy renesansu byli prześladowani).
                        • owca_czarna Re: Ksenofobia! 23.06.05, 01:26
                          tonquelec napisał:

> > Sloganu gdzie asfalt powinien leżec to ja juz słuchac nie mogę,

za takim powiedzeniam cos sie kryje , nie zosało wyssane z palca. Nie wraża
                          uwielbienia dla swojego sąsiada, kótry np jest ciemnoskóry. Określenie asfalt
                          powiniem leżeć tam gdzie jego miejsca a nie mieszkać w bloku - nie oznacza
                          zadowolenia z sąsiedztwa z ciemnoskórym.

> To tak jakbym na podstawie żartów o Żydach czy Polakach oceniał czyjąś
                          > ksenofobie.

tylko jest pewna granica, nawet żartów smile)) eee tam tu juz się czepiasz smile)

> Dalej, jeśli zostanie udowodnione (chociażby statystycznie), że Murzyni, czy
                          > Arabowie popełniają więcej przestępstw (a w przypadku czarnych w Ameryce tak
                          > jest) to czy czyjaś obawa mieszkania w takim sąsiedztwie będzie ksenofobią? Nie

> na darmo w USA (i nie tylko zresztą) w dużych miastach powstają dzielnice
                          > skupiające ludzi jednych narodowości/ras, do których przedstawiciele innych ni

przypuszczam że u nas nie dojdzie do takiego osadnictwa ponieważ

-nie imigruje tyle ludzi do nas przez najblizsze xxxxxxx lat
                          -nie pozwalaja na to przynajmniej w najblizszym xxdziesiącioleciu warunki
                          ekonomiczne

> myślą się zapuszczać, bez ryzyka własnego zdrowia czy życia smile
                          > Oczywiście odchodzimy tutaj generalnie od pojęcia ksenofobii jako takiego, ale
                          > pewien strach przed czymś "nowym", "nieznanym" jest czymś zupełnie normalnym i
                          > wręcz bym powiedział naturalnym. Nie widze więc potrzeby do szastania tak
                          > mocnymi epitetami jak "ksenofobia". A niektórzy robią to z dziką rozkoszą, jak
                          > sądze bynajmniej nie bezinteresowne...

> USA było niemal od początków i z założenia krajem wielu narodowości, kraje
                          > Europy Zachodniej mają również bardzo długie doświadczenie z obcokrajowcami
                          > (napływającymi z kolonii), my musimy niestety do tego jeszcze troche się
                          > poprzyzwyczajać. Zresztą Polska na przestrzeni dziejów była jednym z bardziej
                          > otwartych na kultury i narodowości państwem (tu chociażby jako w jedynym
                          > europejskim państwie schronienie znaleźli Żydzi podczas gdy w całej Europie w
                          > okresie średniowiecza, czy renesansu byli prześladowani).

tylko Ty napisałeś, że : "my musimy niestety do tego jeszcze troche się
                          poprzyzwyczajać", ja ujęłam, że my musimy się nauczyć, bo migracje zewnętrzne
                          przed nami ( w ktoryms poscie do gini). Prędzej czy później taki czas nastąpi.

A temat sąsiedztwa z Arabami czy innymi nacjami wynikł podczas rozmowy z gini,
                          więc to był dalszy jej ciąg,, wolne mysli smile)...... Tylko wydawało i sie, że
                          głowny problemem była ksenofobia w Polsce. I ja się zgadzam, że wrogośc do
                          cudzoziemców nie ma takiego wymiaru jak w krajach z dłuższą historią
                          imigracyjną. Ty uważasz, że w Polsce w ogóle jej nie ma ????? hehehe jesne, że
                          jest. Nawet kiedys był program w TV z wywiadami obcokrajowców, jak są traktowani
                          przez Polaków, feeeeee brzydko. Oczywiści o tych dużych osrodkach miejskich
                          mówię. Uważasz,że to też nie będzie ksenofobia?

czarna_owca
                          • gini Re: Ksenofobia! 23.06.05, 01:59
                            owca_czarna napisała:

> tonquelec napisał:
                            >
                            > > > Sloganu gdzie asfalt powinien leżec to ja juz słuchac nie mogę,
                            >
                            > za takim powiedzeniam cos sie kryje , nie zosało wyssane z palca. Nie wraża
                            > uwielbienia dla swojego sąsiada, kótry np jest ciemnoskóry. Określenie asfalt
                            > powiniem leżeć tam gdzie jego miejsca a nie mieszkać w bloku - nie oznacza
                            > zadowolenia z sąsiedztwa z ciemnoskórym.

W kazdym spoleczenstwie jesdt margines sa patologie, nie mozna wiec po jednym
                            zarcie oceniazc calego spoleczenstwa.
                            >
                            > > To tak jakbym na podstawie żartów o Żydach czy Polakach oceniał czyjąś
                            > > ksenofobie.
                            >
                            > tylko jest pewna granica, nawet żartów smile)) eee tam tu juz się czepiasz smile)
                            >
                            > > Dalej, jeśli zostanie udowodnione (chociażby statystycznie), że Murzyni,
                            > czy
                            > > Arabowie popełniają więcej przestępstw (a w przypadku czarnych w Ameryce
                            > tak
                            > > jest) to czy czyjaś obawa mieszkania w takim sąsiedztwie będzie ksenofobi
                            > ą? Nie
                            >
                            > > na darmo w USA (i nie tylko zresztą) w dużych miastach powstają dzielnice
                            >
                            > > skupiające ludzi jednych narodowości/ras, do których przedstawiciele inny
                            > ch ni
                            >
                            > przypuszczam że u nas nie dojdzie do takiego osadnictwa ponieważ
                            >
                            > -nie imigruje tyle ludzi do nas przez najblizsze xxxxxxx lat
                            > -nie pozwalaja na to przynajmniej w najblizszym xxdziesiącioleciu warunki
                            > ekonomiczne
                            >
                            >
                            > > myślą się zapuszczać, bez ryzyka własnego zdrowia czy życia smile
                            > > Oczywiście odchodzimy tutaj generalnie od pojęcia ksenofobii jako takiego
                            > , ale
                            > > pewien strach przed czymś "nowym", "nieznanym" jest czymś zupełnie normal
                            > nym i
                            > > wręcz bym powiedział naturalnym. Nie widze więc potrzeby do szastania tak
                            >
                            > > mocnymi epitetami jak "ksenofobia". A niektórzy robią to z dziką rozkoszą
                            > , jak
                            > > sądze bynajmniej nie bezinteresowne...
                            >
                            > > USA było niemal od początków i z założenia krajem wielu narodowości, kraj
                            > e
                            > > Europy Zachodniej mają również bardzo długie doświadczenie z obcokrajowca
                            > mi
                            > > (napływającymi z kolonii), my musimy niestety do tego jeszcze troche się
                            > > poprzyzwyczajać. Zresztą Polska na przestrzeni dziejów była jednym z bard
                            > ziej
                            > > otwartych na kultury i narodowości państwem (tu chociażby jako w jedynym
                            > > europejskim państwie schronienie znaleźli Żydzi podczas gdy w całej Europ
                            > ie w
                            > > okresie średniowiecza, czy renesansu byli prześladowani).
                            >
                            > tylko Ty napisałeś, że : "my musimy niestety do tego jeszcze troche się
                            > poprzyzwyczajać", ja ujęłam, że my musimy się nauczyć, bo migracje zewnętrzne
                            > przed nami ( w ktoryms poscie do gini). Prędzej czy później taki czas nastąpi.

Swietny przyklad migracji USA, nie ma ludnosci rdzennej wlasciwie, fajnie
                            wiec , ze to wszystko przed nami.
                            Sprawa druga, czy wtedy pokochaja imigranci nasz kraj kiedy bedziermy wydolni
                            finansowo ich utrzymac?

>
                            >
                            > A temat sąsiedztwa z Arabami czy innymi nacjami wynikł podczas rozmowy z gini,
                            > więc to był dalszy jej ciąg,, wolne mysli smile)...... Tylko wydawało i sie, że
                            > głowny problemem była ksenofobia w Polsce.

A zerknij sobie na tytul watku(bez zlosliwosci bys nie pisala glupot, i nie
                            pisala o tym "co Ci sie wydaje" ale o tym o co chodzi w istocie.

I ja się zgadzam, że wrogośc do
                            > cudzoziemców nie ma takiego wymiaru jak w krajach z dłuższą historią
                            > imigracyjną. Ty uważasz, że w Polsce w ogóle jej nie ma ????? hehehe jesne,
                            że
                            > jest. Nawet kiedys był program w TV z wywiadami obcokrajowców, jak są
                            traktowan
                            > i
                            > przez Polaków, feeeeee brzydko. Oczywiści o tych dużych osrodkach miejskich
                            > mówię. Uważasz,że to też nie będzie ksenofobia?
                            >
                            > czarna_owca
                            >

To po cholere te tak brzydko ksenofobicznie traktowane przez Polakow jednostki
                            jeszcze w Polsce siedza?
                            Jak mnie by ksenofoby flamandzkie traktowaly tak zle to ja bym sie nie
                            skarzyla , tylko zwinela manatki i wrocila do kraju ojczystego.

A to jakies masochisty narzekaja wciaz na rasizm, na ksenofobie, domagaja sie
                            wxprowadzenia jezyka ojczystego jako urzedowego, a jak ich chcesz do kraju
                            ojczystego z jezykiem urzedowym arabskim deportowac, to cie oskarzaja o rasizm,
                            faszyzm i ksenofobie.
                            Po chole zesz jasna wybieraja te zachodnie piekloJW koncu jak chca to maja
                            wMaroco jezyk urzedowy arabski, nikt ich sie ni czepia, maja po szesc zon, maja
                            swoj szariat, kto im kaze z tego rezygnowac i przyjezdzac do Polski czy innej
                            Belgii i narazac sie na jakies szykana tych co sie nie chca do nich
                            przystosowac?
                            .
                            • owca_czarna Zaczynasz byc w swoim zywiole 23.06.05, 02:21
                              gini napisała:

> A zerknij sobie na tytul watku(bez zlosliwosci bys nie pisala glupot, i nie
                              > pisala o tym "co Ci sie wydaje" ale o tym o co chodzi w istocie.

dołaczyłas się niedługo po tym jak hymenem
                              napisał:

"Owszem tyle, że zawsze są jacyś tam niektórzy. Gdyby to o nich chodziło, nie
                              mówiono by o zjawisku ksenofobii jako czymś powszechnym. Nie nadawano by
                              określeń polska czy też nie używano by tego określenia na każdym kroku. Czyżby
                              ksenofobia dotykała każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu?

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=13&w=25537823&a=25547043
                              ja nie pisze jak mi sie wydaję tylko jak to widac z miasta w kotrym mieszkam
                              oraz mieszkałam. Nie mogę opisywać z punktu widokowego jakim jest Warszawa, bo
                              doskonale wiesz, że nie będzie to adekwatne do rzeczywistości. A w skali kraju?
                              To też nadmierne uogólnienie.

> To po cholere te tak brzydko ksenofobicznie traktowane przez Polakow jednostki
                              > jeszcze w Polsce siedza?

bo mają żony Polki smile), a tak naprawdę to trzeba byloby ich zapytać.

czarna-owca
                              • gini Re: Zaczynasz byc w swoim zywiole 23.06.05, 08:45
                                owca_czarna napisała:

> gini napisała:
                                >
                                >
                                > > A zerknij sobie na tytul watku(bez zlosliwosci bys nie pisala glupot, i n
                                > ie
                                > > pisala o tym "co Ci sie wydaje" ale o tym o co chodzi w istocie.
                                >
                                >
                                > dołaczyłas się niedługo po tym jak hymenem
                                > napisał:
                                >
                                > "Owszem tyle, że zawsze są jacyś tam niektórzy. Gdyby to o nich chodziło, nie
                                > mówiono by o zjawisku ksenofobii jako czymś powszechnym. Nie nadawano by
                                > określeń polska czy też nie używano by tego określenia na każdym kroku. Czyżby
                                > ksenofobia dotykała każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu?
                                >
                                Oj Owco, nieladnie, moj wpis jest czwarty, Twoj piaty.
                                >
                                > forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=13&w=25537823&a=25547043
                                > ja nie pisze jak mi sie wydaję tylko jak to widac z miasta w kotrym mieszkam
                                > oraz mieszkałam. Nie mogę opisywać z punktu widokowego jakim jest Warszawa, bo
                                > doskonale wiesz, że nie będzie to adekwatne do rzeczywistości.

Owco, znow krecisz nieladnie.

"hehe, ja? Raczej nie. Wiesz dlaczego raczej, bo tu gdzie teraz mieszkam
                                obcokraj_owca smile) spotkasz tak samo jak ufoludka smile) Właczam tych zasiedziałych
                                od dawien dawna Greków, dla kótrych to ja jestem przyjezdna. Ale kiedyś, w
                                poprzednim miejscu zamieszkania nie przeszkadzało mi, że ulice zapchane są
                                Niemcami i Japończykami."

To sa Twoje wlasne slowa z tego watku, wiec co wlasciwie opisujesz?Co widzisz z
                                tego okna?
                                Wyraznie napisalas, ze cudzoziemcow tam gdzie mieszkasz nie ma...

A w skali kraju?
                                > To też nadmierne uogólnienie.
                                >
                                > > To po cholere te tak brzydko ksenofobicznie traktowane przez Polakow jedn
                                > ostki
                                > > jeszcze w Polsce siedza?
                                >
                                > bo mają żony Polki smile), a tak naprawdę to trzeba byloby ich zapytać.
                                >
                                > czarna-owca

No wiesz, owco, mozna zabrac polska zone i uciec gdzie pieprz rosnie.
                                Krecisz niemilosiernie , po co?
                                • gini Re: Link dla Owcy 23.06.05, 09:08
                                  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,2781870.html
                                  Jak widac nie jest tak zle z ta polska ksenofobia .
                                  Moze wlasnie dlatego, ze nie ma u nas imigrantow i nie wiemy czym to pachnie .
                                  Niemcy wiedza.
                                  • owca_czarna Re: Link dla Owcy 23.06.05, 09:45
                                    gini napisała:

> wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,2781870.html
                                    > Jak widac nie jest tak zle z ta polska ksenofobia .
                                    > Moze wlasnie dlatego, ze nie ma u nas imigrantow i nie wiemy czym to pachnie .
                                    > Niemcy wiedza.

i wcale temu nie przeczę, ja należę do tych 58% kotrym cudzoziemcy nie
                                    przeszkadzają. Na tle Europy to rzeczywisci niezły wynik.Sama jednak niedawno
                                    twierdziłaś,że nie ma co wierzyc róznym sondażom smile) Ale Gini nie w tym rzecz
                                    imigracja dla nas jest nowm zjawiskiem i w miarę jej nasilania wyniki pewno będa
                                    ulegać zmianie ...

a teraz idę cieszyć się słońcem .

pozdrawiam

czarna_owca
                                    • gini Re: Link dla Owcy 23.06.05, 09:50
                                      owca_czarna napisała:

> gini napisała:
                                      >
                                      > > wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,2781870.html
                                      > > Jak widac nie jest tak zle z ta polska ksenofobia .
                                      > > Moze wlasnie dlatego, ze nie ma u nas imigrantow i nie wiemy czym to pach
                                      > nie .
                                      > > Niemcy wiedza.
                                      >
                                      > i wcale temu nie przeczę, ja należę do tych 58% kotrym cudzoziemcy nie
                                      > przeszkadzają.

Naturalnie, ze Ci nie przeszkadzaja skoro nie masz ich za sasiadow.

Na tle Europy to rzeczywisci niezły wynik.Sama jednak niedawno
                                      > twierdziłaś,że nie ma co wierzyc róznym sondażom smile) Ale Gini nie w tym rzecz
                                      > imigracja dla nas jest nowm zjawiskiem i w miarę jej nasilania wyniki pewno
                                      będ
                                      > a
                                      > ulegać zmianie ...

Tu sie zgodze, jeszcze nie wiemy co nas czeka.

>
                                      > a teraz idę cieszyć się słońcem .
                                      >
                                      > pozdrawiam
                                      >
                                      > czarna_owca

Jeszcze jeden link jak wrocisz ze slonca.

serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34174,2781065.html
                                      Widzisz Holendrzy tacy tolerancyjni, tez maja dosyc.
                                • owca_czarna Re: Zaczynasz byc w swoim zywiole 23.06.05, 09:25
                                  gini napisała:

hehehe Ja tu się czuję bardziej obco niż ci Grecy, a właściwie to już potomkowie
                                  tych, którzy tu przybyli po wojnie. O tym, że jego korzene sięgaja Grecji
                                  świadczy juz tylko nazwisko, nic więcej. Nie podtrzymuja swojej kultury,
                                  tradycji, gini niczego. Nie maja swojej dzielnicy, swojej odrębności. Wpisali
                                  się w obraz tutejszego społeczeństa. Przedtem mieszkałam w mieście
                                  uniwersyteckim, więc cudzoziemców było mnósto, wiec dalej uważam, że tu spotkać
                                  cudzoziemca to rewelacja smile). Skoro nie nabawiłam się ksenofobi mieszkając tam
                                  więc i tu raczej mi to nie grozi. Twierdzę jednak, że ludzie boją się, ze
                                  wzgledu chociażby na te nieuregulowane prawo wasności, ale to jak stwierdzialaś
                                  temat na nowy wątek. I nic nie kręce i nie matacze. Tak tu jest. Może inaczej
                                  widać to z Brukseli,inaczej z Warszawy, a jeszce inaczej z moich okien.

pozdrawiam smile)

czarna_owca
                                  • gini Re: Zaczynasz byc w swoim zywiole 23.06.05, 09:37
                                    owca_czarna napisała:

> gini napisała:
                                    >
                                    > hehehe Ja tu się czuję bardziej obco niż ci Grecy, a właściwie to już
                                    potomkowi
                                    > e
                                    > tych, którzy tu przybyli po wojnie. O tym, że jego korzene sięgaja Grecji
                                    > świadczy juz tylko nazwisko, nic więcej. Nie podtrzymuja swojej kultury,
                                    > tradycji, gini niczego. Nie maja swojej dzielnicy, swojej odrębności. Wpisali
                                    > się w obraz tutejszego społeczeństa. Przedtem mieszkałam w mieście
                                    > uniwersyteckim, więc cudzoziemców było mnósto, wiec dalej uważam, że tu
                                    spotkać
                                    > cudzoziemca to rewelacja smile). Skoro nie nabawiłam się ksenofobi mieszkając
                                    tam
                                    > więc i tu raczej mi to nie grozi. Twierdzę jednak, że ludzie boją się, ze
                                    > wzgledu chociażby na te nieuregulowane prawo wasności, ale to jak
                                    stwierdzialaś
                                    > temat na nowy wątek. I nic nie kręce i nie matacze. Tak tu jest. Może inaczej
                                    > widać to z Brukseli,inaczej z Warszawy, a jeszce inaczej z moich okien.
                                    >
                                    > pozdrawiam smile)
                                    >
                                    >
                                    > czarna_owca

Krecisz owieczko krecisz, poczytaj swoje posty wczesniejsze, w ktorych sie
                                    uzalalas na polska ksenofobie.
                                    Po czym przyznalas, ze tam gdzie mieszkasz wlasciwie cudzoziemcow nie ma))))

Z Brukseli, czy Berlina widac to inaczej fakt.
                                    Ale tutaj jest masa imigrantow, wiec te 70 % ktore ich nie chce to nie sa
                                    ksenofobi, to ludzie, ktorzy maja dosyc, to Ci, ktorym imigrant kojarzy sie z
                                    brudem przestepczoscia itd...., bo maja ich na co dzien, i to widza z okien.
                                    Poniewaz Ty tego na co dzien nie widzisz to chcialabys , nam sciagnac troche do
                                    Polski.
                                    • owca_czarna Re: Zaczynasz byc w swoim zywiole 23.06.05, 09:55
                                      gini napisała:

> Krecisz owieczko krecisz, poczytaj swoje posty wczesniejsze, w ktorych sie
                                      > uzalalas na polska ksenofobie.

> Po czym przyznalas, ze tam gdzie mieszkasz wlasciwie cudzoziemcow nie ma))))
                                      >
                                      > Z Brukseli, czy Berlina widac to inaczej fakt.
                                      > Ale tutaj jest masa imigrantow, wiec te 70 % ktore ich nie chce to nie sa
                                      > ksenofobi, to ludzie, ktorzy maja dosyc, to Ci, ktorym imigrant kojarzy sie z
                                      > brudem przestepczoscia itd...., bo maja ich na co dzien, i to widza z okien.
                                      > Poniewaz Ty tego na co dzien nie widzisz to chcialabys , nam sciagnac troche d
                                      > Polski.

gini ladnie napisałaś:

>> Poniewaz Ty tego na co dzien nie widzisz to chcialabys , nam sciagnac troche
                                      d Polski.

to co mamy zamknąc Polskę na cztery spusty?

• gini Re: Zaczynasz byc w swoim zywiole 23.06.05, 10:03
                                        owca_czarna napisała:

> gini napisała:
                                        >
                                        >
                                        > > Krecisz owieczko krecisz, poczytaj swoje posty wczesniejsze, w ktorych si
                                        > e
                                        > > uzalalas na polska ksenofobie.
                                        >
                                        > > Po czym przyznalas, ze tam gdzie mieszkasz wlasciwie cudzoziemcow nie ma)
                                        > )))
                                        > >
                                        > > Z Brukseli, czy Berlina widac to inaczej fakt.
                                        > > Ale tutaj jest masa imigrantow, wiec te 70 % ktore ich nie chce to nie sa
                                        >
                                        > > ksenofobi, to ludzie, ktorzy maja dosyc, to Ci, ktorym imigrant kojarzy s
                                        > ie z
                                        > > brudem przestepczoscia itd...., bo maja ich na co dzien, i to widza z oki
                                        > en.
                                        > > Poniewaz Ty tego na co dzien nie widzisz to chcialabys , nam sciagnac tro
                                        > che d
                                        > > Polski.
                                        >
                                        > gini ladnie napisałaś:
                                        >
                                        > >> Poniewaz Ty tego na co dzien nie widzisz to chcialabys , nam sciagna
                                        > c troche
                                        > d Polski.
                                        >
                                        > to co mamy zamknąc Polskę na cztery spusty?
                                        >
                                        A co proponujesz?Zaprosic, tabuny marokancow,dac im zasilki, zatrudnic
                                        dodatkowych policjantow do ochrony tubylcow, dodatkowych smieciarzy do
                                        sprzatania ulic, pobudowac nowe wiezienia, itd...
                                        Owieczko przyjedz do Brukseli popatrz troszke z moich okien, dopiero wtedy pisz
                                        o otwartosci, o tym, ze musimy sie nauczyc.
                                        Chcesz sie nauczyc zycia w brudzie i strachu?
                                        Wiesz jak przyjechalam do Brukseli to tez wszystko mi sie wydawalo takie ladne,
                                        dzieci roznokolorowe bawiace sie w parku.
                                        Teraz mam dosyc, jak i Belgowie.
                                        >
                                        >
                                        • gini Re: Kosowo 23.06.05, 10:14
                                          Pamietam jeszcze, zbiorki w sklepach dla biednych kosowarow, pamietam
                                          tabuny "biednych uchodzcow " z Kosowa , ktorych Belgowie przyjmowali do domow.
                                          Dzis po kilku latach mamy albanska mafie, narkotyki, sutenerstwo rozboje itd....
                                          • ewa8a Re: Kosowo 23.06.05, 10:19
                                            Tu ci muszę przyznać rację Gini. Tyle krzyku było kiedyś, gdy Czesi z osiedla
                                            domków jednorodzinnych odgrodzili się murem od swoich cygańskich sąsiadów, ale
                                            gdy pokazali zdjęcia z okolicy domów tych cyganów, przyznałam Czechom rację.
                          • tonquelec Re: Ksenofobia! 23.06.05, 11:23
                            > -nie imigruje tyle ludzi do nas przez najblizsze xxxxxxx lat
                            > -nie pozwalaja na to przynajmniej w najblizszym xxdziesiącioleciu warunki
                            > ekonomiczne

Wydaje Ci się. Warunki ekonomiczne mogą być dla wielu emigrujących do nas,
                            naprawde znakomite (trudno w to uwierzyć, ale wbrew pozorom są rejony gdzie
                            jest gorzej smile To raz, a dwa kreowanie właśnie takiej wizji, Polski i Polaka
                            jako ksenofoba może doprowadzić do tego, że jak Europie Zachodniej zaczną się
                            obcokrajowcy "przejadać" (a już tak jest) to Polska znowu pozostanie jako ta
                            jedyna co wszystkich przyjmuje z otwartymi rękami (bo przecież nie możemy
                            potwierdzać tej naszej ksenofobi).

> tylko Ty napisałeś, że : "my musimy niestety do tego jeszcze troche się
                            > poprzyzwyczajać", ja ujęłam, że my musimy się nauczyć, bo migracje zewnętrzne
                            > przed nami ( w ktoryms poscie do gini). Prędzej czy później taki czas nastąpi.

Przyzwyczaić się do tego, że kolorowy na ulicy to żadne wielkie halo i nie
                            robić z tego scen. Ja np. nigdy nie miałem nic do kolorowych, ale wiem że są
                            ludzie u których wywołuje to jakieś poruszenie, sensacje i głupie dowcipy. Ale
                            jak pisałem, to normalne, trzeba sie przyzwyczaić.

> Ty uważasz, że w Polsce w ogóle jej nie ma ????? hehehe jesne, że
                            > jest. Nawet kiedys był program w TV z wywiadami obcokrajowców, jak są
                            traktowan
                            > i
                            > przez Polaków, feeeeee brzydko. Oczywiści o tych dużych osrodkach miejskich
                            > mówię. Uważasz,że to też nie będzie ksenofobia?

Nie uważam, że w Polsce _wogóle_ nie ma ksenofobi. Jest, ale na takiej samej
                            zasadzie jak wszędzie i nie jest to jakaś cecha narodowa. Ja rozumiem, że o
                            krajach arabskich (np. Iran), czy komunistycznych (KRLD) można mówić, że są
                            ksenofobiczne, ale kurna o Polsce?? Litości. Iluśtam głupoli, czy prostaków
                            żartujących sobie o "asflatach", czy paru rolników co to nie będą mieszkać obok
                            jakiegoś "Szkopa", czy innego "Murzajca" naprawde nie czyni z nas narodu
                            ksenofobów.

Tym bardziej, że w wielu przypadkach wogóle trudno mówić o ksenofobii, a o
                            naprawde realnych i uzasadnionych obawach. Czy wywalenie rumuńskiego "osiedla"
                            spod Żerania (w Warszawie) było przejawem ksenofobi? Czy rosnące obawy (i to
                            zapewniam Cię bynajmniej nie w Polsce) w stosunku do osób narodowości arabskiej
                            (wiadomo terroryzm) to jest ksenofobia? A co jest w takim razie przeciwieństwem
                            ksenofobi? Przyjmowanie bezrefleksyjnie wszystkich jak leci, pozwalanie im na
                            mieszkanie w gettach, szopach nad rzeką, chodzenie gromadnie po ulicach i
                            żebranie, czy pozwolenie na wzrost przestępczości?

Ksenofobia jest dla mnie przede wszystkim _nieuzasadnionym_ lękiem przed
                            cudzoziemcami (albo wynikającym z jakiś głupich, nieprawdziwych stereotypów,
                            czy przekonań). Jeśli obawy jednak są uzasadnione to co to jest za ksenofobia?
                            To zwykła, chłodna kalkulacja, rozsądek, troska o bezpieczeństwo swojego kraju,
                            narodu, które zawsze musi być najważniejsze.
              • hymen Re: Ksenofobia! 23.06.05, 10:24
                owca_czarna napisała:

> może walka miast nie jest taka jak gdzies tam na swiecie, ale jest. Przykład
                > Toruń i Bydgoszcz, miasta, których konflikt narodził się w okresie
                > międzywojennym i tak ciągnie się do dnai dzisiejszego. Nie chodzi o walki
                > pseudokibiców, choć takie tez mialy miejsca, ale o nienawiśc między
                mieszkańcam
                > i
                > wywoływaną różnymi wydarzeniami historycznymi. Nie bede opisywać, bo wystarczy
                > wejść na forum Toruń lub Bydgoszcz i każdy zobaczy jakimi uczuiami darzą się
                t
                > e
                > miasta. smile))

Taki lokalny patriotyzm jest wszechobecny. Dam Ci inny przykład. Warszawa jest
                w powszechnej opinii miastem, którego mieszkańcy to zarozmumialcy i bufoni.
                Jednak w tym mieście najwięcej w Polsce pracuje osób przyjezdnych. I te osoby
                nie widzą lub nie przejmują się cechami, które chciałby widzieć świat
                zewnętrzny. Świat, który warszawiaków zna jedynie z opowiadań. A konkurencję
                miast a'la Toruń - Bydgoszcz można spotkać na całym świecie.

>
                > > a każdy kto choć trochę powojażował po świecie wie, że poczucie
                > > wybcowania czy wręcz wrogości nieznanego jest uczuciem codziennym w takic
                > h
                > > wojażach.
                >
                > tak ale tu chodzi o ksenofobie polską, a nie wrogość względem polaków.
                > Brałam pod uwagę Polaków w Polsce a nie poza granicami. Może nie tak
                zrozumiała
                > m
                > twój temat ksenofobii

Zrozumiałaś dobrze, jednak zbyt często opierasz się na stereotypach. Polak za
                granicą czuje się podobnie jak obcokrajowiec w Polsce. Jeśli więc w Niemczech
                czy we Francji poczucie wyobcowania czy niepewności nie jest kojarzone z
                ksenofobią to co powoduje, że w Polsce jest inaczej. Może to być np
                przewrażliwienie a może się znajdzie jakieś racjonalne wytłumaczenie. Na tym
                polega mój temat ksenofobii.

>
                > > Czy czujesz wrogość wobec obcokrajowców Owco_czarna????????
                >
                > hehe, ja? Raczej nie. Wiesz dlaczego raczej, bo tu gdzie teraz mieszkam
                > obcokraj_owca smile) spotkasz tak samo jak ufoludka smile) Właczam tych
                zasiedziałych
                > od dawien dawna Greków, dla kótrych to ja jestem przyjezdna. Ale kiedyś, w
                > poprzednim miejscu zamieszkania nie przeszkadzało mi, że ulice zapchane są
                > Niemcami i Japończykami.

No widzisz. Sama nie czujesz a zarzucasz to innym i to w formie bardzo
                ogólnikowej.
          • gini Re: Ksenofobia! 22.06.05, 21:51
            owca_czarna napisała:

> hymen napisał:
            >
            > > owca_czarna napisała:
            > >
            > > > hymen napisał:
            > > >
            > > > > Na czym ona polega? Pojecie to bez często wykorzystywane, gdy
            > ktoś
            > > chce s
            > > > ię
            > > > > wykazać i próbuje opisać polską rzeczywistość. Tymczasem jak
            > się ro
            > > zejrze
            > > > ć
            > > > > niechęci wobec obcokrajowców w Polsce nie ma zbyt wiele i pod
            > tym w
            > > zględe
            > > > m
            > > > > Polska nie wiele sie różni od innych krajów w Europie. Niechę
            > ć do l
            > > atynos
            > > > ów
            > > > > jest obecna również w Ameryce. Dlaczego więc wiele osób posłu
            > guje s
            > > ię tu
            > > > na
            >
            > > > > forum tym pojęciem?
            > > >
            > > > Hymenie,
            > > > przeciez to my spragnieni byliśmy świata, bo swego czasu to nas zam
            > knięto
            > > na
            > > 31
            > > > 2
            > > > tys km kw. i nam dozowano świat kroplami. I teraz kiedy już nam wol
            > no i k
            > > iedy
            > > d
            > > > o
            > > > nas też juz wolno ... to niektórzy sobie sami tworzą bariery i roz
            > niecaj
            > > ą
            > > > nienawiść i niechęć do cudzoziemców. Dziwne to jest zjawisko. prawd
            > a?
            > >
            > > Owszem tyle, że zawsze są jacyś tam niektórzy. Gdyby to o nich chodziło,
            > nie
            > > mówiono by o zjawisku ksenofobii jako czymś powszechnym. Nie nadawano by
            > > określeń polska czy też nie używano by tego określenia na każdym kroku. C
            > zyżby
            > > ksenofobia dotykała każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu?
            >
            > Polak kocha kogoś nienawidzieć.

Dlaczego tylko Polak?Czy tylko Polacy toczyli wojny, napadali na sasiadow?

My musimy nauczyć sie żyć wśród innych, musimy
            > nauczyć się tolerancji i zrozumienia.

Dlaczego to tylko my musimy sie uczyc?Polska byla krajem wielonarodowym zylo tu
            iles tam milionow, Zydow, Ukraincow, Niemcow, i dalej zyja wsrod nas.
            I dalej zyja, mamy chyba jedenascie mniejszosci narodowych, czy cos kolo tego.

Nie jesteśmy przyzwyczajeni do
            > cudzoziemców. Ale trzeba wziąć pod uwage i to, że Polak nie lubi też sąsiada,
            > któremu sie powidło, wojują z sobą 'mieszkańcy" wrogich sobie miast.

Ale tak jest wszedzie moja droga, wszedzie sa kibole, nie wiem czy wiesz co sie
            wydarzylo podczas meczu Liverpool Juventus Turyn w Brukseli, iles tam lat
            temu....
            W tym roku byla rocznica, juz mi sie nie chce szukac ktora...

Teraz
            > doszła wrogość do cudzoziemców. Moze powinniśmy zadać pytanie, czy Polak kocha
            > sam siebie, bo zaczynam i w to wątpić.

No tak wrogosc do cudzoziemcow, do ktorych to?
            Co proponujesz?Czy kraj , tak zadluzony tak biedny jak Polska powinien przyjac
            na garnuszek kilka milionow, Kogolezow, Turkow, Afganczykow, Ukraincow itd...
            Czy z checia oddasz takiemu cudzoziemcowi swoje miejsce pracy?
            Czy z checia przyjmiesz ich pod wlasny dach wyzywisz, zaplacisz za szkole dla
            dzieci?

.
            • owca_czarna Re: Ksenofobia! 22.06.05, 22:43
              gini napisała:

> Dlaczego tylko Polak?Czy tylko Polacy toczyli wojny, napadali na sasiadow?

oczywiście nie mówimy o wojnie sencu stricto, ale o wojnie
              "Pawlak-Kargul" Nienawiść i zazdrość nie są to obce Polakom cechy.

> Dlaczego to tylko my musimy sie uczyc?Polska byla krajem wielonarodowym zylo
              tu iles tam milionow, Zydow, Ukraincow, Niemcow, i dalej zyja wsrod nas.

hehehe zawsze mnie uczyli, ze Polska jest krajem jednolitym narodowościowo (wiem
              że to bzdura więc nie poprawiaj mnie) Ty chyba gini nie muszisz, Ty już umiesz

> I dalej zyja, mamy chyba jedenascie mniejszosci narodowych, czy cos kolo tego.
              > Nie jesteśmy przyzwyczajeni do
              > > cudzoziemców. Ale trzeba wziąć pod uwage i to, że Polak nie lubi też sąsi
              > ada,
              > > któremu sie powidło, wojują z sobą 'mieszkańcy" wrogich sobie miast.
              >
              > Ale tak jest wszedzie moja droga, wszedzie sa kibole, nie wiem czy wiesz co sie
              >
              > wydarzylo podczas meczu Liverpool Juventus Turyn w Brukseli, iles tam lat
              > temu....

wspominasz o tym meczu co tylu kibiców zginęło? Tak pamiętam .. trochę

> W tym roku byla rocznica, juz mi sie nie chce szukac ktora...
              >
              > Teraz
              > > doszła wrogość do cudzoziemców. Moze powinniśmy zadać pytanie, czy Polak
              > kocha
              > > sam siebie, bo zaczynam i w to wątpić.
              >
              >
              > No tak wrogosc do cudzoziemcow, do ktorych to?

wiesz do których do NOWYCH. Do nowo przybyłych, nie tych co mieszkają od lat.
              Kiedys w czasie praktyk na Mazurach szeroko otworzyłam oczy, gdy dowiedziałam
              się że niekŧórzy starsi ludzie nie umieją mówić po polsku. Posługiwali sie tyko
              j. niemieckim I jakoś nikt ich za to nie opluwał - a może tylko przy nas byli
              tacy mili, nie wiem

> Co proponujesz?Czy kraj , tak zadluzony tak biedny jak Polska powinien przyjac
              > na garnuszek kilka milionow, Kogolezow, Turkow, Afganczykow, Ukraincow itd...
              > Czy z checia oddasz takiemu cudzoziemcowi swoje miejsce pracy?
              > Czy z checia przyjmiesz ich pod wlasny dach wyzywisz, zaplacisz za szkole dla
              > dzieci?

Słuchaj gini to co wypisałaś jest aspekt ekonomiczny, który może wywoływac
              ksenofobię ale nie musi. Czy na wszystkich Polaków pluja na Zachodzie?

pozdrawiam

czarna_owca
              • gini Re: Ksenofobia! 22.06.05, 23:12
                owca_czarna napisała:

> gini napisała:
                >
                >
                > > Dlaczego tylko Polak?Czy tylko Polacy toczyli wojny, napadali na sasiadow
                > ?
                >
                > oczywiście nie mówimy o wojnie sencu stricto, ale o wojnie
                > "Pawlak-Kargul" Nienawiść i zazdrość nie są to obce Polakom cechy.

Owco (bez zlosliwosci , na spokojnie), to sa cechy ludzkie, ja zyje w kraju
                wielonarodowym, wierz mi, to nie tylko my Polacy .
                Flamandowie Wallonowie, to tez Kargule i Pawlaki w belgijskim wydaniu)))
                Podzialy miedzy ludzmi byly sa i beda , to nie jest jakas nasza polska
                specjalnosc.
                Wystarczy sobie otworzyc wiadomosci GW, swiat i zobaczysz ile konfliktow na
                swiecie.

>
                > > Dlaczego to tylko my musimy sie uczyc?Polska byla krajem wielonarodowym z
                > ylo
                > tu iles tam milionow, Zydow, Ukraincow, Niemcow, i dalej zyja wsrod nas.
                >
                > hehehe zawsze mnie uczyli, ze Polska jest krajem jednolitym narodowościowo
                (wie
                > m
                > że to bzdura więc nie poprawiaj mnie) Ty chyba gini nie muszisz, Ty już umiesz

No widzisz, skoro zle Cie uczyli , to popraw braki, doucz sie sama( teraz juz
                zlosliwie)
                ¨Poprawiam Cie zebys bzdur nie pisala , kiedys mi podziekujesz za to.

>
                > > I dalej zyja, mamy chyba jedenascie mniejszosci narodowych, czy cos kolo
                > tego.
                > > Nie jesteśmy przyzwyczajeni do
                > > > cudzoziemców. Ale trzeba wziąć pod uwage i to, że Polak nie lubi te
                > ż sąsi
                > > ada,
                > > > któremu sie powidło, wojują z sobą 'mieszkańcy" wrogich sobie miast
                > .
                > >
                > > Ale tak jest wszedzie moja droga, wszedzie sa kibole, nie wiem czy wiesz
                > co sie
                > >
                > > wydarzylo podczas meczu Liverpool Juventus Turyn w Brukseli, iles tam lat
                >
                > > temu....
                >
                > wspominasz o tym meczu co tylu kibiców zginęło? Tak pamiętam .. trochę

Pewnie nie pamietasz, zgineli glownie kobice wloscy, to byla masakra...

>
                > > W tym roku byla rocznica, juz mi sie nie chce szukac ktora...
                > >
                > > Teraz
                > > > doszła wrogość do cudzoziemców. Moze powinniśmy zadać pytanie, czy
                > Polak
                > > kocha
                > > > sam siebie, bo zaczynam i w to wątpić.
                > >
                > >
                > > No tak wrogosc do cudzoziemcow, do ktorych to?
                >
                > wiesz do których do NOWYCH. Do nowo przybyłych, nie tych co mieszkają od lat.
                > Kiedys w czasie praktyk na Mazurach szeroko otworzyłam oczy, gdy dowiedziałam
                > się że niekŧórzy starsi ludzie nie umieją mówić po polsku. Posługiwali sie
                > tyko
                > j. niemieckim I jakoś nikt ich za to nie opluwał - a może tylko przy nas byli
                > tacy mili, nie wiem

Owco, wszystko ma swoje racjonalne uzasadnienie,to nie jest wrogosc moze
                nieufnosc, nie kazdemu nowo poznanemu rzucasz sie na szyje.
                Ludzie maja gazety TV, widza co sie dzieje na swiecie, byc moze nie chca miec
                za sasiada handlarza narkotykow, czy tez innego bandziora.

>
                > > Co proponujesz?Czy kraj , tak zadluzony tak biedny jak Polska powinien pr
                > zyjac
                > > na garnuszek kilka milionow, Kogolezow, Turkow, Afganczykow, Ukraincow it
                > d...
                > > Czy z checia oddasz takiemu cudzoziemcowi swoje miejsce pracy?
                > > Czy z checia przyjmiesz ich pod wlasny dach wyzywisz, zaplacisz za szkole
                > dla
                > > dzieci?
                >
                > Słuchaj gini to co wypisałaś jest aspekt ekonomiczny, który może wywoływac
                > ksenofobię ale nie musi.

Widzisz, w epoce bezrobocia ten aspekt tez sie liczy.

Czy na wszystkich Polaków pluja na Zachodzie?

Owco polski hydraulik, odrzucil konstytucje europejska w Francji...
                Holendrzy tez maja dosyc dosyc, jest stop dla rozszerzania UE....
                Pomysl troszke, zastanow sie.

>
                > pozdrawiam
                >
                > czarna_owca
                >
                • owca_czarna Re: Ksenofobia! 22.06.05, 23:40
                  gini napisała:

> No widzisz, skoro zle Cie uczyli , to popraw braki, doucz sie sama( teraz juz
                  > zlosliwie)
                  > ¨Poprawiam Cie zebys bzdur nie pisala , kiedys mi podziekujesz za to.

hehehe ginie Twoja złośliwość jakas marna była. A ja nie będę pisała Ci
                  wypracowania na temat mniejszości narodowych w Polsce, a daje Ci glowe że wiem.

> Pewnie nie pamietasz, zgineli glownie kobice wloscy, to byla masakra...

no jak moge nie pamiętac. pamietam pamietam . pamietam jak Boniek w Zawiszy grał
                  smile)))

serwisy.gazeta.pl/edukacja/1,51816,2730390.html

> Owco, wszystko ma swoje racjonalne uzasadnienie,to nie jest wrogosc moze
                  > nieufnosc, nie kazdemu nowo poznanemu rzucasz sie na szyje.
                  > Ludzie maja gazety TV, widza co sie dzieje na swiecie, byc moze nie chca miec
                  > za sasiada handlarza narkotykow, czy tez innego bandziora.

oczywiście, że nie, ale staram, się byc uprzejma

> Owco polski hydraulik, odrzucil konstytucje europejska w Francji...
                  > Holendrzy tez maja dosyc dosyc, jest stop dla rozszerzania UE....
                  > Pomysl troszke, zastanow sie.

rozpatrywałam kesenofobie w Polsce a nie na świecie. Chciłam pokazać, jak to
                  widzać z okien mojego mieszkania a nie twojego gini (oczywiście to prześnia,
                  abys nie wzieła doslownie) więc do nosa ta Unią? ..... gini dziwne bo jakoś
                  pielęgniarki mają wzięcie. Oczywiście, znalazł sie kozioł ofiarny polski
                  hydraulik - wymysł politykow (?), w sądzie ulicznej Francuzi się do tego nie
                  przyznawali .

czarna_owca
                  • gini Re: Ksenofobia! 23.06.05, 00:22
                    owca_czarna napisała:

> gini napisała:
                    >
                    >
                    >
                    > > No widzisz, skoro zle Cie uczyli , to popraw braki, doucz sie sama( teraz
                    > juz
                    > > zlosliwie)
                    > > ¨Poprawiam Cie zebys bzdur nie pisala , kiedys mi podziekujesz za to.
                    >
                    > hehehe ginie Twoja złośliwość jakas marna była. A ja nie będę pisała Ci
                    > wypracowania na temat mniejszości narodowych w Polsce, a daje Ci glowe że
                    wiem.
                    >
                    > A co mi po Twojej glowie Owieczko?(doczekalas)to,ze byly i sa to ja wiem
                    wlasnie o tym pisalam, wiec nie bardzo rozumiem dlaczego twierdzisz, ze musimy
                    sie dopiero przyzwyczajac.
                    >
                    >
                    > > Pewnie nie pamietasz, zgineli glownie kobice wloscy, to byla masakra...
                    >
                    > no jak moge nie pamiętac. pamietam pamietam . pamietam jak Boniek w Zawiszy
                    gra
                    > ł
                    > smile)))

To patrz ja nie pamietam,

>
                    > serwisy.gazeta.pl/edukacja/1,51816,2730390.html
                    >
                    > > Owco, wszystko ma swoje racjonalne uzasadnienie,to nie jest wrogosc moze
                    > > nieufnosc, nie kazdemu nowo poznanemu rzucasz sie na szyje.
                    > > Ludzie maja gazety TV, widza co sie dzieje na swiecie, byc moze nie chca
                    > miec
                    > > za sasiada handlarza narkotykow, czy tez innego bandziora.
                    >
                    > oczywiście, że nie, ale staram, się byc uprzejma

Taa ja tez sie staram tyle, ze bandzior, od mojej uprzejmosci nie przestanie
                    byc bandziorem.

>
                    >
                    > > Owco polski hydraulik, odrzucil konstytucje europejska w Francji...
                    > > Holendrzy tez maja dosyc dosyc, jest stop dla rozszerzania UE....
                    > > Pomysl troszke, zastanow sie.
                    >
                    > rozpatrywałam kesenofobie w Polsce a nie na świecie. Chciłam pokazać, jak to
                    > widzać z okien mojego mieszkania a nie twojego gini (oczywiście to prześnia,
                    > abys nie wzieła doslownie) więc do nosa ta Unią? ..... gini dziwne bo jakoś
                    > pielęgniarki mają wzięcie. Oczywiście, znalazł sie kozioł ofiarny polski
                    > hydraulik - wymysł politykow (?), w sądzie ulicznej Francuzi się do tego nie
                    > przyznawali .
                    >
                    > czarna_owca
                    >

Owco , jak wyglada polska ksenofobia z Twojego okna bez cudzoziemcow w Polsce?
                    Jezeli podkreslasz, ze jest to polska ksenofobia, ze my Polacy wlasciwie nie
                    lubimy sami siebie, ze nie lubimy wlasciwie nikogo, to o cos tych Polakow
                    oskarzasz.
                    Nie stawiam Ci zarzutow, chce bys troszke przemyslala,jezeli podkreslasz,
                    ze "my Polacy" nie lubimy i jestesmy obdarci brudni zli, to rozejrzyj sie
                    troszke dookola, czy tylko my...
                    Czy to nasza cecha narodowa.
                    Taa pielegniarki maja wziecie i co to oznacza?
                    Nie wymysl politykow, politycy przekonywali w telewizorze by zaglosowac
                    na "tak", sam presidento Chiraco przekonywalo, i nie liczy sie wynik sondy a
                    wynik referendum Owieczko.
    • tonquelec Re: Ksenofobia! 22.06.05, 22:03
      > Dlaczego więc wiele osób posługuje się tu na
      > forum tym pojęciem?

Myśle, że wiesz hymenie, ale chcesz po prostu podyskutować smile
      Posługuje się, bo jest to efekt zainfekowania lewicofrenią. Jedną z jej cech
      jest specyficzny język, który u nas można nazwać "michnikowszczyzną" (pewien
      rodzaj współczesnej 'nowomowy'). Te wszystkie: antysemityzmy, nietolerancje,
      ksenofobie, ciemnogordy, zaścianki, oszołomstwo, barbarzyństwo, faszyzm/nazizm
      to jest właśnie to. Przeinaczanie pierwotnego znaczenia i dorabianie,
      przypinanie ludziom, grupom (ba narodom) pewnych łatek, gęb, które mają je
      natychmiat zdyskredytować i sklasyfikować jako gorsze, głupie, niewarte uwagi.
      Nie ukrywajmy, że większość, jeśli nie wszystkie z tych określeń mają wydźwięk
      negatywny i tak właśnie mają się kojarzyć, tyle że są celowo nadużywane i
      kompletnie rozmydlane, przeinaczane...

Lata uporczywej medialnej indoktrynacji jednak zrobiły (i robią nadal) swoje. A
      ludzie zainfekowani powtarzają potem bezmyślnie, dodatkowo uważając naiwnie, że
      to są ich własne, osobiście "wypracowane" poglądy. W rzeczywistości kryje się
      za tym kompletny brak zainteresowania faktami, próby jakiegoś własnego
      przemyślenia i dojścia do prawdy, a jedynie powtarzanie medialnej (czyli jakby
      nie patrzeć lewackiej) ideologii i jej znaczenia słów, postrzegania
      rzeczywistości, czy historii.

I stąd się właśnie bierze używanie, bez jakiejkolwiek refleksji takich słów jak
      ksenofob, homofob, faszysta, itp. czy powtarzanie takich gigantycznych,
      wykreowanych, historycznych kłamstw jak Hitler to prawica, czy okrutna,
      porównywalna z holokaustem katolicka Inkwizycja... o innych już nie
      wspominając, a lewactwo wykreowało ich tysiące. Ale, że mówi się o tym w kółko
      i to "strasznie mądre głowy" czy to w TV, czy w gazetach, to ludzie się
      urabiają i potem już nawet nie zdają sobie sprawy, że to nie są ich poglady
      tylko wtłoczone im do głów przez współczesnych mistrzów indoktrynacji.
      • hymen Re: Ksenofobia! 22.06.05, 22:40
        Tak, to jest wytłumaczenie. Ja się z nim właściwie zgadzam jednak wydaje się
        ono mi zbyt proste, by było prawdziwe. Dlatego interesuje mnie motywacja tych,
        którzy używają tego i podobnych temu określeń. Z jednej strony, żeby
        indoktrynacja była skuteczna musi ona trafić na podatny grunt. Zakładam tu, że
        mimo wszystko ludzie nie są na tyle podatni na wciskane im interpretacje
        zjawisk, że przyjmą bez zastrzeżeń to, co im GW czy TVP poda. Muszą oni mieć
        własne doświadczenia, które powodują, że wraz z medialną wizją świata zaczynają
        wszędzie widzieć przejawy ksenofobii. Kiedyś będąc w pewnym mieście nad Renem
        po całym dniu pracy i załatwiania interesów weszliśmy z kolegami do knajpki z
        przyjemnym tarasem w ogródku. Obsługująca tam klientów Helga za Chiny nie
        chciała nas zauważyć i dopiero po godzinie i kilku interwencjach towrzyszącego
        nam autochtona łaskawie przyniośla nam zamówione piwo. Do głowy by mi nie
        przyszła nazwać jej zachowanie ksenofobią i uogólnić to na wszystkich
        mieszkańców Nadrenii. To spotykam się z tego typu uogólnieniami na codzień.
        • tonquelec Re: Ksenofobia! 22.06.05, 23:12
          Poniekąd masz rację, więc rozwine nieco swoją myśl.
          Oczywiście urabianie opinii publicznej byłoby bezcelowe i szybko spełzło na
          niczym gdyby nie mieć choć jakiegoś minimalnego oparcia w rzeczywistości.

W przypadku rzekomej "polskiej ksenofobii", mamy do czynienia z utrwalaniem i
          wyolbrzymianiem pewnego stereotypu. Podobnie jak ma to np. miejsce w
          sformułowaniach typu "każdy Polak to złodziej/pijak/prostak/cham/gbur" ect.
          Znalezienie przykładów na poparcie tak sformułowanych zwrotów nie wydaje się
          trudne. Problem powstaje w momencie lansowania skali zjawiska, czy wogóle wizji
          Polaka jako takiego. Myśle, że bez problemu możnaby było na podobnej zasadzie
          wykreować wizerunek np. Amerykanina jako "ćpuna i rasisty"...
          Nie przecze jednak, że niektóre z tych stereotypów mogą mieć mniejsze lub
          większe przełożenie na rzeczywistość, z zasady jednak bardziej wole ufać tej
          prawdziwej, realnej, a nie tej medialnej...

Wracając jednak do ksenofobii. Skąd to się wzieło. A no pewnie z tego, że jak
          ktoś tu już zauważył w Polsce generalnie jest bardzo mało (a było jeszcze mniej
          za PRLu) obcokrajowców (w tym szczególnie tych egzotycznych). Wydaje mi się
          więc dość naturalny w takich krajach następujący powoli, pewien "szok
          kulturowy", obawa, zaciekawienie, może i wrogość (sytuacje w stylu: "O Murzyn,
          Murzyn" i oglądanie się za nim na ulicy, czy lekceważące podchodzenie np.
          do "Żółtków", jako tych od taniego żarcia i handlowania na stadionie). Czy to
          jednak jest ksenofobia? Jak słusznie zauważyliście, taką "ksenofobie" można
          przypisać praktycznie każdemu krajowi, bo w każdym znajdą się osoby niechętne
          obcokrajowcom.
          Polakom trzeba dać trochę czasu, no nie od razu Rzym zbudowano. Do Chin jakby
          nagle zaczeli masowo Murzyni przybywać też mogliby zostać dziwnie odbierani i
          traktowani.

Pieprzenie, za przeproszeniem, o "polskiej ksenofobii" stawiam na równi z
          chrzanieniem o "polskim antysemityźmie wyssanym z mlekiem matki". I jakoś tak
          się dziwnie składa, że posługują się tymi epitetami te same środowiska i jak
          sądze w tych samych celach. A cele są jasne, wylansowanie się, dołączenie do
          grona elity światowej, salonów europejskich poprzez zestawienie "zobaczcie
          jakie te wszystkie Polaczki, tępe, ciemne, ksenofobiczne, homofobiczne
          antysemity; wszystkie Polaczki z wyjątkiem nas oczywiście, światłych, otwartych
          na Europe, na świat cały, bla, bla, bla". Czyli komunistyczne, czerwone
          myślenie o jednej, wielkiej, kochającej się rodzinie europejskiej, bez
          podziałów, bez waśni, sporów i bez państw, granic, narodów. A jakakolwiek
          tożsamość narodowa? A won! Zaścianek, ksenofobia i nacjonalizm (=
          nazizm/faszyzm). Bo "prawdziwy Polak", nie-ksenofob to już nie Polak, to
          Europejczyk.
          Chyba nie musze mówić kto w takiej ideologii wiedzie prym? smile
          • hymen Re: Ksenofobia! 23.06.05, 11:01
            Dodam tu jeszcze jedną sprawę. Naturalną niechęcią obdarzamy ludzi i
            zbiorowiska, w których widzimy wyraźnie pewne negatywne cechy. Niechęć do
            ludzi, którzy dworce traktują jak miejsce zamieszkania, odstraszają swoim
            wyglądem, zachowują się w sposób dziwaczny i niezgodny z naszymi normami jest
            zupełnie naturalna i nie kwestionowana nawet przez lewaków. Różnice tu polegają
            na odmiennych wizjach wyprowadzenia tych ludzi ze stanu w jakim się znaleźli i
            w interpretacji przyczyn zjawisk, które stanowią już problem społeczny. Jednak
            już wtedy, gdy obserwacje dotyczą obcokrajówców czy odrębnych grup etnicznych
            natychmiast pojawia się śłowo wytrych, ksenofobia. Dla mnie to właśnie jest
            nienormalne bądź jak kto woli lewicowe smile))). Lewicowe, gdyż termin ten kojarzy
            mi się z tymi, którzy muszą najpierw wynaleźć problem po to, by go później
            latami rozwiązywać.
            • tonquelec Re: Ksenofobia! 23.06.05, 11:32
              > Lewicowe, gdyż termin ten kojarzy
              > mi się z tymi, którzy muszą najpierw wynaleźć problem po to, by go później
              > latami rozwiązywać.

A dokładniej wygląda to tak, że wymyślają problem, który nie istnieje (wtedy
              można "rozwiązywać" go wiecznie, bo i tak go nie ma), albo występuje w
              jakichśtam śladowych ilościach i wtedy "rozwiązywanie", polega głównie na jego
              jeszcze większym pogłębianu, aby utworzone "Ministerstwo rozwiązywania
              problemu" i jego 16 ministrów i ich zastępców mogło mieć bezpieczną posadę do
              końca świata, a może nawet jeden dzień dłużej...
      • hymen Re: Ksenofobia! 23.06.05, 10:31
        7em napisał:

> ja mam ksenofobie. to jest niechec do Xeni. mam tez basio i ślimakofobie.

Niestety ale zupełnie się z tym nie zgadzam. Miedzy literkami widać jak na
        dłoni nostalgię i uznanie dla pana ślimaka. To nie ksenofobia a uznanie dla
        klasy wroga i jego ślimakowatości. Dziś już takich nie ma.
    • abprall Re: Ksenofobia! 23.06.05, 09:21
      helmuty tyż z pierwa otwierali ramiona dla przybyszow, dopiero jak
      jugo(słowianie), turki , i inne qrwa-macie dały im do wiwatu to zmądrzeli ..
      helmuty to narod fach-idiotów...b.pozno dochodza do rozpoznania pewnych
      zagrożeń..
      polaki niech przyjmuja wszystkich ..kochają wszak upa , popier’dalają po ost-
      landach i checują..why not ?
      polska gościnność jest przede wszystkim otwarta na głupotę...

---------------------------
      pieprzone cywile
      • hasz0 __Ksenofobia, rasizm, antysemityzm, nazim i ZDRADA 23.06.05, 10:52
        ksenofobia - niechętny, wrogi stosunek do cudzoziemców i cudzoziemszczyzny

nie zauwazyłem a wręcz przeciwnie @gt; w@#107;urwia mnie służalczośc wobec
        obcokrajowców, nieodwzajemniona kosztowne gesty i ustępępstwa!

Starszy brat nauczył się skutecznie zmiękczać młodszego, aby się nie upomniał o
        swoje w nowym domu i nie zajał odebranego mu miejsca.

Polska dla dla Zydów i Ukraińców w celu pojednania zrobiła tak wiele przez 16
        lat, ze nie wyjdzie z tego dołka przez kilka pokoleń.

Paręnaście lat stawialismy na szali swój narodowy interes w absurdalnej sprawie
        zmuszenia... Rosji Putina do korzystnej dla Ukrainy wersji trasy rurociągu.
        No będzie pod Bałtykiem beposrednio z Rosji do Helmutów naszych ambasadorów.

Ktoś policzył straty? A pomarańcze ukraińskie ile te nas jeszcze będą kosztować
        w kontekście zdobywania rosyjskeigo rynku?
        Cmentarz Orląt i polityka Niemiec jest wystarczajacą odpowedzią dla czrnej owcy.

___________Z_____D_____R______A_______D________A_________!!!!!!!!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka