Gość: derek
IP: *.dialup.tiscali.it
25.08.03, 21:49
Wg amerykansko-zydowskich naukowcow:
Znałem tę opowiastkę, wykładnię słów 'po lin', znaczących dosłownie 'tu
odpoczniesz', odpoczniesz w oczekiwaniu na Mesjasza, który wywiedzie cię do
Ziemi Obiecanej - choć przyznam, że zaskoczyło mnie wygłoszenie jej ex
professe przez profesora paryskiego uniwersytetu" (B.
Mieszkiewicz, "Antysemityzm?," s. 4).
Autor powyższych słów zaskoczony był "rewelacjami" prof. Racheli Erthel na
temat pochodzenia nazwy "Polska". Dziś zapewne jest świadom, iż wygłoszona
przez nią teoria została uznana urzędowo za prawdziwą, a co więcej,
odpowiednio jeszcze zmodyfikowana, a raczej bardziej pogmatwana. W Jewish
Museum w Nowym Jorku, przy Fifftest Avenue, w dziale poświęconym Żydom z ziem
polskich, znajduje się informacja, że Żydzi wypędzeni z Hiszpanii i tułający
się po Europie zatrzymali się w miejscu, które uznali za właściwe, aby
spocząć ("Po-lin"); i stąd pochodzi nazwa Polska. Przytaczamy ten napis w
oryginalnym angielskim brzmieniu: "After the Jews, were expelled from Spain,
they traveled eastward. At one point they stopped to rest, and a note dropped
down from the sky. 'Po-lin', it said in Hebrew -��Stay here'. That is how
Poland got its name" (odpis ze zdjęcia wykonego ll VIII 1994).
Warto przypomnieć, że "Edykt o wygnaniu Żydów z Hiszpanii" podpisany został
31 III 1492 r., a znękani Żydzi dotarli do Polski po wielu latach, via
Portugalia i północna Afryka. Polska w owym czasie udzieliła już schronienia
wielu falom prześladowanych Żydów, a sama jako państwo przeżywała swój Złoty
Wiek. Z informacji w Jewish Museum wynikałoby, że wówczas nie miała nawet
jeszcze nazwy. Niewątpliwie w tworzeniu tego muzeum udział brało wielu
profesorów, wykładowców wyższych uczelni całego swiata. Zostawmy to bez
komentarzy.
Idea, że Żydzi są pełnoprawnymi współgospodarzami Polski, jest nadal
aktualna. Nie przypadkiem wynikły kontrowersje przy ustalaniu napisu na
pomniku poświęconym tragedii Żydów w Jedwabnem, gdy pojawiło się tam
stwierdzenie, że zamordowani byli "współgospodarzami" tej ziemi. I nie
przypadkiem to określenie zostało tam wprowadzone.