Dodaj do ulubionych

zagadki czesc III

12.01.06, 13:17
dlaczego w latach 90tych otwarto LO w zlociencu
Obserwuj wątek
    • jleszcze Re: zagadki czesc III 12.01.06, 15:51
      Skoro zagadnieto złocieniaszka. To mam małą zagadkę - chyba łatwą.
      1.Jako funkcję sprawował kamienny zajaczek?
      2. Czego mu obecnie brakuje, a co miał przed wojną?
      Boje się, że drugie pytanie moze wywołać komentarze dziwnej treści. Więc od
      razu mówię, że takie skojarzenia będą błędne :))))
        • jleszcze Re: zagadki czesc III 12.01.06, 16:34
          Oczywiście, że tak. Zajączek to był drogowskaz i stoi na rozwidleniu dróg, z
          tym ze obie drogi prowadzą do Złocieńca. Chyba gdzieś czytałem, że na obu
          uszach był napis Falkenburg.
          • baba45 Re: zagadki czesc III 12.01.06, 18:14
            Przez fosę do zamku prowadził most. Część drewnianą, biegnącą nad samą fosą
            szybko po wojnie zdemontowano (rozkradziono na podpałkę?), a dalej biegły w
            dwóch rzędach takie kamienne jakby niskie szranki, złożone z kamiennych płyt z
            płaskorzeźbami ,po kilka-4? ,po obu stronach przejazdu. Jedną z tych płyt była
            płyta z zajączkiem, był też jakiś kwiat.
            • jleszcze Re: zagadki czesc III 12.01.06, 18:21
              Czyli sugeruje Pani, że zajaczek pochodzi z zamku? Może powiem skad pochodzą
              moje informacje. Z relacji Niemców, którzy mieszkali tu przed wojną i
              odwiedzali złocieniec. Oni też mówią, ze to oryginalny drogowskaz - uszy
              wskazuja kierunki. Napisy Falkenburg były przed wojną na pewno. Trochę nie
              miałyby one sensu w zamku. Poza tym zamek był przed wojną własnościa prywatną i
              trochę nie wyobrażam sobie, zeby przed wojną ktoś mógł zabrać stamtąd kamień z
              płaskorzeźbą. Chyba, że zrobił to własciciel zamku. Co jest oczywiście możliwe.
              • baba45 Re: zagadki czesc III 12.01.06, 20:23
                A ja gdzieś mam takie zdjęcie-te kamienne płyty jako przedłuzenie takich
                drewnianych. Niestety jest to fotografia od strony placu, na którym stały te
                wyburzone czworaki, nie widać dobrze , jaki płyty maja wzór.Postaram się
                poszukać.
                  • selion Re: zagadki czesc III 12.01.06, 22:47
                    Jak pożyczę książkę o legendach Złocieńca (ma ją mama mojego męża) to przepiszę
                    treść dlaczego "tam" stoi zajączek, na razie tylko streszczę:
                    Dawno temu żyła mała syrenka, którą złowili złocieniańscy rybacy i uwięzili w
                    lochach, kiedy syrenka rozpaczała z żalu ukazała jej się zła wiedźmia i
                    powiedziała, że zamieni ją w zajączka wtedy przeciśnie się przez kraty i
                    ucieknie, syrenka zgodziła się. Kiedy już jako zajączek uciekła, stanęła na
                    końcu miasta gdzie rozwidlały sie drogi i płakała, że nie jest już piękną
                    syrenką, wolałaby się zmienić w kamień niż żyć jako syrenka i tak też sie stało
                    za sprawą wiedźmy. Do dziś tam soti.
                    Oto powód o który pytacie ;)
                    • pan_zorro Re: zagadki czesc III 12.01.06, 22:54
                      Oj Pani Selion. Jak sie wyjezdza ze ZŁOCIEŃCA obok zajączka to nei ma
                      rozwidlenia. Jesli sie wjezdza do ZŁOCIEŃCA od strony zajączka to owszem jest
                      rozwidlenie. Wiec albo ta legenda jest sciema albo Selion wymyslasz nie znajac
                      realiow :)

Z
                      • selion Re: zagadki czesc III 12.01.06, 23:00
                        zorro.... czasem jak coś powiesz to wstyd mi za złocienian, bo w mojej opini
                        byli zawsze inteligentnymi ludźmi o bystrym humorze, zawsze musi być czarna
                        owca.
                        Idź to powiedz autorom, którzy pisali te legendy dla dzieci, ale obawiam się,
                        że już nie żyją.
                        • pan_zorro Re: zagadki czesc III 12.01.06, 23:06
                          Czy ja na prawde taki zly jestem? A moze jakis uraz masz do mnie za nie wiem co?
                          Nie mialem zlych intencji piszac tamta wypowiedz. Moze mam nie takie srodki
                          wyrazu jak przystalo. Zbyt wulgarny? zbyt ciety? nie wiem. Nie chodzilo o zle
                          intencje, nawet zadnego wulgaryzmu nie uzylem. Chcilem sprostowac jedynie. Bo
                          wiesz moze, bo ja nie, ale tu moga goscic osoby w roznym wieku i z roznym
                          tokiem myslenia i moga to lykac dlatego chcialem uniknac ich rozczarowania

Czarna owca
                          • selion Re: zagadki czesc III 13.01.06, 06:52
                            co mogą łykać? To, że zajączek to kiedyś prawdziwa syrenka? Przecież to tylko
                            legenda. Jak Pan gra na komputerze w na przykład cs to potem chodzi Pan po
                            ulicy i rozgląda się, czy niemcy za Panem nie lecą z karabinami?

" A moze jakis uraz masz do mnie za nie wiem co"
                            zauważ, że to ty piszesz o mnie w swoich nowych tematach i postach, a nie ja o
                            Tobie, kiedy wcześniej nie przedstawiłeś jakiegoś poglądu, z ktorym się nie
                            zgadzam.

"Nie chodzilo o zle, intencje, nawet zadnego wulgaryzmu nie uzylem. "
                            Rozumiem, że codziennie wszytkim zarzucać kłamstwo, ściemy, wymysły i
                            konfabulacje. Przedstawiłam legendę znaną mi z książki w szybkim streszczeniu,
                            zamiast podejść do tego lekko, jak do legendy to czepiasz się, że ta legenda
                            nie jest prawdziwa...
                            W legendzie była zła wiedźma, a nie ja i niczego machnięciem różdżki nie
                            zmienię ;P
                            • baba45 Re: zagadki czesc III 13.01.06, 09:10
                              A kto jest autorem tego zbioru legend? Bo w latach 70-80, kiedy to na siłę
                              udowadnialiśmy ,że jesteśmy, byliśmy , będziemy, a poza tym te tereny
                              piastowskie są i basta, powstały takie zbiorki legend dowodzące piastowsko-
                              robotniczo -chłopskich korzeni Złocieńca, ale tak naprawdę z tą przeszłością
                              mające(delikatnie mówiąc) niewiele wspólnego.
                              • selion Re: zagadki czesc III 13.01.06, 11:09
                                My się chyba nie zrozumieliśmy. Oczywiście, że z przeszłością nie mają nic
                                wspólnego, chyba, że ktoś wierzy w syrenki, trytony, jednorożce i tym poodbne.
                                To są legendy, pamiętam, że styl pisania był bradziej lekki, dla dzieci, czyli
                                takie raczej baśnie z wątkiem rzeczywistych miejsc :)
                                Wydanie jest chyba coś około lat 70', jak tylko zajadę do mojej uroczej
                                teściowej to pożyczę książkę i zeskanuję parę stron :)
                                • baba45 Re: zagadki czesc III 13.01.06, 14:41
                                  Faktycznie się nie rozumiemy. Wiem, co mieści się w terminie "legenda" i nie
                                  pisałam o tym, że z legend mamy się uczyć historii. Sa jednak legendy sztucznie
                                  stworzone dla celów , o których pisałam, w tym zbiorek wydany własnie w latach
                                  70-80 przez jednego z mieszkańców Złocieńca.
        • jleszcze Re: zagadki czesc III 14.01.06, 11:46
          ad 2. Prawidłowo.
          Ad 1. Blisko, ale nie. Obok parku po prawej stronie (jesli stoimy plecami do
          kościoła). Był duży ogród. Ogrodnikiem tam był nieżyjacy już Pan Żubr. Imienia
          nie znam, ale łatwo mogę sie dowiedzieć. O ogrodzie mówiło się "u Żubra", a
          park został Parkiem Żubra. Nazwa zupełnie nieoficjalna, ale ogromnie popularna.
    • jleszcze Re: zagadki czesc III 16.01.06, 19:22
      Skoro wylądowałem w Budowie, to nowa zagadka:
      1) W Budowie widzimy dwie wielkie wieże. Jest to element pewnego kompleksowego
      budynku. Czy ktoś wie jaki to miał byc budynek? I co zamierzano dobudować do
      tych dwóch wież?
      2) W Budowie było wielu pracowników cywilnych. W 1938 wybudowano dla nich
      specjalne osiedle, które miało własną pocztę i administrację. Gdzie znajduje
      się to osiedle?
        • jleszcze Re: zagadki czesc III 16.01.06, 19:34
          I po zagadce :))))))))
          Ta hala to tzw. Dom Wiedzy. Wraz z czterema wieżami w rogach przypominałby
          rzeczywiście zamek krzyzacki, a do tego nawiazywano.
          Szczerze mówiąc liczyłem, że ktoś powie, że na czterech wieżach miała stanąć
          wielka hala gimastyczna :))) To taki kolejny złocieniecki mit. Pozdrawiam.
    • jleszcze Re: zagadki czesc III 16.01.06, 19:48
      No to może jeszcze jedna (dla ułatwienia, geograficznie zblizona do
      poprzedniej).

1. Gdzie znajdował w najblizszej okolicy złocieńca drugi pomnik poswiecony
      uczestnikom I wojny swiatowej.
      I może trochę trudniej:
      2. Dlaczego wybudowano trzeci Ordensburg właśnie w okolicach Złocieńca?

Dodam tylko, ze to była wspaniała wiadomość dla miasta i jego cegielni.
      • jleszcze Re: zagadki czesc III 17.01.06, 22:46
        1. Pierwszy pomnik pamietamy był na Placu 3-go Maja. A drugi przy ulicy
        Nadrzecznej, czyli w wiosce Budów/Gut Bueddow.

2. Otto Gohdes urodzony w Złocieńcu w 1896 roku. Brał udział w I wojnie
        swiatowej. Poźniej zaczął robić nazistowską karierę. Najpierw Ortsgruppenleiter
        w złocieńcu. W 1933 roku został wybrany do Reichstagu. Od 1933 był "szefem
        szkoleń w rzeszy" (Reichschulungsleiter) NSDAP. Ponieważ Ordensburg'i były
        wielkimi szkołami kadr partyjnych oczywiste jest, że Otto Gohdes miał wiele do
        powiedzenia w sprawie gdzie będą budowane. No i pewnie trochę polobbował za
        rodzinnym miastem, no i mamy Budowo. Został później drugim komendantem
        Ordensburg am Kroesinsee.
    • jleszcze Re: zagadki czesc III 21.01.06, 12:27
      Mam taką zagadkę wyliczankę. Przez wieki przez złocieniec praetoczyły się
      wojska o róznej narodowości i należące do róznych państw. Spróbujmy wymienić
      jak najwięcej:
      Zaczynam:
      1. Wojska książąt pomorskich
      2. Polacy
      3. Krzyzacy
      4.... kto poda więcej?
            • jleszcze Re: zagadki czesc III 21.01.06, 22:50
              kermix napisał:

> 11 Niemcy
              Pod róznymi postaciami wielokrotnie. Ale szczególnie dobrze złocienianie bedą
              pamietać cesarskie, katolickie wojska Wallensteina w XVII wieku. Złocieniec był
              protestancki.
              > 12 USA też pewnie bywało
              Chyba jednak nie. Przynajmniej ja nie znam takiego przypadku.

Lista nie jest jeszcze wyczerpana, ale robi się już trudniej :)))
                • jleszcze Re: zagadki czesc III 10.08.06, 08:57
                  Dodam tylko, ze kiedy na Pomorze wkraczały wojska Polańskie Mieszka, Bolesława
                  Chrobrego, czy też Bolesława Krzywoustego, Złocieńca jeszcze nie było.
                  Jeśli zapędzili się tu Wikingowie, to też w czasach, kiedy nie było Złocieńca.

Pomorzanie z państwa Gryfitów wielokrotnie walczyli z Brandenburgią i pewnie
                  bywali pod Złocieńcem.

Litwini wraz z Polakami byli tutaj w 1326 roku. Złocieniec nie był wtedy
                  miastem, ale była tutaj znaczna osada i zamek.
          • jleszcze Re: zagadki czesc III 21.01.06, 22:55
            > Ostatnio widziane armie z poligonu drawskiego
            > 8 Brytyjczycy
            > 9 Holendrzy
            > 10 Włosi

No tak mozna to zaliczyć warunkowo :)))))))) Może powinienem sprecyzować, że
            chodzi a armie, które pustoszyły, rekwirowały i wymuszały kwaterunki :)))
        • jleszcze Re: zagadki czesc III 21.01.06, 22:45
          > 4 Rosjanie
          Wielokrotnie. Regularna armia rosyjka, Kozacy i Wojska Sowieckie
          > 5 Francuzi?
          Oczywiście w czasach napoleońskich.
          > 6 Prusacy
          No oni byli u siebie, więc też
          > 7 Szwedzi?
          Wielokrotnie zwłaszcza podczas wojny trzydziestoletniej. Ciekawostka Polacy
          słuzyli bardzo często w wojsku cesarskim walczącym przeciwko Szwedom. Wpadli
          tutaj miedzy innymi osławieni Lisowczycy. Okreslani byli przez Niemców błednie
          kozakami. Ale na nasze pojezierze wpadł również oddział polskiej jazdy lekkiej,
          który był w służbie szwedzkiej (?). Chociaż, czy to dziwne? Armie wtedy były
          zaciężne (słuzba za żołd) i często nieopłacone. Wojsko szło za tym kto placił.
          Przykład np bitwa pod Kłuszynem. Część rosyjskich wojsk zaciężnych przeszło na
          stronę polską nawet w czasie bitwy.
    • jleszcze Re: zagadki czesc III 26.01.06, 09:27
      Na naszym forum wiele dyskuje się o wieży cisnień. ZAGADKA: Jaką ważną funkcję
      społeczną pełniło wzgórze, na którym później zbudowano wiezę cisnień. Myślę, że
      tę informację mozna wykorzystać turystycznie.
      • jleszcze Re: zagadki czesc III 30.01.06, 15:46
        Stała tam szubienica. Dokonywano tam publicznych egzekucji. Góra to tzw "Galgen
        berg". Występowanie wzgórz o takim przeznaczeniu jest dość częste w państwach
        niemieckojęzycznych. W pobliży Złocieńca są jeszcze dwie takie sympatyczne górki
        (koło Siemczyna i koło wioski Budów).
    • jleszcze Re: zagadki czesc III 30.01.06, 17:47
      Trochę popracowałem nad złocienieckimi kinami i mam nową-trudną zagadkę. Zanim
      powstały nowoczesne kina: "Apollo" w 1933 roku i "Burglichtspiele" w 1938 roku.
      W Złocieńcu istniało kino, gdzie wyswietlano nieme filmy, był tam fortepian i
      ręcznie odsuwana kotara na ekran:
      1. Gdzie było to kino (budynek istnieje do dzisiaj)?
      2. Dlaczego pomimo istnienia nowoczesnego kina "Apollo", zdecydowano się
      wybudować już pięc lat później następne (to które działa dzisiaj)?
        • jleszcze Re: zagadki czesc III 30.01.06, 21:36
          Dokładnie, tak. Kierunek na Galgenberg wskazany jest też na szkicu-planie
          miasta z XIV-XV wieku wykonanym przez majstra budowlanego Pruetz'a. Natomiast
          na miedziorycie Meriana jest jeszcze jeden ciekawy element związany z
          wymierzaniem sprawiedliwości. Jaki? :) Nie jest podpisany, tak jak np bramy. :)
        • jleszcze Re: zagadki czesc III 30.01.06, 22:14
          Tutaj nie będę długo czekał z wyjasnieniem. Chodzi mi mianowicie o
          Gefangenenturm lub Fangelturm - Wieża Więzienna. Dostrzec ją na miedziorycie
          nie jest łatwo, ale kiedy porównuje się tę grafikę z Planem Pruetz'a jest już
          łatwiej. Na planie wieża więzienna jest zaznaczona i podpisana. Kto ma, niech
          spojrzy na lewą część miedziorytu Meriana. Na lewo od Bramy Drawskiej/ Drage
          Tor jest okrągła wieża wyższa od wiezyczek nalezących do murów obronnych. To
          niewątpliwie Wieza Wiezienna. W tym miejscu do 1945 roku istniała ulica
          Gefangenenbergstrasse- Ulica Góry Więziennej. No i mamy wyjaśnienie dlaczego
          ulica się tak nazywała. W nazwie ulicy zapisana była informacja o wieży
          wieziennej. A wieża rozebrana została na początku XiX wieku. Dlatego zmiana
          nazwy ulicy na ulicę Młyńską jest według mnie swego rodzaju niszczeniem śladów
          historii. Wiele złocienieckich ulic ma takie, krótsze lub dłuższe historie.
          Jesli ktoś ma grafikę niech nie przejmuje się nazwami Meriana, był Szwajcarem i
          niemiłosiernir poprzekręcał nazwy. Prawdopodobnie nie do końca zrozumiał
          Plattdeutch Pomorzan. I tak: Trachen Thor = Dragen Tor, Pfannische Thor =
          Vansow Thor itd.
          • 33kk Re: zagadki czesc III 30.01.06, 23:43
            Przyglądając się oryginałowi :) można się dopatrzeć tej wieży. Wiadomo
            jednak,że Marian miał bujną wyobraźnię lubił urozmaicać swoje widoki o
            nieisniejące w rzeczywistości elementy.
            • jleszcze Re: zagadki czesc III 31.01.06, 04:40
              Tak, ale w wypadku wieży więziennej wszystko pasuje do układanki. Dokładnie w
              tym miejscu gdzie narysował ją Pruetz na planie miasta. Ponadto ulica Młyńska
              dawniej Góry Więziennej, też biegnie tam, gdzie jest okrągła wieża Meriana. A o
              rozebraniu tej wieży po 1800 roku znalazłem fragment w książce Paula von
              Niessen. Był to ostani istotny element obwarowań. Bramę Wysoką/Budowską
              rozebrano już 1728 roku, albo dopiero, ponieważ jej liczne rysy i pękniecia
              zagrażały obywatelom miasta znacznie wczesniej. Ostani fragment obwarowań
              zniknął w okresie międzywojjennym wraz z tzw. Hirtenhaus-Domem Pasterskim.
              Umocnienie Złocieńca były zawsze rachityczne i robiono w nich lliczne dziury.
              Solidne obwarowania na miedzirycie Meriana, to prawdopodobnie wynik jego
              wyobraźni. Mówi się, że naturalna osłona rzek powodowała, że zaniedbywano stan
              umocnień. Np w XVII wieku Hauptamann W. von Oppen stwierdził, że stan umocnień
              jest taki "że ktoś powinien się za to wstydzić". Jakoś to nie bardzo pasuje do
              pieknych murów na miedziorycie Meriana - równiez XVII-wiecznym.
    • hel4 Re: zagadki czesc III 30.01.06, 17:50
      Jak sprawdzisz nazwisko córki, która poszła do tej szkoły, będziesz wiedziała -
      Dlaczego. Nazwisko to związane jest z budynkiem przy ul. 3 PP.. Wisiały tam
      wówczas czerwone flagi.
      • baba45 Re: zagadki czesc III 30.01.06, 18:38
        jleszcze: bardzo ciekawe te informacje o szubienicy! Rzeczywiście można by z
        tego jakąś atrakcję turystyczną wykręcić!
        Niecierpliwie czekam na rozwiązanie zagadki kinowej! Muszę zaopatrzyć się w
        odpowiednie źródła książkowe, bo bez nich na razie nie mam szans na samodzielne
        zdobywanie informacji, a bardzo bym chciała.
        Do hel4: jak na rozwiązanie zagadki, Twoja odpowiedź jest szalenie
        enigmatyczna! Może trochę konkretniej?
    • piotr_506 Re: zagadki czesc III 31.07.06, 22:15
      Nie w `90 a w 1987/88 jeli juz.
      A dlaczego ???
      W Drwasku Pom w Lo kazano nauczyc sie ksiazki tel na pamiec a uczniowie
      krzyczeli na kiedy a u nas niestety wszyscy .....wydawali okrzyk BBBBBBBUUUUUUU.
      Ale i tak jak tylko powstalo jet lepsze
      Pozdrawiam
      • bozia2 Re: zagadki czesc III 24.03.07, 10:25
        LO w Złocieńcu powstało,żebyśmy nie musieli po wykształcenie średnie ogólne
        dojeżdżać do Drawska:)ale i dlatego,że zaczęły się problemy z praktykami w
        klasach zawodowych.Pierwsza klasa ogólniaka była fajna,w miarę zgrana,wychowawcą
        był pan Piotr Bąkowski-którego pozdrawiam.Jako ciekawostkę podam,że przez
        półtora roku(cztery godziny raz w miesiącu w sobotę) mieliśmy praktyki w
        stolarniach-w pierwszej klasie,a w drugiej jedna grupa miała praktykę u pana
        Michałka,a druga w cieplarniach kwiatowych na Piaskowej.Nie powiem,wesoło było
        na tych praktykach,a skończyły się chyba dlatego,że frezje sadziliśmy nie tą
        stroną:):):)
        Ze względu na to,że byliśmy przyklejeni do szkoły ekonomicznej mieliśmy też taki
        przedmiot,który się nazywał "propedeutyka wiedzy ekonomicznej",był to przedmiot
        na zaliczenie.Także na świadectwie maturalnym mam napisane:praktyki
        uczniowskie-zaliczono,propedeutyka wiedzy ekonomicznej-zaliczono:)

Dyrektorem LO dziennego oczywiście był pan Kycia.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka