Dodaj do ulubionych

NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN

20.10.06, 21:54
Około 120 tys. zł rocznie kosztowałoby dostarczenie drogą radiową netu dla
wszystkich mieszkańców- ZA DARMO.
Zamontowanie porządnego przekaźnika np. na wieży ciśnień na rynku załatwiłoby
sprawę.
Skąd pieniądze?
Te 120 tys które idzie na fundację Tarnasa też załatwiłoby sprawę.
Poprę każdego kandydata, który w swoim programie wyborczym zajmie
się "podniesieniem świadomości społeczeństwa" poprzez nieodpłatne
dostarczenie sygału dla miezknców Żar.
UE w latach 2007-2013 przeznacza na związane z tym programy olbrzymie środki.
Wystarczy napisać dobry program i oczywiście zadeklarować swój wkład. Przy
deklarcji wkładu własnego z miasta, szansa na zdobycie środów unijnych
znacznie wzrasta.
Podejmę się napisania programu do UE oraz koordynacji jego wdrażania.
Podobnymi sprawami zajmę się również w powiecie, jeśli oczywiście zostanę
wybrany.
Dlatego mój głos śmiało mogę oddać na kandydata rady miasta, który
zadeklaruje taką inicjatywę.
Obserwuj wątek
    • croolick Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:08
      bimberstein napisał:

> Dlatego mój głos śmiało mogę oddać na kandydata rady miasta, który
      > zadeklaruje taką inicjatywę.

a tym samym doporowadzi do bankructwa kilku lokalnych providerow?! Zary to ani zadupie ani metropolia by w takie przedsiewziecia ladowac publiczna kase.
      • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:11
        croolick napisał:

> bimberstein napisał:

> a tym samym doporowadzi do bankructwa kilku lokalnych providerow?! Zary to
        ani
        > zadupie ani metropolia by w takie przedsiewziecia ladowac publiczna kase.

Dlatego nie widzę możliwości głosowania na Ciebie. O lokalnych providerów nie
        muszę się matrwić. mam dla nich jeszcze kilka innych pomysłów.
        kto nie robi postępu, zostaje w tyle.
        trochę pomysłowości a i providerzy zarobią.
        • pawel.zary Re: "bezpłatne" tv DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:16
          No to miasto może też opłacić np. abonament radiowo-telewizyjny za mieszkańców -
          mamy w mieście fachowców od tego tematu. Ludziom starszym i młodzieży należy
          otworzyć szeroko okno na świat, a telewizja i radio takim oknem z pewnością są.

P.s.
          To się croolick zmartwi, że nie będziesz na niego głosować, oj zmartiw.
          Na ulotce też napiszesz bimberstein?
          :-)
        • croolick Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:27
          bimberstein napisał:

> Dlatego nie widzę możliwości głosowania na Ciebie.

jakos to przezyje, zreszta nie mieszkasz w moim okregu

> O lokalnych providerów nie muszę się matrwić.

a ja chcialbym sie martwic o kazdego zarskiego przedsiebiorce. Cenie sobie przedsiebiorczosc i innowacyjnosc a nie rozdawnictwo, ktore rozleniwia i deprawuje.

> mam dla nich jeszcze kilka innych pomysłów. kto nie robi postępu, zostaje w
          > tyle.

nie zauwazylem w Zarach zadnego problemu by za nieduze pieniadze moc korzystac z netu. Oferta jest bradzo szeroka i zycie pokazuje, ze zarscy providerzy sa w stanie uszczknac troche z tortu tych wielkich, wlasnie dzieki swej innowacyjnosci.

> trochę pomysłowości a i providerzy zarobią.

tak? A jak?
          • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:31
            croolick napisał:

>
            > nie zauwazylem w Zarach zadnego problemu by za nieduze pieniadze moc
            korzystac
            > z netu. Oferta jest bradzo szeroka i zycie pokazuje, ze zarscy providerzy sa
            w
            > stanie uszczknac troche z tortu tych wielkich, wlasnie dzieki swej
            innowacyjnos
            > ci.

Na siłę nikogo nie udało się namówić. Oczywiście z pieniędzy Unijnych na ten
            cel skorzystają inne miasta, a my bedziemy nadal się sprzeczali, czy warto, czy
            nie warto.
            Te kilkanaście osób wypowiadających się w forum nie stanowią reprezentacji
            mieszkanców. A i tu myślę znajdę kilku zwolenników.
            • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:02
              Powiedz lepiej kto Ci napisze projekt takiej sieci. Wymień jakieś nazwisko i
              małe miasteczko, w którym ta osoba robiła sieć miejską. W Polsce takich ludzi
              jest tak niewielu, że będę mógł potwierdzić lub zaprzeczyć kompetencjom.
              • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:05
                janwer napisał:

> Powiedz lepiej kto Ci napisze projekt takiej sieci. Wymień jakieś nazwisko i
                > małe miasteczko, w którym ta osoba robiła sieć miejską. W Polsce takich ludzi
                > jest tak niewielu, że będę mógł potwierdzić lub zaprzeczyć kompetencjom.
                >
                Tu nie chodzi o projekt sieci, ale o projekt budżetu. Zrozumiałe jest, że w
                tym przedsięwzięciu wezmą udział "fachowcy". Koordynacja polega na czymś innym
                niż na wymyślaniu najlepszego projektu sieci.
                • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:08
                  bimberstein napisał:
                  > Tu nie chodzi o projekt sieci, ale o projekt budżetu. Zrozumiałe jest, że w
                  > tym przedsięwzięciu wezmą udział "fachowcy". Koordynacja polega na czymś
                  innym
                  > niż na wymyślaniu najlepszego projektu sieci.

Jak chcesz opracować budżet, jeżeli nie potrafisz wymienić z nazwy kilku
                  producentów i produktów sprzętu, który się nadaje do takiej sieci?
                  Budżet opracowuje się na podstawie projektu i obliczeń. Należy zatem najpierw
                  posiadać doświadczenie i nie mam tu na myśli doświadczenia szkolnego
                  informatyka.

Mały test: proszę wymienić pięć nazw firm, których sprzęt się nadaje i pięć
                  produktów, które zostaną wykorzystane w sieci,a ich jakość ma kluczowe
                  znaczenie.

Czas start...
                  • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:15
                    janwer napisał:

> > Mały test: proszę wymienić pięć nazw firm, których sprzęt się nadaje i pięć
                    > produktów, które zostaną wykorzystane w sieci,a ich jakość ma kluczowe
                    > znaczenie.
                    >
                    > Czas start...
                    >
                    Chyba się jednak nie rozumiemy. Obieramy widocznie na "innych falach"
                    Zastrzegam się, że nigdy samodzielnie nie podjąłbym się tworzenia jakiejkolwiek
                    sieci bez fachowców.
                    Koordynacja projektu nie polega na doborze sprzętu lecz na terminowości
                    realizacji projektu.
                    W projekcie zatrudnia sie odpowiednich ludzi, którzy się na tym znają i
                    odpowiednio zarabiają. To oni podają kalkulację i koszty. Zadanie koordynatora
                    jest takie ich umiewszczenie w budżecie, by odpowiednio zakwalifikować koszty
                    kwalifikowane i niekwalifikowane. Środki na poszczególne zadania i stopień ich
                    wykorzystania. Terminowość i prawidłowość rozliczeń uninych itp.
                    Jak stwierdziłem, jeśli Pana zaiteresowanie idzie w kierunku rozwoju takiej
                    sieci, to popieram to.
                    Z pewnością znalazł by się Pan w gronie realizatorów projektu.
                    • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:26
                      Być może się nie rozumiemy. Może dlatego, że kiedyś też myślałem, że to jest
                      łatwe do zrobienia. Teraz znam problemy od strony technicznej i widząc tego
                      typu pomysły podchodzę bardzo krytycznie.

Żeby zatrudnić ludzi należy mieć minimalne pojęcie w temacie, żeby sprawdzić
                      ich fachowość i kompetencje. Osob będących w stanie zaprojektować duże sieci
                      wifi w Polsce jest może kilkudziesięciu. Takich, które mają "gadane" i zrobią
                      wrażenie na koordynatorze projektu jest tysiące. Wynika to między innymi z tego
                      faktu, że jest to nauka młoda, której nie uczą na żadnym uniwersytecie ani na
                      typowych szkoleniach Cisco. Znam osoby, które robią sieci ogólnomiejskie lub o
                      zasięgu kilkuset km2. Znam pana, który na własną rękę z grupą entuzjastów
                      kładzie półlegalnie światłowód na dnie morza, w celu podłączenia do internetu
                      jednego z krajów trzeciego świata. Takich ludzi jest bardzo niewielu.

Jest duże prawdopodobieństwo, że za projekt zabiorą się ludzie, których zadanie
                      przerośnie. Uważam tak dlatego, że ktoś promujący cały projekt ocenił koszt
                      operacji na 120 000 zł.

Nie wiem ile procent kosztów UE jest w stanie pokryć, ale musi to być znacznie
                      więcej niż 50%, żeby zagwarantować sens przedsięwzięcia z punktu widzenia kasy
                      miasta.
                      • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:32
                        janwer napisał:

> Nie wiem ile procent kosztów UE jest w stanie pokryć, ale musi to być
                        znacznie
                        > więcej niż 50%, żeby zagwarantować sens przedsięwzięcia z punktu widzenia
                        kasy
                        > miasta.
                        >

To zależy od tego, kto będzie beneficjentem oraz wnioskodawcą projektu.
                        Jeżeli miasto, to wkład własny jest większy, jeśli organizacja pozarządowa, to
                        wystarczy nawet 10%-20% w zależności od liczby beneficjentów ostatecznych
                        (odbiorców końcowych).
      • pawel.zary Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:18
        bimberstein napisał:

> Co lepiej czynić. Wzbogacać kilku providerów, czy też dać możliwość
        korzystania
        >
        > z netu biednemu społeczeństwu?

A co lepiej czynić - dać zarobić kilku dentystom czy sfinansować leczenie zębów
        biednemu społeczeństwu?
        • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:19
          pawel.zary napisał:

> bimberstein napisał:
          >
          > > Co lepiej czynić. Wzbogacać kilku providerów, czy też dać możliwość
          > korzystania
          > >
          > > z netu biednemu społeczeństwu?
          >
          >
          >
          > A co lepiej czynić - dać zarobić kilku dentystom czy sfinansować leczenie
          zębów
          >
          > biednemu społeczeństwu?

Wybró należy do Ciebie. Ja swoje zdanie już wypowiedziałem.
          • pawel.zary Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:27
            bimberstein napisał:

> pawel.zary napisał:
            >
            > > bimberstein napisał:
            > >
            > > > Co lepiej czynić. Wzbogacać kilku providerów, czy też dać możliwość
            >
            > > korzystania
            > > >
            > > > z netu biednemu społeczeństwu?
            > >
            > >
            > >
            > > A co lepiej czynić - dać zarobić kilku dentystom czy sfinansować leczenie
            >
            > zębów
            > >
            > > biednemu społeczeństwu?
            >
            > Wybró należy do Ciebie. Ja swoje zdanie już wypowiedziałem.

Tu nie chodzi o "wybór", tylko o to, że takie pytania padną jak tylko staniesz
            twarzą w twarz z tzw. elektoratem. Wtedy nie będzie to takie proste -
            szczególnie jak trafisz na godnego i trudnego przeciwnika.
            Hasło "net dla wszystkich" przypomina "3 mln mieszkań". Może zadziałać, ale
            przy dużej i kosztownej kampanii (PiS miał takie możliwości).
            • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:32
              pawel.zary napisał:

> Tu nie chodzi o "wybór", tylko o to, że takie pytania padną jak tylko
              staniesz
              > twarzą w twarz z tzw. elektoratem. Wtedy nie będzie to takie proste -
              > szczególnie jak trafisz na godnego i trudnego przeciwnika.
              > Hasło "net dla wszystkich" przypomina "3 mln mieszkań". Może zadziałać, ale
              > przy dużej i kosztownej kampanii (PiS miał takie możliwości).

Pojedź do Wrocławia. Wejdź do knajpki. Wyjmij kompa i co? działa.
              To nie mżonki, to fakt.
              • pawel.zary Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:52
                bimberstein napisał:

> pawel.zary napisał:
                >
                > > Tu nie chodzi o "wybór", tylko o to, że takie pytania padną jak tylko
                > staniesz
                > > twarzą w twarz z tzw. elektoratem. Wtedy nie będzie to takie proste -
                > > szczególnie jak trafisz na godnego i trudnego przeciwnika.
                > > Hasło "net dla wszystkich" przypomina "3 mln mieszkań". Może zadziałać, a
                > le
                > > przy dużej i kosztownej kampanii (PiS miał takie możliwości).
                >
                > Pojedź do Wrocławia. Wejdź do knajpki. Wyjmij kompa i co? działa.
                > To nie mżonki, to fakt.

No tak :-) Trzeba mieć pieniądze na wyjazd do Wrocławia, pieniądze na "wejście
                do knajpki" i kompa (laptopa) ;-)
                O.K. Ja nie twierdzę, że "mżonki", tylko chodzi o argumentację i przekonanie do
                tego pomysłu (przykład Wrocławia jest już jednym z dobrych argumentów).
                Przekonać do pomysłu trzeba też jeszcze Radę miasta, a tam jak wiadomo
                zasiadają tacy, co kompa nawet włączyć nie potrafią. A jak nie potrafią, to po
                co im ten problem i ... i właściwie to ile osób dzięki temu pomysłowi będzie
                można zatrudnić? Znajdzie się jakaś robota dla rodziny i znajomych, bo jak nie,
                to ten pomysł nie będzie nikomu potrzebny (no chyba, że tylko mieszkańcom?).
                Dlatego może być "pod górkę".
              • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:58
                bimberstein napisał:
                > Pojedź do Wrocławia. Wejdź do knajpki. Wyjmij kompa i co? działa.
                > To nie mżonki, to fakt.

Do udostępnienia WiFi na terenie jednego lokalu, budynku czy placu wystarczy
                byle jakie urządzenie i odrobina szczęścia. Takie urządzenia nie sprawdzą się w
                dużej sieci. Wystarczą w mikroskali. Wystarczą do wpisania "osiągnięć"
                i "programu" na plakacie wyborczym. Tutaj masz rację.

Moja sieć jest prawdopodobnie jedną z większych, jeżeli porównamy zasięg i
                obszar działania, a nie ilość klientów. W jednej sieci LAN widzą się klienci
                radiowi z ulicy Klonowej i Lotników. Mogą między sobą kopiować pliki. Większość
                sieci radiowych blokuje kontakt klientów miedzy sobą, pozwalając co najwyżej na
                kontakt w obrębie jednego bloku i to tylko na kablu.

Jestem w stanie zrobić sieć o zasięgu całych Żar, ale jak już pisałem
                potrzebuję 1-2 mln zł. Gwarantuję, że znajdzie się kilkadziesiąt osób, którzy
                zrobią to taniej i będą śmiali się z sumy, którą wymieniłem. Nawet za 5-10 tys
                zł można zrobić sieć, która teoretycznie obejmie całe miasto. Ale ich sieci
                będą "działać" 30-50% czasu, a w pozostałym okresie będą frustrować swoich
                użytkowników. Wtedy będzie już jednak po wyborach i to i tak nie będzie miało
                znaczenia.
                • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:07
                  janwer napisał:

> > Jestem w stanie zrobić sieć o zasięgu całych Żar, ale jak już pisałem
                  > potrzebuję 1-2 mln zł.
                  >

Co do Pana fachowości nie śmiem jej podważać. Środki o jakich PAn mówi są do
                  zdobycia.
                  • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:15
                    No dobrze, ale trzeba jeszcze utrzymać sieć, zapłacić za łącza. Przy
                    największym nawet oszczędzaniu pasma i szczęściu to jest kilkaset tysięcy
                    rocznie.
                    Projekt ma sens w przypadku gdyby sieć działała i obywatele mieli możliwość
                    rzeczywistego jej używania w celach biznesowych, edukacyjnych itp. Wtedy
                    opłacenie tego z budżetu opłaci sie, ponieważ wróci w wyższych wpływach
                    podatkowych, dzięki wyższej operatywności mieszkańców. Jeżeli jednak projekt
                    będzie działał średnio, to miasto zafunduje sobie drogi koszt ciągły, a
                    mieszkańcy i tak będą musieli kupić sobie płatne łącza. Miasta, w których są
                    sieci miejskie nie opanowały 100% rynku i w dalszym ciągu prowiderzy sprzedają
                    odpłatny net. W miejscowościach, które mam na myśli stosuje się naprawdę dobre
                    i drogie urządzenia, a jednak tylko część mieszkańców woli darmowy internet.
                    • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:17
                      janwer napisał:

W miejscowościach, które mam na myśli stosuje się naprawdę dobre
                      > i drogie urządzenia, a jednak tylko część mieszkańców woli darmowy internet.

I dzięki temu providerzy tak szybko nie zbankrutują.
                      • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:29
                        To oczywiście może uderzyć w mój interes, ale prawdziwe i realne zagrożenie
                        jest w zupełnie innym miejscu.

Hasło wyborcze "darmowy net" spowoduje jedynie konieczność tłumaczenia ludziom,
                        że coś jest warte tyle, ile za to zapłacili.
    • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:46
      bimberstein napisał:

> Około 120 tys. zł rocznie kosztowałoby dostarczenie drogą radiową netu dla
      > wszystkich mieszkańców- ZA DARMO.

Bzdury Waść prawisz. Gdybyś miał wtyki w skarbówce, to zobaczyłbyś jakie koszty
      ponosi choćby tak mała firma, jak moja. To bardzo śmieszne, że wydaje Ci się,
      że 120 tys to koszt utrzynania miejskiej sieci. Śmieszne i żałosne. Mało
      wyrafinowana kiełbasa wyborcza.

Nie masz bladego pojęcia o skalowalności sieci radiowych, kosztach utrzymania i
      budowy.
      Sieć dla całego naszego miasta, przy założeniu, ze korzystać z niej będzie
      maksymalnie 5% mieszkańców to koszt rzędu 1 - 2 milionów złotych. Zakładam, że
      ta sieć miałaby zablokowane P2P, VOIP działałby co najwyżej tak sobie, tylko
      strony www działałyby prawidłowo.

Teraz należy jeszcze pomyśleć o zapłaceniu podatku VAT od dostarczonej
      bezpłatnie usługi. Na próbę proponuję żebyś mi dostarczył neta za darmo, a ja
      doprowadzę do tego, że będziesz od tej transakcji płacił VAT.

Są miasta w Polsce z "darmowym" netem. W najbardziej udanym przypadku działają
      tam strony WWW, nie działa P2P. Pozostałe, gdzie projektem zajęły się osoby
      mało komptetentne ośmieszyły się oferując darmowy net, który nie działa.

Darmowy internet, to ostatnio modne hasło wyborcze. Było 100 mln dla każdego,
      mieszkania, pełna lodówka, a teraz darmowy net.

Populiści zwykle znajdą swój tępy elektorat, który ostatnią książkę czytał w
      podstawówce, a zasiłki uważa ża receptę na biedę.
      • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:49
        janwer napisał:

> bimberstein napisał:
        >
        > > Około 120 tys. zł rocznie kosztowałoby dostarczenie drogą radiową netu dl
        > a
        > > wszystkich mieszkańców- ZA DARMO.
        >
        > Bzdury Waść prawisz. Gdybyś miał wtyki w skarbówce, to zobaczyłbyś jakie
        koszty

Zgoda., ale te ok 120 tys to tylko wkład własny do projektu unijnego.
        Środki na ten cel pochodzą z zewnątrz kolego. Trzeba je tylko umieć wykorzystać
        • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 22:59
          > Zgoda., ale te ok 120 tys to tylko wkład własny do projektu unijnego.
          > Środki na ten cel pochodzą z zewnątrz kolego. Trzeba je tylko umieć
          wykorzystać

Dotacje można dostać na budowę, ale nawet utrzymanie wyniesie wielokrotność tej
          kwoty. Sieci, które dostały dotacje unijne należą do rzadkości. Nie wiem, czy
          już nie jest za późno na takie pomysły, ponieważ wiele funduszy jest już na
          wyczerpaniu.
          • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:02
            janwer napisał:

> > Zgoda., ale te ok 120 tys to tylko wkład własny do projektu unijnego.
            > > Środki na ten cel pochodzą z zewnątrz kolego. Trzeba je tylko umieć
            > wykorzystać
            >
            > Dotacje można dostać na budowę, ale nawet utrzymanie wyniesie wielokrotność
            tej
            >
            > kwoty. Sieci, które dostały dotacje unijne należą do rzadkości. Nie wiem, czy
            > już nie jest za późno na takie pomysły, ponieważ wiele funduszy jest już na
            > wyczerpaniu.
            >

Co do funduszy, to jednak Pan panie Janku jest laikiem.
            Aktualnie kończą się programy z realizacją do 2006r.
            Nowe środki unijne obejmują lata 2007-2013 i dopiero aplikacje będą składane.
            Rok 2006 poświęcony był na przybliżenie założeń finansowania na lata przyszłe.
            Proszę mi wierzyć, że środki na to sa i to niemałe.
            A jeśli jest Pan zainteresowany, to polecam się.
            • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:34
              > Co do funduszy, to jednak Pan panie Janku jest laikiem.
              > Aktualnie kończą się programy z realizacją do 2006r.

Możliwe.
              Znam jeden z przypadków, kiedy kompetentna firma chciała zrobić sieć
              ogólnomiejską, ale doszli do wniosku, że się nie opłaca dostać "darmowych"
              pieniędzy z UE. Wymogi formalne i inne sprawiły, że taniej było się finansować
              samodzielnie, niż tracić pieniądze i czas na europejską biurokrację.
              • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:37
                janwer napisał:

> > Co do funduszy, to jednak Pan panie Janku jest laikiem.
                > > Aktualnie kończą się programy z realizacją do 2006r.
                >
                > Możliwe.
                > Znam jeden z przypadków, kiedy kompetentna firma chciała zrobić sieć
                > ogólnomiejską, ale doszli do wniosku, że się nie opłaca dostać "darmowych"
                > pieniędzy z UE. Wymogi formalne i inne sprawiły, że taniej było się
                finansować
                > samodzielnie, niż tracić pieniądze i czas na europejską biurokrację.
                >

A ja znam także wiele miast, które nie potrafią zrobić dobrego projektu i
                dlatego zapożyczają się w bankach. Nie jest to jednak regułą.
                  • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:40
                    janwer napisał:

> Może lepiej i dużo szybciej będzie się przypatrzeć nie ile miast realizuje
                    > projekt "darmowy net", ale ile miast ma darmowy net, który DZIAŁA.
                    > :-)
                    >

Pracuję nad tym. Zbieram informację. Potrzebuję kilka dni.
                    • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:43
                      W ramach przemyśleń uświadamiam istnienie jednej z kłód pod nogami:

Pieniądze UE muszą być IMHO wydane na sprzęt wyprodukowany w UE. 99% sprzętu do
                      budowy sieci jest wyprodukowane w Azji lub USA. Pewna część jest markowana lub
                      pakowana w obudowę w UE, ale to podwaja lub potraja koszty oraz zawęża możliwy
                      do zakupu asortyment.
                      • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 20.10.06, 23:45
                        janwer napisał:

> W ramach przemyśleń uświadamiam istnienie jednej z kłód pod nogami:
                        >
                        > Pieniądze UE muszą być IMHO wydane na sprzęt wyprodukowany w UE. 99% sprzętu
                        do
                        >
                        > budowy sieci jest wyprodukowane w Azji lub USA. Pewna część jest markowana
                        lub
                        > pakowana w obudowę w UE, ale to podwaja lub potraja koszty oraz zawęża
                        możliwy
                        > do zakupu asortyment.
                        >
                        Jeżeli sprzęt jest produkowany w UE, to istnieje obowiązek zakupu go w
                        pierwszej kolejności. Jeśli Europa nie produkuje, dopuszcza się zakup gdzie
                        indziej.
    • drogba666 Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 21.10.06, 09:50
      Napiszesz projekt za darmo? A umiesz?

Kilka uwag, w sumie to dwie najważniejsze.

1. Unia da pieniądze na nadajniki i techniczne rozganizowanie takiego projektu

2. Abonament za internet bedą płacić kienci

Czyli tak na prawdę nic sie nie zmieni poza tym że stworzymy kolejną sieć
      radiową w Żarach, którą utworzy miasto.

Czyli twoje ZA DARMO nie jest prawdą i zanim coś obiecasz jako osoba bez
      nazwiska i imienia zapoznaj sie chociaż z wytycznymi dla wnioskodawców
      www.lubuskie.pl/pl/download/lrpo/LRPO_14_07.pdf
      • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 22.10.06, 19:59
        drogba666 napisał:

>> Czyli twoje ZA DARMO nie jest prawdą i zanim coś obiecasz jako osoba bez
        > nazwiska i imienia zapoznaj sie chociaż z wytycznymi dla wnioskodawców
        > www.lubuskie.pl/pl/download/lrpo/LRPO_14_07.pdf

oto przykład gminy:
        350 mieszkańców Czudca na Podkarpaciu bezpłatnie korzysta z Internetu.
        Niebawem liczba abonentów wzrośnie. Bezpłatny dostęp do sieci zafundował
        mieszkańcom samorząd gminy.
        Korzystać z bezpłatnego Internetu może każdy kto ma własny komputer. Na
        początku jednak trzeba zainwestować około 300 złotych - tyle kosztują
        urządzenia potrzebne do odbioru sygnału. Jest to opłata jednorazowa, która przy
        stałym i nieograniczonym dostępie do sieci szybko się zwróci jeśli abonent
        dotychczas korzystał z internetu za pośrednictwem komercyjnego operatora.
        Władze Czudca liczą, że darmowy dostęp do internetu zachęci mieszkańców
        Podkarpacia do osiedlania się w gminie i prowadzenia tam działalności
        gospodarczej.
        Uruchomienie darmowego dostępu do Internetu kosztowało prawie 200 tysięcy
        złotych. Samorząd liczy, że zwrot 75 procent tej kwoty otrzyma z Unii
        Europejskiej.
        dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=2176
        • citizen_kane Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 22.10.06, 21:27
          Ale Żary nie mają 350 mieszkańców!!! No chyba, że to ma być net tylko dla krewnych bimbersteina. Czy coś w tej notce napisali o tym jak działa ten internet? Jasiu to może się konkretnymi wynikami transferów pochwalić a urzędnicy Czudca, czym? Ładnie wyglądającym pomysłem przed wyborami? Ty mi bimber lepiej pokaż artykuł z testem takiego "darmowego" internetu, chcę wiedzieć jak to działa w praktyce. Niepotrzebny mi propagandowy bełkot.
          • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 23.10.06, 21:45
            citizen_kane napisała:

chcę wiedzieć jak to działa w pra
            > ktyce. Niepotrzebny mi propagandowy bełkot.

jestem mieszkancem gminy Czudec i chce wszystkim powiedziec ze internet w
            czudcu dziala bez zarzutu doskonale sciaga sie pliki jest bezawaryjny. W calej
            Polsce powinni samorzadowcy wziasc przyklad z naszej gminy. jest super za darmo
            poznajemy swiat. mysle ze jest to zasluga tylko i wylacznie jakiegos pasjonata
            bo dla wiekszosci radnych tj ok.95 % internet to czarna magia. popierajmy wiec
            pasjonatow ktorymi powinna zablysnac cala Polska a bedzie w tym kraju porzadek
            i dobrobyt
            dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=2176

gienia | IPHASH : YP-A2-YX-UA | 10.08.2006, 13:22
            Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.0)
            Jestem z Czudca i w temacie internetu, transfer dynamicznie ograniczany ,min
            128kb a co do czybkości działania to trzeba troszkę się pobawić i sprawdzić jak
            ustawione są anteny na punktach nadawczych dobrać sprzęt do warunków (15m kabla
            do anteny to żarty)oraz ustawić parametry (niekoniecznie default jest najlepszy)
            ja pracuje z punktem oddalonym o ok 3km na antenie babu yaga i AP. Osobiście
            jestem zadowolony sieci p2p działają bez ograniczeń.Przeprowadziłem test
            działał torrent ,teleport , odbierałem pocztę i rozmawiałem przez skype'a bez
            problemów.Co do lokalizacji punktów to może być lepiej(pokrycie terenu gminy)
            ale to cały czas się rozbudowuje.
            • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 24.10.06, 01:42
              > jestem mieszkancem gminy Czudec i chce wszystkim powiedziec ze internet w

Czudec ma 350 użytkowników darmowego internetu. W tej skali to jeszcze może
              działać. W skali Żar - wykluczone. Wystarczy jednak, jak już pisałem do
              osiągnięcia pretekstu do umieszczenia "zasługi" na plakacie wyborczym.

> ja pracuje z punktem oddalonym o ok 3km na antenie babu yaga i AP. Osobiście

Antenę Babu Yaga mam. 1 szt. Więcej nie kupiłem.
              Link na 3 km w Żarach na tej antenie jest niemożliwy. Tzn będzie działał w nocy
              i nad ranem, ale nie w dzień.

Tam jest inna sytuacja. Na wsi to zadziała. Żary już są zbyt duże i zbyt wiele
              jest tu sieci radiowych. Przykład tej gminy nie jest dobrym przykładem. Należy
              porównywać podobne wielkości sieci i miast.
            • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 24.10.06, 01:53
              Trochę innych cytatów. Tak samo, jak Twoje tendencyjnych, ale w drugą stronę.

Internautka z Czudca | IPHASH : 37-K5-FM-75 | 29.04.2005, 20:42

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.0; Neostrada Plus 5.6)
              Ludzie Czy wy mnie czytacie????????Rozumiecie,ze to jest jedno wielkie G....ten
              internet ???!!!!!!!!To kolejne G.... w Czudcu.On chodzi jak kulawy dziadek raz
              jest ,a raz go nie ma nie mowiąc o predkosci.

fiesta | IPHASH : UG-ZI-KV-YY | 29.04.2005, 09:59

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 4.0; Maxthon; .NET CLR 1.1.4322)
              Włączenie i korzystanie jest nieodpłatne bezterminowo.

Użytkownik ponosi tylko koszty urządzeń które są jego własnością.

Natomiast odnośnie Czudca i gminy Czudec
              BTW nie żadne tam czudce ;)
              Sama miejscowość liczy 2932 mieszkańców i liczba budynków 715. Zaś w całej
              gmnie zamieszkuje 11772 mieszkańców którzy zamieszkują w 3147 budynkach. Część
              z wyżej wymienionych nie spełnia warunków podłączenia (czytaj brak widoczności
              optycznej nadajnika), część z nich nie posiada komputera (trudno żeby 80 letnia
              babcia posiadała komputer i chciała korzystać z netu). Reasumując jak 1/3
              mieszkańców gminy będzie mogła i chciała skorzystać z oferty to jest
              wszystko. ...

Człowiek Gitara | IPHASH : ZP-J3-K7-YV | 01.05.2005, 13:07

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)
              Ten internet to jedna wielka PARODIA!!!! jest tak mulisty że ledwie się gg
              odpala. A o bardziej skomplikowanych stronkach to nic już nie powiem.

djprezes | IPHASH : JF-TQ-NT-OT | 01.05.2005, 23:54

internet.... owszem jest.... jest dostęp.... dostep to nie to samo co
              transfer... :)

Anonymous User | IPHASH : ZP-J3-K7-YV | 11.05.2005, 23:29

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)
              PANIE I PANOWIE - POCHODZĘ Z TEJ MIEJSCOWOŚCI - OWSZEM INTERNET JEST-TYLKO ŻE
              STRONA WWW OTWIERA SIE 15 MINUT (łącze radiowe) czasami sieci wogóle nie ma -
              czysta propaganda nic więcej - aby sie przekonać zapraszam - miejscowości nie
              promuje się na podstawie chwytliwych sloganów - PAMIĘTAJCIE - W POLSCE NIC ZA
              DARMO - POMIMO ŻE MAMY DEMOKRACJE - CHWYTLIWE SLOGANY a'la PRL są nadal na
              topie.

maniek | IPHASH : ZU-E0-ED-FT | 15.02.2006, 11:23

ten internet chodzi jak g***o napewno,założe sie że przy słuchaniu radia to
              wszystko sie tnie((PŁAKAĆ MI SIE CHCE)) :(

psiola | IPHASH : 7J-FV-KQ-AZ | 19.09.2006, 12:15

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)
              ja również jestem z Czudca . Osobiście nie jestem jeszcze przekonana do tego
              bezpłatnego internetu . W Czudcu nie jestem wyjątkiem , dlatego tez istnieje tu
              bardzo wiele małych sieci lokalnych ( 5 - 7 domów ) Jednak o ile mi widomo jest
              ciagle ulepszana więc moze i ja się podłącze :) A transfer jest zależny od
              odległości nadajnika i .. hehe znajomości w gminie :P

Użytkowniy "internetu" a | IPHASH : T0-A0-G8-03 | 28.04.2005, 19:08

Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl-PL; rv:1.7.7) Gecko/20050414
              Firefox/1.0.3
              Może i za darmo ten "internet" ale żeby to jeszcze działało po ludzku. Strony
              ściągają się w bajtach! (np. 200 b/s). Modem przy tym to demon szybkości. Co z
              tego, że za darmo...
        • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 22.10.06, 21:52
          > oto przykład gminy:
          > 350 mieszkańców Czudca na Podkarpaciu bezpłatnie korzysta z Internetu.
          > Niebawem liczba abonentów wzrośnie. Bezpłatny dostęp do sieci zafundował
          > mieszkańcom samorząd gminy.
          > Korzystać z bezpłatnego Internetu może każdy kto ma własny komputer. Na

Sieć na 350 mieszkańców za 200 tys zł, w której jeszcze musza płacić 300 zł za
          początkowy sprzęt?
          Kiepski rezultat nawet jeżeli to dobrze działa.

Nie ma nic za darmo. Tzw "darmowe" różni się od płatnego tym, że płacimy
          wszyscy.
          • bimberstein Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 23.10.06, 21:47
            janwer napisał:

> > oto przykład gminy:
            > > 350 mieszkańców Czudca na Podkarpaciu bezpłatnie korzysta z Internetu.
            > > Niebawem liczba abonentów wzrośnie. Bezpłatny dostęp do sieci zafundował
            > > mieszkańcom samorząd gminy.
            > > Korzystać z bezpłatnego Internetu może każdy kto ma własny komputer. Na
            >
            > Sieć na 350 mieszkańców za 200 tys zł, w której jeszcze musza płacić 300 zł
            za

Gmina Czudec ma 1600 budynków.
            Aktualnie odbiera około 400 budynków.
            Dalsze wciąż są przyłączane.
            • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 24.10.06, 01:45
              Jak samorząd gminy może zaoferować coś bezpłatnie? Przecież wcześniej zabrał
              pieniądze podatnikom i z nich finansuje. Nie można nazywać bezpłatnym czegoś,
              co zostało wcześniej zabrane podatnikom.

Ja bym wolał bezpłatną służbę zdrowia i leczenie, zamiast internetu. Ktoś
              powie, że podobno mamy bezpłatną...
    • croolick Młodzież IV Rzeczpospolitej 21.10.06, 19:55
      miasta.gazeta.pl/zielonagora/1,35161,3693323.html
      no ale w sumie to ich zabiegi o darmowy internet to jeszcze mozna zrozumiec, wszak studentom niewatpiwie oprocz piractwa i pitu - pitu na GG internet sluzy nauce. Aczkolwiek wzorem przynajmniej czesci uczelni maly abonament nie zaszkodzilby a pomoglby uczelni w pokryciu kosztow dostepu.

p.s.
      Studenci z Viceversala nie sa swiadomi fatalnej kondycji finansowej UZi. Sytuacja ta sprawila, ze UZi wycofal sie z dofinansowanej przez UE rozbudowy kampusu B (no wlasnie bimberstein...), bo rektor zobaczyl jakie ma braki w kasie po "gierkowszczyznie" poprzednika...
      • lech_galik Re: Młodzież IV Rzeczpospolitej 21.10.06, 20:11
        W akademiku mieszka 150 nieudaczników życiowych, którzy marnują swoją energię na protesty, jęki i zawracanie gitary wszystkim wokół. Żałosne toto. Koszty materiałów potrzebnych do zainstalowania sieci w takim akademiku podzielone na 150 osób to cena 5 do 10 piw. Z artykułu wynika ze mieszka tam sporo fachowców informatyków, którzy nie mieliby problemu z zaprojektowaniem sieci i jej wykonaniem. Więc w czym problem?
        Myślę, że w komunistycznej tresurze umysłu i lenistwie umysłowym.
    • homusek2 Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 23.10.06, 00:00
      TAk sobie przeczytalem te wszystkie wypowiedzi - troche pozno - ale wczesnie
      jsie nie dalo. Czy ktos z Was sie orientuje w kosztach sprzetu operatorskiego?
      Z tego co sie orientuje to chyab tylko Janek. Zakladajac ze chcemy to zbudowac
      na WiMaxie- bo najtaniej i najlatwiej tym zarzadzac to fajnie by bylo jakby to
      sie zamknelo w 2 mln w pierwszym roku eksploatacji. Liczac obsluge techniczna -
      admina. technika konserwatora, instalatora, BOK, technika na miejscu i jeszcze
      kilak osob bo admin 1 sam tego nie pociagnie. Admin nie przyjdzie siedziec za
      800 zl a jak za 2000 netto znajdziecie co bedzie chcial to robic to juz sukces.
      Tymbardziej ze wiedza do tego potrzebna jest dosc duza. Nie wspomne o koszcie
      lacz za miesiac to przy zalozeni ze dajemy 128kb/usera to na obsluge 100 ludkow
      lacze 2 Mb klasy operatorskiej starczy (zaznaczam klasy operatorskiej a nie DSLa
      czy podobnego). Przy 2000 czy wiecej wspolczynniki sie mnoza siano dodaje i
      budzet miesieczny juz rosnie do sporych kwot. Przy braku oplaty abonametowej
      kazdy bedzie mial w dupie czlowieka po stronie technicznej i beda mu dupe
      zaracali bo myszka zle dziala bo windows sie powiesil bo to bo tamto bo on
      zepsul. Litosci to upadnie tak wis spokojnie Janek - masz jeszcze dluga
      przyszlosc przed soba - no chyab ze kablowka cie wygryzie (ale z terenow
      wiejskich to Ci nie grozi).
      Pozdrawiam wszystich fanow polaczen kablowych - ktore i tak sa lepsze niz kazde
      inne polaczenie bezprzewodowe :).
      • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 23.10.06, 09:12
        homusek2 napisał:

> TAk sobie przeczytalem te wszystkie wypowiedzi - troche pozno - ale wczesnie
        > jsie nie dalo. Czy ktos z Was sie orientuje w kosztach sprzetu operatorskiego?
        > Z tego co sie orientuje to chyab tylko Janek. Zakladajac ze chcemy to zbudowac
        > na WiMaxie- bo najtaniej i najlatwiej tym zarzadzac to fajnie by bylo jakby to
        > sie zamknelo w 2 mln w pierwszym roku eksploatacji. Liczac obsluge
        techniczna -

Z WiMaxem są pewne problemy:
        - W dalszym ciągu nie ma wygranego przetargu na częstotliwości. Poprzedni i
        prawdopodobnie przyszły wygra TP lub Dialog, bo o ile pamiętam tylko te firmy
        startowały w naszym powiecie.
        - Już dziś jest to sprzęt nieco przestarzały technologicznie. Testy
        przeprowadzone w kraju i za granicą pokazały, że obietnice 50km zasięgu i
        kilkunastu km w lasach, to mrzonki.
        - Słabo wykorzystuje pasmo. Przeliczając koszt pasma i ilość Mbps jakie można w
        tym zmieścić otrzymujemy znacznie gorszy współczynnik niż zwykłe WiFi
        Tymczasem obecnie przesłanie 100Mbps full duplex nie jest problemem w WiFi. Nie
        mam tu na myśli marketingowego chwytu "108 Mbps", ale rzeczywiste wyniki
        pomiarów sprzętu.
        - Jest bardzo drogi. Stacja bazowa to wydatek kilkadziesiąt - sto kilkadziesiąt
        tysięcy złotych. Najtańsze urządzenia klienckie to 300$.
        - Zestawiając bardzo wysokie ceny i ciekawe, ale nie rewolucyjne osiągi można
        go przyrównać do UMTS. Moim zdaniem jest duża szansa, że umrze śmiercią
        naturalną, jeżeli nie nastąpi radykalne obniżenie ceny pasma i sprzętu.

WiMax w kontekście Żar będzie dobrym sprzętem uzupełniającym. Wykorzystał bym
        go tam, gdzie jego zalety dają przewagę, a w pozostałych miejscach należałoby
        oszczędzać pasmo i korzystać z innych technologii.

> Tymbardziej ze wiedza do tego potrzebna jest dosc duza. Nie wspomne o koszcie
        > lacz za miesiac to przy zalozeni ze dajemy 128kb/usera to na obsluge 100
        ludkow

128 to było standardem w 2005. Obecnie jest to 500-1000 kbps. W latach
        planowanych w tym wątku będzie to około 2-6 Mbps. Nie ma sensu planować
        mniejszej sieci, bo zanim dojdzie do ewentualnego wsparcia UE, to będzie
        przestarzała i będzie obciach. :-)

> lacze 2 Mb klasy operatorskiej starczy (zaznaczam klasy operatorskiej a nie
        DSL
        > a
        > czy podobnego). Przy 2000 czy wiecej wspolczynniki sie mnoza siano dodaje i
        > budzet miesieczny juz rosnie do sporych kwot. Przy braku oplaty abonametowej

Wiadomo, ale FR, który masz na myśli jest już łączem przestarzałym w
        konkurencji DSL 15Mbps. Z drugiej strony, na dzień dzisiejszy w Żarach prawie
        nikt nie ma lepszego.

> kazdy bedzie mial w dupie czlowieka po stronie technicznej i beda mu dupe
        > zaracali bo myszka zle dziala bo windows sie powiesil bo to bo tamto bo on

Sieć "darmowa" musiała by mieć jasne zasady - zero, ZERO, wsparcia poza
        szczegółowym instruktażem na stronie www.

> zepsul. Litosci to upadnie tak wis spokojnie Janek - masz jeszcze dluga
        > przyszlosc przed soba - no chyab ze kablowka cie wygryzie (ale z terenow
        > wiejskich to Ci nie grozi).
        > Pozdrawiam wszystich fanow polaczen kablowych - ktore i tak sa lepsze niz
        kazde
        > inne polaczenie bezprzewodowe :)

Dzięki.
        Nie każde :-)
        Np: zrób połączenie dwóch klientów płacących abonament 100 zł zamieszkałych w
        odległości 5km, tak żeby mieli 10Mbps. Zrób to na kablu. Ja na radiu zmieszczę
        się w tej cenie. :-)
    • janwer Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 24.10.06, 09:50
      Zamiast utopijnego projektu darmowego proponuję na początek coś mniejszego.
      Dorównianie do standardów z ubiegłego wieku w cywilizowanej części świata.

Darmowy internet powinien być dostępny w bibliotece publicznej, urzędach oraz
      świetlicach wszystkich lub wybranych szkół także po południu i w wekendy. W UM
      lub innym budynku można też wydzielić pomieszczenie i zorganizować kilka
      stanowisk dla petentów.
      Każdy zainteresowany mógłby sobie pójść i skorzystać bezpłatnie. Internet po
      południu i w wekendy w szkołach może być uzupełnieniem zajęć "świetlicowych".
      Będzie stanowił świetną alternatywę dla szwendających się potencjalnych
      chuliganów.

Taki projekt jest realny i bardzo tanim kosztem zapewnia osiągnięcie wielu
      szczytnych celów. Minikafejka na 5 komputerów kosztuje 8000 zł przy użyciu
      nowego sprzętu lub 3000 przy użyciu używanego, ale nie przestarzałego.
      Jak by komuś było mało, to mogę też zorganizować kilka hotspotów.
    • croolick 500 tys. na niewielki obszar 24.10.06, 16:43
      www.telix.pl/artykul/bezplatny-internet-dla-wszystkich-w-krakowie-3,15644.html

no coz, obszar starego miasta w Krakowie jest mniejszy niz powierzchnia Zar a
      instalacja bedzie kosztowac pol miliona (nic na temat kosztow
      eksploatacyjnych), ale widac, ze w przypadku Zar taki "darmowy internet" to
      bylaby kosztowna fanaberia.
    • croolick Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 01.11.06, 23:28
      miasta.gazeta.pl/zielonagora/1,35161,3713624.html
      Adam Fularz zaglada widac na nasze forum, nawet kwota ta sama - 150 tys. Ale Adasko znany jest ze swoich odrealnionych pomyslow. Kiedys byl ekologiem a dzis mu w glowie elektromagnetyczny smog ;-)

p.s.
      A propos, pamietacie plakaty A. Fularza, gdy startowal do Sejmu - odbijane na ksero jego fotki w moro z owczarkiem niemieckim.
      • s_ares Re: NET DLA WSZYSTKICH ŻARAN 02.11.06, 21:00
        Luuudzieee...
        Zbieram sie z podlogi, bo tak mi szczena opadla, ze cala za nia polecialam...
        A jak sie spod kompa wygrzebalam, pomyslalam jeszcze o tym, ze w takiej Japonii
        (ale tej pierwszej, nie drugiej:)), to miesieczna oplata za internet wynosi
        tyle, co u nas koszt jednej rozmowy telefonicznej. I to raczej lokalnej. Z
        grubsza.
        Tyle tylko, ze to jest pierwsza Japonia i tam sie do roboty wzieli od zupelnie
        innej strony. Dla nas to bylo z d... strony.
        Czyli te zoltki przebrzydle maja wlasciwie internet za darmo - jak zyczy sobie
        Bimberstein, o ile zostanie wybrany.
        Tiaaa...
        Drobny figiel zas na tym polega, ze to jednak my od d... strony sie do
        informatyzacji powszechnej a szczesnej wzielismy. Troche inaczej to u nas
        dziala, ale w krajach nieco blizszych naszej RPPomrocznej juz idzie ku lepszemu
        i co bardziej kumaci providerzy, a i nie koniecznie oni sami, wiedza jak wyjsc
        na swoje, a klientom za niemalze "Bog zaplac" internet oferuja. Co znaczyloby,
        ze idea bimbersteinowa do drzwi nam puka, tylko brac, a nie zalowac!
        Figiel jednakowoz ciagle pozostaje, gdy chodzi o uzytkownikow prywatnych. A juz
        w Polszcze szczegolnie...
        Bimberstein, moiscie wy!
        Toz to kielbasa wyborcza, co prawicie tu bez oka zmrozenia!
        Janwera sluchajcie, bo jest ci on zaprawiony w bojach elektronicznych a
        zdalnych i stochastycznych! Ja mam wpradzie swoje osobiste zale do onego, ale w
        tym temacie zywa prawde prawna i finansowa prawi. A sluchajcie go uwaznie i
        liczcie, wasze! A jak juz policzycie slicznie i statystycznie, stochastycznie i
        cybernetycznie, tudziez po ludzku - rzeknijcie, co wyszlo. Kto w koncu zaplaci,
        jak i dlaczego?
        I jak to w ogole zrobic w takich Zarach?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka