Dodaj do ulubionych

Tadeusz Konwicki

17.02.06, 18:47
Szanowni Forumowicze!

Mam kilka pytan odnosnie wyzej wymienionego autora.
Napiszcie jakiego rodzaju ksiazki pisze. Wiem, ze sporo akcji jego ksiazek
toczy sie w czasach PRL'u. Napiszcie, czy autor opisuje losy i sytuacje jakis
pojedynczych bohaterow? czy sa to ksiazki raczej polityczne? Jacy sa jego
bahaterowie? co to za ludzie? Napiszcie od ktorej ksiazki warto zaczyc
czytanie? czy wszystkie jego ksiazki sa jednakowo dobre? czy sa tez slabsze-
Waszym zdaniem!

Ja ogladalam dosc dawno temu film na podstawie jego powiesci "Kronika
wypadkow milosnych". Pamietam, ze film bardzo mi sie podobal...

Napewno odezwa sie tez oburzone glosy odsylajace mnie prosto do lektury... Z
gory prosze o wybaczenie, jezeli kogos moim postem zgorszylam:-) Ale ja
jestem takim czytelnikiem, ktory lubi predzej przeprowiadzic sledztwo, a
dopiero potem zabrac sie za ksiazke:-)

Pozdrawiam i z gory bardzo dziekuje za pomoc!
Obserwuj wątek
    • sto100 Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 19:08
      czy można tak naprawdę polecić jedną czy drugą książkę?
      Nie, bo trzeba znać autora i jego prozę i jego wizualność filmową.
      Wtedy może tak. Bo ja lubię i cenię i delektuję sie powolnym czytaniem,
      bo znam. I brak mi teraz nowych. Spróbuj sama, warto.
    • Gość: ropuch_Pelagiusz Re: Tadeusz Konwicki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.02.06, 19:12
      Szanowna czytelniczko,
      Tadeusz Konwicki to nie jest zwykły pisarz. To symbol. Instytucja.
      Śledztwo mozesz przeprowadzać wobec Dana Browna. Konwickiego trzeba przeczytać.
      • tila_p Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 19:22
        obojetnie od ktorej zaczac?
        • zaba_pelagia Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 19:24
          owszem, to nie Harry Potter
          • tila_p Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 19:29
            nieee? oj to nie warto siegac:-)
            • sto100 Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 19:33
              Twoja strata, albo po co pytać.
              • Gość: gamoń Re: Tadeusz Konwicki IP: *.chello.pl 17.02.06, 19:37
                Konwicki, to bezmyśłny apologeta adama michnika, na szczęście /dla sibie i
                innych/ od dawna nie pisze. To duży plus, że nie męczy czytelników od kilkunastu
                lat.
              • tila_p Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 19:43
                na bezsensownego posta, odpowiadam bezsensownie!

                Jejku przeciez moge poprostu zapytac od jakiej ksiazki tego autora warto
                zaczac! przeciez zadko pisarz zdolal napisac wszystkie swoje dziela na
                jednakowym poziomie. Ja Konwickiego nie znam, wiec nie wiem czy wszystkie sa
                jednakowo dobre czy nie! pytam od czego zaczac czytac, a taka odpowiedz, ze to
                nie jest Harry Potter uwazam za bezsensowna i przemadrzala.
                • zaba_pelagia Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 19:45
                  tila_p napisała:

                  > na bezsensownego posta, odpowiadam bezsensownie!
                  >
                  > Jejku przeciez moge poprostu zapytac od jakiej ksiazki tego autora warto
                  > zaczac! przeciez zadko pisarz zdolal napisac wszystkie swoje dziela na
                  > jednakowym poziomie. Ja Konwickiego nie znam, wiec nie wiem czy wszystkie sa
                  > jednakowo dobre czy nie! pytam od czego zaczac czytac, a taka odpowiedz, ze
                  to
                  > nie jest Harry Potter uwazam za bezsensowna i przemadrzala.

                  to Konwickiego już nie przerabia się w szkole?
                  no, chyba że w wyższej klasie
                  • tila_p Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 19:49
                    mozliwe, ze w wyzszej! Madralo! Ja wyjechalam z Polski majac 7 lat, wiec mam
                    prawo nie wiedziec i dodatkowo zapytac na forum o ksiazkach!
                    • Gość: ropuch_Pelagiusz Re: Tadeusz Konwicki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.02.06, 20:04
                      życie byłoby prostsze, gdyby zamiast odezwy z żądaniem charakterystyki postaci
                      oraz zdań typu "jestem takim czytelnikiem, ktory lubi predzej przeprowiadzic
                      sledztwo, a dopiero potem zabrac sie za ksiazke:-)" napisac prosto - siedzę od
                      lat na obczyźnie i nie mam zielonego pojęcia, czy warto
                      • tila_p Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 20:14
                        Zycie byloby prostsze, gdyby osoby takie jak ty poprostu powstrzymaly swoje
                        zgryzliwe odpowiedzi, jezeli nie maja nic innego do powiedzenia
                        oprocz "dosrywania" komus, kogo nie znaja!.

                        Nie rozumiem co w tym zlego, ze "jestem takim czytelnikiem, ktory lubi predzej
                        przeprowiadzic sledztwo, a dopiero potem zabrac sie za ksiazke:-)". To prawda i
                        ty nie masz prawa mnie za do osadzac, ja tak poprostu lubie... i tobie nic do
                        tego. Moglas poprostu na mojego posta nie odpowiadac.
                  • kawa_malinowa Re: Tadeusz Konwicki 18.02.06, 10:22
                    Konwickiego w szkole brak.
                    czasami jako nawiązanie przy romantyzmie. Nic wiecej.
                    • Gość: ropuch_Pelagiusz Re: Tadeusz Konwicki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.06, 10:31
                      no, co ty?
                      nawet Apokalipsy się nie omawia?
                      horrendum
          • maniusia76 Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 19:38
            co lub kto nie jest Harry Poterem? Konwicki?
            Kowicki to pisarz, a Potter to bohater ksiazek, porownanie to takie, jakbys
            porownywala piekarza z chlebem:-)i to jeszcze z chlebem nie jego
            wlasnego "piekarza" wypieku:-)
            • zaba_pelagia Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 19:43
              oj, to czytanie ze zrozumieniem ;-)
              Harry Potter to cykl, więc warto go czytać od pierwszego tomu

              Konwickiego można czytać dowolnie, przeplatać Apokalipsę z Bohiniem, a
              Kalendarz z Pamfletem

              kapewu?
              • maniusia76 Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 19:58
                oj, ty to czytasz ze zrozumieniem! Przeciez zalozycielce postu nie chodzilo o
                jakas konkretna kolejnosc czytania, tylko o ksiazke od ktorej warto zaczac
                zapoznanie z tworczoscia Konwickiego. Moze ona chce zaczac od najlepszej jego
                ksiazki?! A wiadomo nie wszystkie jego ksiazki sa rownie dobre i udane!
                • Gość: ropuch_Pelagiusz Re: Tadeusz Konwicki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.02.06, 20:06
                  zapytała, czy wszystko jedno od której
                  wszystko jedno (moim zdaniem)
                  jeśli jesteś w stanie dokonać gradacji książek Konwickiego, to poradź
                  dla mnie wszystkie są jednakowo dobre
                  • wiesio2 Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 20:11
                    Zacznij zatem na Nowym świecie i okolicach - nie zmeczysz się, a z LKonwickiego
                    to poronuje filmy, a przede wszystkim Jak daleko stad jak blisko i Salto.
                    Trzeba przyznać, że filmy jego sie nie zestarzały.
                  • tila_p Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 20:20
                    zycie byloby prostsze, gdybys w ten sposob odpowiedziala na samym poczatku.
                    Wtedy nawet wiadomosc o tym, ze zyje na obczyznie nie bylaby istotna. Poprostu
                    konkretna odpowiedz! Moim zdaniem wszystkie jego ksiazki sa rownie dobre i
                    kropka. A nie madrowac sie z Harry Potterem.
    • sto100 Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 20:58
      a teraz i ja się "przemądrzę",
      kiedyś na jakimś przypadkowym forum przeczytałam:
      "a teraz dzieciaki piżamki i spać".
      Stosowne.
      • tila_p Re: Tadeusz Konwicki 17.02.06, 21:53
        ooo jaki to madry cytat!:-)Chyba az za madry jak dla mnie, bo nie rozumiem o co
        Ci chodzi? Czyzbys uwazala zadawanie pytan na tym forum za dziecinade?

        Pozostalo mi tylko, zyczyc Ci dobrej nocy!
        • bdx65 Re: Tadeusz Konwicki 18.02.06, 09:11
          chronologicznie - od 1948: ROJSTY
          1950 - PRZY BUDOWIE
          1954 - WŁADZA (obydwie to socrealistyczne produkcyjniaki)

          prawdziwa literatura zaczyna się w 1959 - DZIURA W NIEBIE
          '63 - SENNIK WSPÓŁCZESNY (najbardziej znana przed MAŁĄ APOKALIPSĄ)
          '67 - WNIEBOWSTĄPIENIE
          '71 - NIC ALBO NIC
          '74 - KRONIKA WYPADKÓW MIŁOSNYCH
          '76 - KALENDARZ I KLEPSYDRA
          '82 - WSCHODY I ZACHODY KSIĘŻYCA
          '86 - NOWY ŚWIAT I OKOLICE
          '77 - KOMPLEKS POLSKI
          '79 - MAŁA APOKALIPSA
          '85 - RZEKA PODZIEMNA, PODZIEMNE PTAKI
          '87 - BOHIŃ
          '92 - CZYTADŁO
          '96 - PAMFLET NA SIEBIE

          Może inni coś dorzucą. Pozdrawiam.
          • Gość: gamoń Re: Tadeusz Konwicki IP: *.chello.pl 18.02.06, 09:15
            nie ma co dorzucać, same gnioty
            • Gość: mauro Re: Tadeusz Konwicki IP: *.icpnet.pl 19.02.06, 01:13
              mowisz ze Konwicki jest wyznawcą Adama M.
              dobrze,ze na to zwrociles uwage, ja nic o tym nie wiedzialem.
              ale teraz wiem i juz mam dystans do tego pana.
              czytalem Apokalipse (troche jednak egzaltowana, jakos nadmuchana zanadto) i pare
              opowiadan. Nim zaczna sie tu wszyscy zaraz na nas oburzac, chcialbym podac Ci
              rękę w solidarnym gescie sprzeciwu wobec klamstw,przemilczen,dialektycznych
              szalbierstw i intelektualnych manipulacji, jakich od lat dopuszcza Michnik-guru
              pseudointeligentow- w celu systematycznego zniewalania umyslow.
              Zwrocil zreszta na to uwage wybitny poeta Zbigniew Herbert. I dlatego GW o nim
              konsekwentnie milczy.

              pozdrawiam, licze na odzew:)
              • umyslscisniety Re: Tadeusz Konwicki 20.02.06, 13:17
                moglbys przytoczyc slowa poety kiedy zwracal uwage na szachrajstwa michnika?
          • annabellee1 Re: Tadeusz Konwicki 18.02.06, 09:47
            Te pierwsze(po 59) sie dosc ciezko czyta i dla osoby na obczyznie sa zupelnie
            nie czytelne jak mysle.Najlepsze byłyby-te od Kroniki az do Kompleksu.Potem
            Bohin i Czytadło.Warto poczytac.Dowiesz sie co nie co o Polsce i literat
            wspolczesnej
            Pamflet przegapilam wiec nie wiem czy warto.
            • tila_p Re: Tadeusz Konwicki 18.02.06, 17:28
              napewno zapoznam sie z tym autorem! dziekuje za informacj!, przy najblizszej
              wizycie w polsce nabede kilka tytulow. Na poczatku omine te ktore uwazasz za
              ciezkie, siegne po nie dopiero gdy przemowia do mnie te lzejsze:-)
              dziekuje!
            • tila_p Re: Tadeusz Konwicki 18.02.06, 17:31
              dobrze ze zapytalam, bo myslalam nad tym aby zaczac od apokalipsy... wolalam
              jednak zapytac, bo nie chcialam sie zniechecac.
          • tila_p Re: Tadeusz Konwicki 18.02.06, 17:25
            bardzo dziekuje!
        • sto100 Re: Tadeusz Konwicki 18.02.06, 10:49
          najpierw pomyśl
    • Gość: kmicic Re: Tadeusz Konwicki IP: *.autocom.pl 18.02.06, 11:11
      Ja proponuję zacząć od "Kroniki wypadków miłosnych". Czytałem kilka książek
      Tadeusza Konwickiego i ta mi przypadła najbardziej do gustu.
      Pozdrawiam ;-)
    • bdx65 do gamonia 18.02.06, 12:38
      " -Czytałeś, wisz
      -A czytałem i wim"

      Reymont - "Chłopi"
      • monikate Re: do gamonia 18.02.06, 18:22
        Dorzucam powieść "Zwierzoczłekoupiór"!
        • lublinianka2 Re: do gamonia 19.02.06, 10:37
          A ja proponuje zacząć od "małej apokalipsy", jak ona ci się nie spodoba ,to
          inne jego dzieła też nie .
          ps."Mała Apokalipsa" omawiana jest w szkole ,"Bohiń" też sporadycznie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka