Dodaj do ulubionych

maturka wos historia

23.09.06, 09:40
mam pytanie..jestem w 2 klasie z rozszerzonym wosem, historią i geografią..na
maturze chciałbym zdawać historie i wos..ale tutaj pojawia się
wątpliwość..wszyscy wokół mówią że rozszerzona matura z historii jest
trudna..co do wosu wątpliwości nie mam że zdawać będę wersje rozszerzoną..ale
czy poradze sobie z historią..a jeżeli zdecyduje się na podst. to czy jest
szansa na dobre studia??prosze o podpowiedzi zwłaszcza studentów lub tego
rocznych maturzystów..
Obserwuj wątek
    • krif Re: maturka wos historia 23.09.06, 10:55
      wg przelicznikow podanych przez MEN nie oplaca sie ( moim zdaniem) pisac rozszerzonych. Nie pamietam dokladnie ale wyglada to mniej wiecej tak ze 70% z rozszerzonej liczy sie tak jak 75& z podstawy. Wszystko zalezy od tego jakie beda kryteria rekrutacji na studia. Zapewne beda stosowane jakies mnozniki przy sumowaniu punktow.

Co do wosu rozszerzonego to zycze powodzenia. Ja mialem 80% co uznaje za wynik bardzo wysoki. Według przelicznikow MEN to jakies 86%. Powiem ci szczerze ze 90% z podstawy mozna miec bez wysilku, a zeby uzyskac 80% z rozszerzonego to trzeba miec zarowno duzo szczescia,wiedzy i know how jak "pisac pod klucz".

Historia rozszerzona jest trudna to fakt. Wysoki wynik czyli 70-80% (o wyższym wyniku w swoim środowisku nie slyszalem) jest osiagany przez pasjonatow historii, ktorzy siedza w tym od malego... albo fuksiarzy, ktorym podszedl temat. Podstawe mozna spokojnie napisac na 80-90%.

Szansa na dobre studia... jezeli zdajesz WOS i HISTORIE i chcesz isc na dzienne, dobre studia to przygotuj sie na ciezka przeprawe. Kilkanascie osob na miejsce to standard. Takze wylacz komputer i idz poczytaj historie... :P
      • Gość: WOs i HISta Re: maturka wos historia IP: 213.17.157.* 23.09.06, 12:52
        Zdawałam. Nie wiem dokładnie jakie są obecne zasady, ale ja otrzymałam więcej
        punktów tzn. procent z matur rozszerzonych niż z podstawowych. Nie taki diabeł
        straszny! Matura z historii (PR) nie jest trudna! Materiał źródłowy stanowi
        przygotowanie do napisania pracy. Wystarczy trochę pogłowkować i już
        orientujesz się w epoce! Podobnie WOS. Oglądaj wiadomości, czytaj prase
        (Newsweek, Wprost) i orientuj się w wydarzeniach politycznych, kulturalnych,
        naukowych. To wystarczy. Wszystko pójdzie gładko!
      • Gość: budzio17 Re: maturka wos historia IP: *.centertel.pl 23.09.06, 15:29
        mógłbyś mi napisać z jakich podręczników się przygotowywałeś..bo moim zdaniem
        jedna pozycja z wybranego przedmiotu to chyba zbyt małoo..jakich alternatywnych
        źródeł używałeśś..bardziey nastawiać sie na rozwiązywanie testów ??czy są one
        pomocne późnieyy??please odp..pzdr
        • kiur18 Re: maturka wos historia 25.09.06, 09:29
          Korzystałam (!) z podręczników szkolnych (GDAŃSKIE WYDAWNICTWO OŚWIATOWE) oraz
          z VADEMECUM MATURZYSTY HISTORIA. kupiłam też kilka zestawów ćwiczeń
          maturalnych. Rozwiązywałam dużo testów (z owych zestawów), nie pisałam żadnych
          prac (historia PR). Pamietaj tylko o kompozycji (wstęp - ramy czasowe,
          miejsce, sytuacja polityczna), rozwinięcie (opisz wszystko, co nawiązuje do
          tematu - każdy punkt się liczy), zakończenie (ogólnie o sytuacji i jej
          konsekwencjach). Nie myl tylko historii z polskim! tu liczą się fakty,
          wydarzenia, daty, dane i konsekwencje bitew itd, itp.
          Po maturze z WOS-u i historii możesz startować na prawo, stosunki
          międzynarodowe, politologie. Ja trafiłam na filologie polską - moje marzenie ;)
          Pozdrawiam. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania - służę gazetowym meilem lub
          zapytaj na forum
    • angus871 Re: maturka wos historia 25.09.06, 22:45
      nie mozesz opierac sie na zdaniu innych to po 1wsze gdyz co roku matura jest z
      roznych przedmiotow prosta a znowu z innych trudna.Ja sama wiem po sobie,w tym
      roku zdawalam wos i hist na podst i roz,i wiem ze to wszytsko zalezy od Ciebie
      jak sie czujesz z tych przedmiotow.Ile wkladasz wysilku w nauke,i jak bardzo
      interesuja Ciebie te przedmioty.uwazam osobiscie,ze jak zdaje sie Wos to i
      historie powinno sie zdawac,gdyz to sa oczywiscie moim zdaniem uzaleznione od
      siebie przedmioty.Bo jak mozna zdawac wos nie znajac historii?? no chyba ze
      chcesz uzyskac te 45% to w tedy mozesz alejak juz wczesniej napisalam toz alezy
      od Ciebie.Ja polecam ksiazki Operonu i repetytoria.Rozwiazywalm takze
      cwiczenia,rozne zadania,i duzo czytalam np.jeziorańskiego fajnie pisze na temat
      polityki co sie bardzo przydaje do wypracowan na WOS roz. no to zycze Ci
      powodzenia :) glogwa do gory zawsze sie marudzi duzo a nawet nie zobaczysz jak
      szybko bedziesz mial to za soba:)
    • oxygen18 Re: maturka wos historia 28.09.06, 11:11
      A więc tak...
      Jestem tegorocznym maturzystą. Zdawałem zarówno historię jak i WOS. Oba te przedmioty na poziomie rozszerzonym. Jeśli chodzi o historię: żeby ją zdać na poziomie podstawowym specjalnej wiedzy mieć nie trzeba, większość pytań jest tak oczywistych, że nawet osoba która przez trzy lata liceum nie pojawiła się na historii była by w stanie zdobyć te wymagane 30%. Jest też troche pytań ze statystyki, odczyty jakiś wykresów, analiza obrazków itp. Natomiast jeśli chodzi o poziom rozszerzony to: w tym roku była absolutnie prosta! Według mnie, nie trzeba było tu mieć kompletnie, powatarzam kompletnie żadnej wiedzy historycznej, żeby to zdać na minimum 55%, a dlaczego? Dlatego, że odpowiedzi do wszystkich pytań znajdowały się w zamieszconym materiałach pomocniczych. Zaś samo wypracowanie (dotyczące miast) było z zakresu programu 6 klasy szkoły podstawowej. Szczerze mówiąc czegoś takiego w liceum wogóle nie robiłem. Lecz pamiętaj, TO ŻE W TYM ROKU ROZSZERZONA HISTORIA BYŁA PROSTA NIE OZNACZA, ŻĘ ZA ROK CZY DWA TEŻ TAK BĘDZIE!Należy tu pamiętać, że od tego roku szkolnego zdaje się tylko jeden poziom! Osobiście powiem, że gdybym teraz miał zdawać maturę prawdopodobnie nie wybrał bym już poziomu rozszerzonego, choć teraz zdawałem taki z każdego przedmiotu. W tym roku nie musiałeś się przejmować, że coś się nie uda na rozszrzonym, bo wiedziałeś, że aby zdać wystarczy 30% z podstawy.
      Natomiast jeśli chodzi o WOS to: podstawowy podobnie jak hoistoria był prosty, natomiast rozszerzony w moim odczuciu cholernie trudny.
      KAŻDĄ DECYZJĘ ODNOŚNIE MATURY MUSISZ PRZEMYŚLEĆ 100 RAZY ZANIM PODEJMIESZ OSTATECZNĄ DECYZJĘ!!!!!
      Podpisuję się również pod tym, że z poziomów rozszerzonym ( za wyjątkiem WOS-u miałem więcej punktów niż z podstawy).

Pozdrawiam
      oxygen18

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka