Dodaj do ulubionych

70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach

01.07.13, 20:45
"Ceremonia ma upamiętnić śmierć Polaków, zamordowanych w latach 1943-45 przez Ukraińską Armię Powstańczą i miejscową ludność ukraińską. Podczas uroczystości mają być upamiętnieni także ci Ukraińcy, którzy podczas rzezi wołyńskiej z narażeniem życia ratowali Polaków. Wizyta Komorowskiego na Ukrainie planowana jest na niedzielę 14 lipca, ale może okazać się dwudniowa.

Wcześniej, 11 lipca, w Warszawie Komorowski odda hołd polskim ofiarom UPA. Uroczystości, których organizatorem jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odbędą się na Skwerze Wołyńskim. Prezydent odsłoni pomnik poświęcony ofiarom mordów i złoży pod nim kwiaty.

Elementem dominującym nowego monumentu będzie siedmiometrowy krzyż z figurą Chrystusa oraz 18 tablic z nazwami miejscowości, w których dokonano masowych mordów. Bezpośrednio między krzyżem a tablicami znajdzie się sarkofag przeznaczony na małe kapsułki z grudkami ziemi z polsko-wschodnich terenów II Rzeczypospolitej."
wpolityce.pl/wydarzenia/57035-prezydent-komorowski-14-lipca-uczci-ofiary-zbrodni-wolynskiej-w-lucku-nieoficjalnie-wiadomo-ze-ludobojstwo-ma-nazwac-czystka-etniczna
Obserwuj wątek
      • jesus33 Re: na Kresach 02.07.13, 12:35
       Lubisz myśleć, że ktoś broni Ci mówić prawdę? Nikt Ci nie broni. Wyjątkowość Isakowicza nie polega na przyzwoitości, tylko na łapaniu tematów dzięki którym ktoś pomyśli, że jest wyjątkowy.
       • 99venus Re: na Kresach 02.07.13, 12:51
        czy ja twierdziłem,że ktoś mi broni?nie popadaj w przesadę.
        Isakowicz nie musiał łapać tematu.on te wydarzenia przeżył osobiście.
        przyzwoitością jest upominanie się o prawdę co czyni Isakowicz.niegodziwością jest zakłamanie,wypieranie się winy,kłamanie.
        nacjonaliści ukraińscy dopuścili się zbrodni ludobójstwa i nikt i nic tego faktu nie zmieni.
        • tadeusz.4 Re: na Kresach 02.07.13, 16:01
         > Isakowicz nie musiał łapać tematu.on te wydarzenia przeżył osobiście.

         Które wydarzenia? Te z 1943 roku? Biorąc pod uwagę, że urodził się w 1956, to - no, no, jeszcze tatusiowi wtedy z jąderka na jąderko nie skakał. Ale, jeżeli "genetycznym patriotą" może być niejaki Suski (bo miał przodka w AK), to Iszakowicz może może być "genetycznym świadkiem zbrodni ludobójstwa ukraińskiego" - aż dziw, że IPN wzywa osiemdziesięcioletnich staruszków, którzy pochodzą z Kresów i pamięć im płata figle, zamiast wezwać faceta rocznik 1956, aby im opowiedział, co pamięta z wydarzeń AD1943...
         • 99venus Re: na Kresach 02.07.13, 16:51
          osobiście w sensie rodzinnym,że jest to dla niego przekaz członków rodziny,którzy uszli cudem spod siekiery i wideł.
          to rzeczywiście dziwne,że IPN wzywa na świadków 80 letnich staruszków zamiast dać spokój sprawie i w imię odwiecznej sympatii wzajemnej oraz aby broń boże nie sprawiać przykrości Ukraińcom,którym przypominanie ludobójstwa odbiera spokojny sen.
          • tadeusz.4 Re: na Kresach 02.07.13, 17:04
           > osobiście w sensie rodzinnym,że jest to dla niego przekaz członków rodziny,któr
           > zy uszli cudem spod siekiery i wideł.

           Czyli nie osobiście, bo nie można przeżyć osobiście czegoś, co działo się kilkanaście lat przed naszym urodzeniem. Czy ty też mówisz o sobie, że osobiście przeżyłeś II wojnę światową?

           > to rzeczywiście dziwne,że IPN wzywa na świadków 80 letnich staruszków zamiast d
           > ać spokój sprawie i w imię odwiecznej sympatii wzajemnej oraz aby broń boże ni
           > e sprawiać przykrości Ukraińcom,którym przypominanie ludobójstwa odbiera spokoj
           > ny sen.

           Złóż ten wniosek racjonalizatorski do Łukasza Kamińskiego, razem z propozycją przesłuchania "genetycznego świadka" Iszaka...
        • jesus33 Re: na Kresach 03.07.13, 09:16
         99venus napisał:

         > Isakowicz nie musiał łapać tematu.on te wydarzenia przeżył osobiście.

         Raczej ciężko było mu to przeżyć osobiście, urodził się w Krakowie we wrześniu 1956 roku.
      • wampir-wampir Re: na Kresach 02.07.13, 14:05
       99venus napisał:

       > nie trzeba być tubą Isakowicza,skądinąd wyjatkowo przyzwoitego człowieka żeby p
       > isać PRAWDĘ.

       To przyzwoity człowiek - fakt, niestety mało roztropny. Otacza się przegranymi mętami, dla których podejmowana przez niego tematyka jest li tylko okazją na dalsze istnienie w sferze publicznej i nie najlepiej lokuje polityczne sympatie.
  • Gość: Tutejszy. Tragiczny koniec polonizacji Wołynia. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.07.13, 12:55
   Powinniśmy pamiętać,ze tym razem znowu nam polonizacja nie wyszła.
   Rozpoczęta przez faszystowski Rząd II RP w 1938r od palenia i niszczenia cerkwi prawoławnychna Kresach i Wołyniu zakończyła się tragicznie dla naszych Bogu winnych Rodakow na Kresach i Wołyniu.
   Moze powiemy wreszcie prawdę,że głównym sprawcą tej tragedii i prawdziwym motorem napędowym był faszystowski Rząd II RP u nas ładnie sanacyjnym zwany.

   Czas też uderzyć się we własne piersi.W co bardzo wątpię czy się na to potrafimy zdobyć.
  • fanka_online Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach 02.07.13, 18:28
   " Kyiv, July 2 (Interfax-Ukraine) – The Svoboda Party thinks that a visit by Polish President Bronislaw Komorowski to Lutsk in order to commemorate victims of the Volyn tragedy will be untimely.

   “Yes, people’s deputy Anatoliy Vitiv really said in an interview with Volyn media that Polish President Komorowski’s visit to Volyn region is undesirable. But it is undesirable right now, as the situation has been warmed up…and [a visit by] the president of the state, which offended Volyn region residents and one-sidedly accused them of genocide against Poles, may aggravate the contradictions between Volyn region residents and Poles,” Svoboda parliamentary faction member Yuriy Syrotiuk told an Interfax-Ukraine reporter on Tuesday.

   The MP stressed that Svoboda is doing its best to settle this dialogue."
   www.interfax.co.uk/ukraine-news/svoboda-says-komorowskis-visit-to-lutsk-untimely/
   P.S. Przepraszam Pysia, ale nie znalazłam po polsku.
  • Gość: Tutejszy. Podaż trupów prześcignęła już popyt sumienia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.07.13, 19:34
   Prawdziwemu Polakowi najbardziej stoi w okolicach śmierci. Wzmaga mu się na myśl o rzezi, niezawinionym cierpieniu, bohaterstwie, ofierze, zdradzie, nożu w plecy, Polsce Chrystusie Narodów, hańbie itede .
   My sami się tu objawiamy. To my jesteśmy. Z naszą tęsknotą do podniosłości, do wielkości, która jest na kościach zbudowana, na padlinie, na grozie. Kim byśmy byli, gdyby nie Hitler, komunizm, Syberia,Wołyń? Czemu wznosilibyśmy świątynie? Sybir, hitleria i komuna wywiodły nas z nicości. Gdyby nie istniały, trzeba by je wymyślić by podreperować swoje Ego wobec innych narodów,które jak nas lekceważyły tak i nas do dzisiaj lelkceważą.

   Mam wrażenie że w Polsce podaż historycznych trupów prześcignęła już popyt sumienia. A przecież trupy nie należą do nikogo, tymczasem co rusz odzywają się jacyś ich właściciele i trzęsą się nad swoimi truchłami, reklamują je, zgłaszają swoje roszczenia do ich własności. I te niewinne trupy wypierają pamięć o całej reszcie polskiej historii
   Jesteśmy przeszczęsliwi kiedy dochodzi do wyciągania trumien, wyszarpywania sobie zwłok? Zmarłym trzeba dać spokój po prostu. Niech spoczywają w pokoju, nie powinno się wyrywać sobie szat zmarłych i grać w kości ich kośćmi Tylko obiektywna, a więc niestroniąca od bolesnych i wstydliwych epizodów naszej przeszłości nauka historii jest szansą na uporanie się z kultem klęski i ze skończeniem z zamienianiem brudnych plam historii na martyrologię.

   Teraz jest akcja Wołyń.Sami się rajcujemy do granic samozadowolenia.
   W głosowaniach sejmowych i zapotrzebowań partyjnych ustalamy ilość trupów.Rekordzista PSL zgłosił zapotrzebowanie na 200 000 .PiS zadowala sie w granicach 100 tysięcy, inne ugrupowania zancznie mniej.
   A prawda jest taka,że absolutnie nikomu nie chciało i nie chce się się przeprowadzić rzetelnych badań.Prysła by rozdmuchana bańka mydlana.A prawdziwą wyrocznią i autorytetem w tych sprawach jest technik żywienia/nic dodać/
   Robimy prawdziwe hucpy tak partyjne jak też środowiskowe w zależności od zapotrzebowania.
   I co z tego wynika.Jak zwykle nic.Tak nam zawsze wychodzi.
   Pożałujemy siebie w swoim gronie i dalej do następnej tragedii i dokładnie to samo.
  • Gość: POwon!!! Dla Jozafata Bartminskiego - kandydat na ulice IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.07.13, 08:04
   W nocy z 3 na 4 lipca 1941 gestapo z udziałem ukraińskich nacjonalistów z batalionu Nachtigall dokonało aresztowania kilkudziesięciu profesorów uczelni lwowskich (głównie Uniwersytetu Jana Kazimierza oraz Politechniki Lwowskiej), członków ich rodzin i osób przebywających w ich mieszkaniach. Aresztowanych profesorów przewożono do Zakładu Wychowawczego im. Abrahamowiczów – w kompleksie akademików Politechniki Lwowskiej, skąd później zabrano ich na rozstrzelanie. Ogółem w nocy z 3 na 4 lipca aresztowanych zostało 28 uczonych. Z całej grupy uczonych ocalał jedynie prof. Franciszek Groër. Aresztowanych uczonych oraz ich rodziny wymordowano jeszcze tej samej nocy na zboczu Kadeckiej Góry, koło ul. Wuleckiej we Lwowie.Dowództwo ukraińskie pełnił Roman Szuchewycz póżniejszy komandyr UPA.
   • Gość: pysio Re: Dla Jozafata Bartminskiego - kandydat na ulic IP: *.alfaks.com 04.07.13, 08:33
    Parlamentarzyści ukraińscy o roli UPA


    Zarząd Główny TML i KPW otrzymał od Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Toronto pismo z dn. 5 XII br. o następującej treści:

    Załączamy tłumaczenie na język polski apelu 95 deputowanych do Parlamentu Ukrainy, zatytułowanego "Do narodów, parlamentarzystów i rządów Ukrainy, Białorusi, Izraela, Polski, Rosji, Słowacji i Jugosławii". Wobec tego, ze sprawa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Ukraińskiej Powstańczej Armii wzbudza wiele kontrowersji w polskim społeczeństwie w Kraju i Zagranicą, że apel jest skierowany do narodów, a więc do społeczeństw, słusznym się wydaje nie pozostawienie tej sprawy bez echa. Prosimy więc o opublikowanie apelu w prasie.

    Redakcja Semper Fidelis czyni zadość tej prośbie.

    Do narodów, parlamentarzystów i rządów Ukrainy, Białorusi, Izraela, Polski, Rosji, Słowacji i Jugosławii!

    My, deputowani do Rady Najwyższej Ukrainy, zwracamy się do narodów, parlamentarzystów, rządów i do wszystkich patriotycznych politycznych oraz społecznych organizacji Ukrainy, Białorusi, Izraela. Polski. Rosji. Słowacji i Jugosławii, aby wyraźnie uświadomiły sobie niebezpieczeństwo groźby nacjonal-faszyzmu. jakie zawisło nad Ukrainą. Zwracamy się do tych wszystkich, którzy nie są w stanie zapomnieć setek tysięcy niewinnych ofiar. zamęczonych przez członków zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz jej formacji wojskowych, przede wszystkimi Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). stała organizacyjna ora/ ideologiczna działalność i praktyka których daje pełną podstawę do zakwalifikowania ich jako ukraińskiej odmiany faszyzmu. Zwracamy się do tych wszystkich- którzy nie chcą ostatecznego odrodzenia i umocnienia na Ukrainie nacjonal-faszystowskich organizacji, które nie odżegnały się od swych krwawych poprzedników, podnoszą do rangi bohaterstwa ich straszne zbrodnie, wyznają ideologię oraz praktykę "integralnego nacjonalizmu", tworząc szturmowe oddziały i rwą się do władzy.

    Dokumenty programowe OUN-UPA, poczynając od postanowień Pierwszego Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów (1929 r.), liczne materiały archiwalne- wyroki sądowe oraz zeznania tych, którzy byli świadkami zbrodniczej działalności OUN-UPA, 14-tej dywizji piechoty SS-Galizien, batalionów "Roland" i "Nachtigall", liczne badania naukowców różnych krajów - w zupełności potwierdzają zbrodniczą, faszystowską ich działalność. Na sumieniu OUN-UPA. które uzurpowały sobie prawo występowania w imieniu narodu ukraińskiego - setki tysięcy wy mordowanej ludności cywilnej różnych krajów, w tym też Ukraińców. Tak ono. tylko na Wołyniu i w Galicji te formacje w bestialski sposób zamordowały co najmniej 100 tysięcy cywilnej ludności za to tylko, ze byli Polakami, Ukraińscy nacjonaliści brali aktywny udział w zbrodniach faszystowskiego reżimu okupacyjnego. To na ich sumieniu morderstwa masowe na cywilnej ludności - znany skądinąd Babi Jar i Chatyń (nie mieszać z Katyniem - przyp. tłumacza), krwawe tłumienie powstań antyfaszystowskich narodów Białorusi, Polski- Słowacji i Jugosławii.

    Nawet po haniebnej klęsce w latach II wojny światowej nacjonalizm ukraiński prowadził swoją straszną działalność na ukraińskiej armii. To na jego rękach krew setek i tysięcy lekarzy. nauczycieli, agronomów oraz innych fachowców, przybyłych na Zachodnią Ukrainę celem odbudowania zrujnowanego przez wojnę życia gospodarczego, podniesienia tego regionu z wiekowej biedy i ciemnoty. To ukraińskie nacjonalistyczne bandy latami terroryzowały ludność cywilną, rozsiewając krew i śmierć. Ich zbrodnie wywołują uzasadnione potępienie ze strony naszego narodu. Mało tego. zbrodnie te kwalifikują się jako potępiane przez społeczność międzynarodową ludobójstwo, Działalność szeregu zmilitaryzowanych formacji tego ruchu podpada pod pojęcie zbrodniczych organizacji w rozumieniu Międzynarodowego Trybunału w Norymberdze.

    Jednakże, wbrew prawdzie historycznej, wbrew prawu międzynarodowemu oraz prawu szeregu krajów, współcześni następcy nacjonalizmu ukraińskiego, wykorzystując sprzyjające do tego warunki, prowadzą masową kampanię, skierowaną na rehabilitację OUN-UPA- kreowanie ich członków na bohaterów. Żądają zrównania wojaków zbrojnych formacji nacjonalistycznych z żołnierzami, którzy wywalczyli zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, prowadzonej przeciwko faszyzmowi.

    W wielu miastach, szczególnie na terytorium zachodnich obwodów, nadaje się ulicom, placom imiona złej sławy nacjonalistycznych zbrodniarzy, stawia się na ich cześć pomniki, tablice pamiątkowe, otwierane są muzealne kompleksy, z okazji zlej pamięci dat urządzane są uroczystości itp.

    Współcześnie działające koła nacjonalistyczne nie odżegnały się od tak zwanej "idei soborowości Ukrainy", która była i nadal pozostaje kamieniem węgielnym ich politycznych programów. Właśnie dlatego w agresywnej formie formułowane są pretensje terytorialne pod adresem państw sąsiadujących z Ukrainą: Białorusi, Polski. Rosji, co nie tylko sprzeczne jest z Aktem Końcowym układu w Helsinkach, ale też realnie może być przyczyną destabilizacji sytuacji w Europie Wschodniej, Idei "soborowości" usiłuje się w dobie obecnej nadać charakter prawny.

    Wytworzona na Ukrainie pod presją dążących do rewanżu sił nacjonalistycznych sytuacja prowadzi do głębokiej polaryzacji społeczeństwa, do rozbratu i nieufności wśród ludzi. Tym bardziej, że nacjonalizm ukraiński rości pretensje do jakiegoś szczególnego statusu, usiłuje zmonopolizować wiekową walkę narodu ukraińskiego o niepodległość.

    Bez ostatecznego uregulowania całego szeregu ostrych problemów, bez wyważonej oceny działalności OUN i UPA. szczególnie tej z okresu U wojny światowej i po jej zakończeniu, bez wyraźnego stanowiska wobec działalności nacjonalistów. których wyrazicielami są niektóre prawicowe organizacje polityczne na Ukrainie, niemożliwym będzie osiągnięcie spokoju i zgody w społeczeństwie.

    Problem ten wychodzi poza granice wewnętrznych spraw jednego państwa, nabiera on międzynarodowego charakteru. Zwracając się do narodów, parlamentarzystów, rządów i politycznych oraz społecznych organizacji krajów, obywatele, których najbardziej ucierpieli na skutek krwawych zbrodni OLTN-UPA. proponujemy utworzenie Międzynarodowej Komisji spośród obiektywnych fachowców (historyków- prawników) celem opracowania faktycznego materiału oraz. opracowania wniosków prawno-politycznych co do działalności OUN-UPA podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu, celem następnego przekazania ich Trybunałowi Międzynarodowemu.

    Praca w tym kierunku niezbędna jest właśnie teraz - w warunkach pogłębiania się niestabilności w społeczeństwie, orientacji określonych sil politycznych w kierunku bezpośredniego stosowania gwałtu oraz politycznego ekstremizmu. Niedostrzeganie wzrostu niebezpieczeństwa ze strony nacjonal-faszyzmu stanowi zbrodnię zarówno wobec pamięci okresu minionego, jak i wobec przyszłości. Nad światem zawisł złowieszczy cień faszyzmu. Tylko zespolone wysiłki tych państw i narodów, które kroczą drogą wolności, demokracji i prawdy historycznej, gwarantują postępowy rozwój społeczeństwa, mogą zapobiec niebezpieczeństwu, grożącemu dalszemu istnieniu ludzkości.

    Zwracamy się do państw i narodów, aby nie ignorowały niebezpieczeństwa. Zwracamy się o utworzenie Międzynarodowej Komisji, decyzje której mogłyby powstrzymać rozwój nacjonal-faszyzmu, który w dobie obecnej podnosi na Ukrainie głowę.

    Deputowani do Parlamentu Ukrainy.
    (95 podpisów)

    Od red.
    Podzielając pogląd, że OUN-UPA były organizacjami zbrodniczymi, sprzeciwiamy się opinii parlamentarzystów ukraińskich, że po II wojnie światowej na tzw. "Zachodniej Ukrainie, tj. byłej Małopolsce Wschodniej trzeba było ten region podnosić "z wiekowej biedy i ciemnoty".
    Problem ten wymaga osobnego omówienia w kontekście nie zafałszowanej historii Kresów Płd.-Wsch, II RP, jaka się zarysowała w podtekście tej opinii.

    Copyright (c) 1996 Towarzystwo Mił
    • Gość: pysio Re: Dla Jozafata Bartminskiego - kandydat na ulic IP: *.alfaks.com 04.07.13, 09:02
     Bandera – OUN-UPA - prawda i mity

     W latach 1932-1933 propaganda OUN i Bandera wyciszyli sprawę ,,wielkiego głodu” w Sowieckiej Ukrainie dlatego aby nie można było porównać polskiej tzw,,okupacji” z tą sowiecką, ze względu na fakt, że OUN korzystał ze wsparcia moralnego i finansowego władz sowieckich przeciwko II RP.

     OUN nie posługiwała się barwami niebiesko-żółtymi ale barwami wziętymi od satanistów (czerwona to życie, czarna to śmierć) dotyczy to też godła sataniści używają trójkąta z wpisanym weń krzyżem odwróconym do góry nogami. OUN ten trójkąt z tym samym krzyżem tylko odwróciła jego ramion umieszczając tryzub, a po jego bokach literki OUN.

     OUN nie krył swojego nazistowskiego charakteru, z hitleryzmem łączyła go nienawiść do polonizmu i demokratyzmu.1 maja 1933r. "Nasz Kłycz" pisał: "nie ma potrzeby tak dokładnie maskować, że nas Ukraińców, nadzwyczaj interesuje ruch hitlerowski, że się na nim opieramy..."

     W marcu 1933r. doszło do rokowań niemiecko-ounowskich przeciwko Polsce ze strony niemieckiej uczestniczyli płk. Walter Reichenau, rtm Baumeister, szef gestapo Diels, dr Karl Motz, Georg Leibbrandt ze strony OUN Konowalec i Rico Jaryj. Następne były m.in. tajne spotkania w lipcu 1936r. na terenie ambasady niemieckiej w Warszawie a w 1937r. w Austrii i Włoszech, za wiedzą Bandery.

     Przywódcy OUN byli na płatnych etatach, pieniądze na ich utrzymanie szły ze Wschodu i Zachodu, uzupełniano je napadami na banki, urzędy pocztowe i szantażem względem właścicieli prywatnych sklepów oraz punktów spółdzielczych.

     Bandera nadał OUN faszystowski i dyktatorski charakter.

     Dokonanie zamachu na min. Pierackiego (zaraz po wizycie Goebbelsa w Warszawie) było wyraźnym dowodem sprzeciwu OUN na polsko-niemieckie porozumienie z 1934r. a Bandera sam wybrał zamachowca-Hryca Macejkę "Honta" a osobiście nadzorował zamach - Mykoła Łebed.

     Władze Czechosłowacji aresztowały grupę OUN na swoim terenie i zdobyły całe archiwum Senyka”, które potwierdzało dywersyjno-szpiegowski charakter OUN w Polsce. (było ważnym dowodem w warszawsko-lwowskich procesach OUN).

     Od 1 kwietnia 1934r. przywódca OUN Konowalec był oficjalnym agentem tajnej policji niemieckiej a OUN jej narzędziem. (otrzymywał 110.000 marek miesięcznie) – zginął w 1938r z rąk agenta sowieckiego, co skutkowało tym, że nikt z OUN nie odważył się przekroczyć Zbrucza do 1939r. i podjąć działalności na terenie Ukrainy sowieckiej.

     W 1938r. Bandera siedział w więzieniu we Wronkach, odsiadując tam karę dożywocia (zmienioną z kary śmierci), doszło do nieudanej próby jego odbicia, akcją tą kierował min. Roman Szuchewycz.

     W 1938r. Węgrzy otrzymali tzw,, arbitrażem wiedeńskim” znaczną część Zakarpacia, OUN zorganizował we Lwowie przeciwko Węgrom i Polsce demonstracje a później przeciwko Republice Czeskiej (doszło do napaści na posterunki czeskie).

     W sierpniu 1939r. Bandera wydał rozkaz przygotowania antypolskiej rebelii na wypadek wybuchu wojny, w jego imieniu prowidnyk Krajowy Tymczij-Łapetyńsky dał rozkaz rozpoczęcia działalności typu dywersyjno-partyzanckiego na terenie Polski.

     We wrześniu 1939r. władze polskie zwolniły wszystkich OUN-ców z więzień co jak potwierdziła historia było wielkim błędem.

     W 1940 r. głównym miastem nacjonalistów ukraińskich został Kraków ze względu na utworzenie GG z siedzibą jego gubernatora Hanza Fraka, kolejnego opiekuna Bandery.

     Bandera w raporcie OUN dla A.Rosenborga pod nazwą "Trzy lata wojenne OUN" wyliczał jakie straty doznali we wrześniu 1939r. Polacy na skutek zbrojnej akcji OUN, był to wkład ukraińskich nacjonalistów do zwycięstwa Niemiec w wojnie z Polską.

     Wywiad niemiecki zwerbował jako swojego agenta Melnyka, który otrzymał pseudonim "Konsul" oraz Bandere, którego pseudonim brzmiał "Siryj". W 1940r. Bandera wezwał swoich zwolenników do Krakowa powołał wspólnie z Łebedem frakcję rewolucyjną oraz trybunał rewolucyjny a Łebed został za zgodą Niemców szefem "ukraińskiej sotni szkoleniowej" , którą dowodzili oficerowie SD. Z inicjatywy Łebeda wprowadzono oficjalne pozdrowienie "Heil Hitler" zamiast "Sława Ukrajini", W 1943r. zmieniono już w UPA "Heil Hitler" na "Smert Lachom".

     Bandera po dojściu do rozłamu w OUN, kazał wymordować część konkurencji z OUN-M a dokonała tego OUN-SB pod wodzą Łebeda.

     W okresie krakowskim Bandera prowadził oficjalnie, rozmowy z szefem krakowskiego gestapo o wzajemnej współpracy a polityka deplonizacyjna prowadzona równolegle przez NKWD w tym okresie była też zgodna z polityką OUN.

     Bandera zorganizował trzy grupy aktywistów OUN-Północna, Środkowa I Południowa-Grupa Pochodna, które ruszyły za wojskami niemieckimi po napadzie na ZSRR w celu opanowania Ukrainy Sowieckiej ale okazało się to niewypałem, gdyż OUN- nie uzyskał żadnego poparcia.

     W czerwcu 1941 r. we Lwowie doszło do mordu profesury lwowskiej w której uczestniczyli Niemcy oraz wojacy Nachtigala pod wodzą Romana Szuchewycza i pod osobistą kontrolą Mykoły Łebeda (szefa OUN-SB) i błogosławieństwem Bandery. Wymordowali oni wówczas ok.3000 Polaków i Żydów.

     1 lipca 1941r. Bandera popadł w konflikt z Niemcami powołując wbrew woli Niemców samozwańczy i marionetkowy rząd Stećki we Lwowie czym doprowadził do represji wielu Ukraińców ale nie aktywu OUN. Ten lwowski rząd OUN był też dywersją względem ukraińskiego rządu emigracyjnego, który trwał nieprzerwanie aż do powstania niepodległej Ukrainy. Ostatni prezydent tego rządu M. Pławiak, przekazał insygnia swojego urzędu pierwszemu prezydentowi wolnej Ukrainy, Leonidowi Krawczukowi. Uroczystość ta odbyła się w Kijowie na którą banderowców nie zaproszono, co oznacza że dzisiejsza Ukraina nawiązuje do URL a nie banderowskiego "Aktu 30 czerwca 1941r".

     Pomiędzy 30 czerwca i 7 lipca 1941r. ludzie Bandery dokonali mordów ludności polskiej i żydowskiej (ok.4000 osób), rabowali sklepy we Lwowie, wznosili okrzyki na cześć Adolfa Hitlera.

     Bandera osadzony został w Sachsenhausen za niesubordynację przebywał tam w dobrych warunkach, prowadził negocjację z Niemcami oraz rozpracowywał osadzonych w tym obozie polityków z całej Europy a szczególnie komendanta głównego AK – gen. Stefana Roweckiego "Grota".

     Doszło do podwójnej farsy, utworzenia rządu Stećki i aresztowania mające na celu przedstawienie Bandery w oczach ukraińskich nacjonalistów jako męczennika. Był to sprytny plan machiny hitlerowskiej.

     Niemcy zażądali zaprzestania przez OUN-UPA rzezi ludności polskiej ze względu na destabilizację terenu oraz uniemożliwianie przez pozostały chaos ściągania kontyngentów oraz wywózek do pracy

     Ukraińscy nacjonaliści wsławili się uczestnictwem przy likwidacji wszystkich gett żydowskich na Wołyniu i Małopolsce. 14 października 1942r. zlikwidowano ostanie getto na Wołyniu z okazji tej powołano tzw UPA, której zadaniem było wybić resztkę Żydów i zająć się Polakami. UPA nie była żadna armią a specjalizowała się w rzezi ludności polskiej a aby zostać członkiem UPA trzeba było przejść ,,chrzest z krwi” czyli kandydat musiał zamordować osobę – najlepiej Polaka lub Żyda.

     CIA, MI6 i BND a Stepan Bandera
  • Gość: Tutejszy, Podaż trupów prześcignęła już popyt sumienia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.07.13, 09:16
   Do przemyślenia jeżeli ma się takie funkcje mózgowe.

   Prawdziwemu Polakowi najbardziej stoi w okolicach śmierci. Wzmaga mu się na myśl o rzezi, niezawinionym cierpieniu, bohaterstwie, ofierze, zdradzie, nożu w plecy, Polsce Chrystusie Narodów, hańbie itede .
   My sami się tu objawiamy. To my jesteśmy. Z naszą tęsknotą do podniosłości, do wielkości, która jest na kościach zbudowana, na padlinie, na grozie. Kim byśmy byli, gdyby nie Hitler, komunizm, Syberia,Wołyń? Czemu wznosilibyśmy świątynie? Sybir, hitleria i komuna wywiodły nas z nicości. Gdyby nie istniały, trzeba by je wymyślić by podreperować swoje Ego wobec innych narodów,które jak nas lekceważyły tak i nas do dzisiaj lelkceważą.

   Mam wrażenie że w Polsce podaż historycznych trupów prześcignęła już popyt sumienia. A przecież trupy nie należą do nikogo, tymczasem co rusz odzywają się jacyś ich właściciele i trzęsą się nad swoimi truchłami, reklamują je, zgłaszają swoje roszczenia do ich własności. I te niewinne trupy wypierają pamięć o całej reszcie polskiej historii
   Jesteśmy przeszczęsliwi kiedy dochodzi do wyciągania trumien, wyszarpywania sobie zwłok? Zmarłym trzeba dać spokój po prostu. Niech spoczywają w pokoju, nie powinno się wyrywać sobie szat zmarłych i grać w kości ich kośćmi Tylko obiektywna, a więc niestroniąca od bolesnych i wstydliwych epizodów naszej przeszłości nauka historii jest szansą na uporanie się z kultem klęski i ze skończeniem z zamienianiem brudnych plam historii na martyrologię.

   Teraz jest akcja Wołyń.Sami się rajcujemy do granic samozadowolenia.
   W głosowaniach sejmowych i zapotrzebowań partyjnych ustalamy ilość trupów.Rekordzista PSL zgłosił zapotrzebowanie na 200 000 .PiS zadowala sie w granicach 100 tysięcy, inne ugrupowania zancznie mniej.
   A prawda jest taka,że absolutnie nikomu nie chciało i nie chce się się przeprowadzić rzetelnych badań.Prysła by rozdmuchana bańka mydlana.A prawdziwą wyrocznią i autorytetem w tych sprawach jest technik żywienia/nic dodać/
   Robimy prawdziwe hucpy tak partyjne jak też środowiskowe w zależności od zapotrzebowania.
   I co z tego wynika.Jak zwykle nic.Tak nam zawsze wychodzi.
   Pożałujemy siebie w swoim gronie i dalej do następnej tragedii i dokładnie to samo.
   • Gość: pysio Re: Podaż trupów prześcignęła już popyt sumienia IP: *.alfaks.com 04.07.13, 10:06
    Brawo! Piękny bełkot! Skąd go wytrzasnąłeś bo widzę go już po raz drugi? Przy czytaniu ma się wrażenie że pisał go jakiś histeryk o skłonnościach paranoidalnych. Może dasz odsyłacz do reszty? Będzie łatwiej o portret psychologiczny tego propagandzisty. Nie wierzę że to twoje własne wypociny. Bo to nie styl jaki reprezentujesz tutaj w tysiącach nicków!
    • Gość: pysio Re: Podaż trupów prześcignęła już popyt sumienia IP: *.alfaks.com 04.07.13, 10:46
     Wystawiona na publicznym miejscu w ukraińskim mieście Czerkasy menora oraz napis "Wesołego święta Chanuka", zostały zdewastowane po tym jak kilku polityków wyraziło swój sprzeciw wobec tego typu eksponatów.

     Menorę zapalono 8 grudnia br. obok pomnika Bohdana Chmielnickiego – przywódcy antypolskiego powstania a dzisiaj bohatera ukraińskiego – co wywołało protesty miejscowych kozaków. Aleksander Tuz, przywódca ruchu kozackiego i członek partii "Nasza Ukraina" Wiktora Juszczenki powiedział, że "Żydzi jako nieproszeni goście w naszym mieście i na Ukrainie, powinni działać w taki sposób, aby ani nie byli widziani ani słyszani."
     Dlaczego ukraińcy nie biorą sobie do serca słów tuzka gdy dotyczy to przemyskich neobanderowców? Przecież są nieproszeni jako goście w naszym mieście!
     • Gość: pysio Re: Podaż trupów prześcignęła już popyt sumienia IP: *.alfaks.com 04.07.13, 10:53
      Wielu Ukraińców protestuje wraz z Polakami.

      Położyć kres faszyzacji młodzieży Ukrainy

      Z wymogami do rządu ukraińskiego, żeby zmienić programy edukacyjne dla szkół średnich, zaakceptowane przez ministra oświaty i nauki Iwana Wakarczuka dokumentem nr 491 z 5 czerwca 2009 roku – wystąpił deputowany do parlamentu Wadim Kolesnyczenko. W swoim apelu deputowany m.in. zaznaczył: „Jeszcze nigdy na Ukrainie od czasów stalinizmu nie było tak totalnej i cynicznej rewizji i mitologizacji historii.” Zwłaszcza manipulacje faktami historycznymi osiągnęły swego apogeum, gdy ministrem oświaty Ukrainy został lwowianin o poglądach nacjonalistycznych – Iwan Wakarczuk. Nawet podczas krótkiego przeglądu podręczników historii dla szkół ukraińskich nietrudno zauważyć rewizję wyników II wojny światowej, kiedy w prawdziwej ale nie urojonej walce z hitlerowskimi Niemcami zginęło ponad 10 mln Ukraińców. O bohaterstwie tych milionów Ukraińców „niebanderowców” na stronach współczesnych podręczników z historii wspomniano tylko mimolotnie – stwierdza poseł Kolesnyczenko. Gros uwagi poświęcono kolaborantom hitlerowskim z szeregów OUN-UPA i dywizji SS „Galizien” („Hałyczyna”). W tej sytuacji musimy pamiętać, iż gloryfikacja faszyzmu i rewizja II wojny światowej jest zakazana ustawą Rady Najwyższej Ukrainy nr 1684-III z 20 kwietnia 2000 roku.

      Nikt nie zaprzecza, iż historia OUN-UPA powinna być studiowana, bo u każdego narodu jest swoja Golgota. Są strony historii pełne zdrady i bratobójstwa. Dlatego ucząc dzieci historii OUN-UPA trzeba podawać nie kłamliwe mity o jakiś bojownikach o Ukrainę lecz prawdziwe fakty, podawane przez uczciwych historyków – apeluje do rządu w kwestii faszyzacji procesu nauczania historii w szkołach ukraińskich poseł Kolesnyczenko.

      W swoim apelu deputowany przytacza liczne przypadki falsyfikacji faktów historycznych, dotyczących historii OUN-UPA i jej liderów. W związku z bezczelną falsyfikacją historii w podręcznikach dla dzieci ukraińskich deputowany do parlamentu wymaga od rządu:

      1. W podręcznikach z historii powinno przedstawić fakty tego, iż większość liderów OUN-UPA, takich jak Roman Szuchewycz, Stepan Bandera, Andrij Melnyk itd. byli na służbie hitlerowskich Niemiec i mieli stopnie oficerskie, składając przysięgę Adolfowi Hitlerowi.

      2. Swoją wierność ideologii narodowo-socjalistycznej i faszystowskiemu reżimowi Adolfa Hitlera kierownictwo OUN dokumentalnie 30 czerwca 1941 roku w bufońskim akcie, ogłoszonego we Lwowie „Aktu Państwa Ukraińskiego”, gdzie napisano: „Chwała bohaterskiej Armii Niemieckiej i jej Fuhrerowi Adolfowi Hitlerowi! Ukraina dla Ukraińców!”

      3. W podręcznikach muszą być pokazane fakty już udowodnionych czystek etnicznych: Rzezi Wołyńskiej – wymordowano od 50 do 200 tys. polskiej ludności cywilnej Zachodniej Ukrainy. Holocauście – prześladowanie, eksterminacja i przekazywanie do rąk hitlerowców Żydów na okupowanych przez Niemców terenach.

      4. Banderowska OUN-UPA powinna być rozpatrywana nie tylko przerz pryzmat współpracy z hitlerowcami ale i przez pryzmat ideologii – w swojej istocie nazistowskiej.

      5. Czyny kolaboracjonistów hitlerowskich Niemiec były osądzone przez społeczność światową w Procesie Norymberskim i rezolucjami ONZ z 1946 roku. W nasze czasy w rezolucji ONZ „O niedopuszczeniu pewnych praktyk…” zaznaczono, że w oparciu na regulamin ONZ i wyroki Trybunału w Norymberdzie, ONZ wyraża swoje zatroskanie z powodu gloryfikacji ruchu nazistowskiego i byłych członków organizacji „Waffen SS” drogą manipulacji i ogłoszeniem tych kolaboracjonistów nazistowskich bojownikami ruchu narodowo-wyzwoleńczego.

      Takie manipulacje i rewizja wyników II wojny światowej, w opinii ONZ, uwłacza pamięci milionów ofiar zbrodni przeciwko ludzkości. Gloryfikacja nazizmu truje świadomość młodzieży. Takie czyny nie są zgodne z zobowiązaniami krajów członków ONZ i Regulaminem organizacji.

      W swoim apelu do rządu ukraińskiego poseł Kolesnyczenko konkluduje, iż niemożliwie pobudować przyszłość na kłamstwie i sfalsyfikowanej przeszłości. Kraj i naród, które nie potrafią obiektywnie patrzeć na całą prawdę własnej historii, jaką by gorzką ta prawda nie była – nigdy nie potrafią odważnie i pewnie żyć w teraźniejszości i planować normalną przyszłość.

      Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów
   • Gość: antyfaszysta Re: Podaż trupów prześcignęła już popyt sumienia IP: *.dynamic.chello.pl 04.07.13, 23:07
    Gość portalu: Tutejszy, napisał(a):
    My sami się tu objawiamy. To my jesteśmy. Z naszą tęsknotą do podniosłości, do wielkości, która jest na kościach zbudowana, na padlinie, na grozie. Kim byśmy byli, gdyby nie Hitler, komunizm, Syberia,Wołyń? Czemu wznosilibyśmy świątynie? Sybir, hitleria i komuna wywiodły nas z nicości. Gdyby nie istniały, trzeba by je wymyślić by podreperować swoje Ego wobec innych narodów,które jak nas lekceważyły tak i nas do dzisiaj lelkceważą.

    Cóż za piękna samokrytyczna analiza zabużańskich faszystów.:) To prawda, gdyby nie Hitler nie mielibyście swoich 5 minut na Wołyniu i nikt by o was nie słyszał. Gdyby nie komunizm zaś nie mielibyście także własnego państwa. Reperujcie dalej swoje Ego - zawsze jakiś użyteczny idiota da się nabrać.:)
    • piotrzr podniecanie okropnościami 05.07.13, 10:01
     jak widać spora grupka przemyślaków nie może sobie odpocząć od osiągania orgazmu poprzez wspominanie wołynia - dodam nowy powód "ponoć trupy sanem płynęły a na horyzoncie łuny się czerwieniły" :00
     • Gość: pysio Re: podniecanie okropnościami IP: *.alfaks.com 05.07.13, 10:41
      To samo o czym piszesz dotyczy epatowania się dostarczycielami trupów, zwłok i sadystycznych praktyk! Wg każdego banderowca jest to ze wszech miar szlachetne gdy organizuje się orgie, na cześć morderców i to o zacięciu satanistycznym a na zakończenie pali się książki, kukły lachów przy wtórze dzikich okrzyków i tam-tamów, buduje się im pomniki lub naucza że tylko zbrodnia i rabunek mają w życiu sens. Przecież to rojenia neandertalczyka! Każdy archeolog ci powie że miarą człowieczeństwa jest jego stosunek do nieżyjących a każdy kto myśli inaczej jest po prostu, wrednym propagandzistą chcącym znieczulić na zbrodnie swoich fanów! Jeśli ktoś ma stracha przed upamiętnieniem czyjegoś męczeństwa i prawdy o zbrodni to wypisuje brednie podobne do twoich!!! A może ty jako banderowiec masz jakąś inną receptę na ostrzeżenie ludzkości przed powrotem zdziczenia nacjonalistycznego?
      Co do prawdy debilu to zawsze jest tylko jedna chyba że się jest zidiociałym propagandystą lub ukraińcem pozbawionym krzty samokrytycyzmu! A ten twój sarkazm jest typowo ukraiński i możesz go sobie do d.. wsadzić! I tak będzie najlepiej!
      • piotrzr Re: podniecanie okropnościami 05.07.13, 12:43
       Gość portalu: pysio napisał(a): Co do prawdy debilu to zawsze jest tylko jedna chyba że się jest zidiociałym propagandystą lub ukraińcem pozbawionym krzty samokrytycyzmu! A ten twój sarkazm jest typowo ukraiński i możesz go sobie do d.. wsadzić! I tak będzie najlepiej.

       OO widzę że ci dobrze zrobiło :)) teraz relaks, może zapal papierosa, i nie mów nic o tym wielebnemu bo cię oskarży o mordowanie nienarodzonych :) Teraz jeszcze zmień sobie pampersa i dawaj dalej :))
        • Gość: pysio Re: Piotrzerz IP: *.alfaks.com 05.07.13, 14:17
         Fanka niech ten banderowiec pisze jak najwięcej bo jego debilne wywody tylko utwierdzają ludzi w poglądach na banderyzm! Spodziewałem się idiotycznego bredzenia, uważanego przez tego degenerata za odpowiedź. Człowiek wychowany na bunkrowych i banderowskich ideałach nie potrafi inaczej odpowiedzieć! Zero pragmatyki, zero logiki za to mnóstwo cynizmu i ciężkawy dowcip typowego banderowca, pełen hipokryzji i prościutkiego chamstwa. To jego samozadowolenie jest podobne do jaszczurki gdy zeżre jakiegoś robala. Dla mnie to bardzo ciekawy przypadek z psychologicznego punktu widzenia! Dlatego proszę aby tego typa nie zniechęcać a wręcz przeciwnie.
        • piotrzr od Piotrzerza :)) 05.07.13, 16:26
         fanka_online napisała:

         > Opuść ten wątek zabierając swoje ordynarne teksty na własne forum albo do diabł
         > a (!)

         I nie wódź nas na pokuszenie ...amen
       • jesus33 Re: podniecanie okropnościami 05.07.13, 14:35
        Piotrzr jak miło Cię widzieć:-) Jutro noc Kupały w Przemyślu, pod sowieckim bunkrem zaraz niedaleko Gromady, będziesz? Ja podobnie jak w ubiegłym roku się pojawię, zamierzam też się dobrze bawić, i może jak w ubiegłym roku w towarzystwie dwóch młodych ukraińskich doktorantów historii z Krakowa, którzy jak słyszą o takich jak Ty obleśnych frustratach to płoną ze wstydu. Zapraszamy do Przemyśla, to by było bezcenne doświadczenie, usłyszeć jak od swoich się dowiadujesz, że jesteś miernotą :-)
  • Gość: pysio Re: podniecanie okropnościami IP: *.alfaks.com 05.07.13, 17:30
   Mógłbyś to przetłumaczyć na polski? Bo ja się nie znam na ukraińskich odzywkach! A co do tego ma Rydzyk? Może jeszcze zwyczajem sporów typowych dla piaskownicy dołączysz do tego jakiegoś mego przodka? Czy ty nie umiesz rozmawiać logicznie i po polsku? Pytań jest więcej ale po kolei. Na razie wystarczy.
   Mam pytanie w sprawie twojego motta? Ja rozumiem że jako ukrainiec nie znasz dobrze polskiego. Dlaczego w jednym motcie łączysz tak dwa o różnym znaczeniu słowa; prawda i racja? I dlaczego całe to motto przypisujesz Piłsudskiemu? O racji to prawda ale o prawdzie to propagandowa bzdura. Widzę ze ci już nerwy puszczają i dlatego czekam na równie idiotyczną odpowiedź. Bo czego można się spodziewać po banderowsku-bunkrowym wychowaniu?
  • fanka_online Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach 05.07.13, 18:03
   " Dlatego zwracamy się do najwyższych władz Rzeczypospolitej o ustanowienie stosownego odznaczenia, żeby cały świat dowiedział się w 70. rocznicę ludobójstwa na Kresach nie tylko o ukraińskich mordercach, ale także o reprezentujących ten sam naród bohaterach."
   bukojer.salon24.pl/519003,uczcijmy-bohaterskich-ukraincow#logged
   P.S. Może dziadek Piotrarz wraz z dziadkiem Pysia znajdą się wśród nielicznych, pozostałych przy życiu SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA?
   • Gość: Tutejszy. Mocno czuć patriotycznym szambem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.07.13, 18:45
    Widze,ze wątek tak szlachetny w zamiarze najwyzszy czas kończyc.Sądzę to na podstawie ostatnich wpisów gdzie niektórzy zeszli już do rynsztoka myjąc sobie wzjemnie dupy i dochodzą juz do etapu gdzie wzajemnie patriotycznie obrzucają się wyzwiskami.
    Ten powrót do korzeni świadczy jedynie o tym jakie korzenie "patriotyczne" mają autorzy ostatnich wpisów.
    Mocno czuć patriotycznym szambem.Ale tacy są nasi lokalni "patrioci"
    • Gość: pysio Re: Mocno czuć patriotycznym szambem IP: *.alfaks.com 05.07.13, 19:44
     Jestem zdumiony że tutejszy neobanderowiec uznał patriotyzm na modłę banderowską za szambo? "Prędzej bym śmierci się spodziewała" Tak mi w mgnieniu oka przypomniała się ta piosenka. Jest mi niezmiernie miło że pod wpływem forum stajesz się cywilizowanym człowiekiem. Czy to był przebłysk czy świadomy wpis wkrótce się dowiemy.Jedna jaskółka nie czyni wiosny!
  • lokis1271 Apel ukraińskich deputowanych do marszałek Kopacz 05.07.13, 18:45
   Apel ukraińskich deputowanych do marszałek Kopacz ws. rzezi wołyńskiej
   148 deputowanych ukraińskiego parlamentu z partii komunistycznej i Partii Regionów zaapelowało w liście do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o uznanie tragedii wołyńskiej za ludobójstwo popełnione na Polakach przez nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

   Całość:

   wiadomosci.onet.pl/swiat/apel-ukrainskich-deputowanych-do-marszalek-kopacz-,1,5556576,wiadomosc.html
    • jesus33 Re: Apel ukraińskich deputowanych do marszałek Ko 06.07.13, 17:10
     Panie Lechowski jak zwykle się Pan rozpędził, to by było lekkie nieporozumienie gdyby Kuba Wojewódzki w programie rozrywkowym mówił o Wołyniu. Zresztą z resztą też Pan przesadził, apeluję o troszku rozsądku. A to Pan czytał? www.plotek.pl/plotek/1,78649,13811377,Ile_dni_ma_rok__Kto_jest_prezydentem_Polski__Gimnazjalistow.html
     Czy to też wina osób które Pan wymienił?
   • darino Apel ukraińskich deputowanych do ... ? 07.07.13, 14:17
    > Apel ukraińskich deputowanych do marszałek Kopacz ws. rzezi wołyńskiej
    > 148 deputowanych ukraińskiego parlamentu z partii komunistycznej i Partii Regionów

    Zastanawia mnie, dlaczego nie apelują o to do ukraińskiego parlamentu, gdzie przecież posiadają znaczną przewagę ?
      • fanka_online Re: Apel ukraińskich deputowanych do ... ? 07.07.13, 17:12
       Mając na uwadze europejskie aspiracje Ukrainy, to mogłaby być bardzo cenna, kluczowa wręcz, inicjatywa. W następnej kolejności należałoby oczywiście usunąć pomniki/tablice morderców i zdelegalizować neonacjonalistów, a droga do cywilizowanej Europy stanęłaby otworem przed tym biednym, umęczonym krajem....
       Problem w tym, że 148 posłów nie stanowi większości.
       • darino Re: Apel ukraińskich deputowanych do ... ? 07.07.13, 17:54
        fanka_online napisała:

        > Mając na uwadze europejskie aspiracje Ukrainy, to mogłaby być bardzo cenna, klu
        > czowa wręcz, inicjatywa. W następnej kolejności należałoby oczywiście usunąć po
        > mniki/tablice morderców i zdelegalizować neonacjonalistów, a droga do cywilizow
        > anej Europy stanęłaby otworem przed tym biednym, umęczonym krajem....
        > Problem w tym, że 148 posłów nie stanowi większości.

        Sprawa polega na tym, że Partia Regionów, i Komunistyczna Partia Ukrainy, czyli sygnatariusze listu, posiadają większość w Najwyższej Radzie. Jednak nie przedstawili takiego projektu. Ciekawe czemu ?

        Na zdelegalizowanie "neonacjonalistów" nie ma szans, zresztą Polsce również się nie udało ... Wiadomo: swastyka - symbol szczęścia ...
        • lokis1271 Projekt ukraińskich deputowanych do Parlamentu Ukr 07.07.13, 21:21
         Witam wszystkich!
         Podaję link do projektu ustawy ukraińskich deputowanych do Parlamentu Ukrainy w sprawie uczczenia ofiar ukraińskich nacjonalistów:

         "Прoект
         внocитьcя нaрoдними
         депyтaтaми Укрaїни

         Кoлеcніченкoм В.В.
         (пocвідчення №445)

         Бoгycлaєвим В.О.
         (пocвідчення №302)

         Дейчем Б.Д.
         (пocвідчення №233)

         Джигoю М.В.
         (пocвідчення №240)

         ЗАКОН УКРАЇНИ

         «Прo yкрaїнcьких прaведників мирy»

         Нaгaдyючи прo визнaчaльний внеcoк Укрaїнcькoгo нaрoдy в Перемoгy в Великій Вітчизняній тa Дрyгій cвітoвій війнaх, шaнyючи пaм’ять незчиcленних жертв Війни тa злoчинів прoти людcтвa, вчинених нaциcтaми тa ycімa тими, хтo бoрoвcя прoти крaїн aнтигітлерівcькoї кoaліції, зacyджyючи злoчини генoцидy вчинені під чac Гoлoкocтy тa «Вoлинcькoї різні» нa теритoрії Укрaїни й Пoльщі, вклoняючиcь перед тими, хтo, чacтo, цінoю влacнoгo життя, бoрoнив ідеaли дoбрa й людянocті, Верхoвнa Рaдa Укрaїни приймaє цей Зaкoн.
         Зaкoн Укрaїни «Прo yкрaїнcьких прaведників мирy» cпрямoвaний нa реaлізaцію Вирoкy Нюрнберзькoгo трибyнaлy, пoлoжень Стaтyтy ООН тa Резoлюцій Генерaльнoї Аcaмблеї Оргaнізaції Об’єднaних Нaцій 2008-2012 рр. щoдo неприпycтимocті певних видів прaктики, які cприяють еcкaлaції cyчacних фoрм рacизмy, рacoвoї диcкримінaції, кcенoфoбії і пoв'язaнoї з ними нетерпимocті [...], całość:

         w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=47779
         Pozdrawiam
         L. Bodio
         Tczew

         darino napisał:

         Sprawa polega na tym, że Partia Regionów, i Komunistyczna Partia Ukrainy, czyli
         > sygnatariusze listu, posiadają większość w Najwyższej Radzie. Jednak nie przed
         > stawili takiego projektu. Ciekawe czemu ?


         PS.
         Panie Hutman! Pan nie czytasz ukraińskiej prasy, tylko plumkasz na forach, bez ładu i składu?
         LB

  • Gość: pysio Re: Do Tutejszego :-) IP: *.alfaks.com 05.07.13, 21:34
   Prawdopodobnie gościu kijowy masz rację! Germanofilski rząd posłusznie realizuje wytyczne jakie płyną z Brukseli. Oni tam nie mają zielonego pojęcia co to jest Ukraina i uważają ją za w pełni europejskie państwo nadające się do fiskalnego skolonizowania. Tymczasem odradzający się nacjonalizm ukraiński jest bezsprzecznie główną przeszkodą na drodze normalnienia tego państwa! Trzeba kilku pokoleń aby Ukraińcy mogli o sobie powiedzieć; my już jesteśmy europejczykami /nie mylić z gadką że Ukraina to też Europa bo w niej leży/. Trzeba dodać że poparcie deputowanych ukraińskich wyprzedza czasy jakie mamy teraz w tym kraju i jest pięknym i pożądanym gestem na drodze do pojednania. Najprawdopodobniej są w sytuacji naszego rządu? Osamotnieni w tym co robią!
  • Gość: Tutejszy. Czy musiało dojść do tragedii Rzezi Wołyńskiej? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.07.13, 13:56
   Po wymianie"grzecznosci " miedzy uczestnikami "dyskusji" wróćmy jednak do tematu wątku.

   Jedno jest pewne.Na Wołyniu doszło do rzezi na niespotykaną skalę.

   Wołyń.Region zamieszkały prawie w całosci przez Ukraińców.Mniejszość i to zdecydowaną stanowili Żydzi zamieszkali w miasteczkach gdzie stanowili prawie 70% mieszkańców.
   Polacy w zdecydowanej większości osadnicy wojskowi i cywilni wraz z rodzinami przybyłe w okresie II RP.Za cara Polacy na Wołyniu stanowili nie więcej jak 9% mieszkańców Wołynia.
   Pytanie zasadnicze czy ludność stanowiąca zdecydowaną większość to tubylcy.
   Jeżeli tak to w jakiej roli występują tam Polacy.
   Za cara to mniejszość zamieszkała region.Za II RP to okupanci zamieszkałej tam ludności tubylczej sprowadzającej ludność tubylczą do poniżenia swoim postępowaniem znacznie poniżej niewolnictwa.Ba nawet powstają obozy koncentracyjne dla tubylców
   Jaki jest rachunek krzywd.Staramy się milczeć.Tutaj niestety zatracamy instynkt człowieczeństwa.Czarę goryczy przepełnia 1938r czyli urzędowe niszczenie,palenie cerkwi prawosławnych,gnojenie duchowieństwa niszczenie szkół z językiem narodowym a także wszystkich form spółdzielczych.Niebagatelna rolę w tym podłym procederze odgrywa nasza "dzielna " armia.
   Zmiana sytuacji politycznej i zaczeło się prawdziwe piekło.
   Ukraińcy traktuja nas Polaków jako okupantów i wycinają praktycznie w pień na Wołyniu.To był skutek wynaturzenia II RP wobec Ukraińców.

   A może inna przyczyna.No właśnie.Cisza absolutna nawet przy rocznicy nikt nie ośmiela się zadać pytania.
   Jedno jest pewne.Tak ofiary jak też ich sprawcy pozostali na Wołyniu.Nikt do obecnej Polski nie przybył.
   Przybyli natomiast Wołyniacy.I tutaj niespodzianka.
   Nawet IPN nie jest w stanie zaprzeczyć ,że na szczeblu wykonawczym to Wołyniacy stanowili nienaruszony fundament UB.Tak UB gdzie właśnie Wołyniacy z wielkim upodobaniem wykończyli polskie podziemnie ,które nie akceptowało zasad narzuconych przez Ruskich.

   A dzisiaj zobacz kto chce być sąsiadem Wołyniaka lub jego pokłosia.Nikt.Wszyscy a tu w Przemyślu był prawdziwy kocioł regionalny to wszyscy gardzili Wołyniakami i tak jest do dzisiaj.
   Wołyniacy podają się za Kresowiaków z okolic Tarnopola czy też Stanisławowa.Jak najdalej od Wołynia.Mieszka też dużo Ukraińców .Dlaczego nie budzą tak wielkiej antypatii w środowisku jak Wołyniacy. Prawda,że bardzo ciekawe.

   I nie jest ważne co pisze ukraiński historyk.
   Nie jest ważne co pisze polski historyk.
   Jedno i drugie to laurka gdzie zbrodniarze po jednej i drugiej stronie są przedstawiani jak bohaterowie.
   Ważne jest co ukraiński historyk wspólnie z polskim historykiem napiszą wspólnie.I to jest najbardziej obiektywne.

   Postawmy sobie jeszcze jedno pytanie na które też nikt nie szuka odpowiedzi.
   Czy musiało dojść do tragedii Rzezi Wołyńskiej?
   • Gość: pysio Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach IP: *.alfaks.com 07.07.13, 17:58
    Tutejszy neobanderowiec nie może się dalej powstrzymać od stosowania banderowskiej propagandy i frazeologii! Jeśli umiesz czytać ze zrozumieniem to poczytaj rozkazy dowódców upa i dowiesz się że motywem wymordowania Polaków miała być zemsta i oczyszczenie z naleciałości narodowych. Do reszty się nie odniosę bo to czysty bełkot propagandowy! Jeśli dalej się trzymasz swego matole to pokaż choć jeden rozkaz banderowski że to odwet za spółdzielnie, cerkwie czy co tam jeszcze.
    Jeśli sam prosisz o poważne podejście do tematu to nie rozśmieszaj forumowiczów i pisz o faktach bo my ten debilny bełkot propagandowy czytaliśmy w twoich postach setki razy.
    • Gość: pysio Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach IP: *.alfaks.com 07.07.13, 18:19
     W czerwcu 1943r. spotkałem się w lesie kołkowskim z Kłymem Sawurem[oraz] zastępcą przedstawiciela sztabu głównego dowództwa, z Andruszenką. Sawur wydał mi rozkaz wymordowania wszystkich Polaków w okręgu kowelskim.

     Zeznanie powyższej treści złożył przed radzieckim sądem Jurij Stelmaszczuk-"Rudy", jeden z lokalnych dowódców upowskich na Wołyniu. I choć rozkazu tego w formie pisanej do tej pory nie udało się odnaleźć, badacze ukraińskiego nacjonalizmu są zgodni co do tego, że rozkaz zabicia wszystkich wołyńskich Polaków musiał wydać w czerwcu 1943r. Dmytro Klaczkiwśkyj-"Kłym Sawur", dowódca UPA na Wołyniu. Świadczy o tym skala czystki, która wydarzyła się w następnych dwóch miesiącach.
     Dmytro Klaczkiwśkyj - "Kłym Sawur"

     Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, dotyczą one tylko tego, czy i jakie polecenia otrzymał "Kłym Sawur" z Prowodu[1] OUN-B. To, że jakieś polecenie otrzymał, jest uprawdopodobnione przez fakt składania przez Prowod propozycji Tarasowi Bulbie-Borowcowi[2] wspólnego oczyszczania terytorium powstańczego z ludności polskiej. Upowiec Z.Kamiński-"Don" zeznał podczas przesłuchania przez UB w 1954r., że działacze banderowscy na emigracji mają pretensje do Mykoły Łebedia, pełniącego w pierwszej połowie 1943r. obowiązki przywódcy OUN-B, za wydanie tzw. rozkazu nr 1, który dotyczył masowej likwidacji ludności polskiej w początkach na Polesiu i Wołyniu, a później akcja ta przerzuca się i na inne tereny(sic!). Z kolei obrońcy Łebedia twierdzą, że w czerwcu 1943r. był on faktycznie odsunięty od władzy a podczas jednej z narad w drugiej połowie roku miał stwierdzić, że UPA skompromitowała się „antypolską akcją." Z drugiej strony ten sam Łebed' wydał zaraz po wojnie książkę, w której przedstawiał rzeź wołyńską jako spontaniczną akcję ludności ukraińskiej (nic dziwnego, że cierpliwość narodu się skończyła. [...] On przeszedł do samoobrony i odpłacił za wszystkie, wiekami nabrzmiałe krzywdy.), co można odczytywać jako zrzucanie z siebie odpowiedzialności za zbrodnie.

     Mykoła Łebed'

     Inna wątpliwość dotyczy treści instrukcji, która wyszła z Prowodu. Jurij Stelmaszczuk-"Rudy", który otrzymał od D. Klaczkiwśkiego rzeczony rozkaz, zeznał podczas swojego procesu: Nie miałem prawa nie wykonać rozkazu, zaś na wykonanie nie pozwalały mi osobiste przekonania. Zwróciłem się do Andruszenki, który powiedział mi, że jest to polecenie nie z centrum, że jest to przekręcenie w terenie. Ostatecznie Stelmaszczuk rozkaz wykonał na podległym mu terenie z półtoramiesięcznym opóźnieniem.

     Pojęcie, jak mogły wyglądać „przekręcone" instrukcje Prowodu OUN (o ile takie „przekręcenie" w ogóle nastąpiło), daje inny tajny dokument podpisany również w czerwcu 1943r. przez „Kłyma Sawura": Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu. Po odejściu wojsk niemieckich należy wykorzystać ten dogodny moment dla zlikwidowania całej ludności męskiej w wieku od 16 do 60 lat.(...) Tej walki nie możemy przegrać i za każdą cenę trzeba osłabić polskie siły. Leśne wsie oraz wioski położone obok leśnych masywów powinny zniknąć z powierzchni ziemi.

     Być może planowano pierwotnie „tylko" eliminację ludności męskiej...[3] Nawet gdyby tak było, taki plan i tak spełniałby przesłanki ludobójstwa. Przebieg czystek lipcowo-sierpniowych świadczy, że ostatecznie oddziały UPA otrzymały rozkaz wymordowania wszystkich Polaków niezależnie od płci i wieku.

     W tym miejscu słowo należy poświęcić kłamstwu rozpowszechnianemu przez znanego reportera znanej gazety (stali czytelnicy blogu domyślają się, o kogo chodzi). Rzeź wołyńską określa on jako „samowolę lokalnego dowództwa". Dobre sobie. Dmytro Klaczkiwśkyj, faktyczny (choć nie formalny) dowódca całych sił upowskich w tamtym czasie, członek Prowodu OUN-B "lokalnym dowódcą"... Do tego „taktyka wołyńska" została zaakceptowana przez głównodowodzącego UPA- Szuchewycza podczas jego inspekcji na Wołyniu w sierpniu 1943r.

     Nie ma wątpliwości - ludobójczy rozkaz obciąża całą banderowską OUN i Ukraińską Powstańczą Armię.[4]

     W tymże czerwcu 1943r. „Kłym Sawur" wydał jeszcze jeden dokument - odezwę do ludności ukraińskiej, która była propagandowym przygotowaniem do masowej czystki i prewencyjnym zrzuceniem z siebie odpowiedzialności za przyszłą zbrodnię. Oskarżał w niej ludność polską o współpracę z Niemcami i Sowietami (sic!) i udział w „niemieckich rzeziach i katowaniu ludności ukraińskiej". Pisał Klaczkiwśkyj:

     Jeśli więc na ukraińskich ziemiach wybuchnie nowa Hajdamacczyzna lub Koliwszczyzna, odpowiedzialność za to spadnie tylko i wyłącznie na te kręgi, które doprowadziły polską politykę wyzwoleńczą do antyukraińskiego obozu imperializmu moskiewskiego i niemieckiego i działają dziś na ukraińskim terytorium (...) przeciwko narodowi ukraińskiemu. Lecz niech nie zapominają sługusy Moskwy i Berlina, że naród ukraiński potrafi się zemścić!
     Jak przewrotna to logika, świadczy fakt, że do wydania tej odezwy oddziały i bojówki podległe Sawurowi zdążyły zabić co najmniej 10 tysięcy Polaków na Wołyniu.

     __
     • Gość: pysio Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach IP: *.alfaks.com 07.07.13, 19:06
      blog-roll-polityczny.blogspot.com/2013/04/tak-rodzio-sie-bestialstwo.html
      Warto poczytać!
      Ostatnio w necie oglądałem zdjęcia pomordowanych dzieci w bestialski sposób. I chciało mi się wyć!!! Bo pomyślałem sobie o moim wnuku bardzo podobnym do tych nieszczęśników. Dlatego proszę wszystkich neobanderowców by mi wytłumaczyli i bym ja mógł pojąć jak doszło do takiego barbarzyństwa? I dlaczego pragniecie powtórki. Czy to jakiś ukraiński atawizm każe wam tak postępować? Czy jesteście kompletnie wypruci z człowieczeństwa? Czy tak wam rozmiękczono mózgi ze nie jesteście w stanie być normalni? Dlaczego nekrofilia i sadyzm tak was podniecają? Czy istnieje choćby minimalna szansa na uczłowieczenie "homo"-banderowiec?
    • Gość: mat120 Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach IP: *.dynamic.chello.pl 07.07.13, 19:28
     Gość portalu: pysio napisał(a):
     Tutejszy neobanderowiec nie może się dalej powstrzymać od stosowania banderowsk
     > iej propagandy i frazeologii!

     A spodziewałeś się czegoś innego? Oni już tak mają. Ważniejszy od pieprzenia jakiegoś oszołoma spod znaku siekiery jest fakt, że milcząca dotąd większość ukraińska w końcu wypowiedziała się na ten temat i to od razu w sposób nokautujący użytecznych idiotów znad Wisły.:) Chciałbym widzieć ich miny...:) A ci jeśli powiedzą nie to wyjdą już oficjalnie w oczach wszystkich na wspólników pogrobowców zbrodniarzy i ich chorych idei. Dadzą znak, że i przed nimi należy się mieć na baczności. To chyba w ogóle pierwszy taki przypadek na świecie, żeby parlamentarzyści kraju oprawców apelowali do swoich odpowiedników w kraju ofiar o nazwanie po imieniu oczywistych złoczynów. Wstyd i hańba.

     • Gość: pysio Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach IP: *.alfaks.com 07.07.13, 20:22
      Mat, nie spodziewałem się i dlatego zadałem neobanderowcom kilka z miliona pytań. Wiem że czekam nadaremnie na odpowiedź z sensem! A nasi rządowi pro banderowcy odpowiedzą tylko przed historią identycznie jak realni aż do bólu prawdziwi tryzubowi mordercy. Kiedyś gdy "prawda jak oliwa, zawsze na wierzch wypływa" będzie wykładana w szkołach to ich wnuki będą się musiały wstydzić że miały takich wrednych dziadków!
      • Gość: pytam Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.07.13, 21:09
       pysiu, Ty masz jaką manię obciążania wnuków za winy dziadków! Wyobraź sobie(o ile potrafisz), że to Ty jesteś "tym" wnukiem. Popełniłbyś pewnie harakiri? Zaznaczam, że potępiam zapędy wszystkich neo- i zbrodnię wołyńską i wszystkie zbrodnie przeciwko ludzkości. Jednak ludzie zacietrzewieni tak jak......nic dobrego zacietrzewienie nie wróży dla spokojnego współżycia ludzi różnych ras, narodowości, wyznań, bo nie liczy się uczciwość tych ludzi tylko to co robili ich dziadkowie. I będą zawsze z piętnem na czole? Zawsze mają czuć się gorsi i na marginesie?
       • Gość: Tutejszy. Dziedziczne piętno. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.07.13, 21:32
        Z tym piętnem różnie bywa i nie pokrywa się ono z naszymi marzeniami o naszej doskonałości.
        W całym świecie Naród Żydowski wyrobił nam znaczące piętno antysemity.
        O tym wie nawet najgłupszy Amerykanin.W Europie o tym ciażącym na nas wie każdy.
        Jak to pokutuje.Oficjalnie jest niezauważalne.Ale w praktyce jest bardzo bolesne.
        Polak zatrudniony w instytucji czy firmie gdzie pakiet większościowy mają Żydzi praktycznie nie występuje.Ostra selekcja i wykluczenia prawie we wszystkich prywatnych bankach i instytucjach finansowych tak w Europie jak też w Ameryce,nawet jako zwykły kasjer chyba,ze w okienku do kontaktu z emigrantami z Polski mający konta w banku.
        W środowisku kulturalnym Europy też nie występujemy i jesteśmy ostro deskrydetowani/chyba ,ze jesteśmy Polakiem narodowości żydowskiej co zmienia postać rzeczy./
        W przemysłowych korporacjach gdzie na wysokich stanowiskach są przedstawiciele różnych narodów a nawet Rosjanie,Ukraińcy,Słowacy to Polaków nie ma .Nie,że są głupsi.Ich tam nie ma prawa być.
        Owszem możemy brylować w Rumuni,Bułgarii,Rosji,czy też nawet Ukrainie ale musimy być specjalistami o znacznie większej wiedzy niż tacy opracownicy z Francji,Niemiec czy też Anglii.
        Owszem prawie 4 miliony pracuje naszych rodaków na emigracji i zarabia nawet jak na nasze warunki duże pieniądze.
        Problem tkwi w tym ,że wykonują zawody nie zaliczane nawet do średniej klasy prestiżu.
        I prawie 4 miliony pracuje nie na dobrobyt naszego państwa i kraju lecz dla dobra i rozkwitu kraju w którym są bardziej lub mniej chcianymi emigrantami.

        Nie wiem czy na takie pietno sobie zasłużyliśmy ale takie mamy niezależnie,że zmieniają si e pokolenia.

        Nie znam innego narodu z naszego regionu by miał jakiekolwiek piętno znane co najmniej w Europie.       • Gość: pysio Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach IP: *.alfaks.com 07.07.13, 22:00
        Niestety taka jest ludzka mentalność że zawsze uważa iż ludzie na świeczniku przekazują albo dobre cechy albo złe swoim potomkom. Jeśli dziadek rządził i był przykładem znieczulicy, chamstwa czy pazerności to zawsze znajdzie się ktoś kto przypomni o tym. Masz przykład dziadka rudego w wermachcie. No i opisy jakie powiązania ma kurdupel z żydami i komuchami. Strasznie mnie dziwi ten twój wywód bo sam jesteś przykładem takiego myślenia i postępowania. Choćby to że banderowcy słusznie wymordowali tysiące dzieci polskich za winy ich dziadków. Z autopsji wiem że to poniekąd się sprawdza. Kumplowałem się kiedyś z ukraińcami i zawsze im słoma z butów wylazła. Zawsze popieram teorię że za winy przodków ludzie nie powinni odpowiadać lecz wyrzec się i pokazać w praktyce że naprawdę są inni! Smutne to ale prawdziwe.
        • Gość: pytam Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.13, 12:33
         "pysio"Zawsze popieram teorię że za winy przodków ludzie nie powinni odpowiadać lecz wyrzec się i pokazać w praktyce że naprawdę są inni!" Dziwny jesteś. We wszystkich niemal swoich postach do jednego worka wrzucasz banderowców( to słowo w każdym poście), neobanderowców i ich potomków, a później ni z tego ni z owego jawisz się teoretykiem jak wyżej. Rzecz w tym, że chyba tylko - teoretykiem. A tak konkretnie, na czym ma polegać to WYRZECZENIE SIĘ, konkretnie, bo przeprosiny za winy przodków, jak rozumiem, nie wystarczają Ci. Czy więc harakiri?
         • Gość: pysio Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach IP: *.alfaks.com 08.07.13, 13:05
          Prawdę mówiąc nie dziwię ci się że tak prostej sprawy nie potrafisz zrozumieć!Dzieci czy wnuki nie powinny odpowiadać za czyny przodków jeżeli nie idą w ich ślady tylko starają się być normalnymi ludźmi!Proste to jak budowa cepa. Aby lepiej ci to uzmysłowić to chodzi mi o odpowiedzialność czysto moralną bo o prawnej w ogóle nie może być mowy.Sama widzisz że dla mnie świat jest podzielony na banderowców aktywnych, ukraińców czyli mendy i Ukraińców którzy są w miarę normalni. Piszesz ze przeprosiny po ukraińsku muszą wystarczyć? Po moich doświadczeniach, tylko rzetelne postępowanie i czyny które to potwierdzą mogą mnie przekonać. A co powinniście zrobić to już wam opisano miliony razy i na tym forum i w literaturze i w mediach. Cały świat was osądził i jesteście skazani na ostracyzm bo kto chce się przyjaźnić z ludźmi którzy głoszą że w imię skompromitowanej idei chcą podpalić ten świat. I to jest osąd nad wami choć przodków waszych bym za to nie winił tak mocno. Przekazali wam ideologię bo w nią wierzyli lecz wy macie historię, rozum i wszystkie cele możecie osiągnąć w inny sposób tak jak to zrobiło wiele narodów przed wami.Jeżeli zrobicie to po staremu to i tak przegracie. Wywołując upiory z przeszłości spowodujecie znowu nieszczęścia dla siebie i innych. Na koniec zapytam jak widzisz faceta który twierdzi że kocha banderę jego dekalog i ideologię i pragnie by mu przyklaśnięto?
  • fanka_online Re: 70-ta rocznica ludobójstwa na Kresach 08.07.13, 18:00
   " Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek zaapelował do kapelanów ordynariatu polowego, aby podczas najbliższych Mszy świętych włączyli do modlitwy powszechnej intencję ofiar rzezi wołyńskiej oraz prośbę o łaskę wzajemnego przebaczenia narodów polskiego i ukraińskiego - podała Katolicka Agencja Informacyjna.
   Zarządził on także, aby w południe 11 lipca, w 70. rocznicę tzw. „krwawej niedzieli”, odezwały się dzwony kościołów garnizonowych w całej Polsce.
   „Ponadto biskup Guzdek zachęca kapelanów i wiernych diecezji wojskowej, by pamięć o ofiarach zbrodni wołyńskiej uczcili Mszą św. W nadchodzących dniach biskup polowy zapowiedział także rozesłanie okolicznościowego przesłania z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej” - czytamy w depeszy KAI.
   Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zachęca na swoim blogu, żeby podzielić się tą informacją ze wszystkimi proboszczami i poprosić ich - powołując się na wezwanie bp. Guzdka - aby także i oni bili 11 lipca w dzwony."
   bukojer.salon24.pl/519303,niech-w-rocznice-krwawej-niedzieli-zabrzmia-koscielne-dzwony
   W Przemyślu kościołem garnizonowym są Karmelici. Znak czasu...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka