Dodaj do ulubionych

Neutralne Terytorium Moresnet

20.05.20, 20:43

Na trójstyku granic: Holandii, Belgii i Niemiec istniało dawnej w XIX w. Neutralne Terytorium Moresnet. Kraj miał już nawet swoją flagę, hymn, wydawał własne znaczki pocztowe. Ukrywali się tam przestępcy zbiegli z innych krajów.
Przyczyną ustanowienia neutralnego terytorium był spór graniczny pomiędzy Holandią a Prusami, i niedługo później z nowo powstałą Belgią. Chodziło o bardzo pożądany ówcześnie surowiec rudę cynku. Na terytorium ówczesnego Moresnet wybudowano nowoczesną kopalnie rudy cynku. Wokół kopalni koncentrowało się życie społeczne i kulturalne mini państewka. Z czasem Neutralne terytorium zaczęło pretendować do miana państwa. W zabiegach państwo-twórczych miał pomóc stworzony, przez Polaka Ludwika Zamenhofa język esperanto, który pod koniec istnienia tego kraju został nawet wprowadzony do szkół.Neutralne Moresnet graniczyło na północy z Holandią, na wschodzie z Niemcami (Prusy) a na południu i zachodzie z Belgią. W tym kraju obowiązywały aż cztery oficjalne języki: niemiecki, francuski, niderlandzki i esperanto.


Z zamieszkaniem w Moresnet wiązało się wiele korzyści. Kopalnia prowadziła politykę prospołeczną. Ludności zapewniano odpowiednią opiekę medyczną, import nie był opodatkowany, niskim ceną towarzyszyły wysokie zarobki, wolno było produkować na własne potrzeby alkohol. Do minusów należał status bezpaństwowca i związane z tym konsekwencje
Wobec braku armii, co wiązało się z neutralnością państewka, nie istniała konieczność służenia w wojsku.
Co ciekawe na terenie Neutralnego Moresnet obowiązywał jako system prawny przez cały okres jego trwania kodeks Napoleona.


Polski film o Neutralnym Moresnecie.


Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka