Dodaj do ulubionych

pytanie techniczne

06.02.11, 21:35
Odwiedziłem dzisiaj muzeum awiacji. Widziałem tam m.in. silniki rzędowe z odwróconymi cylindrami (tzn wał korbowy nad cylindrami- pewnie po to, żeby nie zasłaniać widoku pilotowi).

Nie rozumiem jak w takich silnikach rozwiązano obieg oleju. Podobnie pytanie mam zresztą odnośnie silników z układem cylindrów w gwiazdę gdzie oś wału korbowego jest pozioma. Jak odprowadzany jest olej ze skrzyni korbowej?
--
"Democracy has proved only that the best way to gain power over people is to assure the people that they are ruling themselves. Once they believe that, they make wonderfully submissive slaves." - M. Joseph Sobran Jr.
Obserwuj wątek
    • conveyor Re: pytanie techniczne 06.02.11, 22:24
      Sucha miska olejowa. Olej zapewne splywal z walu korbowego pomiedzy rzedy cylindrow i byl zasysany przez pompe do oddzielnego pojemnika, a stamtad pompowany inna pompa spowrotem do silnika.

--
      <<Tam pro papa quam pro rege bibunt omnes sine lege.>>
      [IMG]http://my.flightmemory.com/image/Conveyor.gif[/IMG]
      • tymon99 Re: pytanie techniczne 07.02.11, 13:00
        mniej więcej tak. niekiedy jeszcze występował separator oddzielający olej od powietrza.
        oczywiście większość oleju wracała przewodami powrotnymi wprost do zbiornika z pominięciem przestrzeni korbowej.

--
        she never stumbles,
        she's got no place to fall.
    • crannmer Re: pytanie techniczne 06.02.11, 22:33
      do.ki napisał:

> Odwiedziłem dzisiaj muzeum awiacji.

Gdzie?

> Widziałem tam m.in. silniki rzędowe z odwró
      > conymi cylindrami (tzn wał korbowy nad cylindrami- pewnie po to, żeby nie zasła
      > niać widoku pilotowi).

Glownie, zeby oddalic wal korbowy (a wiec i najczesciej wal smigla) od ziemi bez koniecznosci wydluzania podwozia.

> Nie rozumiem jak w takich silnikach rozwiązano obieg oleju. Podobnie pytanie ma
      > m zresztą odnośnie silników z układem cylindrów w gwiazdę gdzie oś wału korbowe
      > go jest pozioma. Jak odprowadzany jest olej ze skrzyni korbowej?

W przypadku silnikow rzedowych i widlastych miska olejowa jest pod rozrzadem, a nie nad walem korbowym :-)
      A w przypadku silnikow gwiazdowych w rzeczy samej wspomniana sucha miska olejowa.
      --
      MfG
      C.
      While a stretto diminution is an obvious solution
    • nazimno Przeczytaj to: 07.02.11, 13:21

www.aviation-history.com/engines/db605.htm
      Sam znajdziesz sobie podobne zrodla.
      Silniki pojazdow mechanicznych zwanych samochodami to pikus w porownaniu z tym, co "juz bylo".

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka