Dodaj do ulubionych

Satelitarne systemy monitoringu samochodów

19.04.02, 16:40
Droga Redakcjo!
Wydawanie wszelkich dodatków tematycznych wymaga, aby zabierały tam głos osoby
kompetentne i zorientowane w poruszanym temacie.
W krakowskim dodatku motoryzacyjnym publikujecie krótką informację na temat
nowego sposobu lokalizacji samochodów w oparciu o tzw. system GPS, satelitarnej
lokalizacji samochodu. W następnej części Autor stara się nam przedstawić
zasadę działania takiego systemu: Zamontowane w aucie urządzenie wysyła sygnał
do 24 satelitów. Następnie sygnał z satelitów przesyłany jest np. przez sieć
telefonii komórkowej GSM do centrum monitoringu, gdzie na specjalnych mapach
można śledzić położenie pojazdu...
Zacznijmy od początku... Tak zwany system GPS nie jest systemem lokalizacji
pojazdów (dobrze, że nie przetłumaczono tego skrótu jako Globalny Poszukiwacz
Samochodów). GPS to skrót od Global Positioning System - systemu opracowanego w
USA dla celów wojskowych, umożliwiającego dokładnego określenia swojego
położenia w terenie - jednym z jego wielu zastosowań może być określanie
pozycji pojazdu.
Zamontowane w pojeździe urządzenie niczego do satelitów nie wysyła, a wręcz
przeciwnie - odbiera zsynchronizowany w czasie sygnał emitowany przez satelity.
Po odebraniu sygnału z minimum trzech satelitów, na podstawie różnic czasowych
urządzenie określa swoją odległość od tych satelitów, a następnie rozwiązując
prosty układ równań określa swoje położenie. Dopiero ta informacja jest
przekazywana, zwykle za pomocą sieci GSM, do centrum monitoringu. Tam
współrzędne pojazdu nakładane są na mapę i umożliwiają zlokalizowanie pojazdu.
Czyli w skrócie całkiem odwrotnie, niż zostało to opisane w Gazecie.
Podobne błędy merytoryczne można dość często znaleźć w dodatkach Gazety -
apeluję więc - konsultujcie swoje informacje przed drukiem.
T
Obserwuj wątek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka