Dodaj do ulubionych

[OT] - prąd

12.10.22, 12:15
No i mam problem. Muszę do końca października zdecydować się co dalej.
Do wyboru jest - stawki zostają + 154 zł opłaty handlowej
Stawka rynkowa bez opłaty handlowej.
Ze względu na ogrzewanie elektryczne, kuchenkę, bojler, to zużycie jest dość spore. jakoś 2200 kWh na pierwszej taryfie i 3200 na drugiej.
Łapałbym się na ten limit 2600 (dziecko niepełnosprawne)
ale i tak miałbym 3x 699 zł za przekroczenie limitu dodatkowo.

ta opłata handlowa to 154 zł*10, ale umowa tylko na rok, a później można myśleć dalej.

Łatwiej chyba podjąć decyzję w kasynie.
Tauron jeszcze nic nie wie, bo nie ma ustawy...
Obserwuj wątek
    • misio3 Re: [OT] - prąd 12.10.22, 12:36
      Przy ogrzewaniu prądem 5400kW + normalne zużycie opłaca się założyć fotowoltaikę albo wykorzystać limit 2600.
      • tiges_wiz Re: [OT] - prąd 12.10.22, 12:50
        A gdzie ja ją założę? Na balkonie? Czy w łazience? 2000 MW, to mają rodziny bez ogrzewania.
        Taki piec akumulacyjny ma 2kW i chodzi na drugiej taryfie kilka godzin w nocy codziennie a i tak utrzymuję temperaturę około 21 stopni maks.
        • trypel Re: [OT] - prąd 12.10.22, 13:14
          Ja zmienilem na 19.5
          I jeszcze mi sie kociol nie wlacza nawet jak 0 na dworze.
          • tiges_wiz Re: [OT] - prąd 12.10.22, 13:23
            Ja też jeszcze nie uruchomiłem grzania i pewnie do połowy listopada tego nie ruszę. Rok temu w okolicach grudnia zacząłem grzać.
        • tbernard Re: [OT] - prąd 12.10.22, 13:57
          tiges_wiz napisał:

> A gdzie ja ją założę? Na balkonie? ...

Fotowoltaika na balkonie.
        • misiek13 Re: [OT] - prąd 12.10.22, 16:18
          Nocna taryfa jest o połowę tańsza niż dzienna. Grzej na nocnej. Plus gwarancja stałej ceny. Co oni kłamią w mediach że prąd drożeje? Nic nie drożeje.
        • misiek13 Re: [OT] - prąd 12.10.22, 16:29
          tiges_wiz napisał:

> A gdzie ja ją założę? Na balkonie? Czy w łazience?

Na dachu.
          Każdy z właścicieli lokali w budynkach wspólnot ma udział w częściach wspólnych budynku np. w elewacji oraz dachu.
          Tu masz przykład gościa, który w Krakowie założył w bloku na dachu instalację fotowoltaiczną.
          Potrzebna mu była zgoda spółdzielni. Można? Można !
          Dla chcącego nic trudnego. Do roboty. Zrób a będziemy z Ciebie dumni.

smoglab.pl/krakowianin-zmienil-dach-bloku-elektrownie-teraz-obchodza-go-rachunki-prad/
          • kokosowy15 Re: [OT] - prąd 13.10.22, 21:14
            Do mnie "należy" ok 5 m kw dachu, czyli niecały 1 kW mocy w optymalnych warunkach. Jeszcze jakieś odkrywcze propozycje?
            • kanna13 Re: [OT] - prąd 13.10.22, 22:05
              kokosowy15 napisał(a):

> Do mnie "należy" ok 5 m kw dachu, czyli niecały 1 kW mocy w optymalnych warunka
              > ch. Jeszcze jakieś odkrywcze propozycje?

padew.pl/pub/kalkulatormocy.php
              tu sobie policz ile wody i w jakim czasie sobie podgrzejesz
              • kokosowy15 Re: [OT] - prąd 13.10.22, 23:17
                Dlaczego mam sobie podgrzewać wodę, i to tylko gdy świeci słońce a nie wtedy, gdy ja potrzebuje, np wieczorem, w styczniu, w czasie deszczu?
                • misiek13 Re: [OT] - prąd 14.10.22, 11:14
                  kokosowy15 napisał(a):

> Dlaczego mam sobie podgrzewać wodę, i to tylko gdy świeci słońce a nie wtedy, g
                  > dy ja potrzebuje, np wieczorem, w styczniu, w czasie deszczu?

Wodę podgrzewasz kiedy chcesz.
                  Instalacja produkuje prąd gdy świeci słońce i nadwyżke oddaje do sieci.
                  Gdy nie produkuje prądu np. wieczorem i w nocy to odbierasz nadwyżkę którą oddałeś wcześniej.
                  • loyezoo Re: [OT] - prąd 15.10.22, 14:58
                    Nie wiem, o czym ty misiu pyermandolisz ale już dawno nie ma tak, że sobie magazynujesz i odbierasz nadwyżkę.(to się tyczy instalacji założonych na starych zasadach) Teraz "odkupują" od ciebie nadwyżkę (oczywiście w cenie hurt), jak ci braknie, to ty kupujesz od nich, oczywiście po cenie rynkowej.Amen
                    • kokosowy15 Re: [OT] - prąd 15.10.22, 19:47
                      Żeby cie jeszcze bardziej zdziwić, od "zawsze" elektrownie sprzedawały energię elektryczną wyprodukowana "na zasiłkach generatora", a na potrzeby własne kupowały od Sieci, po innych cenach.
            • misiek13 Re: [OT] - prąd 14.10.22, 11:11
              kokosowy15 napisał(a):

> Do mnie "należy" ok 5 m kw dachu, czyli niecały 1 kW mocy w optymalnych warunka
              > ch. Jeszcze jakieś odkrywcze propozycje?

Uzyskaj zgodę spółdzielni i innych na montaż instalacji na dachu i załóż.
              No chyba że dach ma 5m2 i nie ma technicznej możliwości założenia?
              Albo po prostu nie chcesz i szukasz pretekstu?
      • perski_niebieski Re: [OT] - prąd 12.10.22, 14:03
        Kurwa, Misiek !
        Do pieca kaflowego wkładasz grzałki i jedziesz ...
        Na prądzie.
        W kamienicy stuletniej.
        Fotovoltaica jest fajna latem - stabilizuje system, gdy wszyscy włączają klimę.
        Skąd prąd zimą ? Nocą ??? Wiatrak stoi. I Chuj. Sąsiadowi.

Mnie to * wisi, ale pół ulicy grzeje prundem.
        Gdyby jeszcze były jasne warunki: 2600 KWh tylko na nocną taryfę, to jeszcze można by jakoś ogarnąć ?
        Łopatologicznie: Dwa piece. Dwa wielkie pokoje. 6 kW. Sezon grzewczy trwa pięć miesięcy. 150 dni.
        Limit wyczerpiesz więc przy niecałych trzech godzinach grzania ?
        Godzinka w dzień i dwie w nocy. Czyli nic.
        A jak przyjdą mrozy ? Dziadki pomrą ...

Czekam aż napiszesz - nie muszą mieszkać na Norwida we Wrocławiu !!!
        Burżuje. Komuchy.

* mamy elektrociepłownię

• tbernard Re: [OT] - prąd 12.10.22, 14:12
          Norwida we Wrocławiu jest blisko Politechniki Wrocławskiej a tam najtęższe umysły znające się na energii i prądzie.
          • perski_niebieski Re: [OT] - prąd 12.10.22, 14:46
            tak, wiem, bo mieszkam ...
            konserwator zabytków nie pozwala nawet na anteny na dachu, a Ty se jaja robisz ?
            Gazeta dostała zlecenie od producentów pomp ciepła, jeszcze przed wojną,
            tylko nikt nie powiedział Jeleniom, że pompa prąd pobiera ?
            z fotowoltaiki nocą w lipcu
            kurrrwa !
        • tiges_wiz Re: [OT] - prąd 12.10.22, 14:21
          Tam jest w MW, czyli limit na same grzanie to 2000/6 = 333 godziny, licząc 10 godzin dziennie - 1 miesiąc.
          • perski_niebieski Re: [OT] - prąd 12.10.22, 15:39
            A ZIMA TRWA PÓŁ ROKU !!!
            szykujcie widły ? i taczki ...
            ;)
            Kaczor już wie.
      • xdanax Re: [OT] - prąd 12.10.22, 14:09
        Mój brat jest elektrykiem i zainstalował 24 panele. Dostał 6 tysięcy dofinansowania, całość kosztowała 22 tysiące. Płaci niskie rachunki. ok 20 złotych. Rodzina siedmioosobowa. Używa sporo prądu, bo w gospodarstwie i naprawia różne rzeczy.
        • misiek13 Re: [OT] - prąd 12.10.22, 16:33
          xdanax napisała:

> Mój brat jest elektrykiem i zainstalował 24 panele. Dostał 6 tysięcy dofinansow
          > ania, całość kosztowała 22 tysiące. Płaci niskie rachunki. ok 20 złotych. Rodzi
          > na siedmioosobowa. Używa sporo prądu, bo w gospodarstwie i naprawia różne rzecz
          > y.
          >

Jak 6 tysięcy?
          Program Mój Prąd daje 4 tysiące.
          • taniarada Re: [OT] - prąd 12.10.22, 17:26
            Zależy w jakim terminie .Tu jest wszystko i jakie dotacje . www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://enerad.pl/aktualnosci/fotowoltaika-dofinansowanie-2022-lista-aktualnych-dotacji/&ved=2ahUKEwiBw9z6_tr6AhVww4sKHWtIAhIQFnoECBMQAQ&usg=AOvVaw0OcC0kLvl5jF4CV38LQQqW
          • xxdanaxx Re: [OT] - prąd 12.10.22, 19:58
            Mówił, ze 6 dostał, ale nie w tym roku, tylko wcześniej . Może to zależy od dochodu? Nie wiem.
          • qqbek Re: [OT] - prąd 12.10.22, 20:43
            misiek13 napisał:

> Jak 6 tysięcy?
            > Program Mój Prąd daje 4 tysiące.

Jak kupujesz magazyn energii, czy pompę ciepła jednocześnie, to chyba można więcej "wyciągnąć".
            Ja dostałem 3... ale za to taką umowę dystrybucyjną, jakiej już nikt teraz nie ma szansy dostać :)
    • duze_a_male_d_duze_m Re: [OT] - prąd 12.10.22, 13:18
      Weź bez opłaty handlowej. Na zużyciu prądu zawsze można coś zaoszczędzić (np grzać do 20st.C), na opłacie handlowej nie.
      • tiges_wiz Re: [OT] - prąd 12.10.22, 13:25
        Pod warunkiem, że ceny prądu nie skoczą 4x lub więcej.
        • taniarada Re: [OT] - prąd 12.10.22, 13:38
          A ile mogą skoczyć. Dzisiaj też miałem nową ofertę kupna i promocji + ekologia zielona posadzenie drzewa .Papierów tona tłumaczył mi 30 minut ,Zostaje przy starej .Podwyżki są ciągle nie tylko energii i ile można podnosić .Rządy jedynej i nie podważalnej partii też .Wybór należy do Ciebie .
          • tiges_wiz Re: [OT] - prąd 12.10.22, 13:54
            Prezes URE nie wyklucza wzrostu nawet 3x
            Zobacz ile firmy już płacą i ile samorządy dostają.

wg tego: www.rachuneo.pl/artykuly/wzrost-cen-pradu
            wychodzi na to, że moja decyzja nie ma znaczenia, bo zostanie przy tej opłacie handlowej oznacza wzrost rachunku właśnie i około 1500 zł. Tu przy 5000kWh obliczyli 1300. To chyba jest granica powyżej której ta opłata handlowa przestaje wyglądać źle.
          • xdanax Re: [OT] - prąd 12.10.22, 13:58
            My tez zostaliśmy przy starej.
        • duze_a_male_d_duze_m Re: [OT] - prąd 12.10.22, 13:58
          Max ceny prądu zostaną zamrożone na 2023. Poza tym ceny energii muszą spaść.
          • tiges_wiz Re: [OT] - prąd 12.10.22, 14:18
            do 2000kWh, ja mam 3x tyle
            • duze_a_male_d_duze_m Re: [OT] - prąd 12.10.22, 14:46
              do 2000kW masz mieć stawkę starą, powyżej maksymalnie 699.
              • nousecomplaining Re: [OT] - prąd 12.10.22, 17:01
                > do 2000kW masz mieć stawkę starą, powyżej maksymalnie 699
                No właśnie, ale jak to będzie z rozliczeniami? Bo jakoś nie mogę znaleźć konkretnych informacji. Czy będzie tak, że po grudniu 2023 podliczą klienta i to, co ma przekroczone, zapłaci według ceny niezamrożonej (wolnorynkowej)? Czy zrobią estymację na podstawie zużycia w roku 2022 i według tego każą płacić? Może to durne pytania, ale nigdzie nie doczytałem, jak to ma wyglądać.
              • kanna13 Re: [OT] - prąd 13.10.22, 20:47
                duze_a_male_d_duze_m napisał:

> do 2000kW masz mieć stawkę starą, powyżej maksymalnie 699.

Tylko te 699 (a chyba dokłdanie 693) to powiększone o VAT czy nie, bo jak na razie to chyba nie do końca wiadomo.
                • duze_a_male_d_duze_m Re: [OT] - prąd 13.10.22, 20:49
                  Nie sądzę, żeby Kowalskiemu ośmielili się komunikować ceny netto.
    • qqbek Re: [OT] - prąd 12.10.22, 13:50
      Nie wiem, dawno nie płaciłem rachunku za prąd.
      Całość to lekka loteria, a ta paskarska oferta z opłatą handlową to swoiste "ubezpieczenie" kręcącego teraz "lody stulecia" monopolisty od wahań cen rynkowych.

Słowem - wygląda na to, że "i tak źle, i tak niedobrze".
      • misiek13 Re: [OT] - prąd 12.10.22, 16:40
        qqbek napisał:

> Nie wiem, dawno nie płaciłem rachunku za prąd.
        > Całość to lekka loteria, a ta paskarska oferta z opłatą handlową to swoiste "ub
        > ezpieczenie" kręcącego teraz "lody stulecia" monopolisty od wahań cen rynkowych
        > .
        >
        > Słowem - wygląda na to, że "i tak źle, i tak niedobrze".
        >

Zakład energetyczny to kręci lody raz na opłatach <przesyłowa, stała,zmienna, handlowa> , ale największe lody kręci na tych którzy przewymiarowali swoje instalacje.
        Produkują więcej niż są w stanie odebrać + zużyć i w efekcie nie odebrana przez pół roku czy rok nadwyżka przepada, czytaj zakład energetyczny ją komuś innemu sprzeda i zarobi a odebrana jest okrojona bo odbiera się tylko 80% tego co się oddało a 20% to zysk zakładu energetycznego.
        • qqbek Re: [OT] - prąd 12.10.22, 17:27
          Nie moja wina, że jaszczomp dwórkami pierdolony rozwalił nam politykę monetarną, przez co zamiast sobie kupić elektryka nadpłacam jak dziki kredyt (ponad 90 tysięcy w niecałe 2 lata mam nadpłacone teraz, do końca roku będzie ponad 100).
          Rzeczywiście jest ryzyko, że 2 może nawet 2,5 MWh "włożę psu pod ogon"... dlatego jeszcze nie włączyłem ogrzewania... a mam w domu tropikalne 22 stopnie (mam też 3 grzejniki elektryczne).
        • taniarada Re: [OT] - prąd 12.10.22, 17:35
          Za emisję co2 trzeba bulić . Lepiej nie dawać żadnych rekompensat i zamrażać Tylko zmniejszyć podatek na 10 % z zysku. Polska to dziwny kraj wszystko wszystkim dawają .Tu nie opłaca się pracować można żyć .Dla lewusów .
        • kokosowy15 Re: [OT] - prąd 13.10.22, 20:07
          Myślisz, że eksploatacja sieci elektroenergetycznej nie kosztuje? Przecież przesyłasz nią energię w jedną i drugą stronę. Chciałbyś za darmo, jak w socjalizmie?
        • kanna13 Re: [OT] - prąd 13.10.22, 20:44
          misiek13 napisał:

> bo odbiera się tylko 80% tego co się
          > oddało a 20% to zysk zakładu energetycznego.

Misiu, co do zasady to Zakład Energetyczny działa w takim wypadku jak akumulator gromadzący wyprodukowaną w dzień i głownie latem energią, którą to energię sobie odbierasz nocą i w miesiącach zimowych.

W przeciwnym wypadku musiałbyś wywalić grubą kasę (kilkadziesiąt tysięcy) na prywatne akumulatory by mieć instalację off-grid co na razie przy obecnej technologii jest zupełnie z punktu widzenia pojedynczej osoby całkowicie nieopłacalne z racji i ceny i trwałości tych akumulatorów.

Więc te 20% które oddajesz to jest właśnie koszt tego wynajęcia "akumulatora" od Zakładu Energetycznego.
          • qqbek Re: [OT] - prąd 13.10.22, 21:15
            kanna13 napisał:
            >
            > Więc te 20% które oddajesz to jest właśnie koszt tego wynajęcia "akumulatora"
            > od Zakładu Energetycznego.

Trzeba dodać, że to "oferta" tak dobra, że aż nieprzyzwoicie dobra :)
          • kokosowy15 Re: [OT] - prąd 13.10.22, 21:18
            Nie jest "akumulatorem". Energię w nocy, w nieodpowiednich warunkach pogodowych trzeba po prostu wyprodukować i przesłać do odbiorców, i to w tych nieekologicznych elektrowniach cieplnych. A to kosztuje.
            • qqbek Re: [OT] - prąd 13.10.22, 21:25
              kokosowy15 napisał(a):

> Nie jest "akumulatorem". Energię w nocy, w nieodpowiednich warunkach pogodowych
              > trzeba po prostu wyprodukować i przesłać do odbiorców, i to w tych nieekologic
              > znych elektrowniach cieplnych. A to kosztuje.

Powiedz mi, czy według twojej "wiedzy":
              a) zużywamy więcej prądu za dnia;
              b) zużywamy więcej prądu w nocy?
              • kokosowy15 Re: [OT] - prąd 13.10.22, 23:10
                Najwięcej energii elektrycznej zużywamy w procesach technologicznych, a także do oświetlenia. Zima także do ogrzewania. Zamiast dywagować o przewadze świat Bożego Narodzenia nad świętami wielkiej nocy, wystarczy porównać dobowe, roczne wykresy produkcji energii z fotowoltaika i zużycia energii w Polsce. Nie chodzi oczywiscie o liczby bezwzględne, lecz o przebiegi. Jako uzupełnienie produkcji źródła odnawialne są znakomite, lecz podstawa musi być energetyka jądrowa, konwekcjonalna jako niezależna od czegoś, na co nie mamy dotychczas wpływu czyli od pogody. Chcesz w nocy napić się gorącej herbaty - musisz zgodzić się na istnienie elektrowni i za to zapłacić.
              • misiek13 Re: [OT] - prąd 14.10.22, 11:42
                qqbek napisał:

> kokosowy15 napisał(a):
                >
                > > Nie jest "akumulatorem". Energię w nocy, w nieodpowiednich warunkach pogo
                > dowych
                > > trzeba po prostu wyprodukować i przesłać do odbiorców, i to w tych nieek
                > ologic
                > > znych elektrowniach cieplnych. A to kosztuje.
                >
                > Powiedz mi, czy według twojej "wiedzy":
                > a) zużywamy więcej prądu za dnia;
                > b) zużywamy więcej prądu w nocy?
                >
                >

Zużywamy więcej prądu za dnia to oczywiste.
                Ten system w którym jesteś faktycznie jest dobry.
                Zakład pełni rolę akumulatora w zamian za te 20% oddanej energii.
                Jest inny system. Tzw off-grid. Zakładasz swoje akumulatory i sam magazynujesz nadwyżkę energii , bez żadnej straty 20% i bez płacenia tych wszystkich opłat typu abonament,opłata przesyłowa stała i zmienna, opłata handlowa i inne. Ba. Odłączasz się od sieci i nie dostajesz żadnych rachunków.
                Co zrobisz gdy będzie black-out i braknie prądu w sieci zimą gdy wszyscy naraz włączą farelki do ogrzewania? Gdy jesteś w sieci to lipa bo panele nie pracują gdy w sieci nie ma prądu, a gdy masz własne magazyny energii to nawet gdy w sieci nie ma prądu z magazynów korzystasz.
                • misiek13 Re: [OT] - prąd 14.10.22, 11:47
                  A dlaczego fotowoltaika nie działa gdy w sieci nie ma prądu?
                  Z powodu braku możliwości pracy inwertera.
                • qqbek Re: [OT] - prąd 14.10.22, 11:49
                  misiek13 napisał:

> Jest inny system. Tzw off-grid. Zakładasz swoje akumulatory i sam magazynujesz
                  > nadwyżkę energii , bez żadnej straty 20% i bez płacenia tych wszystkich opłat t
                  > ypu abonament,opłata przesyłowa stała i zmienna, opłata handlowa i inne. Ba. Od
                  > łączasz się od sieci i nie dostajesz żadnych rachunków.

Po pierwsze - domowy magazyn energii nie ma 100% sprawności.
                  Nigdy.
                  85% to będzie dobry wynik.
                  Po drugie - opłata za licznik to mały pikuś przy amortyzacji akumulatorów z magazynu energii.
                  One degradują się bardzo szybko, trzeba liczyć kilka lat eksploatacji zaledwie.

> Co zrobisz gdy będzie black-out i braknie prądu w sieci zimą gdy wszyscy naraz
                  > włączą farelki do ogrzewania?

Napalę w kominku.
                  Rozważam też kupno małego generatora, żeby w razie czego kocioł zasilić i telefon naładować.
                  • kanna13 Re: [OT] - prąd 14.10.22, 12:40
                    qqbek napisał:

> Po pierwsze - domowy magazyn energii nie ma 100% sprawności.
                    > Nigdy.
                    > 85% to będzie dobry wynik.
                    > Po drugie - opłata za licznik to mały pikuś przy amortyzacji akumulatorów z mag
                    > azynu energii.
                    > One degradują się bardzo szybko, trzeba liczyć kilka lat eksploatacji zaledwie.
                    >

Nie ma co w tym temacie z Misiem gadać szkoda czasu.
                    Niech sobie zrobi system off-grid i wtedy zobaczy ile to kosztuje i czy jest to finansowo opłacalne w przypadku osoby fizycznej.
                • kokosowy15 Re: [OT] - prąd 14.10.22, 13:12
                  Zakład (elektrownia) nie pełni roli akumulatora, musi spalać paliwo i produkować energię, żebyś mógł korzystać z niej gdy fotowoltaika nie pracuje.
                  • tbernard Re: [OT] - prąd 14.10.22, 15:08
                    kokosowy15 napisał(a):

> Zakład (elektrownia) nie pełni roli akumulatora, musi spalać paliwo i produkować energię, żebyś mógł korzystać z niej gdy fotowoltaika nie pracuje.

Są jeszcze elektrownie wodne.
                    • kokosowy15 Re: [OT] - prąd 14.10.22, 19:31
                      W Polsce? Śladowa produkcja.
            • tbernard Re: [OT] - prąd 13.10.22, 21:38
              kokosowy15 napisał(a):

> Nie jest "akumulatorem". Energię w nocy, w nieodpowiednich warunkach pogodowych
              > trzeba po prostu wyprodukować i przesłać do odbiorców, i to w tych nieekologic

Wiadomo, że to taka przerzutnia poetycka lub metafora lub onomatopeja. Z punktu widzenia posiadacza paneli działa jakby sieć była akumulatorem ale to oczywiste, że nie jest fizycznie akumulatorem. Tym niemniej w godzinach szczytowych pozwala mniej spalić w elektrowniach napędzanych poprzez spalanie. Zwłaszcza, że w lecie coraz większa moda na klimakterium powoduje zwiększone zapotrzebowanie na energię i to szczególnie w dzień. To chyba lepiej jak to zwiększone zapotrzebowanie w sporej części pokryje energia z paneli słonecznych. Jeszcze gdyby rząd wycofał te durne przepisy które uwaliły generowanie energii z wiatru, to sytuacja była by jeszcze lepsza.
              • kanna13 Re: [OT] - prąd 13.10.22, 22:13
                tbernard napisał:

> Wiadomo, że to taka przerzutnia poetycka lub metafora lub onomatopeja. Z punktu
                > widzenia posiadacza paneli działa jakby sieć była akumulatorem ale to oczywist
                > e, że nie jest fizycznie akumulatorem. Tym niemniej w godzinach szczytowych poz
                > wala mniej spalić w elektrowniach napędzanych poprzez spalanie. Zwłaszcza, że w
                > lecie coraz większa moda na klimakterium powoduje zwiększone zapotrzebowanie n
                > a energię i to szczególnie w dzień.

Do tego jak się ma panele i one produkują to należy jak najwięcej energii wtedy zużywać bo wtedy zużywamy ją 1:1 a mniej oddajemy by potem odebrać tylko 0,8 :1
            • kanna13 Re: [OT] - prąd 13.10.22, 22:01
              kokosowy15 napisał(a):

Użyłem skrótu myślowego i przenośni bo z mojego punktu widzenia to sieć działa jak "akumulator:
              w dzień go zasilam "prądem" bo mam jego nadmiar a w nocy odbieram "prąd" bo sam nie produkuje.

A to że pod tym "akumulatorem" kryje się tak naprawdę sieć przesyłowa i czymś tam zasilana elektrownia to jest oczywista oczywistość.
    • bolo2002 Re: [OT] - prąd 14.10.22, 09:11
      Limit 2000kWh rocznie -po dzisiejszych cenach-to niewykonalne - dla sredniej wielkosci domu. No chyba , ze siedzisz sobie po ciemku i jesz zimne zupy! A kapiesz sie w deswzczówce. To mógł wymyslec tylko jakis kretyn z PIS- i jak wiadomo zrobiono to celowo- żeby doic Polaków dalej. Mam 130 m2-dosc dobrze ocieplony i nie zchodzę ponizej 7700 kWh/rok. A w domu wszystko oszczedne i ledy i zarówki i sprzęt. A kilka lat wczesniej to miałem 12000 kWh, Bedzie w tym roku inny problem- bleckhout ! Przygotujcie sie na to-ja juz to robię. Tyle tylko, ze współczuje włascicielom pomp ciepła-bo wydali kase i beda marznąc- jesli nie maja innego zródła ogrzewania.
      Wyłaczenia prądu pewne i to wielokrotnie!
      • kanna13 Re: [OT] - prąd 14.10.22, 10:42
        bolo2002 napisał:

Mam 130 m2-dosc dobrze ocieplony i
        > nie zchodzę ponizej 7700 kWh/rok. A w domu wszystko oszczedne i ledy i zarówki
        > i sprzęt. A kilka lat wczesniej to miałem 12000 kWh,

7700 kWh/rok to masz grzejniki elektryczne i wodę grzejesz prądem?

• qqbek Re: [OT] - prąd 14.10.22, 10:54
          kanna13 napisał:

> 7700 kWh/rok to masz grzejniki elektryczne i wodę grzejesz prądem?

Zużycie gazu też w kWh podają, więc pewnie o to chodzi :)
          • kanna13 Re: [OT] - prąd 14.10.22, 12:41
            qqbek napisał:

> kanna13 napisał:
            >
            > > 7700 kWh/rok to masz grzejniki elektryczne i wodę grzejesz prądem?
            >
            > Zużycie gazu też w kWh podają, więc pewnie o to chodzi :)
            >
            >

To jaki to ma związek z prądem bo chyba o tym rozmawiamy
            • qqbek Re: [OT] - prąd 14.10.22, 13:14
              kanna13 napisał:

> To jaki to ma związek z prądem bo chyba o tym rozmawiamy

A odkąd to forumowa pisanina Bolka, który ma KIĘ Ceratę w której poniżej 90 km/h przybywa w baku ON, zamiast ubywać, ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością?

Gość jest skrajnie odklejony od rzeczywistości... stał na stacji i odjechał mu peron.
      • kokosowy15 Re: [OT] - prąd 14.10.22, 13:10
        Może po prostu nie stać cie na utrzymanie takiego dużego domu? Sprzedaj, kup mieszkanie w bloku, tylko sprawdź czy dobrze ocieplony. To stała porada dla emerytów, którzy mają duże mieszkanie w centrum miasta, i żalą się ze nie wyrabiają z czynszem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka