Dodaj do ulubionych

Strych kryty eternitem

07.08.22, 16:11
Nie wiem czy w dobrym miejscu, ale nie miałem pomysłu gdzie zapytać. Mam działkę na której jest strych - około 80 m2 kryty bezposrednio eternitem. Na strychu jest dużo rupieci oraz materiału pokrytych kurzem. Jak tylko otworzy się drzwi to aż szaro się robi. Pytanie moje czy kurz nie jest przypadkiem z azbestem i czy takie porządki nie odbija się później na zdrowiu ?
Obserwuj wątek
    • koziorozka eternit i azbest 07.08.22, 16:49
      xyzi1986 napisał:
      > strych - około 80 m2 kryty bezpośrednio eternitem. (...) czy kurz nie jest przypadkiem z azbestem
      ------------
      Eternit jest stosunkowo niegroźny, gdy się go nie rusza. Jednak przy każdym poruszeniu, podmuchu, przeciągu uwalniają się z niego groźne "igiełki" azbestu, które uszkadzają płuca.
      Maska na twarzy pomaga ich uniknąć, nie wdychać zanieczyszczeń
      • snajper55 Re: eternit i azbest 07.08.22, 19:46
        koziorozka napisała:

> Eternit jest stosunkowo niegroźny, gdy się go nie rusza. Jednak przy każdym por
        > uszeniu, podmuchu, przeciągu uwalniają się z niego groźne "igiełki" azbestu, kt
        > óre uszkadzają płuca.
        > Maska na twarzy pomaga ich uniknąć, nie wdychać zanieczyszczeń

Masz rację. Dlatego na przykład ocieplenie ścian materiałami zawierającymi azbest jest stosunkowo bezpieczne, ale nie da się tego powiedziec o pokryciu dachu eternitem. Takie pokrycie cały czas pracuje i może sypać azbestem na wszystkie strony.

Radzę jak najszybciej wymienić pokrycie dachu. Powinna to zrobić wyspecjalizowana firma, która to zrobi bezpiecznie i posprząta azbestowe pozostałości.

S.
    • chynia Re: Strych kryty eternitem 08.08.22, 09:45
      Nie panikuj, dopóki nie będziesz ruszać dachu to nic ci nie grozi.Na każdym starym strychu jest kurz. Sprzątając ubierz maskę dla pewności.Myśmy kiedyś w pracy czyścili papierem ściernym okładziny azbestowe, były koce azbestowe ppoż, o szkodliwości nikt nie mówił i jakoś żyjemy. Azbest nie jest groźny ale pył azbestowy już tak, więc nie ruszaj płytek,a do ewentualnej wymiany pokrycia weź specjalistyczną ekipę.Do zwykłego sprzątania maska.
      • snajper55 Re: Strych kryty eternitem 08.08.22, 13:08
        chynia napisała:

> Nie panikuj, dopóki nie będziesz ruszać dachu to nic ci nie grozi.

Dach sam się rusza w efekcie wiatrów, deszczy czy gradu. Dach z eternitu cały czas sypie azbestem.

> Na każdym sta
        > rym strychu jest kurz. Sprzątając ubierz maskę dla pewności.Myśmy kiedyś w prac
        > y czyścili papierem ściernym okładziny azbestowe, były koce azbestowe ppoż, o s
        > zkodliwości nikt nie mówił i jakoś żyjemy.

W starożytnym Rzymie były ołowiane rury wodociągowe i jakoś żyjemy. Indianie dostawali koce z zarazkami ospy i jakoś żyjemy. Strażacy sikawkami gasili Czarnobyl i jakoś żyjemy.

S.
    • waga173 Re: Strych kryty eternitem 13.08.22, 00:51
      Nawet nie wiesz jaki skarb posiadasz. Masz dzialke ze strychem. Nikt inny czegos takiego nie ma.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka