Dodaj do ulubionych

Zaparcia u syna

31.08.22, 15:44
Dzień dobry , pytanie dotyczy mojego Syna . Ma 4 lata i od sporego czasu ma zaparcia . Tzn potrafi oddać normalnego stolca do pampersa (zakładam Mu na wieczór) jak ma założone majtki to po prostu popuszcza że ma brudne albo majtki albo lekko pupę. Gdy ma pampersa często potrafi się napinać jakby robił kupę aa gdy patrze ma np lekko brudne lub malutkiego stolca . Pediatra kazała zmienić dietę , żadnych słodyczy żadnego gazowanego . Staramy się dostosować do tego i nie dostaje ani słodyczy ani gazowanego prawie w ogóle. Często je np kanapkę, ser żółty, jakąś zupę, jajko sądzone. W dniu też je kaszki mleczno ryżowe. Byliśmy 4 razy na usg i lekarze nic nie widzą oprócz tego że czasami widać masy kałowe. Jak Mu pomóc żeby zaczął normalnie się wypróżniać? Do jakiego lekarza się udać? Dziękuję za odpowiedzi
Obserwuj wątek
    • koziorozka Re: Zaparcia u syna 31.08.22, 16:26
      Zupa jest dobra, ale warzyw i owoców nie widzę.
      I dużo ruchu.
      Ryż się daje przy biegunkach, więc na razie bym odstawiła.
      Tutaj zobacz podpowiedzi jadłospisowe
      mamotoja.pl/przedszkolak/dieta/jadlospis-dla-dzieci-w-wieku-4-6-lat-zobacz-i-wydrukuj-14069-r1/
      • moonlight1999 Re: Zaparcia u syna 31.08.22, 17:47
        Owoce faktycznie nie je często, ale jest już to lubi mandarynki , jabłka i śliwki, z warzyw to najbardziej pomidora . Czyli najlepiej w ogóle odstawić kaszki ?
        • koziorozka Re: Zaparcia u syna - błonnik 31.08.22, 18:00
          Ryż na krótko bym odstawiła.
          Skup się na błonniku.
          Kasze mają błonnik - im grubsza, tym go więcej.
          Pomidor ma go mało. Marchew, brukselka, kalafior
          Pestki słonecznika, dyni
          Podkształć się :)
          blonnikpokarmowy.info/produkty-bogate-w-blonnik-warzywa-owoce-pokarmy.html
          I ruch! Jelita nie lubią bezruchu.
          • moonlight1999 Re: Zaparcia u syna - błonnik 31.08.22, 19:22
            Dziękuję za odpowiedź:)
          • horpyna4 Re: Zaparcia u syna - błonnik 01.09.22, 11:19
            Niekoniecznie na krótko, bo może okazać się konieczne odstawienie ryżu na dłużej. A ruch absolutnie konieczny. Pozycja leżąca tylko podczas spania, żeby w pozostałym czasie działała grawitacja.

Do ryżu można wracać stopniowo po zniknięciu problemu i obserwować, czy znów nie wracają zaparcia. W ogóle dobrze jest obserwować, jak organizm reaguje na rozmaite potrawy, bo każdy reaguje inaczej.
    • sp9tcu Re: Zaparcia u syna 31.08.22, 16:29
      Wysadzić go kilka razy dziiennie na noc
      żadnych pampersów bo to przyzwyczaja
      psychiatra ,psycholog
    • hana2 Re: Zaparcia u syna 01.09.22, 12:54
      Myślę, że nie przyzwyczaił się do robienia na sedes i powstrzymuje się, gdy ma majtki. Ja bym zakładała mu pieluszkę, gdy komunikuje że chce zrobić kupę. Miałam tak samo z dzieckiem: siku na sedes a kupę tylko do pieluszki. Przynosił mi z szuflady i kazał zakładać. Nawet nie pamiętam kiedy z tego wyrósł i zaczął robić na sedes. Przyszedł czas i pieluszkę przestał przynosić.

Gdy się pytałam jak sobie radzi w przedszkolu, to mówił, że w przedszkolu nie robi. Powstrzymywał się po prostu. W szkole zresztą dzieci też się powstrzymują, bo średnie warunki
      • moonlight1999 Re: Zaparcia u syna 01.09.22, 20:08
        Rozumiem , tylko najgorsze jest to że nawet jak ma pampersa to siada i napina się kilka razy aa pampers ma tylko brudny . Zdążą się oczywiście że zrobi kupkę normalną do pampers. Jak nosi majtki to przychodzi np do mnie mówi mama chce kupe , idę z Nim do toalety aa On w toalecie mówi że jednak nie chce, albo widzę że chce Mu się ale On ciągle mówi że nie . We wtorek mamy wizytę u dietetyka może to da jakieś efekty
        • hana2 Re: Zaparcia u syna 01.09.22, 21:22
          Alergie też powodują u dzieci zaparcia. Z tym że, z tego co piszesz, problem się pojawił, gdy zmieniłaś pampersa na majtki. Możesz umówić się z nim, że na razie kupa idzie do pieluszki i sprawdzisz wtedy czy problem zniknie. A z czasem znów podejmiesz próbę przekonania go do sedesu. Z moim dzieckiem wyszło już to jakoś naturalnie. Ale pewnie z kilka miesięcy mu to zajęło, żeby oprócz siku kupę też robił do sedesu.

A z ciekawości, na USG wyszly może gazy w brzuszku? Czy nic na ten temat lekarz nie mówił?
          • moonlight1999 Re: Zaparcia u syna 02.09.22, 12:24
            Byliśmy 4 razy na USG , to dwa razy lekarz powiedział że widzi że ma gazy , i że zalega masa kałowa . Tak to tam w brzuszku mówił że nie ma się do czego przyczepić bo wszystko jest dobrze
            • horpyna4 Re: Zaparcia u syna 02.09.22, 20:55
              Ale jak masa kałowa zalega zbyt długo, to twardnieje i trudniej się wydostaje.

Są różne preparaty, w tym zioła, zmiękczające masę kałową, ale nie wiem, co powinno się podawać dzieciom w tym wieku. Jak byłam dzieckiem (czyli baaardzo dawno temu) istniały czekoladki przeczyszczające dla bardzo małych dzieci, ale kilkuletnim podawano już laxigen. Czyścił nie przerywając snu, a w tamtych czasach nie było pampersów.

Wydaje mi się, że lekarz powinien powiedzieć, jaki środek może być w razie konieczności zastosowany.
              • moonlight1999 Re: Zaparcia u syna 03.09.22, 14:17
                Lekarz powiedział że w razie gdyby zalegało bo da się wyczuc czasami jak się patrzy mocnej palcami na brzuszku to podać Dulcosoft junior

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka