Dodaj do ulubionych

Resorpcja kości? co to

07.02.06, 00:26
Czy możecie mi napisać co oznacza pojęcie resorpcja kości.
Dziękuje bardzo z góry
Obserwuj wątek
      • jef_f Re: Resorpcja kości? co to 08.02.06, 19:07
        Resorpcja kości - to powolne wchłanianie składników mineralnych kości,
        prowadząca do jej wymiany lub zaniku - w zdrowym organizmie jest ona procesem
        naturalnym, prowadzącym do odnowy tkanki kostnej. Wzmożona resorpcja kości jest
        jednym z objawów osteoporozy.
          • jef_f Re: Resorpcja kości? co to 09.02.06, 15:32

Jednym z powiklan po wszczepieniu implanta jest nierownowaga pomiedzy szybkoscia
            tworzenia nowej tkanki kostnej, a procesem jej reabsorpcji (aka resorbcji).
            Taka nierownowaga na korzysc reabsorpcji wystepuje np.podczas osteoporozy.

Zjawisko tworzenia nowej tkanki kostnej i reabsorpcji sa w zdrowym organizmie
            procesami normalnymi i wspolistniejacymi, ale musi pomiedzy nimi i byc zachowana
            rownowaga dynamiczna.

Przy osteoporozie ta rownowaga jest naruszona i dlatego uwaza sie, ze to przede
            wszystkim ona moze byc powodem powiklan pojawiajacych sie po wzszczepieniu impanta.

• jef_f Re: Resorpcja kości? co to 10.02.06, 15:14
                        go-go1 napisał:

> A możesz jeszcze napisać czy takie wypadanie implantów zdazą sie dość często?

Generalnie porazka z implantami moze miec rozne przyczyny biologiczne,
                        mikrobiologiczne, biomechaniczne, biomaterialne itp.
                        Bardzo istotne jest wstepne dokladne oszacowanie stanu zdrowia, a zwlaszcza
                        stanu ukladu kostnego i immunologicznego osoby, ktorej taki implant sie zaklada.

Ryzyko porazki jest np. wieksze u diabetykow i palaczy papierosow oraz u tych
                        osob, ktorych stan ukladu kostnego lekarze zaliczaja do tzw. typu IV.

Wiele tutaj tez zalezy od kwalifikacji osoby ktora implant zaklada.

Jesli cie interesuja statystyki, to mozna powiedziez, ze jesli implant zaklada
                        wysokiej klasy specjalista, to zazwyczaj sukces jest prawie 100% w przypadku
                        typu stanu kostnego I, II, III.

Troche gorzej wyglada niestety sytuacja w przypadku typu IV, gdzie wypadniecie
                        implanty moze dotyczyc az ponad 30 % osob.

(Dane ktore podaje to szacunki dla okresu 5 lat).

Jeff
                        • go-go1 Re: Resorpcja kości? co to 10.02.06, 19:23
                          Dzięki wielkie Jeff, za cała pomoc, mam jeszcze jedno, już naprawde ostatnie
                          pytanie:)
                          Czy taki implant może pozostac do końca życia w organiżmie, ja mam 20 lat, nie
                          pale, żadko pije, nie jestem cukrzyczką, ani nie mam żadnej poważnej choroby.
                          Chciałabym wczepić sobie implant w brode, ponieważ mam retrogenie, a operacji
                          chirurgicznej za bardzo się boje, czy w takim razie wystarczy jeden zabieg, czy
                          będe musiała później powtarzac po np. 10 latach?

P.s. To w zasadzie 2 pytania ale mam nadzieje, że sobie poradzisz:) Goraco
                          pozdrawiam!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka