Dodaj do ulubionych

opłata za wodę i ścieki

09.01.15, 11:15
Od nowego roku wzrosła opłata za wodę i ścieki o ok 6 zł w sumie jest już ok 15 zł za kubik za wodę i ścieki opłata. Z jakiej racji ta opłata została podniesiona? bo już jest drożej jest jak w mieście Przemyśl czy wy chcecie by ludzie się z gminy wyprowadzili całkiem :/ Przy takiej cenie kto ma możliwość opłaca się z własnej studni korzystać. Głosowałem na nowego wójta ale jak narazie się zawiodłem i przy następnych wyborach nie wiem czy na niego zagłosuje. Miały byś obniżki są podwyżki :/ Jeszcze żeby wszyscy mieli liczniki założone ale są też osoby uprzywilejowane że ryczałtem płacą.
Obserwuj wątek
    • stary-pierog Re: opłata za wodę i ścieki 09.01.15, 11:41
      A ja mówiłem że do nowego rządzącego trzeba podejść sceptycznie to nikt mnie nie słuchał, na forum wielokrotnie byłem wyśmiewany, wszyscy zachwycaliście się nim, zwłaszcza ci młodzi i naiwni. Ja wielu ludzi znam z opowiadań od osób zaufanych i wiem, czego się po kim można spodziewać. Tutaj też wiedziałem że na pewno tym którzy chcieli wypromować nowego kandydata nie chodziło o Wasze dobro. Jeśli nawet te podwyżki wynikają z koniecznosci załatania dziury budżetowej to dlaczego kolejny raz nie jest to wyjaśnione na bieżąco, dlaczego podwyżka i na co oszczędzamy. Skoro nawet w Przemyślu mniej płacą to jest to już mało śmieszne.

Uważam że były wójt mimo całej swej prywaty miał zupełnie inne podejście. I na pewno czuje się opluty i niedoceniony, w wywiadzie powyborczym dla Życia Podkarpackiego mówił zresztą o uszczerbku na zdrowiu z powodu agresywnej kampanii przeciwko niemu. Nie ma co wracać do tego co było, ale ja nadziwić się nie mogę waszej naiwności.
      Teraz ja się śmieję po cichu bo wiedziałem że to Wasze całe zachłyśnięcie się tym wszystkim tak się właśnie skończy.

I teraz drogie barany (bez obrazy) bądźcie prowadzone przez swojego lwa. Ja nie czuję się jednym z waszego stadka.

Ja mogę jedno powiedzieć tylko i jest to: "A nie mówiłem?"

P.S. Nie jestem i nigdy nie byłem związany z gminą poprzez urząd czy doradztwo. Nie mam też 20 lat już dawno, po prostu mam oczy i widzę jak jest. i poprostu uważam, że wcześniej było lepiej.

• 1samiecalfazero Re: opłata za wodę i ścieki 09.01.15, 13:42
        Po przeczytaniu protokołu z sesji na temat ustalania opłat za wodę i ścieki zastanowi mnie m. in. ten fragment: "Wyjaśnienia do projektu uchwały udzielił Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej spółka z o.o. w Birczy ? Pan Jan Brodzicki, a mianowicie, że przy ustalaniu stawek opłat za wodę oraz odprowadzanie ścieków zostały wzięte wszystkie koszty niezbędne do właściwego funkcjonowania i zabezpieczenia dostaw wody jak również funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Stawki za wodę i ścieki pozostają na poziomie roku 2014. Pomimo zwiększonej ilości przyłączy sieci kanalizacyjnej, tj. miejscowości Leszczawa Dolna, koszty zwiększyły się poprzez zwiększane zużycie energii elektrycznej, występuje większa awaryjność przepompowni, dlatego też konieczne jest modernizacja, ponieważ obecna oczyszczalnia niestety nie będzie mogła spełniać w najbliższym czasie wymogów
        i ścieki będą przekraczały dopuszczalne normy. W związku z tym stawki pozostają na tym samym poziomie." jestem ciekaw czy ktoś poprosił prezesa o szczegółową analizę kosztów, czy stanęło na tym że jak prezes tak mówi to tak musi byc:)
        • avilab Re: opłata za wodę i ścieki 09.01.15, 14:19
          Niestety jak będą opłaty takie z kosmosu za wodę i ścieki to kto będzie miał możliwość i mógł postawi u siebie studnie głębinowa i własne szambo i zrezygnuje z kanalizacji jak tak co roku opłaty będą tak drożyć bo przy większej ilości osób w rodzinie to już są spore wydatki niestety :/
    • klawisz2 @avilab, @1samiecalfazero 10.01.15, 08:01
      Oboje zaprzeczacie sami sobie sobie. Jedno pisze o podwyżkach na 15zł/m3 a drugie krytykuje prezesa komunalnej spółki za ….pozostawienie stawek na obowiązującym poziomie. Nie zrozumienie, hipokryzja, spekulacja czy po prostu przeoczenie?????
      Pytanie, jakie są obowiązujące stawki za wodę i ścieki dla gospodarstw domowych???? Czy uległy zmianie w stosunku do roku poprzedniego?????

I kolejny dowód amatorstwa/braku profesjonalizmu ze strony gminy. jak można umieścić informację o podjęciu uchwały o stawkach za wodę i ścieki bez umieszczenia załącznika o wysokości tych stawek??
      file:///C:/Users/Public/Documents/Uchwa%C5%82a%20Nr%207.pdf
      • 1samiecalfazero Re: @avilab, @1samiecalfazero 10.01.15, 10:56
        Klawisz2 nie krytykuje prezesa na pozostawienie stawek na tym samym poziomie, tylko szkoda że nie przedstawił skąd taka stawka się bierze(koszty pośrednie, bezpośrednie itp.) skoro w innych miejscowościach są mniejsze stawki. Dlaczego nie poddano pod dyskusje tych stawek, jakie zaproponowała spółka.
      • avilab Re: opłata za wodę i ścieki 11.01.15, 10:02
        ta opłata 15 zł ma być od nowego roku więc dopiero przy fakturze za styczeń zobaczycie nowa cenę więc jakoś za miesiąc. I sami widzicie że nawet przy obecnej cenie jak na nasze warunki i płace jest za wysoka w porównaniu do Rzeszowa :/
        • klawisz2 @avilab 11.01.15, 10:29
          Skąd masz informację o podwyżce wody???????????????? Twoje informacje wydają się zupełnie nie wiarygodne przy protokole przedstawionym przez „samiecalfazero”, z którego wynika, że stawki pozostają bez zmian. Po raz kolejny pytam o merytoryczne ( podkreślam to słowo!!!!!!!!) źródło Twojej tezy o drastycznych podwyżkach!!!!! Podaj numer uchwały Rady Gminy zmieniające dotychczas obowiązuje stawki!!!!!
          • 1samiecalfazero Re: @avilab 11.01.15, 11:37
            no stawki pozostają takie same tylko że mieszkańcy płacili mniejszą stawkę niż dostawała spółka resztę dopłacała gmina, jak teraz gmina zabierze dopłatę do taryf to użytkownicy będą musieli pokryć tą różnicę co gmina dopłacała, nie wiadomo w sumie na czym stanęło odnośnie dopłat do taryf bo z protokołu ciężko jednoznacznie powiedzieć.
            Ja w tej kwestii podzielam stanowisko P. Radnego z Lipy, bo jeśli gmina dopłaca do wody i ścieków mieszkańcom miejscowości gdzie jest wodociąg i kanalizacja to czemu pozostali mieszkańcy mają się dorzucać im do wody i ścieków?? Bo w takim przypadku można dopłacać np mieszkańcom Kuźminy którzy mają gazociąg do opłat za gaz np zmniejszając im podatek:). Może lepszym wyjściem jest usiąść i przeanalizować stawki opłat i pomniejszyć je do stawek jakie płacą teraz mieszkańcy bez dopłaty gminy.
            • avilab Re: @avilab 11.01.15, 11:51
              Tak tylko że stawki za opłaty za wodę i ścieki są u nas wygórowane w porównaniu do najbliższych miast jak Przemyśl, Rzeszów czy innych podobnych gmin pobliskich. Dlaczego u nas są takie wysokie stawki wręcz cholendarne, nie licząc dopłaty z gminy i czym to jest podyktowane?
              • klawisz2 Re: @avilab 11.01.15, 13:21
                Stawka, o której wspomniałeś ( 15) jest liczbą wątpliwego pochodzenia a Ty nie jesteś w stanie wskazać merytorycznego źródła informacji. Gdybanie i spekulowanie jest dyskusją jałową.
                Stawki odbioru ścieków ( szczególnie) i dostarczania wody będą zawsze wyższe niż w dużych miastach. Jest to proste jak cep i podstawowe pryncypium gospodarki o nazwie popyt i podaż. W Warszawie jest najtańsze paliwo i żywność pomimo najwyższych zarobków. Popyt robi swoje. W Rzeszowie na jednej ulicy jest więcej odbiorców niż w kilku sołectwach naszej gminy. Policz koszt w różnicy budowy długości infrastruktury. To jednak nie zmienia faktu, że 15 zł to koszt z kosmosu o ile liczby przedstawiane przez Ciebie są prawdziwe. Ja w to wątpie.
                • karolekw1906 Re: @avilab 11.01.15, 13:52
                  Brawo klawisz2. Czas najwyższy , by ogłaszając ewentualne gminne decyzje podpierać się faktami. W przeciwnym razie należy jedynie przedstawiać je w formie pytania. Dziś w Birczy już znajomi dyskutowali o " wielkich podwyżkach ", ale podobnie jak na forum nikt konkretów nie przedstawił.
                  • cherubin672 Re: @avilab 11.01.15, 13:55
                    Karolekw, Nikt nie przedstawił konkretów, bo te nie są podawane jak na razie do wiadomości publicznej. Nikt się nie pofatygował, by mieszkańcom dokładnie napisać czy to na stronie, czy gdzie, dlaczego wprowadzono taką czy inną zmianę.

O paru zmianach wiedzą wszyscy, ale jak możesz wymagać konkretów na forum jak władza nie chce ich przedstawić. A o podwyżce i kredycie wiedzą wszyscy.
                    • avilab Re: @avilab 11.01.15, 14:12
                      Jak już pisałem konkrety to będą na fakturze jak się dostanie do zapłaty dopiero wtedy będę mógł pokazać fakty ile było za tamtem miesiąc a ile w tym nowym roku będzie, dlaczego własnie wszystko robione jest po cichaczu? a miało być bez układów i jawne wszytko. Co nie zmienia faktu jakby się ludzie zbuntowali nie płacili albo strajk zrobili to by cenę obniżyli ale z takimi podejściami jak tutaj to nic się na lepsze nie będzie. Ja u siebie jak będzie możliwość akurat się nie zgodzę na podłączenie do kanalizacji ani przez moje pole nie puszczę przy takiej cenie. A do szamba pismo co chwila piszą co robię z nim ale mam faktury za wywóz i przedstawiam im. a cena 15 zł to chodzi mi o cenę łączną wodę + ścieki.
    • cherubin672 Re: opłata za wodę i ścieki 11.01.15, 18:22
      Jak tak temu wszystkiemu się ostatnio przygladam, to dochodzę do wniosku, że wójt miał może i dobre zamiary i chciał być profesjonalny, ale odnoszę wrażenie (nie wiem...być może mylne?) że niejeden mu tam "doradca" do ucha szepcze, autorytetem i stażem się podpiera, i mówi mu, czego lepiej nie robić, a co podać do informacji publicznej. Chciałbym się mylić, ale czuję, że potencjał młodego wójta może zostać zmarnowany, bo przyszło mu rządzić w otoczeniu starych radnych i innych ludzi aż po uszy siedzących niestety w układach.
      • klawisz2 @avilab 12.01.15, 07:27
        @avilab
        Przestań chłopie mieszać flaki jak stara baba na bazarze. Zadzwoń dzisiaj do gminy dowiedz się dokładnie ile jest za 1m3 a ile za m3 i napisz w tym wątku. Spytaj również o ile wzrosła opłata jak już. Jak nie masz telefonu lub nie wiesz jak się nim posługiwać to daj znać.
        • avilab Re: @avilab 12.01.15, 09:37
          Akurat z tobą rozmawiał na forum nie będę, akurat większość ludzi już mówi że ma być podwyżka opłat to widocznie ma być jak jesteś ciekaw tak bardzo sam zadzwoń ale widzę że tutaj na forum klawisz2 lubisz wszystkich krytykować, sam pisałeś że chcesz dowodów, dowody będą na fakturze, a poza tym skąd się tacy ludzie biorą jak on.
            • karolekw1906 Re: @avilab 12.01.15, 12:05
              To nie klawisz się niecierpliwi tylko Ty. On podobnie jak ja oczekuje rzeczowych informacji, popartych dowodami. A takie stwierdzenie, że wszyscy wiedzą z reguły świadczą , że tak naprawdę nikt nic nie wie. Jedyne co słusznie powiedziałeś to to, że dowiemy się po otrzymaniu rachunków jak jest faktycznie. Jeśli nie chcesz dzwonić do UG zasięgnąć informacji to nie siej zamętu, bo niczemu dobremu to nie służy.
              • klawisz2 Re: @avilab 12.01.15, 18:23
                Zamiast tyle bełkotać wejdź i poszperaj w Internecie, zdzwoń do gminy, a nie pisz, „bo ludzie mówią”. Sprawdziłem opłaty w gminie Bircza i faktycznie są stosunkowo wysokie. W 2014 roku stawki wynosiły 6zł netto za 1m3 i 6, 50 netto za 1m3 ścieków, ale były dopłaty z budżetu w związku, z czym płaciliśmy ponad 5 zł. To sporo. Pytanie brzmi, jakie są obecne stawki.
                Również z dostępnych protokółów wynika, że stan oczyszczalni ścieków nie należy do idealnych ( najdelikatniej mówiąc), co zdecydowanie obciąża poprzednią ekipę.
                Rok 2007 – woda 2, 45, ścieki 2,65.
                Rok 2012- woda 5, 5 ścieki 6,00
                Rok 2014- woda 6, ścieki 6, 5- ale były dopłaty z budżetu a więc płaciliśmy ponad 5 zł.
                Pytanie, Kto rządził w latach 2007-14???
                Kolejna rzecz. Na razie radni ( 11za 4 przeciw) uchwalili stawki na 2015 na poziomie 6 i 6,5. W styczniu mają podjąć decyzję o ewentualnych dopłatach. Niestety zabrakło na to czasu podczas grudniowej sesji rady gminy, gdyż na sesji gościł proboszcz, i radni łamali się opłatkiem i śpiewali kolędę wśród nocnej ciszy. Poczytajcie zresztą sami.. bip.bircza.pl/?c=mdTresc-cmPokazTresc-197-4277
                • 1samiecalfazero Re: @avilab 12.01.15, 18:53
                  mojepanstwo.pl/dane/krs_podmioty/62417,zaklad-gospodarki-komunalnej-mieszkaniowej

szkoda że spółka przy tylu działalnościach nie rozwija się żeby utrzymywać się z dodatkowych usług tylko swój dochód bierze z handlem wodą i ściekami i dopłatami z gminy.
                  W sumie zastanawia mnie teraz fakt, skoro gmina dopłaca do spółki w której jest udziałowcem to czy pozostali udziałowcy też dopłacają do spółki? czy jest tak że gmina dopłaca a spółka wykazuje zyski i przydzielają sobie należną premie:)?
          • klawisz2 @avilab 12.01.15, 20:04
            @avilab
            Z protokołu wynika, że;
            „Pani Skarbnik wyjaśniając odpowiedziała, że 22 grudnia 2013 roku Rada podjęła uchwałę w sprawie dopłat do taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Gminy Bircza i tak jak Pan Radny powiedział 0,60 zł neto plus 8% VAT – 0,64 zł do 1 m³ wody i 0,65 zł netto plus 8% VAT, czyli 0,70 zł za 1 m3 ścieków”.
            „Radny Pan Dutkowski ponownie zabierając głos zapytał, czy mieszkaniec będzie płacił nadal 6,50 zł za 1 m3 za ścieki i 6,00 zł za 1 m3 wody.
            Pani Skarbnik odpowiedziała: „jeśli nie będzie dopłat, to tak, bo jeśli będą dopłaty, to mieszkaniec będzie płacił ponad 5,00 zł”.

Posiłkowałem się ostatnią wypowiedzią Pani Skarbnik, że „ponad 5, 00zł”. Masz jednak rację to wychodzi nazwijmy to więcej niż „ponad 5”.
    • darino cennik opłat za wodę i ścieki 13.01.15, 08:58
      W zeszłym roku opłaty wynosiły (z VAT): za wodę 5,80 + 1,35 zł dopłaty, za ścieki 6,32 + 1,35 zł dopłaty.
      Od 1 stycznia 2015 (uchwała IV//7/2014) opłaty wynoszą: za wodę 6,48 zł (bez dopłaty) i za ścieki 7,02 zł (bez dopłaty). Dopłaty ze strony gminy zostały zniesione.
      • avilab Re: cennik opłat za wodę i ścieki 13.01.15, 09:41
        No i wyszło na moje że w 2015 roku będą większe opłaty za wodę i ścieki a czy gmina dopłacała czy nie to się dla płacącego za wodę i ścieki nie liczy tylko to co ma na fakturze którą będzie musiał zapłacić może nie 15 zł ale blisko byłem. To za rok 2014 nie licząc dopłatę od gminy to stawka za wodę wynosiła ok 7,15 zł a za ścieki 7,67 zł i tu akurat jest blisko 15 zł.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka