IP: *.ostrow-wielkopolski.sdi.tpnet.pl 16.01.04, 17:47
Może ktoś mi wyjaśni, czy zestawienie to dotyczy całego okresu zatrudnienia,
czy tylko tych lat, z których będzie naliczana emerytura? (np. nauczyciele
mają naliczaną z 10 kolejnych lat)
Obserwuj wątek
    • Gość: Krzysztof Re: Druk Rp-7 IP: *.aster.pl / *.acn.pl 18.01.04, 00:41
      Druk RP7 powinien być wystawiony z każdego miejsca pracy w którym byłaś
      zatrudniona. W druku RP7 podawane są twoje uzyskiwane dochody w rozbiciu na
      lata pracy w danym zakładzie. Nie wiem od kiedy byłaś zatrudniona i do jakich
      celów jest potrzebny Tobie ten dokument (czy do wnisku emerytalnego/rentowego
      czy do ustalenia kapitału początkowego). Takie druki możesz uzyskać z
      poprzednich miejsc pracy ale począwszy od początku lat 80-tych. Wcześniejsze
      dokumenty zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami zostały na ogół
      zniszczone.
      Nie orientuję się w wymaganiach w przypadku kapitału początkowego ale mogę
      szczegółowo odpowiedzieć w przypadku potrzeby ustalenia wysokości renty lub
      emerytury.
      Pozdr
      • Gość: Zofia Re: Druk Rp-7 IP: *.ostrow-wielkopolski.sdi.tpnet.pl 18.01.04, 21:54
        Dziękuję za odpowiedź.
        Moja sytuacja jest taka: skończyłam studia w 1981 roku i w tymże rozpoczęłam
        pracę w szkole, nie jestem w II filarze.Miałam nadzieję, że załapię się na
        emeryturę w 2006 roku wliczając do stażu studia dzienne, ale ostatnio
        wyczytałam, że urlop wychowawczy (a miałam go dłużej ze względu na chore
        dziecko)nie wlicza się do tzw."pracy przy tablicy-20 lat".
        Czy Rp-7 ma obejmować cały mój okres zatrudnienia?
        Krzysztofie, jeśli znajdziesz chwilkę czasu,to odpowiedz, będę wdzięczna.
        Życzę zdrówka w 2004.
        • Gość: Krzysztof Re: Druk Rp-7 IP: *.aster.pl / *.aster.pl 19.01.04, 01:58
          Na wstępie wyjaśniam, że nie orientuję się w przepisach emerytalnych dla
          nauczycieli. Napiszę to co wiem ale dotyczy to innych niż uprzywilejowani
          pracownicy (sady, wojsko, policja itp).
          Do wyliczenia wskażnika będącego podstawą do wyznaczenia wysokości emerytury
          bierze sie okres:
          - 10 kolejnych lat z ostatnich 20 lat pracy.
          lub
          - dowolne dwadzieścia lat pracy z całego okresu zatrudnienia.
          W tym ostatnim przypadku trzeba otrzywiście przepracować znacznie więcej niż
          20 lat aby brać pod uwagę ten drugi wariant.
          Jeżeli pod uwagę chcesz aby był brany tylko okres 10-ciu lat to nie musisz
          mieć druków Rp7 z całego okresu zatrudnienia. Liczą się tylko te lata z których
          będą robione wyliczenia. Musisz mieć za to świadectwa pracy z każdego miejsca
          pracy.
          Drugi Rp7 (zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagradzaniu) bez większych
          problemów można uzyskać z zakładów, które aktualnie istnieją ale mniej więcej
          od roku 1985. Poprzednie dokumenty finansowe (dokument Rp7 jest robiony na
          podstawie dokumentów kadrowo- płaconych) zostały zgodnie z ówczesnymi
          przepisami zniszczone. Ale część zakładów je pozostawiła. Do obliczeń zamiast
          z Rp7 z danego roku moze być wzięta kwota wymieniona w legitymacji
          ubezpieczeniowej o ile jest tam wpisana. Ale jeśli z tego okresu jest druk Rp7
          to biora dane z Rp7 a nie z legitymacji.
          Jeżeli zakłady pracy isnieją w których byłaś zatrudniona to nie powinno być
          przeszkód w uzyskaniu takich dokumentów.

Dokumenty z zakładów pracy, które zlikwidowano zostały przed likwidacją komuś
          przekazane. Na ogół ZUS orientuje się komu zostały przekazane.
          Na stronie ZUSu www.zus.pl/ jest podany link do bazy zakładów
          zlikwidowanych ale nie wiem czy dotyczy tylko W-wy czy całej Polski. Na stronie
          ZUS-u możesz też znaleźć sporo innych ciekawych informacji.
          W wie miałem telefon pod który dzwoniło się aby uzyskać informacje gdzie są
          dokumenty z zlikwidowanego zakładu pracy.
          Jeżeli już nie mozna w żaden sposób uzyskać zaświadczenia o wysokości dochodów
          a uważasz że te dane sa dla ciebie korzystne to pod uwagę są brane również
          angaże. Ale jest mniej korzystna forma ponieważ zwykle wszystkie dodatki typu
          premia itp wangażach miały takie sformułowania, że ZUS nie ma pewności,że dana
          osoba je otrzymała więc biorą tpod uwagę tylko podstawowe pobory.

Do wyliczenia wskaźnika bierze się zaświadczenia ze wszystkich miejsc pracy w
          których byłaś zatrudniona na umowę o pracę. I tak np. jeśli w jednym miejscu
          miałaś np. 1 pełen etat a w drugim 1/2 w jakimś okresie to za lata w których te
          zatrudnienia występowały bierze się sumę uzyskiwanych dochodów. (oczywiści
          najlepiej miec druki Rp7 również z zakładów gdzie nie mialo się pełnego
          zatrudnienia.

Twoim problemem wydaje się być okres przebywania na urlopie wychowawczym.
          Ze strony ZUS www.zus.pl/swiadcze/emer008.htm możesz dowiedzieć się, że
          okres ten zalicza się do tzw okresów nieskładkowych (jeśli spełniasz tamte
          warunki).. Jest to o tyle korzystne, że również czas przebywania na urlopie
          wychowawczym ma wpływ na wyliczenie wysokości emerytury. Analogicznie okres
          studiów dziennych zalicza się do tzw okresów nieskładkowych który ma wpływ na
          ustalenie wysokości podstawy emerytury. W tym celu należy z kwestury wziąć
          specjalne zaświadczenie dla potrzeb ZUS (nieważne ile czasu studiowałaś, ważnym
          jest ile czasu wymagał regulaminowy tok studiów).
          Uwaga: jeśli nie będziesz miała druków Rp7 to ZUS może prosić Ciebie o złożenie
          oświadczenia, że nie przebywałaś (lub przebywałaś w jakimś okresie) na urlopie
          wychowawczym lub innym rodzaju urlopu bezpłatnego.

Pozdrawiam i również życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

PS. Jeżeli będziesz miała jakieś pytania odpowiem w miarę możliwości. Myślę, że
          przeglądanie strony ZUS-u moze dużo wyjaśnić. Można też sięgnąć do źródeł
          (poszczególnych ustaw) na stronie www.infor.pl/dzienniki_ustaw/

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka