Dodaj do ulubionych

nabycie spadku

IP: 82.143.165.* 30.03.07, 19:58
tata zmarł w litopadzie 2006 , po kilku sprawach dostałam od sądu wyrok
nabycia spadku kilka dni temu( 27.03.2007) , kiedy dla urzędu skarbowego
nabyłam spadek?w chwili smierci czy w chwili gdy otrzymałąm dokument o
naBYCIU?
Obserwuj wątek
      • Gość: irmina Re: nabycie spadku IP: 82.143.165.* 31.03.07, 20:54
        tak też myslałam.....czyli nie liczy sie postanowienie sądu? to co właściwie
        takie postanowienie mi daje prawnie? bo artykuły sugerują ,że spadek nabyłam w
        momencie śmierci taty..jesli ktos się zna prosze o wyjasnienie bo się
        gubie....pozdrawiam
        • Gość: kaqkaba Re: nabycie spadku IP: *.gapp.pl 05.04.07, 11:17
          Art. 922. § 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego
          śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
          (..)
          Art. 924. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
          Art. 925. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

          A więc przejście wszystkiego następuje z chwilą śmierci.
          > to co właściwie
          > takie postanowienie mi daje prawnie?

          Tytuł VI. STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU I _OCHRONA SPADKOBIERCY_

          Art. 1025. § 1. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie
          spadku przez spadkobiercę.
          § 2. Domniemywa się, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, jest
          spadkobiercą.
          Art. 1027. Względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z
          tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swe prawa wynikające z
          dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku.

          Daje Ci tylko tyle i aż tyle że masz potwierdzenie że jesteś spadkobiercą.
          Jeżeli w skład spadku wchodzi np samochód to możesz go na siebie przerejestrować
          bo jest Twój itd itp

      • Gość: irmina Re: nabycie spadku IP: *.e-wro.net.pl 05.04.07, 18:29
        już mówie bo namieszałam , w listopadzie złożyłam-śmierć taty w lipcu( źle
        podałam daty), teraz po kilku sprawach sprawa zakończona, faktycznie jak już
        ktoś wspomniał spadek nabywa się z datą śmierci-pytałam w urzędach, dziękuje
        wszystkim za odpowiedzi
        • Gość: Pomocny Re: nabycie spadku IP: 83.151.32.* 11.04.07, 22:43
          Interpretacja SKARBÓWKI jest jedna- gdy spadkobierca umarł przed 01.01.2007 to
          podatek trzeba płacić. Natomiast przepisy mówią swoje i SKARBÓWKA się myli (tak
          twierdzi m.in. Pan KUTARBA w swoim blogu na strnie www.gazetaprawna.pl i ja się
          z tym w pełni identyfikuję) a mówią, że jesli smierć nastąpiła po 12maja 2006
          to podlegamy pod nową ustawę i wszyscy my zwolnieni jesteśmy (my- spadkobiercy
          z I grupy) z podatku. I konieczne jest aby złożyć (po uprawomocnieniu się
          sądowego orzeczenia o nabyciu spadku) złożenie stosownego zeznania podatkowego
          do US-u. Jeśli zapadnie decyzja,że trzeba płacić odwojumeny się od niej
          (podatek trezba koniecznie zapłacić w wyznaczonym terminie) do właściwego sądu
          i wsperamy się na przepisy przejściowe do nowelizacji ustawy (o których w
          szczegółach jest napisane we wspomnianym wyżej blogu) i mamy zdecydowaną
          pewność wygranej (bedzie tak,że podatek US bęzdie zwracać osobom -
          spadkobiercom, którym osoba bliska zmarała w okresie 13maja-31grudnia
          2006).Pozdrawiam i zachęcam do walki - zwrot podatku jest niemal pewny przy
          minimalnym koszcie (a są to niamełe kwoty do zwrotu -w zależności od
          dziedziczonej wartości majątku.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka