Dodaj do ulubionych

Obrót bezgotówkowy....

IP: 212.160.138.* 18.10.04, 14:58
Mam pytanie ile maksymalnie można zapłacić za fakturę w gotówce?
Słyszałam że 15.000 Euro jednorazowo, ale czy to dotyczy jednego
wykonawcy/dostawcy na przestrzeni całego roku obrachunkowego, czy np.miesiąca?
Czy można kwotę przekraczającą 15.000 Euro rozbić na kilka mniejszych sum i
wtedy rozliczyć sie gotówkowo?
Obserwuj wątek
      • Gość: ANIA Re: Obrót bezgotówkowy.... IP: *.aine.pl 18.10.04, 21:14
        Bzdura !!! Od chwili wejścia w zycie ustawy o swobodzie działaności
        gospodarczej gotówką można zapłacić nawet 15.000 EURO. Radzę zapoznac sie z
        aktualnymi przepisami.

        A tu fragment artykułu z serwisu money.pl:

        Do 15 000 euro można płacić gotówką

        Od 21 sierpnia br. zwiększona została kwota, do wysokości której przedsiębiorcy
        mogą rozliczać się przy pomocy gotówki.

        Podniesienie wysokości kwoty granicznej rozliczeń gotówkowych wprowadziła
        nowa „konstytucja” przedsiębiorców – Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie
        działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807).
        Zmiana ta wynika z dostosowana kwoty maksymalnej wysokości transakcji
        gotówkowej do analogicznej kwoty występującej w przepisach UE dotyczących
        procederu tzw. “prania brudnych pieniędzy" (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego
        i Rady 2001/99/WE z dnia 4 grudnia 2001 r. zmieniająca Dyrektywę Rady
        91/308/EWG w sprawie przeciwdziałania wykorzystywaniu systemu finansowego w
        celu prania brudnych pieniędzy).

        Przypomnijmy, iż zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami ustawy z dnia
        19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178)
        przedsiębiorca miał obowiązek dokonywania lub przyjmowania płatności za
        pośrednictwem rachunku bankowego w każdym przypadku, gdy stroną transakcji był
        inny przedsiębiorca, a jednorazowa wartość należności lub zobowiązań
        przekraczała równowartość 3000 euro albo równowartość 1000 euro, gdy suma
        wartości tych należności i zobowiązań powstałych w miesiącu poprzednim
        przekroczyła równowartość 10 000 euro.

        Ale zasady te są już nieaktualne. Nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności
        gospodarczej ustalają bowiem nowy, znacznie wyższy poziom wartości transakcji,
        którego przekroczenie obliguje przedsiębiorcę do dokonywania płatności za
        pośrednictwem rachunku bankowego.

        Zgodnie z art. 22 nowej ustawy dokonywanie lub przyjmowanie płatności
        związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem
        rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku gdy:

        · stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz
        · jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej
        płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według
        średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego
        dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

        Ustawa uznaje ponadto, iż przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy
        oszczędnościowo- kredytowej może realizować obowiązek bezgotówkowego
        rozliczania się z innym przedsiębiorcą za pośrednictwem rachunku w tej
        spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

        Zgodnie z nowymi zasadami kwota graniczna rozliczeń gotówkowych po przeliczeniu
        na złotówki wyniesie odpowiednio:

        Data Średni kurs euro
        wg NBP Równowartość
        15 000 euro Podstawa prawna
        - tabela NBP
        Sierpień 2004 4,3759 zł 65 638,50 zł 148/A/NBP/2004
        Wrzesień 2004 4,4465 zł 66 697,50 zł 170/A/NBP/2004

        Tekst Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz aktualne i archiwalne
        dane dot. rozliczeń gotówkowych znajdziesz w serwisie DLA FIMR msp.money.pl

        Marzena Migatulska-Jacko

        • Gość: ANIA A tu tekst ustawy: IP: *.aine.pl 18.10.04, 21:16
          www.msp.money.pl/firma/zbior/sdg/
          i artykuł o płatnościach:

          Art. 22.

          1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością
          gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w
          każdym przypadku gdy:

          1) stroną transakcji, z ktrej wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz

          2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej
          płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według
          średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego
          dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

          2. Przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-
          kredytowej może realizować obowiązek określony w ust. 1 za pośrednictwem
          rachunku w tej spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

          3. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wykonywania i
          pośrednictwa w realizowaniu przekazów pieniężnych w obrocie zagranicznym
          stosuje odpowiednio przepisy art. 63g i art. 111 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29
          sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.).


          • Gość: basia Re: A tu tekst ustawy: IP: 212.160.138.* 19.10.04, 10:29
            Dzięki bardzo Ania za profesjonalną pomoc...... i tekst ustawy, oszukałam się
            go pod różnymi hasłami, ale bez rezultatu.....
            trochę mi to rozjaśniło.....
            a czy można transakcję (fakturę) przewyższającą wartość 15000 Euro rozbić na
            kilka mniejszych, mieszczących się w limicie zapłat w gotówce, aby nie robić
            przelewu, dokonywanych co jakiś czas, słyszałam że niektórzy tak robią....? czy
            to jest ok?
            z góry dziękuję

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka