Dodaj do ulubionych

na jaka kwote mamy zdolnosc kredytowa

IP: *.kpwig.gov.pl 30.03.11, 10:30
Witam
Mamy z męzem kupione na kredyt mieszkanie, kredyt w CHF wzięty na 200 tys (obecnie oczywiście dużo wiecej) - miesięczna rata nigdy nie przekracza 1100 zł. Nasze zarodki w chwili obecnej to 5 tys miesięcznie netto, rodzina 2+1, oboje przed 30. Chcielibysmy zabrac się za budowę domu, ja jestem współwłaścicielem działki budowlanej (pozostałymi współwłaścicielami sa moi rodzice, którzy na budowę wyrażają zgodę ale nie będa współkredytobioracami). Czy przy takich warunkach mamy szanse na kolejny kredyt hipoteczny na budowę domu? Jeżeli tak to w jakiej wysokości? Jaki bank wchodzi w grę (obecny kredyt mamy w Multi). Jeżeli kosztorys budowy domu przewiduje kwotę ok 300 tys do stanu, w którym możemy spokojnie zamieszkać to czy tak wysoki kredyt gdziekolwiek dostaniemy, a jeżeli nie, to czy bank udzieli kredytu w mniejszej wysokości tylko na etap budowy powiedźmy do stanu surowego zamkniętego, czy od razu musimy mieć zapewnione środki na koncie aby pokryć pozostałe etapy budowy (chodzi mi o wymagania banku w tej kwestii):?
Z gory dziękuję za odpowiedź
Obserwuj wątek
    • robertind Re: na jaka kwote mamy zdolnosc kredytowa 30.03.11, 12:07
     Przy takiej wielkości domu faktycznie musicie się liczyć z kredytem w granicach 300 tys. zł. Dom powinien być doprowadzony do stanu, który umożliwi jego odbiór. Dla kredytu 300 tys. zł. i aktualnych obciążeniach zdolność kredytowa będzie na granicy.
     • arfer Re: na jaka kwote mamy zdolnosc kredytowa 31.03.11, 21:40
      Pytanie, czy da się zbudować dom za 300k 140 m2, a zatem nieco ponad 2000 zł / m2 powierzchni użytkowej (całkowitej pewnie jest 160-180m2- a budowa tych metrów także kosztuje) ?

      W razie problemu - jeśli nie macie dodatkowych rezerw finansowych - możecie wpakować się w niezłe bagno - skoro mieszkanie i w Multi, to pewnie braliście kredyt (tym bardziej skoro taka rata) na 100-110 % wartości - jeśli to kredyt z lat 2007-2008 to LTV dziś macie na poziomie 150-160 %, więc w takiej sytuacji nawet go nie sprzedacie

      Bank będzie oczekiwał zakończenia inwestycji. To, że przykładowe kosztorysy - a już tym bardziej ze stron z projektami - przewidują, że np.140 m2 da się zbudować za 300k, niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. 30-letnim maluchem też "da się" jeździć

      zdolność kredytowa byłaby, pytanie, czy ryzyko nie jest zbyt duże
  • Gość: Kred.pl Re: na jaka kwote mamy zdolnosc kredytowa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.04.11, 07:10
   W zasadzie zgadzam się z większością przedmówców. Zdolność kredytowa praktycznie jest - oczywiście mówimy tu tylko o kredycie hipotecznym w złotych (kredyty w CHF i EUR odpadają). Zdolność kredytowa wychodzi średnio 260 000 PLN, ale możliwe jest również znalezienie banków liberalniej podchodzących do zdolności kredytowej - polecam zajrzeć na nasz ranking zdolności kredytowej z lutego 2011 - www.kred.pl/Ranking-kredytow/ranking-kredytow-hipotecznych-zdolnosc-kredytowa.html . Dobrze oddaje on różnice w ocenie zdolności kredytowej pomiędzy bankami.

   Natomiast jeśli chodzi o realna Państwa wypłacalność to jest to spore ryzyko. Wytłumaczę to w dwóch punktach:

   1). Jesteśmy dopiero na początku wzrostu stóp procentowych w naszym kraju. Stopy będą zaś dalej wzrastać z powodu wysokiej inflacji oraz dlatego żeby zwiększyć atrakcyjność naszych obligacji na rynku międzynarodowym (w końcu dziurę budżetową trzeba łatać teraz bardziej niż np. 3 lata temu). Teraz jesteśmy po dwóch podwyżkach - stopa referencyjna NBP wynosi 4%. Według mojego rozeznania na koniec roku wyniesie ona 4,75% - efekt tego będzie taki że WIBOR 3M wyniesie jakieś 5%. Wiele banków aktualnie ma jeszcze stawkę WIBOR poniżej 4% (np. Pekao ma 3,94%). Do czego zmierzam - weźmiecie teraz państwo kredyt na 300 000 PLN na 30 lat oceniam, że uzyskacie marżę rzędu 1,6%. W sumie oprocentowanie nominalne wyniesie aktualnie 6%, a rata miesięczna 1800 PLN (bez dwóch w złotych). Za rok, przy realniejszych stawkach stop procentowych oprocentowanie nominalne wynosić będzie 7% ,a Wy spłacać będziecie miesięcznie o 198 PLN więcej. Czy jesteście Państwo na to przygotowani?

   2) Państwa kredyt w CHF: nie do końca jest pewne czy frank stanieje. Bo nie do końca jest pewne, ze nie będzie kolejnego trzęsienia ziemi, tsunami, etc. Każda katastrofa na taką skalę sprawia że inwestorzy ustawiają się w kolejce po najbezpieczniejszą walutę, a taką jak na razie jest frank. Posiadaczom kredytów w CHF niestety nigdy nie jest po drodze z tego typu inwestorami. Ponadto LIBOR 3M na poziomie 0,25% nie będzie trwał wiecznie i wkrótce pójdzie śladem EURIBOR-u, czyli do góry.
   Z drugiej strony tę ucieczkę zagranicznych inwestorów we franka łagodzi ostatnio polityka naszej RPP. Po pierwszej podwyżce stóp przez Radę Polityki Pieniężnej kurs franka wcale nie staniał (bo wysokość stóp procentowych w Polsce była zbyt niska w stosunku do inflacji i oczekiwać inwestujących w obligacje), ba! - nawet wzrósł i to sporo (ale to był efekt trzęsienia ziemi w Japonii) jego cena opadła dopiero po drugiej obniżce sprzed kilku dni, co może być pewną oznaką, że stopy procentowe w Polsce zbliżają się do realnych.
   Konkluzja dotycząca franka jest taka, że należy przygotować się że jeszcze przez długi czas frank będzie oscylował wokół 3 PLN, co sprawia, że spłacać będziecie wyższe raty niż w momencie zaciągania kredytu oraz że sprzedaż państwa mieszkania będzie nieopłacalna. Natomiast można rozważyć jego wynajem, bo niektóre banki przy szacowaniu zdolności kredytowej uwzględniają dochody z wynajmu (Alior Bank, Pekao, BZ WBK, Deutsche Bank czy tez Eurobank). Ale w większości wypadków trzeba mieć to potwierdzone w PIT.

   Pozdrawiam i szczerze życzę sukcesu w znalezieniu odpowiedniego dla Państwa kredytu!
   Portal kredytowy Kred.pl
   Kredyt mieszkaniowy
  • jarek.11z Re: na jaka kwote mamy zdolnosc kredytowa 12.05.11, 11:29
   Zdolności powinno wystarczyć. Przy takich zarobkach możecie starać się o kredyt z ratą miesięczną na poziomie 1200 zł

   Jeśli wartość zabezpieczenia będzie na odpowiednim poziomie to kredyt już macie załatwiony.


   Polecam Brokera finansowego który odrazy przedstawi Wam minimum 3 oferty finansowania.
   Easy-Finance. To biuro zrealizuje wam kredyt w naprawdę dobrym tempie i na preferencyjnych warunkach.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka