Dodaj do ulubionych

Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton

26.06.06, 23:58
Wysłany: Pon, 26 Cze 2006, 22:04
eliott napisał:
Nie wazne co kto zrobi tylko mnie ciekawi czy znacie cene po ile są te nowe
akcje.to jest wazne a nie jakies 21 groszy jeszcze raz powiem to jest fikcja,
na która daja sie nabrac tylko mali naiwni.Dziwicei sie ze duzi nie chcą akcji
z pp i sprzedaja?
Musiecie znac faktyczna cene za te akcje znacie?

Podpowiem niewiedzacym - nowe akcje tak naprawde kupujecie po.... tyle samo po
ile bedzie otwarcie na straych akcjach w środę rano, przy kursie aktualnym 5
zł wychodzi 1,92

Czyli po co ryzykowac zapisywac ,czekac ,martwic po ile bedą akcje w dniu
debiutu jak mozna sobie kupic od razy w srode byc moze jeszcze taniej bo nie
ma juz czym grac na biotonie .Wiec kupuje po spadku akcje do których człowiek
ma od razu prawo i moze z nimi robic co chce.A jak bedzie kolejna fala spadku
to wczesnie je sprzedac.A tamte bedą nie do ruszenia a na pewno nie beda
drozsze od starych
Przeciez jak stare spadną do 1,5 w dniu debiutu nowych to pytam sie ile
dostaniecie za te nowe/2zł ,3zł nie tyle samo co za stare.Moze któs
powiedziec a jak zdrozeja.No to te kupione w srode bez pp tez chyba zdrozeją
bo przeciez innej mozliwosci nie ma,nie sa to akcje specjalne ,tylko beda
notowane z taka sama cena jak akcje stare.
Tak ze naprawde kolejny chwyt marketingowy z tym pp .Jak jestem od 15 lat
przy giełdzie to jeszcze nigdy tego g..na nie ruszałem,
Obserwuj wątek
    • eliot33 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 00:16
      Jesli jutro sie przykładowo kurs nie zmieni na biotonie to
      owszem za 1000 akcji dostanie kazdy 1800 pp
      ale zastanówcie sie co w srode będzie na rachunki po sesji.
      Juz nie bedzie 1000X 5Zł ale niestety jesli nawet kurs nie spadnie w srode ani
      procenta to na rachunku bedzie tornado,tak
      Bedzie 1000x,1,92 jakies 3000 mniej no i te pp To co w koncu po ile te akcje
      nowe beda was kosztowały po 21 groszy? nie zarty sobie z was robia.A duzi
      uciekaja od biotonu i za bardzo nie szaleją za tymi akcjami ,a mali sie dziwią
      czemu nie rosną ,czemu ich nikt nir chce,bo jak by chcieli to by musiała cena
      rosnac,szalec
      • zibi9921 Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 01:31
        Alinka ma swoje fobie i kompleksy związane z Biotonem i tylko ona wie dlaczego.
        Może kiedyś nam to powie. Natomiast Ciebie Eliot nie rozumiem. Mechanizm
        obliczania akcji po pp znany jest od lat. Był przeprowadzany wielokrotnie.
        Ciebie nagle dziś olśniło że to oszustwo. Przez 15 lat tego nie zauważyłeś?
        Przecież PP i PDA podlegają takim samym prawom popytu i podaży jak kursy akcji,
        mogą się zmieniać na plus i na minus (np. PP zdecydowanie więcej niż akcje) ale
        to nie dowód że R. Krauze i Bioton to oszuści. W swoich postach mijasz się
        kilka razy z prawdą. Chcę wierzyć że to tylko przez te upały. Proponuję Ci
        przerobić temat emisji z pp innych spółek. Przykładów przez te 15 lat nie
        brakuje. Może zmienisz zdanie?
        • alinka102 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 02:20
          zibi, nie mam fobii bo na tej zabawnej - uważam - historii z biotkiem ja też
          nie raz zarobiłam
          i nawet mi troche teraz szkoda, że łatwy zarobek na tym papierze się ju skończył
          teraz już tylko trend spadkowy i wyłapywanie jego korekt
          szkoda

A opłacalność operacji BIOTON dla prokomu jest do wyliczenia b.prosta:
          wkładam w spółkę 4 zł, pompuję do granic absurdu i redukuję swoje zaangażowanie
          o 1/5
          chociarz wywalam tylko 20% swoich papierów to i tak przy kursie 30 zł mam z tej
          operacji 6 zł ( a włożyłam 4 zł )

fajnie to wykombinowane, nie ? :))
          oczywście z 2 zł zysku muszę pokryć koszta tej operacji czyli koszt
          spekulacyjnej dmuchawy, rozgłosu i całej tej kampanii żeby drobni inwestorzy to
          kupowali z wiarą że to dla nich świetna inwestycja "długofalowa"
          po tej operacji nadal mam jeszcze 4/5 swojego początkowego zaangażowania w tę
          spółkę, ale...nie ma to już dla mnie większego znaczenia
          jak jej się coś uda to tylko zarobie jeszcze więcej a jak nie podbije rynków
          świata to... nic nie szkodzi:)
          cała akcja balonowo-biotonowa się itak udała
          i nic mi nie zrobicie bo wcale nie jest to zabronione

• ahead1 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 09:57
            alinka102 napisała:

> o 1/5
            > chociarz wywalam tylko 20% swoich papierów to i tak przy kursie 30 zł mam z
            tej
            >
            > operacji 6 zł ( a włożyłam 4 zł )
            >
            > fajnie to wykombinowane, nie ? :))
            > oczywście z 2 zł zysku muszę pokryć koszta tej operacji czyli koszt
            > spekulacyjnej dmuchawy, rozgłosu i całej tej kampanii żeby drobni inwestorzy
            to
            >
            > kupowali z wiarą że to dla nich świetna inwestycja "długofalowa"
            > po tej operacji nadal mam jeszcze 4/5 swojego początkowego zaangażowania w tę
            > spółkę, ale...nie ma to już dla mnie większego znaczenia
            > jak jej się coś uda to tylko zarobie jeszcze więcej a jak nie podbije rynków
            > świata to... nic nie szkodzi:)

Tobie alina proponuje zimny prysznic bo takie rozumowanie to moglaby miec moja
            mlodsza siostra... to chyba jakis syndrom kobiety... Albo wogole zmien
            zainteresowanie bo piszac takie bzdury tylko sie osmieszasz i zanizasz poziom
            forum. Tak jakbym czytal parkiet. Juz nawet nie wspominajac, ze piszesz ze
            prokom musi pokryc jakies koszty rozglosu czy spekulacyjnej dmuchawy ale jak
            przeczytalem, ze dla ciebie swietnym interesem jest sprzedanie 20% akcji jednej
            spolki (dolujac kurs o 10% czyli znacznej ilosci przy takiej spolce jak bioton)
            i zostawiajac 4/5 poczatkowego kapitalu i jak z podboju swiata beda nici to nic
            nie szkodzi... to gratuluje. Jak ty tak inwestujesz to chyba jestes jedna z
            tych dluuugoterminowych.... albo sciemniasz ze wogole inwestujesz na gieldzie...
            Albo chcesz sie komus podlizac... Albo chcesz cos napisac zeby wszyscy
            pamietali ze jeszcze istniejesz... Albo juz nie wiem co...
            • alinka102 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 10:32
              to może podważ mój prosty rachunek wyjaśniający akcję BIOTON jakimś konkretnym
              argumentem
              może udowodnisz arytmetycznie że nie mam racji ?

ja nie mówię że interes był świetny, ale że opłacalny i nawet jak dalej już
              taki nie bedzię to te 4/5 początkowego kapitału głównego inwestora które
              jeszcze sobie zostawił - itak już ma całkowicie zamortyzowane
              sprzedał tylko swoją 1/5 po tak wysokiej nadmuchanej cenie że bioton jako
              inwestycja przyniosła mu już zysk i dalej nie musi
              (chociarz wcale nie jest powiedziane że dalej nie będzie)
              jednak bioton nawet po zrealizowaniu swoich planów 3-cyfrowego zysku w tym
              roku, stosunek P/E będzie miał nadal tak wysoki że...:)))

myśl co chcesz, bo ktoś tu powiedział, że
              rozmowa z biotonowcami jest jak rozmowa z wierzącymi o tym czy istnieje Bóg

zabieg prokomu to oczywiście gra rynkowa, nikt nie musiał kupować i do głównego
              inwestora nie można mieć pretensji
              każdy ma prawo do spekulacji, ale trzeba być pewnych spraw świadomym jak się w
              coś inwestuje

• eliot33 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 02:46
          Tak masz racje,przez te upały nie moge spac,burza mnie obudziła.Co do twojego
          postu zgadzam sie w 100%,dlatego dziwie sie troche ze alinka wylewa swe zale do
          Krauzego.
          Otóż tak zasady sa zawsze te same dlatego nigdy w to nie wchodze.
          Napisałem ten post ,bo akurat jutro jest ostatnie pp dla biotonu więc taki dałem
          tytuł.Bo akurat do nich pisze a nie do udziłowców skotana który juz jest po
          takim zabiegu.
          Oczywiscie ta fikcja jest przerabiana przy kazdej spólce z pp niby za darmo a
          bardzo drogo.
          Pisze to bo podejrzewam ze wielu ludzi o tym nie wie ,wiekszosc liczy jak to
          podają medialnie 0,21 zł a to nie prawda,chyba z tym sie zgodzisz?Ludzie muszą
          zapłacić wiecej niz im sie wydaje i to za towar który kiedys dostaną i to nie
          wiadomo za ile.Tak wmawia sie ludziom ze dostana cos za grosze.Nie ,za to tanie
          co dostaną muszą sobie dodatkowo zapłacić
          Chciałem ludziom tylko uswiadomic bo byc moze nie wszyscy wiedzą:
          To nie jest zaden interes .Bez łaski i czekania za te same pieniadze kupuje tyle
          samo akcji w srode na sesji co ludzie po tych wszystkich problemach,zapisach
          oczekiwaniach.Nic mnie to drozej nie wyniesie i to tyle.A moze i taniej jak ich
          znowu jaki grubas przestraszy.W koncu juz nie ma czym grac,Wszystko zgrane a
          dobre informacje juz prawie od miesiąca nie działają na biotonie.Byc moze ze
          własnie od srody dopiero ta spólka zacznie rosnąc,nie wiem.
          Ja niestety jak płace to zawsze wole miec ten towar od ręki.bo jak przyjdzie
          kolejna fala bessy to im zostanie sie tylko martwic i liczyc ile tracą a ja moge
          straty skrócic w kazdej chwili.Jesli te akcje kupione w srode moje nie urosna to
          i oni mogą zapomniec o zyskach na swoich akcjach za miesiąc dwa.Rozumiesz musi
          byc ta zaleznosc ,to po co mi ryzykowac w pp
          Tłumacze tylko tym ludziom dlaczego kolejny raz sie zawodzą na spólce.
          Miał być split miały akcje rosnąc nie rosły.Jest pp mialy akcje rosnąc nie
          rosną.Dlaczego?bo widocznie wieksi nie widzą w tym interesu jak sie to
          dotychczas tłumaczyło drobnym
          Oczywiscie zrobią co chcą to ich wybor ale staram sie im otworzyc oczy niech
          sobie policzą czy tak duzo zyskają jak im wmawiano .
      • akrystian Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 08:17
        Fajnie dzięki, szkoda tylko, że nie napisaleś o tym miesiąc temu (przecież
        wiedziałeś) tylko teraz jak już dla większości inwestorów jest już po zawodach
        bo kupowałi walor po 30 zł licząc, że w ostatecznym rozrachunku i tak wyjdą na
        + ?
        • eliot33 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton zibbi 27.06.06, 08:51
          Chciałbym ,jeszcze zibbi zebyś zwrócił uwage na tytuł czy on mówi przekręt na
          biotonie?Nie ,celowo nacisk połozyłem na prawo poboru bo jest główny przekręt
          a dopiero potem po przecinku dałem bioto,no bo aktualnie tego papieru to
          dotyczy.Więc chyba uznasz ze jednak znowu nie popełniłem takiego błędu jak mi
          zarzucasz.
          Gdybym w tytule sugerorował ze to tylko na biotonie jest ten przekret z powodu
          pp,i miał takie zamiary to bym rozumiał twoje oburzenie, i z pewnoscią
          konstrukcja tytuły była by inna,ale tak nie jest.
          Co do tego czemu dopiero teraz pisze o tym a nie miesiąc temu?No bo miesiąc temu
          to nikt nie wiedział kiedy bedzie pp na walorze,nawet pare dni temu nie było
          jeszcze wiadomo kiedy.
          Nie kazdy musi pamietac wszystko,fakt ostatnio o tym zapomniałem tylko własnie
          wczoraj sobie zacząłem zadawac pytanie, czemu ja własnie zawsze stroniłem od
          spólek z pp i sobie przypomniałem,na forum biotonu,gdzie z początku nikt tego
          nie chciał przyjąc do siebie dopiero,po czasie zaczeli niektózy rozumiec i
          przychylac sie do tego stanowiska.
          Po trzecie to nie jest tak ze ktos na tym straci duzo i o tym tez nie mysle.
          Przede wszystkim nikt nie zarobi tak jak to przedstawiano wczesniej ,te akcje po
          21 groszy.Niestety to jest kolejny trk marketingowy ,hossy taki sam jak magia
          splitu.Te numery po za hossa nie chodzą nie działają tak jak własnie w hosssie,a
          ze po hossie jak na razie ani sladu to na biotonie nikłe korzysci z tych numerów
          jakze korzystnych dla poprzednich spólek.
          Mozzna na tym zyskac nawet nie mało jesli kurs zacznie od srody na starych
          akcjach rosnac i to byc moze nawet nie mało.Ale to dalej nie mozna przypisywac
          głównie temu ze sie kupiło tanio akcje z pp jak to tez na tamtym forum swięcie
          przekonany zablokowany, sugeruje.Tylko po prostu zwykłej grze rynkowej,z ktorej
          podobne korzysci mozna osiągnac kupujac zwykłe akcje biotonu na sesji srodowej
          nie czekając az dadzą mi kiedys akcje z pp po tej samej ogólnej cenie.Oczywiscie
          jesli zakadamy ze kurs biotonu bedzie róśł.
          • mcdollar Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton zibbi 27.06.06, 09:13
            Mam takie drobne ale. Jeśli mamy emisję z pp i niską ceną sprzedaży nowej
            emisji, to występuje tarcza podatkowa. "Stare" akcje po spadku kursu można
            sprzedać ponosząc stratę, a nowe kupine po niskiej cenie nominalnej trzymać
            choćby do początku nowego roku podatkowego przenosząc część zysku na nowy
            okres. Nie odnosze się tu do emisji Biotonu, tylko tak bardziej ogólnie, ja to
            zastosowałem ostatnio na Hygienice, jestem ok 30% do przodu na nowej emisji a
            na razie mam zrealizowaną stratę 4 zł na każdej starej akcji... :))
            • eliot33 Re:moje zdanie kto zyska kto straci 27.06.06, 09:15
              Ostatnie słowo bo wiadomo giełda gra rynkowa.
              Powiem tak .Jesli ktokolwiek w okresie do debiutu akcji z pp ,kupi akcje
              biotonu na rynku po cenie nizszej niz kurs odniesienia w srode zyskuje w
              stosunku do osób które kupiły akcje z prawa poboru,
              i odwrotnie jesli drozej w tym okresie to kazdy posiadacz tych nowych akcji
              moze takiemu gosciowi powiedziec ze zyskał wobec niego .To tyle.
    • alinka102 Re: skala pompowania tego balona... 27.06.06, 00:47
      ...wyglądała mi od samego początku na spekulacyjny manewr głównego inwestora.
      A jak w zeszłym tygodniu główny inwestor - prokom - wywalił takie pakiety że
      spowodował zwałkę kursu o 10% jednego dnia, to wyjaśniło mi się wszystko.
      Wystarczy prościutki rachunek żeby policzyć, że sprzedając tylko
      zeszłotygodniową porcję akcji - CAŁA inwstycja Krauzego w bioton już mu się
      zwróciła z nawiązką. Kurs po to musiał być przez cały rok od 4 zł tak pompowany
      bo ta sprzedaż była opłacalna dopiero przy poziomie 20zł ( całkowity zwrot z
      inwestycji ale bez zysku ). Prokom zaś sprzedał 1/5 swoich udziałów po kursie w
      granicach 30 zł !:)) Przedtem oczywiście cała masa komunikatów z planami,
      prognozami, zapowiedziami różnych splitów, PP-egów itd. Dzisiaj jest już jasne
      po co :) Ludzie przecierz szaleli z radości po każdym komunikacie i czekali na
      następne "rewelacje".
      Strach ten papier teraz kupić, bo prokomowi już nie musi dalej zależeć na tej
      spółce ( operacja się udała ), a resztę swoich udziałów wywalić może zawsze i
      bez uprzedzenia. Akcji prokomu Krauze też mówił że nie będzie sprzedawał a
      jednak to robił.
      Sam widziaeś eliot że w ostatnich dniach ciągle ktoś duży wychodził z tego
      papieru a skupowali...raczej drobni inwesorzy "długofalowi" :)

• dariuszflex Re: skala pompowania tego balona... 27.06.06, 06:38
        Witam :)
        Tak się przyglądam Waszej dyskusji i nasuwa mi się pytanko - jeśłi mogę :)
        Co sądzicie o PP do IBS oraz o fuzji HGA i WASKO ??
        Mamakcje tych spółek i nie wiem, co będzie dla mnie korzystniejsze ?
        Czy wyskoczyć z nich przed PP, czyodpsrzedać swoje PP, a co sądzicie o tej
        całej fuzji ?
        Przepraszam , że wlazłem Wam w wątek ale to jest dla mnie ważne.
        Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc :)
        • citro1 Re: Przekręt eliota 27.06.06, 09:13
          Witam.Czytam,tak czytam ten wątek i przecieram oczy ze zdumienia.Eliot o falach
          to ja z Tobą nie dyskutuje ,bo się na tym za bardzo nie znam i nie pociaga mnie
          ta technika.Natomiast jeśli chodzi o prawa poboru to już mogę
          podyskutować.Piszesz,że to przekret.A niby gdzie Ty widzisz ten
          przekręt.Sądze,ża wiesz co to jest i po co spółka stosuje PP,a może tak
          wiesz,ale nie do końca.Emisja z prawem poboru jest tylko i wyłącznie po to ,aby
          dotychczasowi akcjonariusze mogli i mieli prawo zachować swój procentowy udział
          w spółce.I tylko po to,po nic więcej.Oczywiście kto chce to z tego prawa
          korzysta ,a kto nie chce to może to prawo odsprzedać.Gdzie TY tu widzisz
          przekręt,a jak widzisz to wyjaśnij mi jak można wyemitować nowe akcje w
          bardziej sprawiedliwy sposób.Co się tyczy ceny PP ,ceny akcji po emisji to jest
          czysta spekulacja.Ile to będzie kosztowac za miesiąc ,czy kwartał kto to
          wie.Idąc dalej za Twoim tokiem rozumowania to nikt by nie kupił akcji na rynku
          pierwotnym ,bo po zapisach takie akcjie notowane są dobiero za jakiś czas ,a Ty
          uważasz ,że jak za jakis czas to nie ma sie wpływu na dany papier.To prawda że
          przez okres zanim akcje,PP, zostana dopuszczone do obrotu na rynku może zdarzyc
          się wiele ,ale to jest rynek,tu się handluje ,a nie stoi i patrzy.Gdzie tu jest
          przekręt eliot, no powiec mi gdzie Ty go widzisz.
          PS o postach alinki i jej super zyskach na biotonie to .... krówka która dużo
          ryczy mało mleczka daje Powodzonka
          • eliot33 Re: Przekręt eliota 27.06.06, 09:52
            Przekret ,dziekuje za tą wycieczke osobista w tytule..
            Nie wnikam ile masz akcji tego papieru bo tez uległes temu czarowi.
            Pisze wyraznie prawo poboru-zwykły przekret i dziwie sie natomiast tobie ze
            odbierasz tak to jak opisujesz.
            Otóz co miałem na mysli piszac taki tytuł
            Tak jest to kolejny zabieg marketingowy który stara sie ludziom wmówic to co
            jest nie prawdą i stara sie ludzi tak ukierunkowac zeby mysleli tak jak my tego
            oczekujemy.Czyli byli przekonani do wczoraj,dzisiaj ze kupią sobie acje po 21
            groszy bez dodatkowych kosztów a niestety tak nie jest.To jest dokładnie tak
            samo jak na promocjach ,kupujesz głownie towar nie z tego powodu ze ci jest
            potrzebny i ze jest tani tylko dla tego , ze innym sie udało ciebie przekonac do
            tego zebys ty miał takie wyobrazenie o korzysciach z tej tranzakcji.
            Podkreslam jesscze raz nie mam zadnych ale tylko do biotonu.Tylko do ogólnego
            mechanizmu prawa poboru co chyba dla wielu normalnych,z zachowaniem odrobiny
            dobrej woli czytających ten tytuł tak to odbiera.
            Byłem przekonany ze 80% ludzi nie spojrzało na ten problem z tej strony a byc
            moze i ty citro mimo ze z pewnoscia o tym wiedziałes wczesniej to tez moze w
            ostatnich dniach o tym zapomniałes.
            Pytasz jak przeprowadzic emisje?
            Powiem ci po prostu normalna tak jak na to zasługuje normalna duza spólka
            ,powazana i ceniona na swiecie a nie jak spólka dz..., która daje niby za grosze
            akcje,kosztem akcjonariuszy swoich i kosztem swoich akcji.

Niestety ale w swych ostatnich zachowaniach spółka ta zachowała sie w stosunku
            do swoich stałych inwestorów jak zwykła spólka smieciowa.Dlatego tak chetnie
            opuszczają ja duzi inwestorzy ,co widac w aktualnym handlu akcjami tej spólki na
            GPW.
            Split stosuja dla ceny nie za bardzo wysokiej,takie działania były stosowane
            przy koncu kazdej hossy i to czesciowo zawsze działało dla paru pierwszych
            spólek.Tak bylo podobnie w tym roku.spólki Karkosika.Lubawa,Ale te czasy juz mineły.
            Druga sprawa nowa emisja za grosze z prawem poboru.Kolejny numer na podbijanie
            ceny aktualnej akcji.Tez chyba juz przeżytek a szkody dla spólki z takiego
            zachowania dla spólki nie do oszacowania.
            Prosze sobie tylko zobaczyc czy jakakolwiek spólka powazna w historii giełdy
            zrobiła taką emisje?Nie spólka duza z perpektywami robi emisje normalna z
            normalną cena bo wie ze jesli jest dobra to znajdą sie kolejni nabywcy którzy sa
            gotowi dac odpowiednią cene za akcje.(Patrz ost.nor.ING BSK)
            Czy naprawde biotonowi sa niezbedne te grosze które otrzyma z tej podpuchowej
            emisji?
            Jesli jest spólka dobra ceniona w swiecie to nie lepiej dla spółki przeprowadzic
            emisje niedużą w ilosci akcji a z odpowiednią cena?Wpływy podobne.A nie multi
            emisje za grosze.Skutki nie do oszacowania dla obecnych akcjonariuszy
            Biotonu.Rozwodnienie kapitału na na ilosc akcji trudnej do ogarniecia dla
            normalnego człowieka.Jakie wartosci rynkowe przyjmuje ta spólka jesli policzy
            sie ją do wszystkich obecnych i planowanych emisji akcji.Przewartosciowane do
            potegi n-tej.których nawet nie wytłumaczą najlepsze plany na przyszłośc.
            Powiem tylko w 1994 roku wiele spólek tego okresu robiło tez emisje z pp ale
            niestety tamte spólki-dziwki ceniły sie wyzej.Nikt nie dawał akcji za grosze.

• citro1 Re: Przekręt eliota 27.06.06, 10:01
              Eliot ja nie pisze o biotonie i cenie emisyjnej ,o przewartościowaniu itd.Ja
              pisze o emisji z PP,po co się ja stosuje ,dla kogo ,Uciekasz od tematu.
              A to,ze bioton jest przewartościowany to trąbie ot dwóch miesięcy ,ale to inna
              strona medalu.Wycieczek osobistych nie urządzm .To Ty napisałeś pierwszy słowo
              przekręt.Pozdrawiam
              • eliot33 Re: Przekręt eliota 27.06.06, 10:16
                Nie ma sprawy ,ja nie parafrazuje czyjegos tematu z dodatkiem nicku.
                Dobra nie ma sprawy ja tak mysle ty inaczej ,co do pp to tez wiem po co
                własciwie powinno byc ona a jak je wykorzystuja w okresie hossy,Tutaj na pewno
                wiemy duzo i podobnie ale wiesz teraz jest sesja to trudno sie skupic,a tak
                ogólnie dziekuje za zabranie głosu w tym wątku zawsze to lepiej jak temat
                pobudza do rozmowy i nie wazne jest ze ktos ma inne zdanie czy sie przychyla do
                tej opini.Zawsze to jednak rozmowy ucza pomagaja na pewno innym wiele sie
                dowiedzec,na razie moze po sesji jeszcze kto podejmie watek to moze wtedy bedzie
                okazja porozmawiac spokojnie
          • alinka102 Re: Przekręt eliota 27.06.06, 10:14
            to może podważ mój prosty rachunek wyjaśniający akcję BIOTON jakimś konkretnym
            argumentem
            może udowodnisz arytmetycznie że nie mam racji ?

krówka która dużo ryczy(ryczała) to własnie bioton
            ale WYDOJENI będą drobni akcjonariusze którzy w ten "śpiew" uwierzyli

oczywiście to gra rynkowa, nikt nie musiał kupować i do głównego inwestora nie
            można mieć pretensji
            każdy ma prawo do spekulacji:)
            • citro1 Re: Przekręt eliota 27.06.06, 10:25
              Ja nie pisze o biotonie .W pięciu ,albo więcej wątkach podkreślasz ile to TY
              razy zarobiłaś i tylko tyle.Następnym razem napisz ile razy straciłaś i to
              bedzie ok
              PS A tak na marginesie to ja kupowałem bioton po 4/7 złotych sprzedałem
              wszystko po 22 złote .Potem jeszcze raz kupiłem po 26złotych i na tej samej
              sesji oddałem po 32 z hakiem.od tego czasu tylko kibicuje. Policz sobie moją
              stope zwrotu i przestańcie pisać ile to mam biotka ,bo zaczyna to być śmieszne.
              • eliot33 Re: Citro prosisz i masz 27.06.06, 10:34
                Tak juz pisałem a i o jeszcze wiekszej tez juz kiedys wspominałem a i moze
                napisze a le niestety to trzeba wiecej czasu.Jak sie traci gdy wszytko i wszyscy
                mysla ze zarobisz.
                Giełda

Re: Potrzebuje śmiecia zeby na mnie robił
                Autor: eliot33
                Data: 25.06.06, 23:04

Pytam o chemiskór bo to byla moja druga szkoła,życia jak nie ruszac spadających
                noży duzą kasą.Po 40% spadku zachciało mi sie zarobków no i oczywiscie trafiłem
                w sam dołek,który okazal sie dołkiem jednodniowym a potem to juz poszedł parter
                piwnica,
                poziom 200,
                poziom 600
                Przez pięć dni człowiek robił tylko za kibica -10% w dól i do domu
                Jak juz dali wysiąść to juz człowiek zwazywszy na to,ze miał tez kredyty był
                lzejszy o 80% procent na kapitale.Głowni udziałowcy prezesi w areszcie a koledzy
                ich urządzili sobie polowanie ,podobne do tego z ARKI,tylko ze mało kto wracał z
                tego lasu.Prawie przez 20 dni lali akcjami kazdego i nikt słowa nie pisnął taka
                to była wtedy GPW.żaden nie zawiesił kursu ani przez jeden dzień ,nikt nic nie
                powiedział.Nikt nic tez nigdy nie zwrócił a było to ewidentne naruszenie prawa
                ,Ale były takie czasy strzygli te baranki jak chcieli.Niech nikt nie pyta sie
                czy mozna stracić cos na giełdzie.Mozna i to nie mało.Ale człowiek zyje i
                wyciąga z takich porazek wnioski,nauke.Kupiłem swinstwo po ponad 40% obnizce w
                samym dołku i jeszcze mnie zdrowo pokaleczyło
                Warto sobie to ponizej dokładnie sprwadzic,mozna sie z tego dowiedziec jak sie
                dawniej walczyło
                4MD;19970709;27,50;27,50;27,50;27,50;37628
                4MD;19970710;26,50;26,50;26,50;26,50;20947
                4MD;19970711;25,20;25,20;25,20;25,20;32070
                4MD;19970714;23,90;23,90;23,90;23,90;19888
                4MD;19970715;21,60;21,60;21,60;21,60;53154
                4MD;19970716;19,50;19,50;19,50;19,50;245061
                4MD;19970717;17,60;17,60;17,60;17,60;215850
                4MD;19970718;15,90;15,90;15,90;15,90;380121
                4MD;19970721;15,70;15,70;15,70;15,70;371049 Tutaj sobie usiadłem do tej windy
                4MD;19970722;16,80;16,80;16,80;16,80;221668
                4MD;19970723;15,20;15,20;15,20;15,20;0-zero oznacza ze kurs bez obrotu
                4MD;19970724;13,70;13,70;13,70;13,70;0-zero oznacza ze kurs bez obrotu
                4MD;19970725;12,40;12,40;12,40;12,40;0-zero oznacza ze kurs bez obrotu
                4MD;19970728;9,60;9,60;9,60;9,60;373120 dopiero tutaj dali wysiąść
                4MD;19970729;8,65;8,65;8,65;8,65;240874 i tutaj dali wysiąść
                4MD;19970730;8,25;8,25;8,25;8,25;434730
                forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=27&w=44147060&wv.x=2&a=44191631
      • herbat Re: skala pompowania tego balona... 27.06.06, 21:42
        Rysiu to mistrz spekulacji. Nie na darmo zaczynał od sprzedaży wiśni na bazarku
        aby teraz dobrze robić na siłe inwestorom. Juz zarobił swoje i będzie otwierał,
        ew. wpuszczał na giełde następne swoje spólki. Pamiętacie jak wszedł dziarsko w
        padającą spółkę Leszcza (SoftBank) kiedy wszystcy informatcy już niemal z niej
        uciekli. No i udało się. Kupił i sprzedał z nawiązką. Ja jak czytamm jego
        sposorowane wywiady to od razu czytam wspak. Mówi że świetlana przyszłość dla
        Biotonu - może, ale po co miałby się tym dzielić z innymi? Respect Rysiu,
        Respect. Nic tylko się uczyć.
    • eliot33 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 15:24

Co sie dzieje z biotonem?
      Niestety to jest głownie to co wam wczoraj dosyc długo starałem sie wyjasnic co
      powinno sie dziac z biotonem na dzisiejszej sesji
      Ale dam wam tez troche otuchy,wcale nie musi jutro spadac.Bioton bez tego
      jaskółczego jaja moze sobie radzic jutro nie zle.Na co wyscie liczyli
      co(posiadacze biotonu)?Ze fundusze pokaza olbrzymia strate na koniec kwartału?No
      jak sie maja rozliczac 30.06 akcje po2 zł i co nic.Jak moga zaksiegowac te złote
      jaja jak jeszcze nie wiadomo kiedy bedzie pierwsze notowanie pp.Co mogą w
      raporcie na 30 .06 napisac pp po nie wiadomo ile?
      Głowa do góry przy takim rynku jutro powinno byc dobrze ,
    • drugidotyk Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 16:01
      Od czasu gdy Bioton trafil do WIG 20,wiekszosc drobnych inwestorow zaczelo
      wieszac na nim psy.A to balon,spekula lub jak ten watek przekret.
      Jak boisz wlasciciela danej spolki lub mu nie ufasz,to omijaj takie spolki.
      Z calym szacunkiem eliot33,chwalisz sie 15-sto letnim doswiadczeniem
      gieldowym,to pytam sie tak z ciekawosci;jakim cudem wypowiadasz sie o czyms, z
      czyms nie miales kontaktu.
      I takie teksty jak Twoj moga skutecznie odstraszyc mniej doswiadczonych
      inwestorow od takich ciekawych rzeczy jakimi sa PP i PDA.
      Osobiscie preferuje kierunek tego typu,"jak nie polizesz,nie poczujesz".
      Nalezy,moim skromnym zdaniem,wyprobowac wszystko co jest mozliwe dla takich
      malych inwestorow jak my i nie bac sie.
      PS.Przeraszam za brakukujace kropki i kreski nad literami.Chwilowo brak
      mozliwosci.

• eliot33 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 16:10
        Przepraszam ale pisze zawsze co wiem i czuje i niestety kolejny raz sie sprawdza
        to co za to mi chcesz stawiac zarzuty?Wybacz ale ja nie steruje rynkiem ja nimi
        nie kieruje a przeciez jam mówisz czytaja mlodzi niedoswiadczeni no to chyba
        mnie nie słuhaja i nie raagują bo przeciez od 3 tygodni to jednak sprzedaje
        głownie duzy.Postaw konkretne zarzuty co w tym jest nieprawdy ,bo niestety jak
        siadłem na biotonie od ponad dwóch tygodni to co powiem tak jest.Rozumiem mam
        lepij milczec.Juz raz jedne sie obruszył na tym forum jak pisałem zle o
        eklektrimie,pózniej sie okazało ze to tylko spekulant dba oswoje ofiary.Dobra na
        biotonie sie konczy to ja wcale nie musze nic mówic.Jesli naruszyłem twoje
        interesy to przepraszam.
    • bigboni1 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 20:04
      Czy aby tutaj nie zapanował obłęd? Czy wszyscy zapomnieli, że Bioton to
      przedsiębiorstwo, które coś produkuje, potem usiłuje to sprzedać na tym czy
      innym rynku, że za sprzedany towar ma zysk? Czy nikt nie bierze pod uwagę, że
      osiągnie sukces? Czy nie ma Waszym zdaniem na to żadnej szansy? Czyli to już
      trup? Chocby nie wiem co się stało firma jest skazana na koniec! Opanujcie się!
      Myślcie i piszcie obiektywnie! A jeśli osiągnie znaczący zysk powiedzmy w
      trzecim kwartale, czy za pół roku to Wy i tak jej nie kupicie bo wiecie że jest
      niedobra. Więcej umiaru!
      • btb Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 20:38
        Przecież jemu chodziło wcale nie o to, że Bioton to trup, tylko o to, że K. ma
        już to niezłe przedsiębiorstwo praktycznie za darmo i poziom notowań Biotonu to
        wcale nie musi być jego największy problem - jeśli coś będzie ważniejsze, to
        zdołuje kurs bez najmniejszych oporów. Można się zgadzać z takim punktem
        widzenia lub nie, ale nikt nie kwestionował tego, że to dobre przedsiębiorstwo,
        najwyżej sugerował znaczne przewartościowanie.
      • alinka102 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 23:01
        nikt tu nie mówi że bioton to trup i że niczego nie produkuje
        policz tylko sobie jego P/E zanim go kupisz i bądź świadom że Krauzemu nie musi
        już zależeć na biotonie bo w zeszły czwartek sprzedając 1/5 swoich akcji
        zarobił już na tej spółce więcej niż w nią włożył

i czy eliot lub ja mówimy że nie będziemy jej kupować ?
        ja - świadoma dużego ryzyka i bardzo ostrożnie - mam zamiar spekulować na niej
        dalej
    • robak65 Re: Prawo poboru-zwykły chwyt marketingowy 27.06.06, 21:54
      Witam
      Na wstępie. Uprzejme dzięki Eliot za zwrócenie uwagi na czym polega "dobry
      interes na prawie poboru". Gdyby nie ten wątek pewnie bym tego nie
      przeanalizował :( A tak niech i ja sie do czegoś przydam.

Teraz obliczenia dla tych, którzy dalej nie rozumieją: (Ameryki nie odkrywam)
      1. Mielismy 1000 akcji Bio z pp po 4,92,- czyli 4920,-
      2. Cena otwarcia na środę to 1,76,- czyli mamy na rachunku 1000*1,76,- =1760,- +
      1800 pp do akcji po cenie 0,21,- (stanowi to koszt 1800*0,21,- = 378,-)
      3. Zapisujemy się na wszystkie i je kupujemy po 21 gr. - mamy dalsze 1800 szt.
      4. Zakładamy, że do dnia notowania nowych akcji cena starych pozostaje stała na
      poziomie 1,76,-
      5. W dniu asymilacji całe 1000+1800=2800 szt. sprzedajemy po 1,76,- i uzyskujemy
      (nie uwzględniamy prowizji) 2800*1,76,-= 4928,-
      6.Zarobiliśmy 8 gr :) - wynika to z zaokrągleń

A więc to obliczenie potwierdza to co napisał Elliot: jeśli chcemy mieć akcje
      Bio to chyba łatwiej je kupić bez prawa poboru, a nie czekać na dzień notowania
      nowych i tracić czas na zapisy i myślenie co zrobić z PDA gdy cena starych akcji
      będzie spadać.

Dzięki Eliot za ciekawe wątki. Ciekawe na jak długo wystarczy Ci ochoty, aby
      pisać na forum. No chyba,że się uzależniłeś od pisania, jak ja od czytania :)

Pozdrawiam serdecznie
      robak
      • eliot33 Re: Prawo poboru-zwykły chwyt marketingowy 27.06.06, 22:17
        Dzieki robak,jak bede widział takie efekty to jeszcze troche po pisze.
        Nie tylko dobrze zrozumiałes moje intencje to jeszcze sobie zadałes trud
        policznia tego ,uswiadomienia na własnym przykładzie.
        Widze ze czasami moje posty trafiaja tez na ludzi którzy z tego cos wynoszą.
        Dokładnie tego oczekiwałem takiego odbioru i takiej postawy.
        Naprawde nic do biotonu nie mam bo jak przyznaje nie raz mało podchodze do AF
        tylko tyle zebym mógł uwazac czy juz nie jest za drogo na rynku,ale i tak w
        wiekszosci moje hobby i podstawy do poruszania sie po rynku to AT i dosyc dobre
        wyczucie rynku,ale to przychodzi z czasem,chociaz i w biurze często udawało mi
        sie byc przewodnikiem,nie chwale sie ale jakos dosyc czesto potrafiłem zauwazc
        ruchy pozorowane i ruchy własciwe,
        Dobra apelowal bym własnie do tych którzy czytaja te posty pózniej zeby
        dopatrywali sie w tych moich postach w tym temacie dokładnie tego co odzczytał
        i wyjasnił robak
        Takie własnie były moje głowne pobutki i intencje tego postu.
        W takim przekonaniu go własnie pisałem ze większosc nawet tych starszych nie
        wiedziała o tym a jesli wiedziała to z pewnoscią w tych dniach o tym nie
        pamietala jak ja sam.
        Zawsze wiedziałem ze nie ma zysku na tych operacjach i dzieki dosyc intensywnej
        rozmowie na jednym z forum wczoraj zadawałem sobie pytanie w duchu dlaczego
        zawsze unikałem tych pp az w koncu sobie przypomniałem.
        Dlatego pisałem o tym wczoraj bardzo pózno w nocy dopiero.
        • alinka102 Re: Prawo poboru-zwykły chwyt marketingowy 27.06.06, 23:23
          rachunek robaka jest prosty i tak w/g mnie oczywisty że zdziwić się tylko można
          że inni ( np drugidotyk ) sami go nie przeprowadzą zanim się wypowiedzą
          gosć mowi ci "chwalisz sie 15-sto letnim doswiadczeniem
          gieldowym,to pytam sie tak z ciekawosci;jakim cudem wypowiadasz sie o czyms, z
          czyms nie miales kontaktu."
          no przecierz jak ktoś umie liczyć to wie że z tymi operacjami nie warto mieć
          kontaktu bo na tych operacjach nie ma zysku:)
          nie wiem więc czemu ktoś nie woli ich przeczekać i wchodzić do ewentualnej gry
          dopiero jak się wszystko to skończy i wyjaśni

mój jeszcze prostszy rachunek wyjaśnijący opłacalność ostatniej operacji
          Krauzego też ci tu przypisali:)
          ale btb już też cię z niego wytłumaczył:)

• robak65 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 27.06.06, 23:05
      Witam.
      Dzięki Eliot za podziękowania.
      Miałem 60% portwela Biotonu i 25.05 go wywaliłem.
      Jestem na GPW dopiero od kwietnia. Niestety moja wiedza jest b. mała. Ale forum
      śledzę od ok 6 miesięcy i dzięki kilku "Zapaleńcom" - życzliwym Nauczycielom na
      moim "inwestowaniu" straciłem niewiele, ale i tak za dużo, bo uczę się za wolno.
      Ale jest teraz czas na naukę. AT jest niezbędna, bo giełda to emocje. AF jest
      niezbędna, bo inwestorzy istytucjonalni nie pchają kasy w spółki, nie rokujące
      na rozwój.
      A bez "Zapaleńców" nie zdążyłbym się dowiedzieć, czego trzeba się nauczyć nawet
      do następnej hossy :)
      Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich, którzy piszą. Proszę o to, żeby Wam się nie
      odechciało :) przez nieraz ordynarne krytyki.

robak
      • eliot33 Re: Prawo poboru wszystkich spółek 27.06.06, 23:39
        Tylko nie pisz za pare dni ze uróśł.Osobiscie uwazam ze jesli jutro paru zacznie
        grac starą melodie ze teraz bez pp to akcje sa mniej warte i do tego jedne z
        drugim tupnie co jakis czas to kto wieczy nie warto bedzie jutro go kupic ,dobrze.
        • robak65 Re: Prawo poboru wszystkich spółek 27.06.06, 23:48
          Niestety z moją wiedzą nie będę się wypowiadał na ten temat.
          Ale już wiem, że z moim poziomem wiedzy mój portwel może się składać w 100% z
          ....gotówki :)
          Ale forum będę pilnie czytał do najbliższej hossy ...

dobrej nocy
          robak
        • alinka102 Re: Prawo poboru wszystkich spółek 28.06.06, 00:03
          właśnie też sobie coś takiego myślę:)
          biotek jako jedyny biedaczek nie uczestniczył w tych przedziwnych wzrostach, a
          nawet spadł
          wiesz ? jak czasem widzę w co ludzie wierzą to staram się wyobrazić sobie ciąg
          dalszy takiego ich rozumowania i zapomnieć na chwilę ( choć to trudne ) że to
          całkowity absurd i że nie mają racji
          dlatego jutro całkiem prawdopodobny jest taki scenariusz
          rozumowania "długofalowców":
          o jezu ! trzeba szybko wyskakiwać z biotka bo to jednak porażka !
          on powinien przecierz wzrastać mocniej niż indeksy ! tym bardziej teraz po tych
          cudownych splitach itd.
          no a jak zamiast tego spada i to przy takich wzrostach indeksu to zaraz pewnie
          będzie spadał podwójnie jak wzrostów indeksów nie będzie !

i ci wszyscy co wierzyli w kurs 50 zł mogą powpadać w drugą skrajność sypiąc
          nim po pkc
          dlatego być może że mocno jutro nim pobuja, a że tik ma mały i płynnosć
          dużą...:)) można kilka razy wskoczyć i wyskoczyć

• byczysko1 Re: Prawo poboru wszystkich spółek 28.06.06, 00:14
            WItam ALinka!To i ja wtrace dwa zdania ..Idac tokiem Twojego rozumowania to
            dzis byla ostatnia okazja do wyrzycenia tych kwitow.Kazdy przeciez wiedzial ze
            nazajutrz bedzie taniej.Kto mial puscic to wywalil.A ja jestem przekonany ze
            jutro pomimo zwaly w USA Biotek bedzie rosl ,poprostu kto sie go chcial go
            pozbyc ,zrobil to na dzisiejszej sesji.
            Z parkietowym pozdro.Byczysko
            • alinka102 Re: Prawo poboru wszystkich spółek 28.06.06, 00:20
              nie powiedziałam że nie będzie rósł ( jest mi to obojętne bo te jego śmieszne
              wzrosty to ...już przemilczę ) ale że być może zabuja nim mocniej niż w
              ostatnich dniach
              liczę tylko na to ale psychologia tłumu to... duży temat
              większy niż AT:)
              • zibi9921 Prawo poboru wszystkich spółek 28.06.06, 01:50
                Widze że wątek od wczoraj żyje swoim życiem.
                Chciałbym wyjaśnić kilka spraw
                1.O kompleksach i fobiach Alinki w sprawie Biotonu tylko wspomne, żeby nie
                czuła się pominięta, ale rozpisywać się nie będę. Bądź z nami długo Alinko
                Humor na forum też jest potrzebny.
                2.Robak65 moim zdaniem popełnił błąd w swoich obliczeniach Punkt otwarcia to
                1.90 zł. wartość pp=3.02 -(4.92-0.21/1+0.555) Mając 1000 akcji mamy 1000 pp
                które dają nam prawo zakupić 1800 nowych akcji po 0.21 zł. Dalej rozumowanie
                jest OK. Za nowe akcje płacimy 378 zł. Razem wydaliśmy 5298 zł. (4920+378)i
                mamy 2800 akcji po asymilacji (średni zakup za akcje to 1.89 zł.) Różnica
                między początkiem a końcem operacji jest 1 gr. na akcji
                3.Wydaje się to operacja bez sensu ale moim zdaniem taka nie jest
                Emisja z prawem poboru służy dużym graczom do utrzymania stanu posiadania a
                przy niskich cenach emisji pozwala to zrobić małym (mniejszym kosztem) Mniejszy
                koszt jest korzystny dla wszystkich inwestorów. Trzymając sie 1000 akcji na
                początku mamy po operacji 2800 za 5298 zł. Jeśli byśmy chcieli mieć 2800 akcji
                bez tych wygibasów z odliczeniem pp i nową emisją to kosztuje to nas 13776 zł.
                Różnica znaczna. Pieniądze to paliwo gospodarki. R. Krauze pozyskał to paliwo
                dla Biotonu i zachował stan posiadania w Biotonie mniejszym kosztem dzięki pp
                Ostatnio sprzedał Bioton żeby mieć czym zapłacić za nowe akcje (to pewnie dla
                Ciebie szok Alinka runęła Twoja teoria uciekającego kapitana z tonącej łódki)
                Na koniec tych przydługich wynurzeń chciałbym zauważyć że założenie Robaka że
                sprzedajemy po asymilacji po cenie takiej jak dziś jest mam nadzieje
                uproszczeniem matematycznym. Oczywiście kupujemy bo wierzymy że za chwilę
                będzie drożej a za rok znacznie więcej a pp i emisja tylko pozwala nam kupić
                taką samą ilość akcji za mniejsze pieniądze. Jeśli myślimy inaczej to w ogóle
                nie kupujemy.
                Pozdrawiam
                • alinka102 Re: Prawo poboru wszystkich spółek 29.06.06, 00:22
                  ok zibi, humor na forum trochę mi się już znudził, bo wolę humor na rynku który
                  sam w sobie jest przezabawny
                  na forum czasem jednak będę nockami zaglądała (jeśli pozwolisz) bo czasem
                  zdarza się że ktoś tu dość sensownego powie
                  posłuchać można
                  szkoda tylko kurcze że trzeba się przebijać przez tyle szumu informacyjnego i
                  całkowicie niemerytorycznych albo nieprzemyślanych albo nic nie wnoszących (
                  jak twoja) wypowiedzi
                  pośmiać się lubie ale nie nudzić
              • byczysko1 Re: Prawo poboru wszystkich spółek 28.06.06, 08:47
                Nawiazujac do mojej nocnej wypowiedzi chce dodac ze wielu ludzi bedzie chcialo
                zjesc ciastko i miec ciastko czyli sprzedac akcje i odmrozic kapital
                jednoczesnie zachowujac pp do akcji wiec wzrost kursu nie bedzie chyba
                znaczacy .
                Z parkietowym pozdro.Byczysko
    • eliot33 Re: Prawo poboru-zwykły przekret,Bioton 02.07.06, 11:03
      Magiczny zabieg: SPLIT skomentuj tekst wersja do wydruku wersja do wysyłki
      Czy podział akcji coś zmienia? Wyłącznie ich liczbę, bo majątek spółki pozostaje
      ten sam, jeśli pominąć wydatki na zaaranżowanie i przeprowadzenie splitu.

Mieczysław Grudziński

Mechanizm jest prosty, choć zależy od przyjętych w danym kraju regulacji
      prawnych. Spółka dzieli istniejące akcje bądź emituje dodatkowe (na każdą
      posiadaną), zachowując dotychczasowe proporcje holdingów akcjonariuszy. Skoro
      split zmienia wyłącznie liczbę akcji, a nie przepływy gotówkowe lub fundusze
      spółki - nie może wywołać zmiany fundamentalnej wartości spółki jako całości ani
      wartości udziałów poszczególnych akcjonariuszy. Podobny zresztą efekt wywołuje
      dywidenda wypłacana w akcjach.

Powody splitów artykułowane przez praktyków nie do końca są przekonujące.
      Niektóre spółki starają się utrzymać jednostkową cenę akcji w oznaczonym
      przedziale. Konsekwentnie, jeśli cena akcji przekroczy ów przedział, split
      przywraca ją do poprzedniego stanu. Po co to wszystko? Niektórzy wierzą, że zbyt
      wysoka jednostkowa cena akcji ogranicza do nich dostęp oraz redukuje potencjalny
      rynek i pożądaną płynność obrotu. W przeszłości, zważywszy na koszty
      transakcyjne zakupu pojedynczych akcji, mogło to mieć znaczenie, ale dzisiaj - w
      dobie powszechnego obrotu za pośrednictwem Internetu - już niekoniecznie.

Pierwsze splity polskich spółek rozgrzewały do białości emocje inwestorów i
      komentatorów młodego rynku, którzy podejmowali watek, na ile wzrost cen akcji
      jest też skutkiem ich podziału na drobne. Pierwszy split akcji notowanych na GPW
      w Warszawie przeprowadził Mostostal-Export w 1993 r. Ostatni, megasplit Biotonu,
      przeszedł pod znakiem dramatycznych zmian cen akcji tej spółki. Tyle że
      niekoniecznie z powodu splitu, sądząc choćby po skali obrotu zarówno przed, jak
      i po jego ogłoszeniu. Zresztą akurat w tym konkretnym przypadku nie sposób
      wyizolować i zmierzyć samego efektu splitu, bo towarzyszyła mu oferta praw
      poboru akcji z nowej emisji o znaczącym dla spółki kapitale, nie wspominając o
      innych uwarunkowaniach kursu. Poza tym, jeśli wzrost cen akcji Biotonu na skutek
      splitu w ogóle miał miejsce, to w kontekście wielu innych zdarzeń trudno
      powiedzieć, czy był trwały.

Jakkolwiek do tego podejść, split akcji jawi się jako formalna operacja, w
      której wyniku ten sam tort zostaje podzielony na większą liczbę kawałków, choć
      samego tortu od tego nie przybywa. Interesujące są wyniki pomiarów empirycznych
      w tym względzie. Wynika z nich niewielki, ale statystycznie istotny wzrost cen
      akcji (1%-2%) z chwilą zaanonsowania splitu. Jednak w kontekście wielu innych
      zdarzeń trudno jednoznacznie stwierdzić, na ile jest to efekt trwały. Wreszcie,
      czy byłby akurat taki, gdyby nie oczekiwane przez rynek zmiany fundamentalnej
      wyceny spółki, które splitom zwykle towarzyszą. Ale nie wszędzie jest jednakowo.
      Na rynku amerykańskim utrzymywanie cen w przedziale rzędu 30-50 USD za akcję ma
      istotne znaczenie, albowiem akurat te spółki są bardziej doceniane przez rynek.
      Wskazują na to ich lepsze giełdowe wskaźniki niż pozostałych spółek, jakkolwiek
      nie ma to już takiego znaczenia na rynku japońskim czy brytyjskim. Wobec braku
      badań, trudno natomiast przesądzić, jakie są pod tym względem realia rynku
      polskiego.

Jednak w długim okresie magiczny przyrost rynkowej wartości akcji na wieść o
      splicie kończy się zawsze w jeden sposób - jej powrotem do wartości
      fundamentalnej. Kontekst tego procesu jest jednak szczególny. Skoro splity akcji
      przeprowadzają przede wszystkim te spółki, których cena szybciej niż innych
      wyrasta ponad przeciętną, to może nic w tym dziwnego, że ich notowania mają
      tendencję do utrzymania się powyżej poziomu sprzed ogłoszenia splitu. Wszak są
      to spółki odnoszące sukcesy i stosunkowo szybko ich cena i tak by wzrosła.
      Jednak na razie spółka anonsując split, zwykle wyjaśni inwestorom, że w wyniku
      podziału zmniejszy się cena pojedynczej akcji, co poszerzy grono akcjonariuszy i
      zwiększy dostępność akcji w obrocie! Co ciekawe, sam split bezpośrednio nie
      spowoduje przyrostu choćby o jednego akcjonariusza, bo akcje ze splitu otrzymują
      wyłącznie ci dotychczasowi. Ale jeśli większość akcji skupiona jest w rękach
      inwestorów strategicznych i funduszy, których trudno podejrzewać o rezygnację z
      inwestycji z powodu wysokiej jednostkowej ceny akcji, to warto jeszcze pozyskać
      tych pozostałych, indywidualnych, wierzących w cudowną moc splitu.

Autor jest wykładowcą Warsaw Illinois Executive MBA University of Illinois i
      Uniwersytetu Warszawskiego oraz pracownikiem naukowym WSPiZ im. L. Koźmińskiego.

www.cxo.pl/artykuly/52075.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka