Dodaj do ulubionych

Drogie testy na wirusa

28.08.20, 09:13
,,Wystarczy porównać, za ile ci sami sprzedawcy oferowali te same testy na przykład sanepidom w przetargach, a za ile Ministerstwu Zdrowia bez przetargów. Jak poinformowało nas ministerstwo, od 2 maja do 18 czerwca kupiło od poznańskiej firmy Imogena 400 tys. testów hiszpańskiej firmy Vitassay za 24 mln zł, co daje 60 zł za sztukę.

Tymczasem, jak ustalił Onet, w tym samym czasie, w maju, ta sama firma oferowała te same testy w przetargu sanepidowi w Krakowie po 48 zł za sztukę"
,,W rozmowie telefonicznej uzyskałem wtedy informację, że na razie ministerstwo nie planuje zakupów – mówi nam Cezary Kilczewski, prezes Medicofarmy, jednego z dwóch polskich producentów genetycznych testów na koronawirusa.

Na początku czerwca firma ta przekazała nieodpłatnie 150 tys. testów Ministerstwu Zdrowia. Od tamtej pory próbuje sprzedać swoje testy resortowi po konkurencyjnych cenach. To jednak nie jest nimi zainteresowane, choć jeszcze w kwietniu w wywiadzie w „Dzienniku Gazecie Prawnej” minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział: „Rozpoczynamy proces produkcji testów w Polsce. Robią to już dwie firmy i z obiema mamy już umowy”.

Medicofarma była jedną z nich. Druga to Biomaxima z Lublina. – Stronę Agencji Rezerw Materiałowych znamy od marca i nigdy za jej pośrednictwem ani za pośrednictwem tego adresu mailowego nie kontaktowaliśmy się z Ministerstwem Zdrowia. Ten mail nie jest nam znany jako mail do oferowania testów na koronawirusa – mówi nam Piotr Krawczyk, dyrektor rynku analityki medycznej Biomaxima.

W kwietniu resort kupił od Biomaximy symboliczną liczbę 25 tys. testów, czyli tyle, ile wykonuje się w Polsce w ciągu doby. Wcześniej i później rząd wolał kupować kilkukrotnie droższe testy z zagranicy przez pośredników. "
www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/firmy-sprzedaja-ministerstwu-zdrowia-testy-na-koronawirusa-po-zawyzonych-cenach/2c2hy77,79cfc278
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka