Dodaj do ulubionych

Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją

25.02.05, 08:36
To bardzo pocieszająca wiadomość. Po raz kolejny okazuje się, że
społeczeństwo jest znacznie bardziej rozumne i normalne, niż jego polityczne
elity. Cóż z tego, skoro elity mają społeczeństwo za nic. Może po kilkunastu
albo kilkudziesięciu latach członkostwa w Unii zaistnieją wreszcie w Polsce
warunki do uchwalenia prawa aborcyjnego, odpowiadającego standardom państw
rozwiniętych. Na razie stanowisko naszej "lewicy" pokrywa się z postawami
Kościoła i radykalnej prawicy zachodnioeuropejskiej. Na logiczne i nowoczesne
prawo przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.
Obserwuj wątek
    • mishi-san Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 10:34
      Drodzy Państwo z GW, nauczcież się sztuki sensownego formułowania tytułów! Gdyby rzeczywiście większość Polaków była "za aborcją", to istniałaby możliwość demokratycznego wprowadzenia obowiązku aborcyjnego, a kraj opustoszałby pewnie w niedługim czasie. Mam nadzieję, że ta wspomniana większość Polaków jest co najwyżej "za prawem do aborcji" w pewnych okolicznościach. A i to napawa smutkiem, gdy się dokładniej przyjrzeć niektórym z okoliczności uznawanych za tak dramatyczne, że dziecko wywołałoby tragedię.
      • venus99 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 14:04
        szanowny mishi-san, naucz się wreszcie sztuki logicznego myślenia.opowiadanie
        o "obowiązku" aborcji jako wyniku demokracji świadczy jedynie o uleganiu
        schorzeniom.
        ja rozumiem,że możliwość decydowania o swoim postępowaniu napawa smutkiem pewne
        kręgi i nie przyjęło sie w Iranie, Afganistanie i kilku innych cywilizowanych
        krajach.jak dotychczas likwidacja rygorystycznych ograniczeń antyaborcyjnych
        przyczyniła sie jedynie do spadku aborcji czyli do wzrostu ilości urodzeń.
        czy to przypadek,że aborcja była najbardziej zwalczana przez III Rzeszę i
        stalinowski Związek Radziecki.
        • mishi-san Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 15:00
          Droga Wenero99, gdybyś się była pofatygowała od początku do końca przeczytać mój(w końcu naprawdę króciutki) komentarzyk, to pewnie zorientowałabyś się była, że chodziło mi o zaprawdę niebagatelną różnicę pomiędzy poparciem dla prawa do aborcji, a poparciem dla samej aborcji, jako takiej. Takie to - hipotetyczne - poparcie samej aborcji prowadziłoby w demokratycznej konsekwencji do wprowadzenia aborcji obowiązkowej. Nie rozróżniając obydwu tych postaw wrzucasz do jednego worka ludzi na swój sposób porządnych (przy tym niedogmatycznych)z - no nie wiem już jak określić tych drugich!
          • aska-polka POLSKA CIEMNOGRODEM EUROPY.Kobieta nie jest inkuba 25.02.05, 15:33
            Żadna kobieta nie jest bezwolnym, przedmiotowym inkubatorem.

            Konicem życia człowieka nie jest koniec istnienia jego DNA, tak samo poczatkiem
            człowieka nie jest poczatek DNA.
            Sformułowanie utylitarnej definicji ludzkiego życia poprzez odwrócenie
            definicji śmierci człowieka:
            Skoro obecnie medycyna za bezsporny dowód zgonu uznaje ustanie aktywności
            mózgu (tzw. płaski eeg) i czas ustania tej aktywności wpisuje sie w akcie zgonu
            (o ile umierająca osoba była podłączona do monitora), to tak samo można uznać,
            że nie może być mowy o ludzkim życiu dopóki u rozwijającego się zarodka nie
            wystąpi aktywność mózgu.


            Prawo do aborcji w Europie

            1. Irlandia: dla ratowania życia kobiety. W 1993 r. Przyznano kobietom prawo
            do podróżowania i informacji w sprawach aborcji.
            2. Irlandia Północna: dla ratowania życia i zdrowia fizycznego i psychicznego
            kobiety.
            3. Polska: dla ratowania życia i zdrowia fizycznego i psychicznego kobiety.
            Aborcja jest legalna gdy ciąża jest wynikiem gwałtu i uszkodzenia płodu.
            4. Hiszpania: dla ratowania życia i zdrowia fizycznego i psychicznego
            kobiety. Aborcja jest legalna gdy ciąża jest wynikiem gwałtu i uszkodzenia
            płodu.
            5. Portugalia: dla ratowania życia i zdrowia fizycznego i psychicznego
            kobiety. Aborcja jest legalna gdy ciąża jest wynikiem gwałtu i uszkodzenia
            płodu.
            6. Szwajcaria: dla ratowania życia i zdrowia kobiety.
            7. Finlandia: dla ratowania życia i zdrowia fizycznego i psychicznego kobiety
            oraz ze względów społecznych. Aborcja jest legalna gdy ciąża jest wynikiem
            gwałtu i uszkodzenia płodu.
            8. Wielka Brytania: dla ratowania życia i zdrowia fizycznego i psychicznego
            kobiety oraz ze względów społecznych.





            Na życzenie kobiety bez konieczności podawania powodu



            9. Albania
            10. Austria
            11. Białoruś
            12. Belgia
            13. Bośnia-Hercegowina
            14. Bułgaria
            15. Chorwacja
            16. Dania (na życzenie do 12 tyg. ciąży, w drugim trymestrze legalna m.in. z
            przyczyn społecznych, społeczno-medycznych, społeczno-ekonomicznych)
            17. Estonia
            18. Francja
            19. Grecja (na życzenie do 12 tyg. ciąży, z powodów med.-psych., gwałtu i
            innych przestępstw do 20 tyg., ze względów genetycznych do 24 tyg. ciąży)
            20. Holandia ( do 90 dni ciąży na życzenie, do 24 tyg. Z powodu nieznośnej
            sytuacji kobiety, zdefiniowanej wspólnie z lekarzem)
            21. Jugosławia,
            22. Litwa
            23. Łotwa
            24. Macedonia
            25. Mołdawia
            26. Niemcy( na życzenie do 12 tyg., do 22 tyg. W przypadku gwałtu lub innych
            przestępstw krym., bez ograniczeń z przyczyn zdrowotnych oraz genetycznych)
            27. Norwegia
            28. Rumunia
            29. Rosja
            30. Słowacja
            31. Słowenia ( prawo kobiet do przerywania ciąży zapisano w konstytucji )
            32. Szwecja ( do 12 tyg. Na życzenie, do 18 tyg. konsultacja, powyżej 18 tyg.
            zgoda Rady Zdrowia)
            33. Ukraina
            34. Węgry
            35. Włochy ( powyżej 90 dni ciąży z powodów medycznych, eugenicznych, gwałtu
            lub innych przestępstw seksualnych)
            • lodz123 POLSKA "JASNOGRODEM EUROPY.Kobieta jest winna 25.02.05, 17:17
              Dlatego ze jakies kraje zalegalizowaly aborcje to nic nie znaczy. Czy Polska ma
              byc papuga Europy? Gdyby wszyscy Polacy mowili ze ziemia jest plaska, to nie
              znaczy ze to prawda. Gdyby wszystkie kraje oprocz Polski oglosily ze slonce
              orbituje wokol ziemi nie znaczy to ze Polska razem z nimi mialaby to samo robic.
              A poza tym aborcja to winna babska. Gdybyscie tak czesto sie nie rozkraczaly to
              by tych problemow nie bylo. Bo to nie facet decyduje czy sie kochac lecz baba
              bo to ona ma ostatnie zdanie na ten temat. Jak sie puszczacie z byle kim to
              musicie baczyc na konsekwencje.
              • polka10000 Re: POLSKA "JASNOGRODEM EUROPY.Kobieta jest winna 25.02.05, 17:56
                lodz123-
                przy takich pogladach jesteś na pewno "sprawcą wielu ciąż" - ciekawe tylko, ile
                dzieci masz na utrzymaniu i jak pomagasz w ich wychowaniu?
                Bo jeżeli żadnemu - to niestety oznacza ze TO TY JESTEŚ WINNY NIELEGALNEJ
                ABORCJI!!!! Chłop też powinien mieć rozum, a nie tylko fiuta w mózgu.




            • tadluzny Re: POLSKA CIEMNOGRODEM EUROPY.Kobieta nie jest i 25.02.05, 19:50
              Hi Aska, mam tylko jedno pytanie: kiedy zaczyna sie ludzkie zycie? Jaka jest
              twoja opinia na ten temat? Jesli podasz mi jakas liczbe np. godzin, tygodni czy
              lat to bylbym wdzieczny tez za podanie zrodel. Pozdro.
    • zoolander20 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 11:24
      nasza lewica dązy do uchwalenia takiej umowy jak w Hiszpanii . To wyłącznie
      prawicowe konserwy nie zamierzają nic zmieniać jak np Pis i PO. Podobnie z
      przemocą w rodzinie.
      • vicemichnik Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 11:33
        Ja nie chciałbym się dowiedzieć, że moja matka kiedyś rozważała czy mnie
        urodzić czy nie, bo aborcja była legalna.
        • rs_gazeta_forum Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 14:11
          vicemichnik napisał:
          > Ja nie chciałbym się dowiedzieć, że moja matka kiedyś rozważała czy mnie
          > urodzić czy nie, bo aborcja była legalna.

          Pewnie, lepiej gdybyś się dowiedział, że twoja matka to rozważała, mimo tego że
          aborcja była nielegalna. ;-(((
          • vicemichnik Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 15:01
            Kto twierdzi, że penalizacja zachęca, nie odtrasza jest albo idiotą albo
            socjalistą. Na jedno wychodzi
            • rs_gazeta_forum Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 16:17
              Kto twierdzi, że penalizacja powoduje, że się o czynie nie myśli, jest idiotą.
        • naels Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 15:29
          Drogi vicemichniku; zalozywszy, ze nie masz 10-ciu lat (ortografia i
          interpunkcja, jak na dziesieciolatka, calkiem, calkiem), z duzym
          prawdopodobienstwem mozna przyjac, ze aborcja BYLA legalna, kiedy twoja matka
          byla w ciazy.

          Ja osobiscie nie mialabym nic przeciwko temu, zeby sie dowiedziec, ze kiedys, w
          przeszlosci moja matka rozwazala aborcje, ale koniec koncow zdecydowala sie
          urodzic. I ze teraz, po latach, patrzac na mnie, uwaza, ze to byla dobra
          decyzja. Ty z kolei, jak rozumiem, wolalbys uslyszec "Wiesz, synku, gdyby to
          ode mnie zalezalo, to bym cie usunela, ale na twoje szczescie nie mialam
          wyboru".
    • jefferson Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 13:32
      z tego co piszesz to wynika, ze najbardziej nowoczesne prawo aborcyjne miala
      PRL. Aborcja na zyczenie - jak wyrwanie zeba.

      W tym temacie nie ma panstw rozwinietych i nierozwinietych. Polska jest
      cywilizowana najbardziej z Europy, bo nie pozwala mordowac nienarodzonych
      dzieci. Sam bede mial dziecko za 3 miesiace i nie wyobrazam sobie, zeby ktos
      mial je usunac.
      • y.y Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 13:57
        Niestety, ale to co uważasz, a to co pokazują badania to dwie różne rzeczy i
        nieładnie jest manipulować w ten sposób słowem. I ja i Ty pewnie też, dobrze
        obaj wiemy, że za PRLu aborcja była wykonywana nie z powodu oświecenia
        intelektualnego naszej władzy, ale z powodu oportunizmu i bzdurnie
        konstruowanego prawa. Mówiąc prościej: dobre przepisy też trzeba właściwie
        umotywować. Stwierdzenie, że PRL był ustrojem cywilizowanym bo dopuszczano
        aborcję to skrót nieuprawiony i niestety fałszywy, to manipulacja.

        Po drugie, trochę dystansu proponuję. Po pierwsze nie jesteś w stanie
        obiektywnie się wypowiedzieć, bo sam będziesz ojcem, po drugie mężczyźni moim
        zdaniem mają tutaj nieco mniej do powiedzenia mimo wszystko niż kobiety,
        których kwestia aborcji nieco bardziej dotyczy z przyczyn oczywistych. Po
        trzecie ta sprawa jest niestety w sposób wyraźny zabariwona w Polsce kwestiami
        religijnymi, a tak być nie powinno, ponieważ mamy po pierwsze rozdział państwa
        od religii, po drugie w tym kraju nie żyją tylko katolicy.
        Po czwarte w końcu, badania od dawana pokazują, że całkowity zakaz aborcji
        powoduje tylko to, że działa olbrzymie podziemiee aborcyjne, a więc szerze się
        szara strefa.

        Nie jestem całkowicie za aborcją, bo są granice wszystkiego, a człowiek
        powinien też brać odpowiedzialność za swoje czyny i nie może być tak, że
        gó..ara zachodzi w ciążę bo jest kretynką (pospołu z partnerem oczywiście) a
        później sobie skrobie i tyle.

        Aha, nie jest jednoznaczne, kiedy zaczyna się życie. Dla niektórych w trakcie
        zapłodnienia zygoty, dla innych kiedy zaczyna bić serce, a dla innych kiedy
        wykształcają się wszystkie organy, czyli mniej więcej w 4 miesiącu dopiero.
        Więc ciężko powiedzieć o zabijaniu nie będąc subiektywnym.

        Nie jesteś też obiektywny, bo jesteś w sytuacji, w której urodzi się normalne,
        zdrowe dziecko (oczywiście życzę Ci tego jak najbardziej), którego jak rozumiem
        oboje z partnerką pragneliście, a nie był to "wypadek". A spróbuj się postawić
        w sytuacji zgwałconej kobiety, która ma urodzić dziecko kogoś kogo nie zna, a
        dziecko ma się urodzić poprzez przemoc, jej się być może zawsze będzie kojarzyć
        z tym co przeszła, nie będzie w stanie go kochać, nie będzie w stanie
        wychowywać, nie będzie mieć męża i ojca dla dziecka.
        Albo inną sytuację: dziecko może spowodować śmierć matki na sali porodowej albo
        samo może urodzić się martwe.

        Takie przypadki chyba dają do myślenia. Powtarzam: przekonania i religię
        powinno się zostawiać u siebie w domu, a nie próbować ją narzucać innym
        dookoła, bo nie wszyscy muszą mieć te same wartości, poglądy etc.
        • nihiru Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 14:47
          Miło mi było przeczytać wreszcie jakąś rozsądną wypowiedź. Zgadzam się z Tobą
          całkowicie, może jeszcze tylko dodam parę słów od siebie:

          Mimo że jestem katoliczką też uważam że aborcja powinna być dopuszczalna
          jedynie w przypadku gwałtu, zagrożenia życia matki i bardzo poważnych wad
          genetycznych (w przypadku takich wad i tak zresztą najczęściej następuje
          samoistne poronienie). Aborcja ze względów tzw społecznych to po prostu brak
          odpowiedzialności. Trochę na zasadzie "a co mi tam, jak wpadnę to sobie
          wyskrobię".

          Natomiast to, czego mi brak w kampanii anty-aborcyjnej, to ludzkiego i
          humanitarnego podejścia Kościoła do ludzi. Jakiegoś ... miłosierdzia, zamiast
          tych dogmatów i krzyku o ogniu piekielnym.
          Jeżeli życie - jak Kościół uczy - jest darem, to dlaczego poczęcie dziecka
          przez nie-mężatkę jest traktowane jako tragedia, hańba i dopust boży, przed
          którym trzeba przestrzegać dziewczynki już od najmłodszych lat.
          Kościół zaciekle zwalcza aborcję, ale nie daje nic w zamian tym dziewczynom,
          które nie mogą sobie pozwolić na urodzenie i wychowanie dziecka. A przecież
          można by było np.: więcej informować o możliwości oddania dziecka do adopcji.
          Nie byłoby też takiego nacisku na prawo do aborcji, gdyby nie byłoby takiego
          potępienia społecznego dla "panien z dzieckiem" i dla stosowania antykoncepcji.

          No koniec dodam jeszcze tylko, że widzę zastanawiającą niekonsekwencję Kościoła
          w stosunku do nienarodzonych. Aborcji nie można - bo to zycie uświęcone, ale
          już jak kobieta poroni dziecko, to księża nie chcą w żaden sposób ani pomóc,
          ani nawet pochować po chrześcijańsku.
          • vicemichnik Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 15:08
            > Mimo że jestem katoliczką też uważam że aborcja powinna być dopuszczalna
            > jedynie w przypadku gwałtu, zagrożenia życia matki i bardzo poważnych wad
            > genetycznych (w przypadku takich wad i tak zresztą najczęściej następuje
            > samoistne poronienie). Aborcja ze względów tzw społecznych to po prostu brak
            > odpowiedzialności. Trochę na zasadzie "a co mi tam, jak wpadnę to sobie
            > wyskrobię".

            Skoro tak twierdzisz to nie jesteś katoliczką. Piszę o gwałcie. Życie jest
            święte. Obecna ustawa dopuszcza przerywanie ciąży w przypadku gwałtu, albo
            zagrożenia życia matki. Za tą ustawą głosował nawet Niesiołowski. Ta ustawa
            jest daleko idącym kompromisem. Gdyby w Polsce było więcej prawdziwych
            katolików, należałoby ją zmienić.
            Urodzić dziecko to nie tragedia.
            A zgwałcona kobieta-katoliczka musi urodzić. Inaczej w świetle tej wiary ciężko
            grzeszy.
            I nie ma się co dziwić. Albo się uznaje świętość ludzkiego życia, albo nie.
        • faworit666 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 17:08
          Przykłady które podałeś są ujęte w polskim prawie ,więc trochę
          wyczucia.Osobiście popieram aborcje ale z ograniczeniami i nie na koszt państwa.














          te
    • brytnej Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 13:35
      Nic dziwnego, że "leniwica" się boi choć spróbować przepchnąć taką ustawę.
      Społeczeństwo jest na tyle oszołomione, że już zaczyna nieświadomie, podskórnie
      jakoś wierzyć w kościelną propagandę. Bo skoro piszesz nawet wbrew zasadom
      ortografii "Kosciół" zamiast "kościół", to o czym to świadczy?
      To nie tak, że elity mają społeczeństwo za nic. To społeczeństwo wybiera sobie
      takie elity. No bo w końcu to co raz bardziej świadome społeczeństwo wybierze
      jednak bardzo rozumnie Marię Rokitę, rodziny Kaczyńskich i Giertychów oraz ich
      intelektualnych krewnych, tak jak wybrało "klęczona" Oleksego.
      • weritaa Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 18:12
        kościół--->budynek
        Kościół--->"organizacja"
        z tego co mi wiadomo to zaden budynek kampani antyaborcyjnej nie prowadzi,
        tylko prowadzą ją ludzie (a więc Kościół)
        Swoją drogą ta subtelna różnica jest ujęta w ortografii polskiej
    • vivaldi31 Potrzebne jest referendum wsrod mlodych kobiet 25.02.05, 13:37
      Po co te bzdurne sondaze przy jednoczeesnym ,kneblowaniu ust kobietom,ktorych
      sorawa dotyczy ?
    • hadrians Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 13:44
      Przyzwolenie na morderstwo bezbronnego nigdy nie będzie ani rozumne ,ani
      normalne ,ani tym bardziej logiczne czy nowoczesne. Będziecie żyć w cienmości,
      dopuki nie zrozumiecie, jaką krzywdę wyrządzacie aborcją dziecku i Bogu.
      • arius5 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 14:01
        Nie wycieraj sobie brudnego pyska Bogiem, bluznierco, bo Bog to nie napis na
        paczce cukierkow.
        A ci, ktorzy holduja papiezowi z Watykanu to odszczepiency i zdrajcy.
      • venus99 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 14:07
        ty już zyjesz w ciemności i będziesz tam żył DOPÓKI nie nauczysz się pisać po
        polsku.
      • nihiru Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 14:52
        Właśnie przez takich twardogłowych jak Ty, cały ruch anty-aborcyjny ma taką złą
        opinię.
        Trzeba widzieć człowieka, a nie tylko pięknie brzmiące hasła.
      • faworit666 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 17:16
        hadrians napisał:

        > Przyzwolenie na morderstwo bezbronnego nigdy nie będzie ani rozumne ,ani
        > normalne ,ani tym bardziej logiczne czy nowoczesne. Będziecie żyć w
        cienmości,
        > dopuki nie zrozumiecie, jaką krzywdę wyrządzacie aborcją dziecku i Bogu.
        A co jak Bóg robi krzywde ludziom .Przeczytaj wiadomości a potem się zastanów
        co ty obchodzisz jakiegoś boga talibie.Zamknij się w klasztorze i trzymaj z
        dala od młodych chłopców hipokryto.
    • krold Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 14:10
      ja tez jestem za, zwlaszacza w ekstremalnych sytuacjach. pozwolmy kobietom
      decydowac o wlasnym ciele w czystym gabinecie, przy pelnej asekuracji medycznej-
      tak jest bezpieczniej.
      • nihiru Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 14:50
        Ale o własnym ciele i prawie wyboru można mówić w momencie kiedy kobieta
        podejmuje współżycie.
        W momencie kiedy dziecko zostało już poczęte, kobieta decyduje nie tylko o
        swoim ciele ale też o zyciu innego człowieka.
        • venus99 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 14:51
          a ściślej mówiąc o zygocie.
    • macio25 Ciemnogród 25.02.05, 14:57
      ooooooooooo! To już tylko politycy i zwolennicy Rydzyka zaliczani są do
      Ciemnogordu??
    • oszolom.z.radia.maryja jeszce większosć ale coraz mniejsza 25.02.05, 15:09
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=28&w=21019202
      • m15 Re: jeszce większosć ale coraz mniejsza 25.02.05, 15:22
        Watpliwa wiekszosc na dodatek godzaca sie na aborcje tylko w wyjatkowych
        przypadkach a nie jak chca czerwoni na kazde zyczenie
        zainteresowanej.Zdecydowana wiekszosc spoleczenstwa chce bezwzglednego
        przywrócenia kary smierci.Czy cos z tego wynika.Czy czerwoni posluchaja glosu
        narodu?
    • korado1 Absurd? 25.02.05, 15:18
      Zastanawia mnie niekonsekwencja tej tzw. (sic!) lewicy. Z jednej strony w pełni
      popierają aborcję, z drugiej natomiast potępiają karę śmierci. Panie i Panowie
      z Lewizny, proszę zdecydujcie się: Jesteście za zabijaniem czy nie?

      • jakub.radziminski Re: Absurd? 25.02.05, 15:21
        Właśnie, kiedy w końcu przywrócą w Polsce karę smierci? Wielu na nią
        zasługujących przejada nasze pieniądze w więzeniach.
      • venus99 Re: Absurd? 25.02.05, 15:33
        raczej brak znajomości biologii i prawd kościoła katolickiego.
        zygota nie jest życiem a kościół bardzo precyzyjnie określił od jakiego momentu
        mówimy o człowieku.
      • yolcka Re: Absurd? 25.02.05, 17:55
        Ale ta niekonsekwencja dziala w obydwie strony: nie tylko lewica chce aborcji,
        a niedupszcza kary smierci, ale i prawica nie chce aborcji, a zada przywrocenia
        kary smierci... jesli zycie zawsze jest swiete...
    • szczur_wodny Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 15:25
      1089/37mil = 0.0029% spoleczenstwa polskiego. Raczej tytul powinien brzmiec
      0.0029% spoleczenstwa polskiego jest za aborcja. Tez mi wielka probka
      spoleczenstwa.
      • venus99 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 15:34
        to dlaczego tak bardzo boicie się referendum?
      • jack20 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 15:39
        Juz sam nick obrazuje twoje myslenie i logike.
        Tresc jest zbedna.
      • m15 Zwolennicy aborcji 25.02.05, 15:40
        Szanowni zwolennicy aborcji ciekawy jestem, kiedy na drodze rozwoju dojdziemy
        do miejsca w którym dzieci, zgodnie z prawem beda mordowac niechcianych
        rodziców.Pretekst zawsze sie znajdzie .Rodzic stary,chory-aborcja
        (eutanazja,ostateczne rozwiazanie kwestii)zbrodnie, rózni róznie nazywaja.
    • kotek.filemon Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 15:32
      Ten tytuł artykuł to tak jakby treści nie odpowiadał. Jeśli przeanalizować
      odpowiedzi przy poszczególnych pytaniach, to okazuje się, że więcej niż 50%
      jest tylko w przypadkach, które podpadaja i pod obecną ustawę. Nie dało sie
      więc udowodnić nic ponadto, że ludzie akceptują obecne przepisy...
    • blue_boy Sondaze manipuluja opinia publiczna! 25.02.05, 15:47
      Ja w to nie wierze!
      • she8 Re: Sondaze manipuluja opinia publiczna! 25.02.05, 15:48
        dobrze,że nie jestem publiczna! A jeśli ktoś jest, niech sobie nim manipulują!
    • rys448 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 16:13
      To nie jest pocieszające gdy ktoś chce zabijać dzieci nienarodzone które nie
      mają obrony.
      • smallwood Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 16:29
        ... pytanie tylko w którym miejscu postawić "kreskę" oddzielającą płód od
        dziecka czy zygotę od płodu - jesteś w stanie NA PEWNO stwierdzić że usuwasz
        płód a nie zabijasz dziecko? Czym dziecko mające 9 miesięcy różni się od tego
        mającego osiem? a to mające 7 tygodni od tego mającego 6,5 tyg? Czy stosować
        (kojarzącą się z Oświęcimem) granicę wieku od którego płodu/dziecka nie można
        usunąć/zabić? Do feministki... "jeżeli zaprosiłeś kogoś do swojego domu to
        możesz go wyprosić". Czy w prostej analogii ma to brzmieć: "jeżeli stworzyłeś
        kogoś to możesz go unicestwić"? Polecam A.I. Spielberga - fajnie potraktowany
        temat odpowiedzialności za stworzenie.
    • mondokane Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 16:31
      "CBOS: większość Polaków za aborcją "

      Co idiota wymyślił ten tytuł? Chyba za legalizacją aborcji!!
    • gregsmile01 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 16:36
      nie jestem za aborcją ani 'szafowaniem' ludzkiego płodu ale liberalizacja
      aborcji w Polsce jest konieczna. tym samym proponuję zmiany w prawie
      adopcji ... katolickie państwo powinno dać szansę dzieciom.
    • lodz123 TEN SONDAZ NIC NIE ZNACZY!!! 25.02.05, 17:08
      Po pierwsze chociaz ze w sytuacjach ekstremalnych np. gwalt, kazirodztwo,
      zagozenie matki wiekszosc Polakow jest za, w sytuacjach normalnych i nawet w
      sytuacji uposledzenia dziecka wiekszosc jest przeciw aborcji. Inaczej nie
      oznacza to ze aborcja powinna zostac zalegalizowany jeno dopuszczna w pewnych
      nieznacznych w naszym kraju okolicznosciach. Za aborcje(morderstwo)
      przeprowadzona nielegalnie i bez powyszszych okolicznosci powinna grozic bardzo
      surowa kara wieziennia.
      A poza tym w ostatnich wyborach wiekszosc Polakow glosowala na zlodzieji z SLD
      i bandytow z Samoobrony i LPR i szybko sie przekonala ze to nie jest dobrze.
      Po trzecie wydaje mi sie ze nazwa "ciemnogrod" powinna sie odnosic nie do
      krajow zakazujacych aborcje, lecz do krajow w ktorych bestialsko metodami
      sredniowiecznymi mozna mordowac niewinnych nienarodzonych.
    • nowymail Kolejna manipulacja GW 25.02.05, 17:18
      I to manipulacja równie obrzydliwa jak osławiony już tytuł "lista ubecka". Żaden z ankietowanych nie odpowiadał na pytanie czy jest za aborcją tylko czy zgadza się na karalność aborcji. Różnica jest ogromna ponieważ karalność aborcji niekoniecznie prowadzi do spadku jej liczby. Najlepiej to widać na przykładzie naszego kraju gdzie liczba aborcji utrzymuje się na tym samym poziomie od kilkunastu lat a ostatnio nawet rośnie. Tylko że kiedyś zabiegi odbywały się bezpłatnie w szpitalu a teraz odbywają się za 1000 dolarów w prywatnym gabinecie ginekologa. Co ciekawe niezłą kasę na tym procederze trzepią również ci lekarze, którzy nalegali aby do kodeksu etyki lekarskiej wprowadzić możliwość odmowy dokonania zabiegu przez lekarza ze względu na "sumienie". Jak rozumiem sumienie nie pozwalała "zabijać nienarodzonych" za friko ale za to pozwala "przywracać miesiączki" za kasę.
    • langwer1 Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 17:19
      Do ocean12.Należy tylko żałować że Twoja matka miała inne przekonania,niżą Ty.
      • awerroes Re: Sondaż CBOS. Większość Polaków za aborcją 25.02.05, 17:55
        langwer1 napisał:

        > Do ocean12.Należy tylko żałować że Twoja matka miała inne przekonania,niżą Ty.
        Myślę że to bardzo dobrze iż mama oceana12 nie wyskrobała go w dobie legalnej
        aborcji gdyż życie nawet takiego idioty jest darem bożym i wielką świętością.
        tym niemniej wydaje mi się, że ze względu na fakt iż ocean12 ma już aborcję
        (raczej jej brak) za sobą w chwili obecnej powinien raczej zacząć dyskutować o
        eutanazji ze względów na humanitarnych; nienarodzeni mogą niestety głosować za
        eutanazją oceana12 ze względu na swój życiowy interes
    • himax KATOLICKI NAROD CHCE MORDOWAC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 25.02.05, 17:57
      Zobaczcie jakim jestesmy dwulicowym spoleczenstwem.
      95% katolikow i wiekszosc chce zabijac dla lepszej
      sytuacji finansowej.
    • lodz123 DO PUSZCZJACYCH SIE BAB!!! 25.02.05, 18:16
      To jest wasza winna ze jest ten problem wokol aborcji. Chociaz facet moze
      chciec sie kochac, to kobieta ma ostateczne zdanie. TO ONA PODEJMUJE DECYZJE I
      TO ONA POWINNA PONIESC KONSEKWENCJE. Owszem ojciec dziecka tez powinnien
      pomagac przy wychowaniu i utrzymaniu ale to jest tak szczerze mowiac glownie
      domena matki. Aborcja jest "latwym" wyjsciem dla panienek, o lekkich
      obyczajach, ktore nie moga zamknac nog i ciagle sie rozkraczaja. To takich
      panienek glowna winna ze ciagle sa w ciazy i to na nich ciaza konsekwencje
      zwiazane z ta winna. Dlatego aborcja powinna byc karana.
      • yolcka Re: DO PUSZCZJACYCH SIE BAB!!! 25.02.05, 18:37
        Sama nie wiem, czemu znizam sie do poziomu tego postu, zeby odpowiedziec, ale
        bardzo prosze..
        Moze ja sie na biologii nie skupialam za bardzo, ale zeby dziecko bylo, trzeba
        dwojga. Tak mi sie przynajmniej zawsze wydawalo.
        A swoja droga uwazam, ze jesli ojciec w ogole nie wezmie odpowiedzialnosci, to
        jest duzo bardziej winny niz matka. Ona ma przynajmniej jakies
        usprawiedliwienie, zeby dokonac decyzji o aborcji (bedzie musiala wychowac, a
        poza tym to jej cialo w koncu jest domem dla plodu). On zadnego.
        • lodz123 Re: DO PUSZCZJACYCH SIE BAB!!! 25.02.05, 18:47
          Pani namisala:
          " A swoja droga uwazam, ze jesli ojciec w ogole nie wezmie odpowiedzialnosci, to
          jest duzo bardziej winny niz matka."
          Ja sie z tym troche zgadzam ale chce powiedziec ze jezeli sie zaplodni dziecko
          nie chciane to jest wieksza winna matki niz ojca bo to ona ostatecznie decyduje
          czy kochac sie czy nie. Dlatego to ona powinna ponosic wieksze konsekwencje niz
          ojciec.
    • yolcka czego sie boja Polacy? 25.02.05, 18:30
      Podczas dyskusji o przyjeciu Turcji do UE wiele osob wyrazalo swoje obawy,
      zwiazane z zalewem chrzescijanskiej Europy przez islam. Chociaz nie bylam nigdy
      oddana milosniczka premiera Buzka, powiedzial on wtedy fantastyczna rzecz:
      jesli my, Europejczycy i chrzescijanie, boimy sie zalewu islamu ze strony
      Turcji, ktora w porownaniu do calej UE jest przeciez bardzo niewielka, to tylko
      zle swiadczy o stanie naszej wlasnej wiary. Jesli nasza wiara bylaby dosc
      mocna, to Turcja powinna sie bac zalewu chrzescijanizmu.
      Te sama logike chcialabym zastosowac w debacie o aborcji. O co to cale larum?
      Jesli mamy tylu wierzacych katolikow w Polsce, to chocby aborcja na zyczenie
      byla calkiem legalna, ludzie wiary i tak by z niej nie skorzystali. Jesli boimy
      sie, ze po legalizacji aborcji bez podania powodu, wzrosnie tak szalenie liczba
      aborcji w Polsce, to tylko zle swiadczy o stanie naszej wlasnej wiary...
      Katolicy sa rowniez przeciwni rozwodom, a jednak sa one oficjalnie
      dopuszczalne, bo nie kazdy musi sie z tym zgadzac. Katolicy powinni byc nawet
      przeciwni wiezieniom, bo trzeba nadstawic drugi policzek, ale nie zamykamy
      wiezien, bo ci, ktorzy w nich siedza, niekoniecznie wybrali droge wiary. Czym
      jest cnota, czym jest dobry uczynek, jesli nie ma tak naprawde mozliwosci
      dokonania zlej decyzji? Jesli ktos nie ma mozliwosci ukrasc, to czy dobrze robi
      nie kradnac? Jesli ktos jest impotentem, to ile warta jest jego cnota zycia w
      czystosci? Jesli nie byloby mozliwosci rozwodu, to czy Ci, ktorzy pozostaja
      malzenstawmi mieliby dobry uczynek na koncie? A ci, ktorzy dzien po dniu, zyjac
      w martwych zwiazkach pragneliby rozwodu, czy oni by nie grzeszyli? Czy
      grzeszyliby mniej, niz gdyby de facto do rozwodu doszlo?
      Za bardzo skupiamy sie na tym, czego nie wolno. Nie wolno sie rozwodzic
      malzenstwom, nie wolno usuwac ciazy, nie wolno zawierac malzenstw
      homoseksulanych. A moze by tak raz, dla swiezosci, skupic sie na pozytywnym
      dzialaniu? Moze zamiast gromic z ambony, ze aborcji nie, dopuscic mozliwosc
      wyboru, po czym otworzyc sie na matki i przekonac je, ze ani ich sytuacja
      materialna, ani osobista, nie sa tak zle, by usunac ciaze? Najlepiej postraszyc
      i umyc rece. O ile trudniej byloby wziac odpowiedzialnosc. Bo skoro uwazamy, ze
      mamy odpowiedzialnosc za zycie nienarodzonych, czemu, na Boga, nie bierzemy
      odpowiedzialnosci za zycie juz narodzonych?? Ilu ksiezy karcacych nieletnie
      matki za plany aborcji, pomoglo im juz po urodzeniu dziecka? Ilu z nas
      zainteresowalo sie losem bezdomnych matek? Kiedy ostatnio wspomogles dom
      samotnej matki? Czy kiedykolwiek pomyslales nawet o tym, zeby zamiast adoptowac
      nienarodzone dziecko, zaadpotowac, chocby w przenosni, jako przyszywany wujek,
      ciocia, czy babcia, jakies narodzone juz dziecko w potrzebie?
      Skonczmy juz z tym pustoslowiem - jezeli jako spoleczenstwo uwazamy, ze mamy
      prawo decydowac, czy aborcja jest dopuszczalna, czy nie, to jako spoleczenstwo
      musimy wziac odpowiedzialnosc za nasza decyzje.
      • lodz123 Re: czego sie boja Polacy? 25.02.05, 18:42
        Powiecmy sobie ze 90 procent Polakow to Chrzescijanie wierzacy i praktukujacy.
        (chociaz tak nie jest) To reszta-10 procent-sa nie wierzacy. Inaczej tylko te
        10 procent powinno krasc, grabic, mordowac a reszta tego nie robic. Oczywiscie
        ze tak nie jest bo kazdy jest grzeszny. Chrzescijanie i Katolicy tez to robia,
        w mniejszym stobniu, ale jednak. Z aborcja jest tak samo. Katolicy tez to robia
        bo sa grzeszni. Dlatego w spoleczenstwie potrzebne sa reguly anty-aborcyjne jak
        zreszta i prawa przeciwko morderstwom, rozbojom itp. Dlatego nawet w Polsce
        potrzebne sa sady by rostrzygac miedzy (o dziwo)Katolikami. Nawet w Katolickim
        spoleczenstwie nie mozna nie miec regul bo to by doprowadzilo do anarchi. Nie
        mozna powiedzic i ufac w dobry wybor czlowieka tak jak pani yolcka mowila, bo
        niestety czesto tego wyboru niema. Dlatego nie mozna zalegalizowac aborcji na
        zyczenie i ufac ze Katolicy nie beda korzystac z tego.
        • yolcka Re: czego sie boja Polacy? 26.02.05, 21:38
          Moze i trzeba by zabronic aborcji, rozwodow, malzenstw impotentow (jesli ktos
          jest impotentem, to wedlug religii rzymsko-katolickiej nie moze zawrzec zwiazku
          malzenskiego), seksu oralnego, masturbacji, srodkow antykoncepcyjnych,
          naduzywania imienia Boga i jeszcze kilku innych rzeczy, jesli Polska bylaby
          krajem religijnym - i mowie tu o ustroju, nie o uczuciach spoleczenstwa. Prawa
          przeciw mordowaniu, okradaniu, czy gwaltom obowiazuja w naszym kraju, bo
          wyrazaja przekonania praktycznie wszystkich w panstwie. Dodatkowo zapewniaja,
          ze prawa jednego obywatela nie beda poswiecone dla wolnosci innego. Dlatego na
          przyklad seks z osoba nieletnia jest karalny, mimo iz kosciol katolicki nie
          widzi w teorii niczego zlego w malzenstwie pietnastolatki z czterdziestoletnim
          panem. Prawo do rozwodu, czy seksu oralnego, w przeciwienstwie do
          hipotetycznego i absurdalnego prawa do gwaltu, nie narusza niczyich swobod.
          Prawo do aborcji, z puntku widzenia spoleczenstwa - jak wynika z
          przedstawionych badan - rowniez nie narusza niczyich wolnosci. Kwestia pocztku
          zycia jest w tym samym stopniu kwestia wiary, jak rozwod, czy seks
          przedmalzenski. Jako taka nie powinna podlegac regulacji ze strony panstwa (nie
          chodzi mi o procedury - tak samo, jak sa one przez panstwo ustalane w wypadku
          rozwodow, tak samo powinny byc w kwestii aborcji - ale o prawo wyboru). Decyzja
          o tym, kiedy zaczyna sie zycie, powinna tylko po czesci (tej, co do ktorej
          praktycznie kazdy w panstwie sie zgadza) byc rostrzygnieta prawnie.
      • lodz123 PANSTWO NIE JEST OJCEM CZY MATKA 25.02.05, 18:53
        Pani yolcka namisala ze to spoleczenstwo powinna sie zajac matkami samotnymi.
        Ale przeciez to nie winna panstwa czy spoleczenstwo ze ktos splodzil dziecko
        nie chciane. To winna ojca a wiekszym stopniu matki. Panstwo nie powinno byc
        ojcem zastepczym ani matka zastepcza. Spoleczenstwo nie powinno brac
        odpowiedzialnosci za czyny dwoch nieodpowiedzialnych. Ma natomiast
        odpowiedzialnosc chronic zycie niewinne i nienarodzone.
        • yolcka Re: PANSTWO NIE JEST OJCEM CZY MATKA 26.02.05, 21:50
          Taka tylko hipotetyczna sytuacja: rodzina, matka, ojciec, 5 dzieci, on
          alkoholik, ale cos tam dorabia na bodowach, ona zajmuje sie domem. Nie stac ich
          na srodki antykoncepcyjne. On po pijaku niejednokrotnie ja gwalci. Ona zachodzi
          w ciaze z 6 dzieckiem. Nie pojdzie przeciez do prokuratury, bo jak go nie
          zamkna, to ja zakatuje na smierc, a jak go zamkna, to jak za co ona wychowa 6
          dzieci? A niby jak ma isc do pracy? Nie mamy odpowiedzialnosci?
          A moze inaczej: dwojka pietnastolatkow. Nikt ich nie uczyl w szkole o
          prezerwatywach, czy pigulkach. Przyszla raz pani od wychowania seksualnego i
          powiedziala, ze jedyny sposob, to zadnego seksu i juz. I poszla sobie. Rodzice
          tez nie chca o tym mowic. On i ona nie bardzo wiedza jeszcze, co robia. Ale
          stalo sie, ona zaszla w ciaze. Nie mamy odpowiedzialnosci?

          A jesli odpowiedzialnosci nie chcemy miec, to dlaczego odmawiamy wyboru tym, na
          ktoch odpowiedzialnosc zrzucamy? Jesli zmuszamy matki do rodzenia niechcianych
          dzieci, poniewaz, jak wynika z poprzedniego postu, musimy chronic niewinne
          istoty, to czy nie powinnismy sie tymi istotami przejmowac tez po urodzeniu?
          Czyzby dziecko w lonie bylo jeszcze niewinne, ale automatycznie po urodzeniu
          tracilo swoja niewinnosc i prawo do obrony ze strony spoleczenstwa???
    • bbombel Na Polska nadciagaja ciemne chumry :(( 25.02.05, 19:26

    • mulitiflakopulo Zakaz aborcji dotyczy tylko biednych!!!!! 25.02.05, 21:02
      Każdy, kto ma pieniądze pojedzie sobie np. do Holandii i po problemie.Tzw.
      obrońcy życia tego nie widzą albo udają ,ze nie widzą.Dopuszczalność czy zakaz
      aborcji to problem światopoglądu.Jestem szczęśliwa, że dobrze zarabiam i gdyby
      mimi środków antykoncepcyjnych coś się przytrafiło, to stać mnie!!!
      • zruc Re: Zakaz aborcji dotyczy tylko biednych!!!!! 26.02.05, 22:20
        I taki jest fakt.To kłócą się ci co mają pienoiądze.U biednych jestr jedno jest
        PROBLEM.
      • oszolom.z.radia.maryja Re: Zakaz aborcji dotyczy tylko biednych!!!!! 26.02.05, 22:21
        kradzież też jest zakazana a mimo to ludzie sie tego dopuszcają..jaki więc
        wniosek? przestać karać za kradzież?
        • zruc Re: Zakaz aborcji dotyczy tylko biednych!!!!! 26.02.05, 22:33
          Oszołom wysnuwając takie wnioski to ty już nie jesteś OSZOŁOM TY JUŻ PO PROSTU7
          JESTEŚ OSIOŁ
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka