basia.basia
24.10.03, 01:30
Kraj
PAP, JP /2003-10-23 18:31:00
Fatalna ocena rządu i premiera
Aż 87 proc. Polaków negatywnie ocenia działalność rządu; tak złych notowań
jeszcze gabinet SLD-UP nie miał.
Podobnie wygląda ocena premiera Leszka Millera - 78 proc. dezaprobaty,
najwięcej od początku kadencji - wynika z październikowego sondażu TNS OBOP.
Notowania prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego poprawiły się w stosunku do
września. Dobrze ocenia jego działalność 70 proc. respondentów (wzrost o 3
proc.). Niezadowolonych z prezydenta jest 23 proc. badanych (spadek o 4
proc.). OBOP odnotowuje jednak, że są to notowania zdecydowanie gorsze niż
przed rokiem, kiedy Aleksander Kwaśniewski miał 81 proc. ocen pozytywnych i
12 proc. negatywnych.
Na pytanie o działalność rządu 8 proc. ankietowanych oceniło ją dobrze (przy
czym nikt "zdecydowanie dobrze"). To spadek o 3 proc. w stosunku do września
i aż o 19 proc. w stosunku do sondażu sprzed roku. Złe oceny wystawiło
gabinetowi SLD-UP 87 proc. respondentów (w tym 42 proc. "zdecydowanie złe") -
o 3 proc. więcej niż we wrześniu. W październiku 2002 roku ten wskaźnik
wynosił 64 proc.
14 proc. badanych twierdzi, że Leszek Miller dobrze wypełnia obowiązki
premiera (w tym 1 proc., że "zdecydowanie dobrze"). Przed miesiącem ten
wskaźnik wynosił 16 proc., a przed rokiem - 35 proc. Negatywną ocenę
wystawiło premierowi 78 proc. ankietowanych - o 3 proc. więcej niż we
wrześniu i o 28 proc. więcej niż w październiku ub.r.
Sondaż przeprowadzono w dniach 4-6 października na losowej próbie 1005
mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat. maksymalny błąd pomiaru wynosi 3
proc.