Dodaj do ulubionych

Powrót do PRL?

30.01.20, 19:04
Jokamiehenoikeus to dosłownie „prawo każdego człowieka”, gwarantujące wszystkim równy dostęp do natury i korzystanie z jej zasobów. Oznacza to, że każdy, może bezpłatnie wędrować po lasach, jeździć na nartach lub rowerem, zbierać owoce runa leśnego. Łowić ryby, a nawet rozbijać namiot. Oczywiście, należy PRZESTRZEGAĆ PRZY TYM ZASAD. Czyli nie wolno śmiecić, hałasować, przeszkadzać zwierzętom, niszczyć przyrody i rozbijać namiotu zbyt blisko zabudowań.
To prawo jest interesujące również z innego względu, otóż dotyczy ono lasów prywatnych żadna specjalna zgoda właściciela na przebywanie na terenie lasu nie jest potrzebna. Regulacje te obowiązują wszystkich, nie tylko Finów. /z książki o Finlandii/

Czy u nas to by się przyjęło?
Obserwuj wątek
  • opornik4 Re: Powrót do PRL? 31.01.20, 23:02
   W Finlandii się ten przepis przechował, bo jeszcze stosunkowo niedawno było tam dokładnie tak, jak w sowietach.
   W Niemczech - czasami do prywatnego lasu można wejść, ale nie wolno zbierać runa leśnego, a tym bardziej łowić ryb.
   Zresztą, w Niemczech NIGDZIE nie wolno łowić bez wykupionego zezwolenia.
   • t-zorro Re: Powrót do PRL? 03.02.20, 17:31
    Może Niemcy, w tym wypadku, nie powinny być wzorem. U nas prywatni właściciele grodzą jeziora, nie dopuszczają do brzegu, przeganiają z pomostów choć to wbrew prawu. Finlandia jest lepsza pod tym względem, choć oczywiście, żeby korzystać nie ze swojego należy się zachowywać kulturalnie ("ekologicznie").

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka