zigzaur 06.01.09, 11:48 A podobno Chiny już miały wykupywać całą Amerykę z Ziemią Baffina i Ziemią Ognistą włącznie. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
kot.kot1 Nie upraszczać! 06.01.09, 12:07 Już niedługo komentatorskie nieuctwo nawet plamy na słońcu będzie przypisywało kryzysowi globalnemu. Co najmniej tak samo ważna przyczyną zamknięcia tych fabryk jest rozejście sie po całym świecie lęku przed zabawkami chińskimi, niebezpiecznymi dla dzieci.A lęk o dzieci jest bardzo silnym czynnikiem wpływającym na stosunek do dóbr dziecięcych. To samo dotknie inne dziedziny chińskiej gospodarki jeżeli nie zabiora sie za jakość. Kryzys raczej sprzyja popytowi na tanie wyroby, a więc ten kryzys fabryk zabawek na pewno nie wynika tylko a nawet głównie z kryzysu naświecie. Odpowiedz Link Zgłoś
sawa.com Zamknięto 4800 chińskich fabryk zabawek 06.01.09, 12:13 Myślę, ze to nie z powodu kryzysu. Ten wybuchł jesienią... chociaz rzeczywiście tlił się od dwóch trzech lat. Upadek przemysłu zabawkarskiego Chiny zawdzięczają wykryciu w ich produktach (nie tylko zabawkarskich) róznych trujących i szkodliwych dla zdrowia substancji. Odpowiedz Link Zgłoś
honecker32 Re: Zamknięto 4800 chińskich fabryk zabawek 06.01.09, 13:30 Tylko co mają zabawki do innych branż gdzie zwolnienia idą także w miliony. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: zouz Zamknięto 4800 chińskich fabryk zabawek IP: 89.16.87.* 06.01.09, 12:22 powinnismy ( europa) wycofac inwestycje z azji i zamknąć sie w europie , wiem ze spowoduje to wzrost cen ( nawet o 100%) ale odbierzemy bron ( ekonomiczną ) azjii . Odpowiedz Link Zgłoś
brzezozka Wzrost cen spowoduje wzrost płac 06.01.09, 12:26 a to spowoduje wzrost cen i znowu wzrost płac................... itd. itd. Odpowiedz Link Zgłoś
ebiznes24eu Re: Wzrost cen spowoduje wzrost płac 06.01.09, 13:45 Pytanie czy wolisz kupować chiński badziew, który często jest trujący i szkodliwy, jego trwałość jest minimalna nie mówiąc o jakości i płacić grosze czy płacić 100% więcej i używać przedmiotu dłużej. Pomijam już kwestie, że Twoi rodacy będą mieli więcej pracy, firmy będę płaciły podatki TUTAJ dbając o środowisko i socjał itp. itd. Ja się obawiam, że za 20 lat cała produkcja i część usług będzie tam a tutaj zostanie pustynia. Nie ma produkcji = nie ma pracy = ekspansja Chin w Europie = zanik Europy. I co ci z tego przyjdzie ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: xx Re: Wzrost cen spowoduje wzrost płac IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.01.09, 13:55 Oczywiście. 20-30 lat temu na Zachodzie towary były dużo droższe, ale sto razy lepsze i trwalsze, a przeciętnym ludziom żyło się o wiele lepiej niż dziś. Po przeniesieniu produkcji do Chin przeciętny Amerykanin, który wcześniej pracował w fabryce i żył na niezłym poziomie, może znaleźć zatrudnienie co najwyżej w WallMarcie czy innej Biedronce, gdzie sprzedaje głównie chińskie badziewie i zarabia tak mało, że nawet na to badziewie go nie stać. Żeby utrzymać popyt, kapitaliści zaczęli takim ludziom wciskać kredyty subprime. Jak to się skończyło, wszyscy wiemy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: moma Re: Wzrost cen spowoduje wzrost płac IP: 192.30.202.* 06.01.09, 15:04 wypowiedzi o tandecie chinskiej sa smieszne gdy to mowia Polacy, w PL-u produkowalo sie i wciaz produkuje potezne ilosci tandety, bez chinskich produktow 60% buddzetow rodzinnych polskiego spoleczenstwa zbankrutowaloby. Jestesmy skazani na rosyjska rope i gaz, na chinskie produkty i zagladanie przez okno do europejskiego mieszkania Odpowiedz Link Zgłoś
ebiznes24eu Re: Wzrost cen spowoduje wzrost płac 08.01.09, 22:19 Polska tandeta ? Nie sądzę, że gorsza niż w Chinach. To mit, że chińskie towary pozwalają na przetrwanie 60% społeczeństwa. Co z tego, że kpisz chińskie buty za 40 zł a za polskie zapłacisz 2x więcej skoro chińskie ci się rozsypią po miesiącu. Kupujesz tanio ale za to kilka razy częściej. Nie mówiąc o bezpieczeństwie produktu, spełnianiu norm etc. Nie wiesz, że nie stać na tanie produkty ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: xx Zamknięto 4800 chińskich fabryk zabawek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.01.09, 13:50 I bardzo dobrze. Główną przyczyną obecnego kryzysu jest fakt, że całą produkcję przeniesiono do Chin, a w Ameryka Pn. i Europa "wyspecjalizowały się" w produkcji fikcyjnego pieniądza. W dodatku ta chińska "produkcja" to w 90% szajs, który powoduje, że wysypiska śmieci rosną w tempie wykładniczym, podobnie zresztą jak majątki różnej maści bandytów i złodziei. Jeżeli świat nie zrobi porządku z Chinami, to ten kryzys skończy się upadkiem gospodarki Zachodu. Odpowiedz Link Zgłoś
antyswiniopas ignorancja, ignorancja 06.01.09, 14:10 wkurza mnie absolutna, powszechna niewiedza na temat sytuacji w chinach. swiat urzadzil sobie tam globalna fabryke, ale wciaz traktuje ten kraj jako zoologiczna ciekawostke. kryzys w chinach nie dotyczy pojedynczej branzy. zamykane sa fabryki butow, odziezy, zabawek, chemikaliow, tekstyliow, itd., itd. powody: spadek wartosci dolara, wzrost (centralnie sterowany) wartosci yuana do euro (10,8 w sierpniu, 8,50 dzisiaj), inflacja (powyzej 11%), wprowadzenie mutacji polskiego zus (30% od pensji pracownika netto), a DO TEGO ograniczenie zamowien plynacych ze swiata o 30%-40% wlasnie w zwiazku z niepewnoscia firm dotyczaca sytuacji w roku 2009. przyczyn zalamywania sie chinskiej gospodarki jest wiele wiecej. mniejsza o przyczyny, nalezaloby pomyslec o skutkach, ale na nieco wyzszym poziomie niz wykazuja szanowni forumowicze. swiat zdecydowal sie na przeniesienie produkcji do chin. fabryki zostalu "po tej stronie swiata" ZAMKNIETE. co to oznacza? ano oznacza to to, ze nie mzona w ciagu 1 doby przeniesc calej produkcji z chin do innej lokacji. szczegolnie teraz kiedy bnki nie sa zainteresowane finansowaniem zakladow produkcyjnych. no bo przeciez mamy kryzys finansowy... mozemy sobie obserwowac tworzenie sie gogantycznego wezla gordyjskiego. ciekaw jestem, czy znajdzie sie miecz, ktory bedzie mogl go przeciac. oby nie byla nim jakas miedzynarodowa zbrojna ruchawka. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: moma Re: ignorancja, ignorancja IP: 192.30.202.* 06.01.09, 15:08 Jedyna wypowiedz (powyzej) ktora zdumiewa bo jest rzeczowa i oparta na faktach, rodacy z reguly pieja przypominajac fredrowskiego szlachciure, dla ktorego miasto i cywilizacja miejska to byly takie wlasnie Chiny Odpowiedz Link Zgłoś
mara571 nie denerwuj sie 06.01.09, 16:21 Chiny maja tysiace twarzy i wzbudzaja powoli strach w tzw pierwszym swiecie. Nie bez powodu. Przeniesienie produkcji do Chin odbylo sie pod haslem obnizenia kosztow produkcji (standartowe zalecenia firm doraczych). Potem mowiono o najwiekszym rynku swiata i ze zadna powazna firma musi byc na chinskim rynku obecna. Do tego chinski rzad bardzo przezornie wiazal zamowienia publiczne z warunkiem uruchomienia czesci zamowienia w Chinach ( Airbus, Transrapid). Potem okazalo sie, ze Chinczycy sa mistrzami w kopiowaniu i nie chca przyjac do wiadomosci, ze istnieja patenty. Wprowadzenie systemu socjalnego jest dla Chinczykow zyjacych w miastach i majacych przymusowo tylko jedno dziecko jest proba odpowiedzi rzadu na nadciagajace problemy spoleczne wynikajace ze starzenia sie spoleczenstwa. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wolak Kolejny cud Tuska! IP: *.multimo.gtsenergis.pl 06.01.09, 14:03 Jarosław wróć! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: nit21 Zamknięto 4800 fabryk zabawek, czy chińskich IP: *.adsl.inetia.pl 06.01.09, 15:12 Czy były to Chińskie fabryki zabawek, czy usytuowane w chinach. To bardzo duża różnica. A istniejący popyt na rynku Chińskim nie interesuje poważnie ani biznesu światowego, ani parti komuchowatej chin, Powód, zarabiają Chińczycy w yuanach, tzw białych, nie wymiennych na dolary. Drugi powód, to niskie dochody statystycznych Chińczyków. Tak że u nich, tak jak u nas kiedyś, nie ma papieru toaletowego w sklepach w wolnym dostępie: (. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wojtek Re: Zamknięto 4800 fabryk zabawek, czy chińskich IP: 192.30.202.* 06.01.09, 15:19 brak papieru toaletowego? Gdybys to powiedzial Francuzowi, nie mrugnalby okiem, oni znaja polska manie przesladowcza, jestescie tak wysublimowani i tak bardzo inteligentni, ze dyskutowac w ten sposob o swiecie mozecie jedynie nad Wiselka, wiec malo kto uslyszy, a to doprawdy lepiej Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: nit21 Re: Zamknięto 4800 fabryk zabawek, czy chińskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.01.09, 20:02 Ale to była cecha naszego Polskiego komunizmu, też nie było papieru toaletowego. Takie detale pokazują jak ważney jest obywatel w takim komunistycznym totalitaryżmie. Odpowiedz Link Zgłoś