20.08.09, 18:27
na jakim podłożu powinno się uprawiać maliny?
Obserwuj wątek
    • horpyna4 Re: maliny 20.08.09, 18:36
      Nie za mokrym i nie za suchym. Czyli bez stagnującej wody i nie na
      piaszczystej wydmie. Dobra jest przeciętna, żyzna gleba ogrodowa o
      odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
      • damarel Re: maliny 20.08.09, 19:17
        Witam
        A jak i kiedy tnie się maliny?
        Na jesień, czy na wiosnę i o ile?
        Część krzaków mam posadzonych w tym roku, gatunek Polana, a część
        już trzy lata, ale nie wiem jakie?
        Pozdrawiam
      • lellapolella Re: maliny 20.08.09, 19:23
        "Nie powinniśmy zakładać plantacji malin i jeżyn po roślinach podatnych na
        porażenie przez grzyb V. dahliae, tj. po truskawkach, ziemniakach, pomidorach,
        kalafiorach, roślinach kapustnych oraz ogórkach. Dobrym przedplonem są zboża,
        trawy i kukurydza. Jednocześnie na terenach z utrzymującą się wilgotnością
        musimy liczyć się z koniecznością częstszych zabiegów przeciwko najważniejszym
        chorobom grzybowym"
        miałam to skądsiś wycięte, więc wklejam:)
        nie wiem, jak maliny rosną na suchym, bo nie posiadam, ale na podmokłym podłożu
        faktycznie trzeba się trochę narobić, gdybym nie wycinała pędów, bo każdym
        zbiorze, z pewnością choroby grzybowe by nas zżarły. Ale krzaki owocują super:)
        • yoma Re: maliny 20.08.09, 19:33
          Na suchym stanowczo protestują przeciwko rośnięciu. Niestety.
          • lellapolella Re: maliny 20.08.09, 19:49
            miało być "po każdym zbiorze";)
            damarel. szkoły cięcia lub też nie-cięcia są różne.Ja prowadzę maliny przy
            drutach i tnę: po każdym zbiorze wycinam przy samej ziemi całe towarzystwo,
            które owocowało, bez problemu je poznasz, bo pędy są zdrewniałe i brązowe.
            Następnej wiosny (wczesnej)przyglądasz się nowym pędom- wycinasz od razu
            wszystkie te, które pchają się w międzyrzędzia. Generalnie nowe odrosty
            wyrastają albo z karpy albo z korzeni- te pierwsze są cenniejsze:)Zostawiasz
            jakieś 16- 20 pędów na metrze bieżącym i jeśli są bardzo wysokie, to skracasz do
            1,80m.
            wysokości.To wszystko.
            Przy Polanie chyba wycinasz co roku późną jesienią lub wczesną wiosną WSZYSTKO,
            ale ponieważ plantację Polany mam w fazie rozmnażania w doniczkach, zaczekajmy
            aż ktoś mądrzejszy się wypowie:)
          • horpyna4 Re: maliny 20.08.09, 19:52
            Mniej wybredne są niektóre jeżyny. Na suchych miejscach może rosnąć
            jeżyna sinojagodowa (popielica), ale też bardzo smaczna jeżyna
            fałdowana (ostrężyna). Ta ostatnia może rosnąć zarówno na suchym
            piachu, jak i na torfowisku.
            Jeżyny ogrodowe uprawiane dla owoców są często odmianami ostrężyny.
            • dorkasz1 Re: maliny 21.08.09, 07:51
              Zdecydowanie najczęściej sadzę w ogrodach Polany. Dzięki różnemu przycięciu,
              wydłuża się okres owocowania. Można je ciąć w dwojaki sposób:
              - wycinać po owocowaniu wszystko przy ziemi, wtedy owocuje na pędach
              jednorocznych i te owoce są w sierpniu i owocują aż do mrozów,
              - można część pędów ściąć tylko do połowy(do ok.60-80 cm), wtedy owoce pojawiają
              się wcześniej, bo nowe pędy wyrastają na bokach pozostawionych pędów, a nie od
              korzenia, jak to jest w przypadku pierwszym.
              Przyznam się jednak, że u siebie zdecydowaną większość wycinam przy ziemi.
              Zostawiam z 5 pędów ściętych do połowy, tak aby tylko trochę poskubać świeżych
              owocków. U mnie te owoce z krzewów ściętych przy ziemi są zdecydowanie
              dorodniejsze i zdrowsze. Ziemia u mnie piaszczysta i w sumie dosyć marna, a
              maliny i tak rosną "jak głupie" :)
              • damarel Re: maliny 21.08.09, 09:03
                Bardzo dziekuję za informacje o podcinaniu malin.
                Pozdrawiam
                • lellapolella Re: maliny 21.08.09, 14:21
                  dorkasz, czy to prawda najprawdziwsza, że Polana się nie łapie na
                  robale?Przyznam, że głównie to mnie dopinguje do zmian:)
                  • dorkasz1 Re: maliny 22.08.09, 18:36
                    A wiesz, że nawet o tym nie pomyślałam? Ale rzeczywiście nigdy żadne białe,
                    grube śliczności nie wyłaziły z tych malin :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka