bonobo44
10.04.06, 11:19
W świetle najnowszych enuncjacji prasowych znajdujemy dobitne potwierdzenie
technicznych możliwości skrytego użycia broni N w trakcie ostatniej wojny w
Iraku przez Amerykanów, myślę że także w oczach moich ówczesnych adwersarzy w
sposób znaczący zwiększające prawdopodobieństwo moich sugestii zawartych w
wątku:
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=32&w=24400230&a=24400230
Uważam, że Amerykanie pierwszą taką próbę (lub nawet pierwsze próby)
na rzeczywistym obiekcie rzeczywistego teatru wojny mają już za sobą.
Dla leniwych przytaczam obszerne fragmenty najnowszej gadzinówki
z pierwszej strony serwisu:
<<Amerykanie szykują nuklearny atak na Iran
Marcin Gadziński, Waszyngton 10-04-2006, ostatnia aktualizacja 09-04-2006
17:56
(...)
Zarówno Bush, jak i wiceprezydent Dick Cheney oraz sekretarz stanu Condie
Rice wielokrotnie mówili, że w sprawie Iranu "wszystkie opcje są możliwe".
To, że Pentagon opracowuje plany ataków na Iran też nie jest żadną rewelacją -
wojskowi są znani z tego, że zawsze chcą mieć plany na wszelkie okoliczności.
Według "Washington Post" prace te zostały jednak znacznie przyspieszone, a
sztabowcy skupiają się na dwóch opcjach - chirurgicznym uderzeniu na kilka
najważniejszych celów oraz na trwającej nawet kilka tygodni szeroko
zakrojonej kampanii ataków powietrznych, w której do zniszczenia przeznaczono
by kilkaset obiektów.
Obok instalacji nuklearnych celem nalotów byłyby także fabryki broni
chemicznej, pocisków rakietowych, bazy irańskiego lotnictwa i marynarki oraz
fanatycznej Gwardii Republikańskiej.
Reporter "New Yorkera" Seymour Hersh pisze o tych opcjach, jednak przedstawia
również debatę na temat użycia ładunków nuklearnych do zniszczenia irańskiego
centrum przetwarzania uranu w Natanz.
W gigantycznym bunkrze kilkadziesiąt metrów pod ziemią, betonem i litą skałą
stoi tam 50 tys. wirówek, czyli urządzeń do wzbogacania uranu. Kilka miesięcy
temu baza została zamknięta dla międzynarodowych inspektorów.
W Natanz Iran może uzyskiwać uran wystarczający do zbudowania 20 ładunków
nuklearnych rocznie. Bunkier został podobno zbudowany na podstawie
przekazanych przez Rosjan planów schronu pod Moskwą, w których władze ZSRR
miały przetrwać uderzenie atomowe USA.
Według informatorów Hersha, Biały Dom domaga się, by planiści Pentagonu nie
odrzucali opcji użycia taktycznych ładunków nuklearnych do zniszczenia
bunkra. Ładunki konwencjonalne bowiem, w zgodnej opinii ekspertów, nie dają
żadnej gwarancji, że atak będzie skuteczny. Taktyczne bomby nuklearne to
niewielkie ładunki przeznaczone do precyzyjnych uderzeń w cele małe, ale
bardzo trudne do zniszczenia.
Jedyną rozważaną alternatywą wobec ładunków nuklearnych byłoby zajęcie Natanz
przez amerykańskie siły specjalne i stopniowe niszczenie go od środka.
Hersh to legendarny dziennikarz śledczy, który w 2004 r. ujawnił skandal z
traktowaniem więźniów w Abu Ghraib. Jest znany z doskonałych źródeł, choć
administracja Busha wielokrotnie zaprzeczała wielu jego informacjom,
uważając, że wynikają one z nieukrywanej przez dziennikarza niechęci do
Busha.
(...)>>
serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34174,3270676.html
N-bunker buster:
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=32&w=34113901&a=37469102