Gość: major IP: *.wsa.emit.pl 07.02.03, 17:36 Homer to nudziaż i głupek, kto to jeszcze czyta takie bsdety ? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: ktos Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.chello.pl 07.02.03, 18:41 Gość portalu: major napisał(a): > Homer to nudziaż i głupek, kto to jeszcze czyta takie bsdety ? Marna prowokacja. A może ty faktycznie nie umiesz posługiwać się językim polskim? zegnaj Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Espitz. Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.netlandia.pl 07.02.03, 19:14 Chwała Bogu, że nie ty, pierdzielu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: rabbit Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 07.02.03, 20:28 Czasem myślę,że w sklepach komputerowych (lub kawiarenkach internetowych) powinni robić test na brak debilizmu....Ciekawa jestem czy czytałeś kiedykolwiek jakąś książkę oprócz telefonicznej????? Odpowiedz Link Zgłoś
alex.4 Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit 07.02.03, 21:18 Właściwie to nic nie potwierdzają .... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kate Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.sympatico.ca 07.02.03, 22:06 Gość portalu: major napisał(a): > Homer to nudziaż i głupek, kto to jeszcze czyta takie bsdety ? major idz sobie poczytaj jaies przepisy wojskowe.Literatura klasyczna nie jest dla ciebie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: x No tak... znowu wszystko przez te baby... IP: *.detekt.pl 07.02.03, 23:04 ...i na dodatek to wszystko prawda... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: chris Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.boeing.com 07.02.03, 23:24 Gość portalu: major napisał(a): > Homer to nudziaż i głupek, kto to jeszcze czyta takie bsdety ? Wszyscy, ktorzy nie robia dwoch bledow ortograficznych w tak krotkim zdaniu jak to powyzsze, matole jeden! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kraken Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.ipt.aol.com 08.02.03, 02:13 Ciekawe dlaczego za cholere nie moga potwierdzic historycznosci BIBLII???A tym bardziej niejakiego Jeszu ben Miriam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Blong Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.zabkowska.sdi.tpnet.pl 08.02.03, 03:52 sporo rzeczy z biblii da sie udowodnic, ale z tym Jeszu rzeczywiscie jest spory problem :) - slyszalem nawet koncepcje ze ich bylo dwoch, ktorzy po zmieszaniu wyprodukowali jednego :))) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Blong zainteresowanym polecam IP: *.zabkowska.sdi.tpnet.pl 08.02.03, 03:47 znalezc sobie jakis zyciorys Schliemanna - czlowiek zupelnie od zera stal sie milionerem by spelnic swoj dzieciecy sen i przepuscic wiekszosc kasy na znalezienie Troi, co wiecej byl jednym z najciekawszych poliglotow samoukow. jego zyciorys jest chyba jeszcze bardziej interesujacy od tego ze znalazl w owczesnym mniemaniu "nieistniejace" miasto :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: maja Re: zainteresowanym polecam IP: *.sjc.ca.bbnow.net 08.02.03, 04:48 Ogromnie mnie kiedys zainteresowala pogawedka na antenie radia Zet o tym czlowieku. Bardzo chcialam przeczytac cos wiecej, ale jakos to nazwisko umknelo mojej pamieci. Wdzieczna jestem za jego przypomnienie. Czy moglybys polecic mo jakis tytul ksiazki, ktora warto przeczytac o tym czlowieku. Pamietam, ze nauka obcego jezyka zajmowala mu pare dni. Genialny czlowiek. pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kraken Re: zainteresowanym polecam IP: *.ipt.aol.com 08.02.03, 14:29 Gość portalu: maja napisał(a): > Ogromnie mnie kiedys zainteresowala pogawedka na antenie > radia Zet o tym czlowieku. Bardzo chcialam przeczytac cos > wiecej, ale jakos to nazwisko umknelo mojej pamieci. > Wdzieczna jestem za jego przypomnienie. Czy moglybys > polecic mo jakis tytul ksiazki, ktora warto przeczytac o > tym czlowieku. Pamietam, ze nauka obcego jezyka zajmowala > mu pare dni. Genialny czlowiek. > > > pozdrawiam ********************* -Kr. Jest WSPANIALA ksiazka o Schliemannie-pt. "Sen o Troi"-niestety-nie pamietam autora!!! Poszukaj w antykwariatach-zycze przyjemnej lektury Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Eurosceptyk Re: zainteresowanym polecam IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 08.02.03, 16:17 Witam! A ja polecam starą, ale bardzo ciekawie napisaną książke o archeologii. "Bogowie Groby i Uczeni" - Autor C.W.Ceram. Ja mam stare Wydanie PIW z 1971 r. Jest cały rozdział o Schliemmanie, ale też o wielu innych archeologach i ich pracy. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: DSD Re: zainteresowanym polecam IP: 212.33.88.* 08.02.03, 10:09 Blong, rzadko sie zgadzamy ale tym razem jest inaczej. Schliemann byl rzeczywiscie niesamowity. Mowil podobno nawet po naszemu :-))) Najbardziej dostepny material o nimn, jaki przychodzi mi do glowy, to biblia ateistow czyli 'Gdy slonce bylo bogiem' Kosidowskiego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Blong Re: zainteresowanym polecam IP: *.zabkowska.sdi.tpnet.pl 08.02.03, 17:41 ech :) dla mnie czytanie jego zyciorysow i osiagniec bylo zawsze podobnie emocjonujace /a moze i bardziej :)/ jak jaka dobra powiesc. Gdyby to nie bylo udowodnione, to naprawde az trudno uwierzyc ze ktos taki mogl zyc. :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: miki Re: zainteresowanym polecam IP: *.dip.t-dialin.net 08.02.03, 12:13 Gość portalu: Blong napisał(a): > znalezc sobie jakis zyciorys Schliemanna - czlowiek zupelnie od > zera stal sie milionerem by spelnic swoj dzieciecy sen i > przepuscic wiekszosc kasy na znalezienie Troi, co wiecej byl > jednym z najciekawszych poliglotow samoukow. > jego zyciorys jest chyba jeszcze bardziej interesujacy od tego > ze znalazl w owczesnym mniemaniu "nieistniejace" miasto :) Poszukaj w ksiegarniach "Skarb Priama".Napisal ta ksiatke Philipp Vandenberg.podam ISBN 83-85732-43-8.Jest to biografia Schliemanna oczywiscie rowniez opis jego poszukiwan.Naprawde fascynujacy czlowiek. pzdr. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Blong wiecej pozycji IP: *.zabkowska.sdi.tpnet.pl 08.02.03, 17:25 CERAM, C. W. Oživená minulost HERRMANN, Joachin Heinrich Schliemann KRÁL, Josef Nálezy Schliemannovy v Tirynthě a Mykénách LUDWIG, Emil Schliemann SCHLIEMANN, Heinrich Abenteuer meines Lebens STOLL, Heinrich Alexander Sen o Troi /tu jest autor :)/ VOKÁČ, Petr Nevyjasněné záhady II. tisíciletí ZAMAROVSKÝ, Vojtěch Objevení Tróje Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Blong skrot zyciorysu IP: *.zabkowska.sdi.tpnet.pl 08.02.03, 17:46 a to znalazlem w polskim necie dla tych co w ogole nie znaja a interesuja sie - moze ich to zacheci do poglebienia wiedzy :) republika.pl/j_uhma/ceram.html Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Demon Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 08.02.03, 09:19 Gość portalu: major napisał(a): > Homer to nudziaż i głupek, kto to jeszcze czyta takie bsdety ? Ty idioto, idz lepiej do kina na "Yrek" (czy jak to sie tam nazywa) a nie wypowiadasz sie na tematy ktorych nie rozumiesz. Pewnie nawet nie czytales Iliady. Wez sie za cos prostrzego, ........moze zrob sobie herbaty. I bron Boze nie komentuj juz zadnych artykulow, twoich wypowiedzi nikt nie chce czytac. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gość Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.dhcp.adsl.tpnet.pl 08.02.03, 09:35 czytajś ci, co wiedzą, że się pisze "nudziarz" i "bzdety" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Robert Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.sunsh2.vic.optusnet.com.au 08.02.03, 10:46 Artykul rzeczywiscie ciekawy, ale strzezcie sie autory! Hera, Atena i Afrodyta to boginie cala geba i moga sie na Gazete obrazic za nazwanie ich boginkami. Pamietajcie, ze greckie bogi obrazaly sie o byle glupstwo. Nie wiecie przypadkiem kto w XXI wieku chce zapobiec przeludnieniu Ziemi? Odpowiedz Link Zgłoś
zyrafik Re: Badania geologów potwierdzaja˛ lokalizacje˛ mit 10.02.03, 11:05 kto? nie wiem, ale dobrze sie do tego zabiera. juz myslalem, ze chce to zrboic przez AIDS, ale chyba zbyt wolno szlo wiec wymyslil Busha juniora, ktory chce ojca pomscic i SH zgladzic, bo tamten chcial mu tate zabic... do tego jeszcze mamy niezadowolona Europe, Koree... oj bedzie sie dzialo! byle tylko ktos to byl w stanie potem opisac. a poza tym de gustibus non est disputandum. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: fil Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.kalisz.cvx.ppp.tpnet.pl 08.02.03, 10:47 Niektórzy nawet czytaja te "bzdety" w orginale!!! Polecam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Marti KRETYNIE ! IP: 153.19.15.* 08.02.03, 11:49 Gość portalu: major napisał(a): > Homer to nudziaż i głupek, kto to jeszcze czyta takie bsdety ? Człowieku odrobinę wstydu,toż to ortografia na poziomie ciężko uposledzonego. Jaki Homer,sięgnij Debilu do elementarzyka Falskiego! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: miłosnik Homera Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.03, 11:52 Gość portalu: major napisał(a): > Homer to nudziaż i głupek, kto to jeszcze czyta takie bsdety ? Takie "bzdety" czyta na szczęście jeszcze dużo ludzi...a ktoś kto nie czyta nie powinien zabierać w tej sprawie głosu...bo po co? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Framuga Znakomity artykul, prosimy o wiecej IP: *.trentn01.nj.comcast.net 08.02.03, 12:14 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: czyzunia Re: Znakomity artykul, prosimy o wiecej IP: *.poleczki.dialup.inetia.pl 08.02.03, 16:08 o ile dobrze zrozumiałem to wielcy uczeni. po latach żmudnych badań potwierdzili to co schlieman zrobił intuicją. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: czyzunia Re: Znakomity artykul, prosimy o wiecej IP: *.poleczki.dialup.inetia.pl 08.02.03, 16:09 a tak poza nawiasem, to iliady i odysei nie napisał homer, tylko inny poeeta o tym samym nazwisku. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ag Re: Znakomity artykul, prosimy o wiecej IP: *.cvx1-b.lis.dial.ntli.net 08.02.03, 19:06 Zgadzam sie. Im wiecej takich artykulow do czytania tym lepiej! (a tym od 'bzdetow'bym sie nie przejmowala, bo on pewnie i artykulu tak naprawde nie przeczytal, bo za trudno mu te kilkadziesiat znakow w zdania poskladac!) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Seth Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.03, 17:21 Co ty powiesz.....analfabeto. :)))))) Odpowiedz Link Zgłoś
alex.4 Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit 08.02.03, 19:08 a "te odkrycie"nic nie wnosi. Wojny trojańskiej nie było .... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: misiek Re: Badania geologów potwierdzają lokalizację mit IP: *.czestochowa.sdi.tpnet.pl 09.02.03, 01:46 Troja na pewno nie jest legenda. Spytajcie o zdanie Danikena, co o tym mysli. Jego pogladay na ta i inne sprawy sa efektem wieloletnich badan i to z od jego spostrzezen trzeba uzalezniac wiele spraw.. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marcin Troja a ...Tolkien IP: 217.153.6.* 10.02.03, 16:24 Nie wiem czy bitwa o Troje odbyla sie w rzeczywistosci czy jest tylko mitem. Czytajac artykul naszla mnie absurdalna mysl, ze moze w przyszlosci naukowcy beda probowac odnalezc miejsce mitycznego Tolkienowskiego "Srodziemia", skro autor tak przekonujaco i w najdrobniejszych szczegolach je opisal. A jeszce gdy wpadna im w rece rozsiane po calym swiecie przedmioty (zbroje, pierscienie etc.) bedace owocem marketingowego szalu to beda miec niezla zagwozdke gdzie lezy ta kraina. :-) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: amrik Do majora - napewno nie Ty tepa glowo IP: 207.109.138.* 11.02.03, 15:22 Bo swym ptasim mozdzkiem malo co mozesz ogarnac. A poza tym jak nie umiesz pisac - to sie nie wysilaj: w jednym z trudem skleconym zdaniu 2 bledy. Z powrotem do 4 klasy! Odpowiedz Link Zgłoś
archeo_gda Co potwierdzają badania geologów? 12.02.03, 12:51 Z tego wynika jedynie, że autor Iliady - wszystko jedno, Homer czy inny poeta o tym samym nazwisku ;c) - znał krajobraz miejsca które opisywał. I że przedstawiając zmagania swoich bohaterów starał sie umiescić je w konkretnym krajobrazie. W żaden sposób nie może to być argument w dyskusji "Wojna Trojańska - była, nie było?" Co do Schliemanna - oczywiście miejsca w dziejach archeologii nikt mu nie odbierze, choć znaczna część jego sławy wynika ze znakomitego wyczucia "public relations" - facet dysponował sporą fortuną i zadbał o to, by spożytkować ją na nagłośnienie swych badań. Dlatego tyle jest książek o jego życiu. Być może dokonywał przy tym pewnych naduzyć, jak przypomniana niedawno sprawa tzw. maski Agamemnona co do której sądzi się że może być dziełem wspólczesnego Schliemannowi złotnika ateńskiego. Zresztą Juliusz Słowacki, jak niektórzy może pamiętają ze szkoły, zwiedzał grób Agamemnona jakieś 40 lat wcześniej zanim Schliemann go "odkrył". Po prostu w Grecji istniała tradycja mówiąca o tym miejscu, podobnie jak o wielu innych, w tym także o wzgórzu Hissarlik. Zasługa Schliemanna polegała na tym że odważył się skonfrontować te tradycje z badaniami wykopaliskowymi. No i trzeba mu przyznać, że - na tle innych XIX wiecznych szperaczy - Schliemann podszedł do wykopalisk profesjonalnie i z dużym wyczuciem. Odpowiedz Link Zgłoś
zyrafik Re: Co potwierdzaja˛ badania geologów? 12.02.03, 15:34 Sek w tym, ze Homer opisywal miejsce, ktorego w VIII w pne juz nie bylo! Wiec nie mogl przejsc sie tam, zobaczyc jak wygladalo i potem opisac co zobaczyl! Nie mogl. A mimo to wiedzial jak wyglada kilka wiekow wczesniej... Czy przetrwalaby pamiec o Troji gdyby nie bylo tam wojny, ktora wszyscy zapamietali na dlugo?! :-) archeo_gda napisa?: > Z tego wynika jedynie, z˙e autor Iliady - wszystko jedno, Homer czy inny poeta o > > tym samym nazwisku ;c) - zna? krajobraz miejsca które opisywa?. I z˙e > przedstawiaja˛c zmagania swoich bohaterów stara? sie umiescic´ je w konkretnym > krajobrazie. W z˙aden sposób nie moz˙e to byc´ argument w dyskusji "Wojna > Trojan´ska - by?a, nie by?o?" > > Co do Schliemanna - oczywis´cie miejsca w dziejach archeologii nikt mu nie > odbierze, choc´ znaczna cze˛s´c´ jego s?awy wynika ze znakomitego wyczucia "public > relations" - facet dysponowa? spora˛ fortuna˛ i zadba? o to, by spoz˙ytkowac´ ja˛ na > > nag?os´nienie swych badan´. Dlatego tyle jest ksia˛z˙ek o jego z˙yciu. Byc´ moz˙e > dokonywa? przy tym pewnych naduzyc´, jak przypomniana niedawno sprawa tzw. maski > > Agamemnona co do której sa˛dzi sie˛ z˙e moz˙e byc´ dzie?em wspólczesnego > Schliemannowi z?otnika aten´skiego. Zreszta˛ Juliusz S?owacki, jak niektórzy moz˙e > > pamie˛taja˛ ze szko?y, zwiedza? grób Agamemnona jakies´ 40 lat wczes´niej zanim > Schliemann go "odkry?". Po prostu w Grecji istnia?a tradycja mówia˛ca o tym > miejscu, podobnie jak o wielu innych, w tym takz˙e o wzgórzu Hissarlik. Zas?uga > Schliemanna polega?a na tym z˙e odwaz˙y? sie˛ skonfrontowac´ te tradycje z > badaniami wykopaliskowymi. No i trzeba mu przyznac´, z˙e - na tle innych XIX > wiecznych szperaczy - Schliemann podszed? do wykopalisk profesjonalnie i z > duz˙ym wyczuciem. Odpowiedz Link Zgłoś
alex.4 Re: Co potwierdzają badania geologów? 12.02.03, 18:27 archeo_gda napisał: > Z tego wynika jedynie, że autor Iliady - wszystko jedno, Homer czy inny poeta o tym samym nazwisku ;c) - znał krajobraz miejsca które opisywał. I że > przedstawiając zmagania swoich bohaterów starał sie umiescić je w konkretnym > krajobrazie. W żaden sposób nie może to być argument w dyskusji "Wojna > Trojańska - była, nie było?" > Alex: Przecież starożytności utozsamiono te miejsce z Troja. Dlaczego wiec autorzy poematów cyklicznych a wcześniej Homer miałby nie opisywać zgodnie z rzeczywistością tego miejsca. To w nijak ma się do historyczności tzw. wojny trojańskiej. Co wiecej my nie wiemy czy miejsce któe nazywamy Troją tak nazywało sie w czasach gdy istniało. > Co do Schliemanna - oczywiście miejsca w dziejach archeologii nikt mu nie > odbierze, choć znaczna część jego sławy wynika ze znakomitego wyczucia "public > relations" - facet dysponował sporą fortuną i zadbał o to, by spożytkować ją na > > nagłośnienie swych badań. Dlatego tyle jest książek o jego życiu. Być może > dokonywał przy tym pewnych naduzyć, jak przypomniana niedawno sprawa tzw. maski > > Agamemnona co do której sądzi się że może być dziełem wspólczesnego > Schliemannowi złotnika ateńskiego. Zresztą Juliusz Słowacki, jak niektórzy może > > pamiętają ze szkoły, zwiedzał grób Agamemnona jakieś 40 lat wcześniej zanim > Schliemann go "odkrył". Po prostu w Grecji istniała tradycja mówiąca o tym > miejscu, podobnie jak o wielu innych, w tym także o wzgórzu Hissarlik. Zasługa > Schliemanna polegała na tym że odważył się skonfrontować te tradycje z > badaniami wykopaliskowymi. Alex: Wystarczyło wziąść Pauzaniasza, aby przekonać się, że pewne miejsca stale były dobrze widoczne - jak włąśnie Lwia Brama czy cyklopie mury w Mykenach. Na marginesie mozna zauważyć, że w mitologii ważna rolę odgrywają te miejsca związane z kultura brązu, w których były dobrze widoczne zabytki w okresie wieków ciemnych i czasów nastepnych. Dzieki żyjącemu w II w n.e. Pauzaniaszowi wiemy, że zabytki z okresu brązu w Tirynsie, Mykenach, Orchomenos, Tebach były dobrze widoczne. W Atenach nie, ale tam zniszczyli Persowie. W miejscach, które zabytki nie były widoczne (Gla, Teichon, Kakowatos) te nie odgrywały żadnej roli w mitologii. To pokazuje ile Grecy wieków ciemnych wiedzieli o przeszłości No i trzeba mu przyznać, że - na tle innych XIX > wiecznych szperaczy - Schliemann podszedł do wykopalisk profesjonalnie i z > dużym wyczuciem. Alex; I na zakończenie. Schlieman jak na swoje czasy prowadził badania po barbarzyńsku. To był amator. I to widać po jego wykopaliskach. Niestety. Pozdr Odpowiedz Link Zgłoś
archeo_gda Re: Co potwierdzają badania geologów? 13.02.03, 17:16 alex.4 napisał: > Alex; I na zakończenie. Schlieman jak na swoje czasy prowadził badania po > barbarzyńsku. To był amator. I to widać po jego wykopaliskach. Niestety. > Pozdr O, tu się nie zgadzam. Kto niby w jego czasach prowadził badania lepiej? Schliemann potrafil przynajmniej wydzielić w rozkopanym tellu warstwy (choc oczywiście nie potrafił ich poprawnie datować). Anglosasi uważają że wykopaliska stratygraficzne zastosowała dopiero Kathleen Kenyon w Jerychu, a wcześniej byc może Flinders Petrie. Ale tak naprawdę to Schliemann był prekursorem stratygrafii archeologicznej. A że był amatorem? w tamtych czasach zawodowi archeolodzy istnieli chyba tylko w krajach skandynawskich. Odpowiedz Link Zgłoś