Dodaj do ulubionych

Goralenvolk

27.04.21, 01:20
"W polskiej kinematografii już dawno nie było filmu, który wywołałby tyle kontrowersji, zanim jeszcze na jego planie padł pierwszy klaps. Zbigniew Ziobro, Związek Podhalan, a także przedstawiciele “Góralskiego Veta” protestują przeciwko najnowszej produkcji Marcina Koszałki pod tytułem “Biała Odwaga”. Film, na który reżyser dostał dotacje z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) ma opowiadać historię dwóch braci żyjących w okresie II wojny światowej. Co w tym kontrowersyjnego? Otóż obraz ma poruszyć także temat Goralenvolku, czyli niemieckiej akcji germanizacyjnej pod Tatrami."

www.onet.pl/informacje/onetkrakow/podhale-zwiazek-podhalan-chce-zablokowac-produkcje-filmu-fabularnego-o-goralenvolk/zyj84hr,79cfc278
Obserwuj wątek
  • exbenek Re: Goralenvolk 27.04.21, 16:30
   No i jak tu być "prawdziwym Polakiem" , "pisiurem" ; i jednocześnie wnukiem ,lub prawnukiem takiego "goralenwolka" ? Jak tu popierać "pisiorenvolk" i jednocześnie "doić" - "Warshavke" -ostoję "antypisu" ? A co będzie jak się "warszawka" zbiesi ??
  • wislocki12 Re: Goralenvolk 28.04.21, 01:17
   "Po zajęciu przez Niemców we wrześniu 1939 Podhala przedwojenny działacz polityczny dr Henryk Szatkowski zaczął przy wsparciu okupanta propagować ideę, jakoby górale byli pochodzenia niemieckiego – Goralenvolk – naród (lud) góralski. 7 listopada 1939 Wacław Krzeptowski w asyście Karoliny Gąsienica-Rój, Marii Siuty-Szwab, Stefana Krzeptowskiego i Józefa Cukiera złożył nowo przybyłemu na Wawel gubernatorowi generalnemu Hansowi Frankowi wyrazy uznania oraz wręczył mu złotą ciupagę. 12 listopada Frank udał się z rewizytą do Zakopanego, gdzie „w imieniu Górali” przywitał go Wacław Krzeptowski, który złożył podziękowanie za „oswobodzenie Górali od ucisku polskich władz” i wręczył mu pamiątkową odznakę góralską."

   pl.wikipedia.org/wiki/Goralenvolk

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka