Dodaj do ulubionych

Morderstwa w Midsomer

04.10.05, 16:27
A Caroline Graham i tak jest najlepsza smile W telewizji zaczęli pokazywać nowe odcinki "Morderstw w Midsomer", a ja zabrałem się za lekturę książek cyklu będącego podstawą scenariuszy kilku pierwszych części. Graham napisała ich póki co siedem. Pierwszą w roku 1987, ostatnią przed rokiem. Serial jest rewelacyjny moim zdaniem, ale książki - te przynajmniej, które już ukończyłem - są co najmniej równie dobre.
Obserwuj wątek
    • nchyb Re: Morderstwa w Midsomer 05.10.05, 07:37
      Ojej, nie wiedziałam, że to na podstawie książki. Będę szukać, Midsamer to mój
      ukochany serial na Halmarku. Dzięki stokrotne za info. Nie da się ukryć, że ten
      naiwniutki sierżant Troy jest taki milutki. A barnabyego nie da się nie lubić.
      W nowych odcinkach chyba Troya nie ma?
      • kazisi Re: Morderstwa w Midsomer 05.10.05, 12:29
        Troy wyjechał na "nową placówkę" - awansował. Pojawił się Scott. Do pięt mu nie sięga, moim zdaniem. Zresztą te nowe odcinki są gorsze, tak sądzę. Ale po lekturze literackich oryginałów stosunek do Troya może ulec lekkiej zmianie smile
      • niziel Re: Morderstwa w Midsomer 01.11.05, 00:33
        UWIELBIAM MIDSOMER!! Po wakacjach nowe odcinki, bo od 4 lat to leciały
        powtórki wink
        Oglądam z babcią...obie uwielbiamy kryminały, szczególnie angielskie, zbieram
        Wielkich detektywów ~ POIROT'a wink
        Pozdrawiam kryminałomaniaków! wink
        • kazisi Re: Morderstwa w Midsomer 01.11.05, 13:22
          niziel napisała:

> UWIELBIAM MIDSOMER!!

Skoro tak, to zapraszam na blog:

Morderstwa w Midsomer

ps Gratuluję wytrzymałości, minutę po skończonym późno w nocy odcinku usiąść do kompa, żeby wyrazić swój zachwyt, to jest coś! Babcia też ogląda do końca? smile Ja już przysypiam o tej porze. Pozdrawiam
          • nchyb Re: Morderstwa w Midsomer 02.11.05, 09:33
            Ja próbowałam obejrzeć we poniedziałek, ten klimat, ta angioelskość
            prowincji... Barnaby i reszta. Wiem, zę warto. Naprawdę - starałam się wytrwać -
            nie wyszło. I to nie tylko dlatego, że Troya zabrakło smile
            • kazisi Re: Morderstwa w Midsomer 02.11.05, 13:16
              A rzeczywiście było warto, bo scenarzyści jakby posłuchali niektórych osób
              skarżących się między innymi na tym forum, że jest zbyt wiele trupów i zbyt
              horrorowo: było tylko jedno morderstwo, a klimat jak we wczesnych odcinkach z
              Troyem właśnie. I kilka scen przekomicznych (Czy to ciasto zrobiła pani Barnaby?
              - Nie zrobiłbym ci tego).
                • kazisi Re: Morderstwa w Midsomer 02.11.05, 18:55
                  nchyb napisała:

> aż nie śmiem pytać, kto trupa w wodzie umieścił, wprost pod łódki, ale mam
                  > nadzieję, że jeszcze te nowe odcinki o w miarę normalnej porze powtórzą!

A ja już na to nie liczę. Hallmark to telewizja familijna całą gębą, drastycznych scen przed dziesiatą nie pokażą.
    • nchyb Jaki tytuł? 25.10.05, 13:51
      Kazisi, zetknęłam się z info, ze już na początku listopada ma być! Ja się
      grzecznie pytam, jaki to tytuł będzie, bo muszę szukać!!!
      • kazisi Re: Jaki tytuł? 25.10.05, 16:57
        Śpieszę wyjaśnić, że nie na początku listopada, ale gdzieś w jego połowie, pierwsze dwie książki powinny znaleźć się w "dobrych księgarniach". Będą to "Zabójstwa w Badger's Drift" i "Pisane krwią". Lada moment zacznie się drukowanie. Szczegóły i uroczyste odliczanie proponuję śledzić na:
    • staua Re: Morderstwa w Midsomer 02.11.05, 22:29
      Obejrzalam cztery odcinki, czytam trzecia ksiazke (nie pokrywaly sie z serialem). Troche mnie czasem
      denerwuja manieryzmy autorki, np. w jednej z ksiazek uzywala kilka razy na stronie slowa "daft"
      opisujac nim bardzo duzo zachowan. Mam tez zastrzezenia co do korekty (mam ksiazki z biblioteki i
      ktos nawet wysilil sie na zrobienie poprawek w jednej, bylo ich sporo).
      Intrygi jednak sa bez zarzutu, tak samo jak charaktery postaci i cale Midsomer County! Teraz czytam
      "Ghost in the Machine" i troche mnie meczylo dojscie do morderstwa, ktoe zdarzylo sie chyba w
      polowie ksiazki (ale tlo bylo bardzo ciekawe, wiec nie zaluje)
      Pozdrawiam!
      • kazisi Re: Morderstwa w Midsomer 03.11.05, 09:55
        staua napisała:

> Mam tez zastrzezenia co do korekty (mam ksia
        > zki z biblioteki i
        > ktos nawet wysilil sie na zrobienie poprawek w jednej, bylo ich sporo).

Podkreślmy, że Staua czyta wydanie angielskie (?), polskie - mam nadzieję będzie pod tym względem lepsze smile

> Intrygi jednak sa bez zarzutu, tak samo jak charaktery postaci i cale Midsomer
        > County!

Graham jest w tworzeniu postaci i tła prawdziwą mistrzynią - zgadzasz się, Stauo?

>Teraz czytam "Ghost in the Machine" i troche mnie meczylo dojscie do morderstwa, ktoe zdarzy
        > lo sie chyba w
        > polowie ksiazki (ale tlo bylo bardzo ciekawe, wiec nie zaluje)

Ten zarzut słyszałem już kilkakrotnie. Powieść jest dłuższa niż wcześniejsze (też przecież niekrótkie), i na wkroczenie Barnaby'ego do akcji nieco trzeba poczekać. Ale te kilkaset stron wciąga jak angielskie mokradło.

> Pozdrawiam!

I ja też pozdrawiam, i czekam na wrażenia z lektury kolejnych części.
        • staua Re: Morderstwa w Midsomer 03.11.05, 16:24
          Oczywiscie, czytalam angielskie wydanie, polskie na pewno bedzie lepsze! To kwestia starannosci,
          podejrzewam, ze tam wydawano te ksiazki w wielkim pospiechu.
          Wczoraj skonczylam "Ghost..." - rzeczywiscie, wciagnelo mnie strasznie, ciekawe rozwiazanie, postaci
          tak swietne, ze mialam wobec nich wiele uczuc takich, jak wobec rzeczywistych osob (strasznie, ale to
          strasznie zirytowala mnie Polly Lawson).
          Pozostale, ktore czytalam to "Faithful unto Death" (fajny tytul - na poczatku myslalam, ze chodzi w nim
          o Alana, ale okazalo sie zupelnie inaczej) i "A Place of Safety". Strasznie mi sie podobaja te stare
          posiadlosci...
          Dzis zaczynam "Written in Blood". Napisze, jak skoncze, nie powinno potrwac dlugo smile
          Pozdrawiam!
          • kazisi Re: Morderstwa w Midsomer 03.11.05, 19:52
            Polskie wydanie OCZYWIŚCIE będzie lepsze. "Faithful unto Death" - to jest problem, bo polskie tłumaczenie trochę ułatwa czytelnikowi zadanie smile Co do posiadłości, czy zajrzałaś na tę stronkę z fotkami Joan Street, której namiary umieściłem na blogu? - miód! Twoje wcześniejsze narzekania na "Ghost..." pokrywają się z tym, co usłyszałem od jednej z tłumaczek, ale myślę, że to jedna z lepszych książek cyklu. Jest w niej to, co mi najbardziej podoba się u Graham - szczegółowe i niezwykle smakowite przedtawienie tła obyczajowego i psychologicznego (ach, ci pokręcenie Angole!). Miłej lektury życzę, kaz
            ps "Pisane krwią" już wkrótce po polsku, ha smile
            • staua Re: Morderstwa w Midsomer 04.11.05, 00:56
              Zajrzalam, bardzo fajna. Nie moge tylko znalezc mapy (wiem, ze jest na DVD z filmami). Moze
              wiesz,czy gdzies jest?
              W ogole, to chcialam Ci podziekowac za wzbudzenie mojego zainteresowania C. G. (chociaz czytam
              jakos prawie od konca serii smile). Bardzo sie ciesze, ze poznalam jej ksiazki! Szkoda, ze jest ich tylko
              siedem...
                • staua Re: Morderstwa w Midsomer 04.11.05, 18:33
                  Tak, mapa Midsomer, na DVD jest jako extra.
                  Kazisi, przepraszam, ze tak ciagne i czepiam sie moze, ale chcialam jeszcze napisac, ze inna mala,
                  irytujaca rzecza u C. G. jest powtarzanie niektorych szczegolow, nieistotnych dla akcji, ale istotnych dla
                  klimatu, np. w dwoch czy trzech ksiazkach powtarza sie stwierdzenie, ze czyjas tam babcia/ciocia
                  mowila "Nevert trust a man without a bottom", poza tym tatuaz na gardle z napisem "CUT HERE"
                  pojawia sie w "Ghost>>>" i "Written in Blood"... takie male niedorobki. Zauwazyles to?
                  Nawiasem mowiac, "Written in Blood" rozwija sie bardzo ciekawie, nie moge sie oderwac i nawet
                  wzielam sobie ksiazke do pracy zamiast lunchu!
                  Jeden z tych innych kryminalow chyba widzialam w bibliotece. Dobre sa?
                  • kazisi Re: Morderstwa w Midsomer 05.11.05, 14:33
                    Złego słowa o C. G. nie powiem, chyba rozumiesz, że nie mogę smile
                    "The envy of the stranger" i "Murder at Madingley Grange" są nieco inne niz kolejne części Morderstw, ale swój urok mają. Zostaw je na koniec swej przygody z Graham.
                    A "Pisane krwią" to jeden z moich ulubionych tytułów serii. Lekko, choć znacząco różni się od tego, co pokazano w odpowiednim odcinku serialu. Lektura nie powinna więc przeszkodzić ci w obejrzeniu go z płyty, jeśli masz taką możliwość. Czeka cię zaskoczenie.
        • kazisi Re: Morderstwa w Midsomer 16.11.05, 12:37
          kasiulek1976 napisała:

> Jest juz wsrod zapowiedzi!:
          > ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka.html?kw=7842
          > ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka.html?kw=69034

Tamże drobne początkowe fragmenty smile
          • jottka mam pytanie 16.11.05, 12:53
            czy to dostosowanie sie do koncepcji wirtualnej polski, czy też samo wydawnictwo
            uważa, że tłumacz to byt nieistniejący, książka po polsku sama sie napisała?sad

no a już cytowanie fragmentów książki bez info, kto też to tłumaczył, to co
            najmniej niestosowne - pomijam fakt, że klient lubi wiedzieć, kto co tłumaczył,
            bo często od tego uzależnia swą decyzję o zakupie
            • kazisi Re: mam pytanie 16.11.05, 14:09
              jottka napisała:

> czy to dostosowanie sie do koncepcji wirtualnej polski, czy też samo wydawnictw
              > o
              > uważa, że tłumacz to byt nieistniejący, książka po polsku sama sie napisała?sad
              >
              > no a już cytowanie fragmentów książki bez info, kto też to tłumaczył, to co
              > najmniej niestosowne - pomijam fakt, że klient lubi wiedzieć, kto co tłumaczył,
              > bo często od tego uzależnia swą decyzję o zakupie

Masz absolutną rację! Wygląda jednak na to, że w Katalogu książek WP zabrakło miejsca na tłumacza. Spieszę jednak poinformować, że my z naszych tłumaczy jesteśmy dumni i wcale nie staramy się ich ukryć smile "Zabójstwa w Badger's Drift" przełożyła Pani Anna Sawicka-Chrapkowicz, a "Pisane krwią" Pani Ewa Jusewicz-Kalter i obie wykonały swą pracę znakomicie.
              • jottka Re: mam pytanie 16.11.05, 14:45
                kazisi napisał:

> Wygląda jednak na to, że w Katalogu książek WP zabrakło miejsca na tłumacza.

no to jako wydawnictwo powinniście zwrócić uwagę portalowi - po pierwsze prawo
                autorskie obowiązuje, po drugie klienci mogą was zelżyć za ukrywanie istotnej
                informacji handlowej

z tego, co zauważyłam, wp przewiduje rubrykę 'tłumaczenia' (choć nie wiem, co
                zamierza tam wstawiać), tyle że jest ona nieaktywna
                • kazisi Re: mam pytanie 16.11.05, 15:11
                  jottka napisała:

> no to jako wydawnictwo powinniście zwrócić uwagę portalowi

Już to zrobiliśmy. W innych miejscach informacja o tłumaczach jest podana, np.: www.esensja.pl/ksiazka/ksiazki/obiekt.html?rodzaj_obiektu=2&idobiektu=1766
                  • kasiulek1976 Re: mam pytanie 16.11.05, 16:07
                    Kazisi, a kiedy dokladnie ksiazeczki beda w ksiegarniach? Nie moge sie juz
                    doczekac. Szczegolnie, ze od jakiegos czasu nie mam Hallmarku i nie moge wersji
                    filmowej ogladac...
                    • kazisi Re: mam pytanie 16.11.05, 16:31
                      Ostatnie odcinki serialu tracą na impecie, moim zdaniem, więc nie masz co żałować (aż tak bardzo). A co do premiery książkowej... hm... 17 listopada (a więc jutro!) książki mają wyjść z drukarni. Do księgarni trafią więc w przyszłym tygodniu. Jeszcze chwila cierpliwości smile
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka