Dodaj do ulubionych

Dobra data dla Polski

22.06.21, 06:36
80 lat temu 22 czerwca 1941 roku Trzecia Rzesza zaatakowała Związek Radziecki. Niemce i Rusy wybijali się nawzajem a Polacy zacierali ręce.

Atak Niemiec na ZSRR, niemiecki kryptonim operacja Barbarossa (niem. Unternehmen Barbarossa) – agresja III Rzeszy na Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich w trakcie II wojny światowej.

Plan operacji był przygotowany i podpisany przez Adolfa Hitlera 18 grudnia 1940 (dyrektywa nr 21). Pierwotnie przewidywano atak 15 maja 1941, ale z powodu obalenia proniemieckiego rządu księcia Pawła Niemcy musiały interweniować na Bałkanach i w Jugosławii, a także w Grecji, dlatego atak przełożono na 22 czerwca 1941. Była to największa i najważniejsza operacja niemiecka w czasie wojny, której klęska zdecydowała ostatecznie o niemieckiej przegranej w całej wojnie. Walki na froncie wschodnim, gdzie realizowano operację „Barbarossa” były jednymi z najbrutalniejszych i najbardziej wyniszczających bitew II wojny światowej.
Obserwuj wątek
   • iksis Re: Dobra data dla Polski 22.06.21, 22:14
    Żydzi jako organizatorzy masowych zbrodni.

    Aleksandr Sołżenicyn - Archipelag GUŁag
    "Już pora aby na zboczach tego kanału wyłożyć sześć nazwisk – głównych pomagierów Stalina i Jagody, głównych nadzorców Biełomoru, sześciu najemnych zabójców, zapisawszy przy każdym z nich po trzydzieści tysięcy śmierci ich ofiar: Firin – Berman – Frenkel – Kogan – Rapoport – Żuk".

    Gienrich Grigorjewicz Jagoda, właśc. Jenoch Gierszonowicz Ijegoda – funkcjonariusz służb specjalnych ZSRR najwyższego szczebla. Pierwszy zastępca przewodniczącego OGPU (1926–1934), następnie ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRR (1934–1936) i ludowy komisarz łączności ZSRR (1936–1937). Syn Gierszona Fiszelewicza i Chasji, pochodził z żydowskiej rodziny rzemieślniczej. Był kuzynem Jakowa Swierdłowa.

    Siemion Grigorjewicz Firin – w latach 1920–1930 oficer wywiadu wojskowego Armii Czerwonej Razwiedupr, następnie funkcjonariusz OGPU/NKWD w pionie zarządu łagrów, m.in. zastępca szefa Gułagu. Urodził się w 1898 roku w biednej żydowskiej rodzinie.

    Matwiej Dawydowicz Berman – Naczelnik Zarządu komunistycznych obozów koncentracyjnych Gułag NKWD w okresie od 9 czerwca 1932 do 16 sierpnia 1937. Urodził się w okręgu czytyjskim w obwodzie zabajkalskim w rodzinie żydowskiej, brat Borisa Bermana, również wyższego funkcjonariusza NKWD.

    Naftali Aronowicz Frenkel – sowiecki czekista, jeden z głównych architektów radzieckiego systemu obozów zagłady (Gułag), kierownik budowy Kanału Białomorsko-Bałtyckiego. Urodził się w 1883 roku w rodzinie osmańskich Żydów.

    Łazar Josifowicz Kogan – szef Głównego Zarządu Obozów OGPU tj. Gułagu – zarządu obozów pracy przymusowej w okresie od czerwca 1930 do 9 czerwca 1932. Urodził się w guberni jenisejskiej w rodzinie żydowskiej. Jego ojciec był handlarzem futrami.

    Jakow Dawydowicz Rapoport – funkcjonariusz radzieckich służb specjalnych, generał major, od 10 lipca 1934 do 29 stycznia 1939 zastępca szefa Gułagu NKWD ZSRR. Żyd, skończył 4 klasy szkoły realnej w Woroneżu, od sierpnia 1918 śledczy woroneskiej gubernialnej Czeki.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka