Dodaj do ulubionych

Stan wojenny na Białołęce

13.12.11, 09:30
13 grudnia 1981 roku Polacy obudzili się w innej rzeczywistości. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, po ulicach jeździły wozy bojowe, działacze „Solidarności” oraz opozycjoniści zostali internowani. Wyłączone zostały telefony, a telewizja nadawała przemówienie generała Jaruzelskiego zamiast coniedzielnego Teleranka.

Dzisiaj, w 30 rocznicę tych wydarzeń, przed Urzędem Dzielnicy do godziny 16.00 odbywa się happening. Na placu stanęły już charakterystyczne dla tamtego okresu wozy: SKOT i Star 226. Funkcjonariusze legitymują przechodniów, którzy z ciekawością podchodzą do posterunków. Natomiast w holu głównym urzędu mieszkańcy mogą oglądać wystawę znaczków i stempli, które wykonywali z linoneum osadzeni w białołęckim areszcie oraz poczytać Bibułę w oczekiwaniu na załatwienie sprawy.

Dzisiaj również jest możliwość zwiedzania Aresztu Śledczego na Białołęce. To tutaj przebywali m.in. obecny Prezydent RP Bronisław Komorowski, Janusz Onyszkiewicz czy Jacek Kuroń. W godzinach 13.00-18.00 będzie można zobaczyć m.in. cele, w których osadzono internowanych oraz Izbę Pamięci. Aby wejść do aresztu należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Od rana można również obejrzeć odezwę Zastępcy Burmistrza do mieszkańców Białołęki na dzielnicowym profilu na Facebooku - link bezpośredni www.youtube.com/watch?v=Mgd5y3VN7wI&feature=youtu.be
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka