Dodaj do ulubionych

Mobilny net w domu?

24.05.11, 09:45
Obecnie korzystam z bezprzewodowego netu (router; net od tepsy) na laptopie.
Myślę o przejściu na mobilny, bo mam już dość zabawy z trzema osobnymi użyszkodnikami jednego routera.
Wyczytałam, że mobilny jest wolniejszy. Zatem może mi odradzicie/doradzicie czy do domu jest sens brać mobilny? Jeśli jest sens, to jaki? brałam pod uwagę Play. Mieszkam w centrum miasta średniej wielkości (może nie będzie problemu z sygnałem?...). Tel nie mam w Play. Jest konieczne mieć tel u operatora od którego chcę mieć dostarczany net?
Jakie są minusy korzystania z mobila? czy bezpieczeństwo jest na tym samym poziomie co bezpzrewodowy?
Obserwuj wątek
    • galtom Re: Mobilny net w domu? 24.05.11, 10:43
      Troche diznie postawiona kwestia.
      Wszystko zalezy od tego co robisz i czego wymagasz.
      Skoro przeszkadza Ci wspoldzielenie lacza ADSL z innymi komputerami w domu to wnioskuje, ze jest ono nie zbyt szybkie a Tobie na tym zalezy.
      Zaczalbym od sprawdzenia czy wlasnie tego lacza nie da sie przyspieszyc.
      Jesli nie to moze w routerze mozna odgornie ogrniczyc predkosc dla pozostalych terminali?

Co do samego netu mobilnego. Po pierwsze sam musisz sprawdzic co u Ciebie ma najlepszy sygnal. Po drugie (np. karta pre-piad) jakie faktyczne predkosci bedziesz uzyskiwac (z tym bywa roznie). Co do Play to pamietakj, ze na wet jesli sygnal jest super to operator odgornie ogrnicza predkosc polaczenia i transferu danych.

Net mobilny w wiekszosci wypadkow jest wolniejszy od lacza ADSL (choc nawet na papierze to zle nie wyglada) i jest drozszy. Pamietaj tez, ze czesto i gesto beda dotyczyc Cie spore ograniczenia w ilosci transferowanych danych (w ADSL tego nie ma).

Jesli np. myslisz o graniu w sieci to w przypadku netu mobilengo raczej o tym zapomnij.

Za to jesli chcesz kiec swiety spokoj, dostep do www i maila wszedzie, chcesz podpisac kolejna umowe albo masz kase na nowym modem 3g i doladowania karty po wyczepraniu transferu to czemu nie. Natomiast na pewno taniej i lepiej w domu bedzie dzialac szybszy ADSL.
      • lemari Re: Mobilny net w domu? 24.05.11, 10:52
        Odznacz gsm i wpisz swoją miejscowość
        mapa.btsearch.pl/
        Również odradzam mobilny internet używany jako stacjonarny.
        Na mobilny internet ma również wpływ pogoda, np.deszcz
      • nuova Re: Mobilny net w domu? 24.05.11, 11:11
        Nie gram w sieci, nie ściągam filmów, potrezbny by mi był do oglądania filmów online, przeglądania www, przelewów, radio, oglądania jednego kanału tv sat zagranicznej (oglądam ze stronki lub na windows media player).

Widzisz, mam skonfigurowane połączenie z routerem bezpzrewodowo i kazda awaria na moim lapku czy na routerze wymusza grzebanie na kompie którego użytkownikiem jest inna osoba. Reset router (wymuszony sztucznie lub wypadkami losowymi) powoduje zerwanie połączenia na wszystkich urządzeniach korzystających z tego routera. Ponadto brak porozumienia między użytkownikami doprowadza do nieporozumień, np jako 1sza konfigurowałam laptop z wifi, a ktoś kto konfig. 2gi laptop usunął zabezpieczenie sieci bezpzrewodowej bez porozumienia ze mną... Ciągłe przepychanki nad routerem są męczące na dłuższą metę.
        Właśnie net jest szybki, to jest dużym plusem, koszty dzielą się przez ilość korzystających.
        • Gość: Greg Re: Mobilny net w domu? IP: *.unknown.vectranet.pl 24.05.11, 11:56
          Odpuść sobie internet mobilny - tylko nerwy stracisz, a nic nie zyskasz.
          Nie rozumiem tylko tych "spięć" między użytkownikami przy konfiguracji - po raz kolejny w ciągu kilku dni widzę na tym forum, jak ktoś usiłuje konfigurować łącze na jednym komputerze z drugiego i potem są problemy. Przecież router konfiguruje się RAZ, JEDEN JEDYNY RAZ, przez interfejs WWW (poza nielicznymi przypadkami jak Airport Express Apple'a): pula adresów IP, DHCP, ew. bezprzewodowy SSID i szyfrowanie/hasło, a po stronie zewnętrznej dane wymagane do uzyskania połączenia via ISP - tyle, koniec, nikt nic więcej z konkretnego komputera ustawiać nie musi, wręcz nie powinien! Niech "administrator" routera zmieni hasło, ustawi raz a porządnie i nie dopuszcza innych do manipulowania ustawieniami, bo one nie są od tego, żeby nimi żonglować jak komu pasuje. Użytkownicy "kablowi" nic nie muszą robić dodatkowego (co najwyżej ustawić pobieranie IP z DHCP), bezprzewodowi odszukać sieć i RAZ wklepać hasło, tyle.
          • nuova Re: Mobilny net w domu? 24.05.11, 12:14
            ...widocznie za 1szym razem, keidy w domu był jeden komputer, ktoś, kto konfig. kartę nie zrobił tego dobrze do końca. Teraz te błędy wychodzą w praniu.
            Niestety nie podam żadnych konfiguracji z tego kompa (jakieś połączenia lokalne i inne tego typu informacje), bo jak nie mam go fizycznie pod ręką, to piszę tego posta, a jak mam kompa pod ręką, to nie mam netu.

Ponadto opisałam na tym forum mój problem z dziwnym zachowaniem systemu dot. wchodzenia an ustawienia sieci. Nikt mi nie odpisał, a może to dziwne zachowanie włąśnie też częściowo jest wynikiem złej konfiguracji kompa z routerm?

• galtom Re: Mobilny net w domu? 24.05.11, 12:34
              Ale kompa do polaczenia z ruterem w zasadzie sie nie konfiguruje (i to bez znaczenia czy laczy sie kablem czy przez wifi). Wlacza sie (w defaultowych ustawieniach) polaczenie sieciowe (przy wifi dodatkowo podaje sie haslo jesli siec ma zabezpieczenie) i juz. Reszta dzieje sie sama.

Ustawienia ADSL i ustawienia lan to dwie osobne rzeczy - i w zasadzie dwa osobne urzadzenia choc w jednej obudowie.
        • galtom Re: Mobilny net w domu? 24.05.11, 11:57
          No to z tego co piszesz proponuje sie dogadac.
          Poza tym dziwie sie, ze ciagle musicie grzebac w routerze - po co?

Co do zrywania polaczen - to przeciez router sam wstaje - trudno nic sie na to nie poradzi.

W przypadku dosepu mobilnego pod tym wzgledem moze (nie musi) byc znacznie gorzej i np. w slneczny dzien bedzie dobrze ale w czasie deszczu o surfowaniu bedzie mozna zapomniec.

Ogladanie filmow (streaming) i net mobilny raczej sie wykluczaja.

1. Do jakotakiej jakosci obrazu potrzebujesz stale (minumim) 2mb/s i to zakladam rozdzielczosci obrazu do 480p jesli masz dostep do obcych stron (np. bbc/netflix/czy hulu) to do wyzszej jakosci/rozdzielczosci nawet szybsze lacze.

Zakladajac, ze jakims cudem u ciebie net gsm bedzie chodzil super szybko - to sie czasem zdarza to...

2. Potrzebujesz sporych limitow na przesyl danych - chyba, ze bedziesz ogladac tylko w nocy.
          Bo standardowe limity ok. 5 GB to przy streamingu wykorzystasz blyskawicznie.

Osobiscie do takich zastowan, majac szybki adsl mobilnego netu bym nie rozwazal. Nie bedzie lepiej niz masz. Wrecz gorzej tyle tylko, ze tylko u Ciebie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka