Dodaj do ulubionych

Heksagram 31.1.3.4 w 3

27.07.17, 20:01
Witajcie. Dopiero zaczynam wczytywac sie w wyrocznie, przeczytalam wiele waszych inspirujacych interpretacji, jestem pod wrazeniem waszej wiedzy. Potrzebuje pomocy w interpretacji heksagramu 31.
Sytuacja dotyczy dawnego znajomego, z ktorym mialam blizsza relacje z 12 lat temu, zakonczona bardzo zle, obopolnym zalem. Kilka miesiecy miesiecy temu wznowil ze mna kontakt, ujawniajac od razu cel - seks. Stanowczo odmowilam, wtedy zaczal mnie brac na litosc (manipulacja jak sadzilam) skargami na swoj zwiazek, ja zaoferowalam mu przyjazn i wsparcie na ile umiem. Nie spotkalismy sie wcale, ja na nic od dawna nie liczylam, zreszta sama bylam w zwiazku. Raz na jakis czas pisal, a ja odnosilam to o czym pisal do moich doswiadczen, nie ocenialam go ani nie ukierunkowywalam, poza rada by poszedl na terapie z dziewczyna. Zreszta byl w takiej sytuacji jak ja kiedys, gdy spotykalismy sie.
Jak wspomnialam nie liczylam juz od lat na nic z jego strony ale kilka dni temu oznajmil, ze rozstal sie z dziewczyna, wyprowadzil. Poniewaz caly czas myslalam, ze skarzy sie by wziac mnie na litosc, a tu jednak rozstanie, naszla mnie mysl, ze moze on ode mnie czegos chcial, czegos wiecej niz seks i wsparcie?
Najpierw wyszedl mi heksagram 44.1.3.6 na 58 - czyli cala nasza przeszlosc, jego wladza nade mna, toksyczna relacja przed laty i obecna chec wziecia mnie na litosc pare miesiecy temu. To sie mu nie powiodlo, ale nie usunal sie, zmienil sie natomiast poziom naszych rozmow na rodzaj wsparcia i przyjazni, zrozumienia w podobnych problemach. Dodam, ze i ja w miedzyczasie rozstalam sie z moim partnerem. Dodam, ze nie rozstalam sie z powodu tych rozmow, one mialy miejsce raz na pare tygodni i to byla wymiana zdania lub dwoch, to wszystko. Cos bardzo pobocznego i bez znaczenia dla mnie.
Zapytalam wyrocznie jak dalej moze sie rozwinac nasza relacja i otrzymalam 31.1.3.4 w 3 i tu mam zagwozdke. Znalazlam na forum interpretacje ze linie 1, 3 i 4 to niskie pobudki, pozadanie, manipulacja ale w ksiedze Wilhelma, ktora wlasnie nabylam, mam objasnienie odmienne dot. zwl. linii 4 "dziewiec na czwartym miejscu oznacza: wytrwalosc przynosi pomyslnosc. Zal znika (...). Tutaj osiaga sie miejsce serca. Wychodzace stad pobudzenie jest najwazniejsze. Trzeba szczegolnie uwazac, aby wplyw byl niezmienny i dobry, aby mimo zagrozenia wynikajacego z wielkiej ruchliwosci ludzkiego serca nie byla konieczna skrucha (...)" chyba ze zinterpretuje to tak, ze jestem manipulowana tak, ze czuje empatie (poziom serca) a on chce mnie tylko kiedys skonsumowac i nie mam zadnego znaczenia jako czlowiek dla niego. Jesli jest czlowiekiem jak w heksagramie 44 "dziewczyna jest potezna, z taka nie nalezy sie zenic" czyli jest on bezdusznym manipulatorem. Czy wg was heksagram 31 wplyw jest jednoznacznie negatywny?
Dodam, ze u Wilhelma opis mowi "starania o wzgledy tym roznia sie od uwiedzenia, ze w zalotach silny mezczyzna stawia siebe pod pod slaba dziewczyna i ma na nia wzglad. Takim przyciaganiem ludzkich serc medrzec sprawia, ze na swiat splywa pokoj" obraz tego trigramu to dolny znak to najmlodszy syn, gorny najmlodsza corka, czyli tak jak powinno byc...
Jak sadzicie? Nie chcialabym wiecej dac sie wciagnac w meskie manipulacje...
Obserwuj wątek
    • jasnygrom Re: Heksagram 31.1.3.4 w 3 28.07.17, 23:59
      :)
      pytanie swan:
      (...) jak dalej moze sie rozwinac nasza relacja (...)
      odpowiedź Księgi:
      (...) otrzymalam 31.1.3.4 w 3 i tu mam zagwozdke.

====== [1] Przemiany 31.1.3.4/03 wg mawangdui:

:|||:: 31.n Czucie
      :|||:| 31.1 Czucie swojego wielkiego palca u stopy.
      Komentarz: Aby małżeństwo, o którym mowa w orzeczeniu do heksagramu, miało sens, muszą się połączyć istoty, które "mają się ku sobie" - ale zarazem dostatecznie różniące się od siebie. "Uczuciem darzyć swój palec u stopy" - to skłaniać się ku komuś, kto jest zbyt do ciebie podobny, albo zbyt zależny od ciebie, aby z tego związku powstało coś sensownego. Pomyśl na przykład o wspólnikach, którzy obaj mają te same wady i w dodatku jeden jest finansowo zależny od drugiego.

:|||:| 49.n Uzda
      :||::| 49.3 Być pionowo-stojącym jest niepomyślnym znakiem, determinacja jest niebezpieczna. Gdy zmuszające słowa trzy razy dotrą [do ciebie], wtedy jest powrót.
      Komentarz: W obecnej sytuacji nie należy uporczywie trzymać się własnych ustaleń. Przeciwnie: należy zastosować się do woli kogoś innego, ale dopiero wtedy, kiedy będziesz miał całkowitą pewność, że jest to słuszne.

:||::| 17.n Chodzenie Śladem
      :|:::| 17.4 Chodząc za kimś można zostać schwytanym; determinacja wróży źle. Oto jest powrót na drogę; u końca jasności, jakiż to jest kłopot?
      Komentarz: Księga ostrzega, że grozi ci utknięcie w pewnym miejscu, sytuacja (prawie) bez wyjścia, jak w pułapce. Ale w ostatniej chwili ("u końca jasności") znajdziesz wyjście i od tej chwili zaczniesz z wyprawy wracać do siebie.

:||::| 03.n Ogrodzenie ("Początkowa trudność").
      Komentarz: Owo "ogrodzenie", wymienione w tytule tego heksagramu, w istocie służy do zamaskowania, zasłonięcia czegoś, co dzieje się za płotem. Księga Przemian mówi więc tu o takich sprawach, które zwykle ukrywa się przed światem i załatwia w gronie wtajemniczonych.
      :|:::| 03.0 [Maskujące] ogrodzenie: pierwszorzędne przyjęcie; sprzyjający [moment aby] podjąć decyzję. Nie miej przy tym dokąd pójść; sprzyjający [moment], aby ustanowić zwierzchnika.
      Komentarz: "Pierwszorzędne przyjęcie" znaczy w języku Księgi Przemian: "możesz być pewnym, że ta odpowiedź jest zgodna z wyrokami niebios". Aby zrozumieć dalszy ciąg wyroczni, wyobraź sobie, że jesteś - w dawnych Chinach - pogranicznym księciem. Otóż Księga powiada, że nie powinieneś ruszać się ze swojej siedziby. Jeżeli musisz gdzieś wysłać wojsko, to nie pod swoim dowództwem, lecz pod wyznaczonym "zwierzchnikiem" na czele. Taki właśnie jest sens tego heksagramu: niech umyślni ludzie zajmą się sprawami zewnętrznymi - ty sam zaś w pierwszej kolejności rozwiąż jakieś (pewnie zabagnione) problemy wewnętrzne.

====== [2] Przemiany 31.1.3.4/03 wg O.Sobańskiego:

:|||:: 31.n Wpływ, Oświadczyny
      :|||:| 31.1 (6) Wpływ objawia się w wielkim palcu u nogi.
      Komentarz: Zaznaczają się początki oddziaływania na sytuację, tak jak krok rozpoczyna się od ruchów palców u nóg. Wpływy zewnętrzne są jeszcze mało widoczne, intencje nie rozpoznane do końca.

:|||:| 49.n Rewolucja, Zmiana Skóry
      :||::| 49.3 (9) Początek przynosi nieszczęście. Stałość ściąga niebezpieczeństwo. Może się zaangażować, omówiwszy zmianę trzykrotnie: ludzie mu uwierzą.
      Komentarz: Należy uniknąć dwóch błędów, przygotowując rewolucyjne zmiany: zbytniego pośpiechu i brutalności oraz wahania i oportunizmu. Oba błędy są równie szkodliwe. Lud musi być dobrze przygotowany na tę chwilę, kierunek zmian znany i akceptowany.

:||::| 17.n Idący Śladem
      :|:::| 17.4 (9) Naśladowanie daje szczęście. Stałość przynosi nieszczęście. Postępując szczerze własną drogą, uzyska jasność. Jaka w tym może być wina?
      Komentarz: Zniżając się ku maluczkim, można zdobyć zwolenników, ale nie będą oni szczerzy i pewni. Szukają korzyści, chcą okazać się niezastąpieni; posługują się pochlebstwem i służalczością. Wytrwałe stosowanie się do własnych zasad daje jasność w ocenie ludzi.

:|:::| 03.n Początkowe Trudności
      :|:::| 03.0 Początkowe Trudności dają najwyższy sukces. Korzystna jest stałość. Nie powinien niczego przedsiębrać. Korzystne jest ustanowienie pomocników.

--------
      jak widać, obie wersje odpowiedzi są mało entuzjastyczne. Na pociechę dołaczam cytat z Ewy "I Cing. Księga Żródła", podpowiedź do 3. Trudny Początek:
      "(...) W uczuciach zdarza się, że kontakt lub układ, na który Pytajacy liczy nie udaje się, lecz w zamian pojawia się całkiem inna i ciekawsza okazja poznania kogoś nowego (...)"

już śpiące, ale życzące powodzenia w życiu pozdro :) ryx
      • swan117 Re: Heksagram 31.1.3.4 w 3 29.07.17, 20:46
        Wielkie dzieki, czas pokaze. Mysle, ze heksagram 3 w tym wypadku moze oznaczac ze te poczatkowe trudnosci dotycza jego sytuacji - wyprowadzil sie i musza sprzedac wspolne mieszkanie, co publicznie zostalo juz ogloszone.
        Poniewaz mi na nim nie zalezy, moge to sobie bez napiecia obserwowac.
        Gdy czekalam na odpowiedz na forum, zadalam pytanie wyroczni "jaka jest przyczyna braku odpowiedzi na moje pytanie" - otrzymalam 9.4.5 na 14.
        9 - "Konieczność wyrzeczenia się nadmiaru przyjemności i zbytku sprawia, że osiągamy uspokojenie i bezpieczeństwo. Ubytek sił (np. w kryzysie finansowym, chorobie, lub w procesie naturalnego starzenia się) można wyleczyć jedynie świadomym wycofaniem się z nadmiernej aktywności i forsowania spraw. Wyciszenie się. Osłabienie wymaga dbałości o siebie, aby nie utracić jeszcze więcej siły", co zrozumialam jako chwilowy slabszy okres osob, ktore zwykle sie udzielaja.
        14 -" wzajemna pomoc i wspieranie siebie w biedzie" odebralam ze nadejdzie pomoc, co tez sie stalo.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka