21.12.08, 20:01
Za 3 dni Wigilia świąt Bożego Narodzenia, świąt dla chrześcijan
najpiękniejszych. Dzisiaj za to nasi bracia starsi w wierze, jak nazywał ich
papież, czyli Żydzi, zaczynają celebrować 8 dniowe święta zwane Chanuką lub
świętem świateł. Podobnie jak nasza Wielkanoc są to święta ruchome, w tym roku
zaczynają się właśnie dziś. Malo jest religii i narodów, które by z takim
oddaniem z taka wiernością tradycji obchodziły swoje święta. To musi budzić w
nas ludziach cokolwiek zeświecczonych szacunek. Święto Chanuka upamiętnia
autentyczne wydarzenie z historii narodu żydowskiego, czyli powstanie
Machabeuszy, kiedy to rozgniewani
powstańcy żydowscy przepędzili ze świątyni w Jerozolimie grecko-asyryjskich
okupantów i usunęli profanujące świątynię posągi pogańskich bogów. Po
przywróceniu kultu jedynego Boga należało zapalić lampkę oliwną jako symbol
wiecznie trwającej wiary, w świątyni znaleziono jednak tylko niewielką ilość
rytualnej oliwy, której normalnie starcza na jeden dzień,wtedy jak głosi
legenda zdarzył się cud, lampka płonęła nieprzerwanie przez
8 dni, w tym czasie dostarczono do świątyni wystarczającą ilość oliwy.
By o tym cudzie opowiadać przez kolejne 8 dni w każdym pobożnym
żydowskim domu zapłonie specjalny świecznik zwany chanukiją.
To świecznik podobny do menory mający jednak 8 a nie 6 ramion
/menora jest” pamiątką” po innym wydarzeniu i symbolizuje co innego/
Każdego wieczoru po zachodzie słońca, po wypowiedzeniu błogosławieństwa,od 9
świecy znajdującej się najwyżej na świeczniku, świecy zwanej ”sługą”cryingjako
pierwsza została zapalona dziś wieczorem)będą zapalane kolejne świece.
Chanukiję należy postawić koło drzwi lub w oknietak by była widziana, zwykle
świecznik płonie ok. pół godziny w tym czasie należy powstrzymać się od
jakiejkolwiek pracy. A potem podobnie jak u nas w Boze Narodzenie dzieci
dostają prezenty, tylko że zazwyczaj otrzymują prezenty przez kolejnych 8 dni,
mają więc większą uciechę. Ciekawym jest to że światła
Chanukiji nie można używać do celów użytkowych, nie można np. przy nim czytać
lub wykonywać jakiejkolwiek pracy, to jest światło cudu. i takim ma pozostać.
Interesujące jest również, że w czasie „święta świateł”, szczególną estymą
darzy się kobiety, a to na pamiątkę czynu biblijnej Judyty, która przyczyniła
się do zwycięstwa Izraelitów odcinając głowę wodzowi Asyryjczyków, uprzednio
rozkochując go w sobie i upijając. Kobieta bywa istotą niebezpieczną.O tym też
należy pamiętać.
Obserwuj wątek
    • lelo58 Re: Chanuka 21.12.08, 20:05
      Zapraszam do wysłuchania chanukowej pieśni.
      uk.youtube.com/watch?v=-FbooXzSiQk&feature=related
      • rita100 Re: Chanuka 21.12.08, 20:23
        A jo jide po tan swiycznik i zapale jeno świyczke. To środkowo.
        • rita100 Re: Chanuka 21.12.08, 20:28
          Psiankna psiesniczka.
          Zierzta nie zierzta, ale kedym zapalała zapałka świyczke, to zapałka nie
          chchciała mi się zgasić. Dmuchałam, dmuchałam, a ona się nie gasi, długo się
          świeciła.
        • lelo58 Re: Chanuka 21.12.08, 20:28
          Jo jidź,jo tera jade ołtem po kerozine,jek curykam przynde to najde Tobzie w
          ksiojżce jekiś przismak chanukowy
      • lelo58 Re: Chanuka 21.12.08, 20:26
        W zasadzie ze świętem Chanuka nie wiążą się żadne religijne nakazy dotyczące
        spożywanych potraw,jednakże z racji iż wypadają w okresie zbioru oliwek i
        tłoczenia oliwy więc oliwa jest tym wokół czego kręci się żydowska kuchnia w
        czasie tych świąt./Nie bez znaczenia jest również związek z rytualna oliwą ze
        świątyni w Jerozolimie/Bardzo popularne są pączki z dżemem,faworki a także
        smażone w głębokim oleju placki zwane "latkes".
        Chętnie przyrządzane są potrawy z mleka i z tym co z mleka można
        wyczarować.Mleko przypomina o bohaterskim czynie Judyty,bowiem legenda mówi iż
        właśnie mlekiem spoiła wodza asyryjczyków Holofernesa.

        • rita100 Re: Chanuka 21.12.08, 21:17
          A czygo sia winszuje w tym dniu ?
          pl.youtube.com/watch?v=VH_xg_HE-wY&NR=1
        • rita100 Re: Chanuka 21.12.08, 21:18
          Te placki mnie jinteresant
          >smażone w głębokim oleju placki zwane "latkes".
          • rita100 Re: Chanuka 21.12.08, 21:29
            I pomysleć, że to menore kupała am za jeno nalewke.
            • rita100 Re: Chanuka 21.12.08, 21:51
              Mniło tak posiydzieć przi łogienku i pomeditować. Je to tyż atmosfera.
              Jutro drugom zapale. Tlo zabraknie mi dwóch świyczek. A eszcze mom taki
              świycznik z dwoma ramnionami, a w środku wyżej je też mniejsce na świyczke.
              Czy to tyż je żydowski świycznik ?
            • gajowy555 Re: Chanuka 22.12.08, 21:57
              rita100 napisała:

              > I pomysleć, że to menore kupała am za jeno nalewke.

              https://m.onet.pl/_m/6cc8514add436a49e3c1d5a6015ba0b7,44,29,33-20-460-226-0.jpg
              • rita100 Re: Chanuka 22.12.08, 22:12
                gajowy555 napisał:

                > rita100 napisała:
                >
                > > I pomysleć, że to menore kupała am za jeno nalewke.
                >
                > https://m.onet.pl/_m/6cc8514add436a49e3c1d5a6015ba0b7,44,29,33-20-460-226-0
> .jpg
                >
                >

                Ziysz Gajowy, to só psiankne i ciajżkie świyczniki.Barzo ciajżkie. Tero am
                łobaczuła co je sie rozkrenca na cziajści.
          • lelo58 Re: Chanuka 21.12.08, 21:59
            Tero Tobzie chybko napsisze z paniańci przepsis na laksa/tak sia w jidysz
            mnianuje łosoś/ w koperkowam marynadzie,to je fejn żydowski przepsis,łurychtój
            na Wilije.Jek mnie bziołka brode łobgoli to Tobzie zapodam przepsis na plince
            latkes,bo to brok ksiojze najść,co wciórko rychtycznie napsisać.
            A tero Laks w marynadzie
            500 g barzo świeżuśkigo łososia
            2 łyzki grubej morskiej soli
            2 łyzki brązowego cukru
            1 łyżeczka grubo mielonego pieprzu
            duży pęczek kopru
            Z ryby zdjąc skórę,wypłukać,osuszyć,obtoczyć w uprzednio wymieszanych
            przyprawach,obłozyć koprem,włożyć do foliowego woreczka,wycisnąc
            powietrze,włożyć do miseczki,obciążyć
            np.słoiczkiem z dzemem czy puszką z groszkiem,bo kamienia to raczej nie
            znajdziesz.Włożyc do lodówki na 24 godziny,w czasie marynowania
            odwrócić dwa trzy razy.
            • rita100 Re: Chanuka 21.12.08, 22:24
              Doj pokój, jo take cos to nie zrobzie z tam łososiem, bo ziysz, jo mom cere w
              Kołobrzegu i poziedzioła , ze jek łosoś to świeży, wandzony ale tlo z
              samiuskiego morza. Jinszy nie je dobry. Przyzieźli ze sobo tygo łosia i to
              dopsierom niebo w gambzie. To tak jek z tokajem wengierskim, nikaj nie smakuje
              jek tlo na Węgrzech i to samo z łososiam.
              • lelo58 Re: Chanuka 21.12.08, 23:03
                Placki Latkes
                2 jajka lekko ubite
                125 ml chudej śmietany
                125 g mielonej macy
                250 g białego sera
                2 łyzki cukru pudru
                1 łyżeczka mielonego cynamonu
                1 łyżeczka mielonej gałki muszkatałowej
                1 łyżka oleju roślinnego
                morele z puszki do przybrania
                W dużej misce ubij razem jajka,śmietane,ser,mielona maće,cynamon i gałke
                muszkatałową,odstaw na 10 min
                W średniej wielkości patelni rozgrzej na średnim ogniu
                olej.Nakładaj masę łyżką i ,etalową szpatułka spłaszczaj na place.Smaż aż
                osiągnie kolor złocisto brązowy/2-3 min/
                odwróć i smaż następne 2-3 min.Za pomocą metalowej łyzki cedzakowej przenieś
                placek na ręcznik papierowy oby odsączyć z tłuszczu.Podawać natychmist przybrane
                morelami.
                • rita100 Re: Chanuka 22.12.08, 13:28
                  Dziankuje Lelo, to je prosty sposób i produkty proste i akuratnie jo lejduja
                  take plince smażone. Po śwantach sobzie to zrobzie.
                  A na zimno to tyż można jyść ?
                  • lelo58 Re: Chanuka 22.12.08, 18:27
                    Jo nie ziam czy można jyść na ziymno,jo sia spiytam mojego kamrata
                    chtóren je cadykiem w Lubartozie.
                    • lelo58 Re: Chanuka 22.12.08, 19:14
                      Znalazłem takie smutne mejn sztetele z rysunkami Brunona Schulza
                      uk.youtube.com/watch?v=t27JYpd8POQ&feature=related
                      • rita100 Re: Chanuka 22.12.08, 21:24
                        Barzo smutno psieśniczka. Pamnientom jó z silmu "Zakazane pieśniczki".
                        Myla sia ? To mi tyż przypomino ksiójzke "Sklepy cynamonowe"

                        A jo am dzisioj drugo świyczke zapaliła.
                        • lelo58 Re: Chanuka 23.12.08, 09:55
                          Zitoj Rita.Jek bandziesz w szwortek na Kazimierzu to łobacz może w ladzie z
                          pamniontkami kupsisz drejdele,to só tzw.bączki chanukowe.
                          Barzo dzieciuki lejdujo w to grać.Drejdel mo kształt czworokatnego bączka,łobacz
                          w ty chanukowej spsiywni só te drejdele.Na każdej strónie
                          drejdla je jedno hebrajska litera-symbol,jek łodpoziednio ułozysz literki to
                          bandzie napsis"zielgi cud wydarzół sia tam"
                          A gra je barzo prosta.Dziecióki łotrzymujo gyszynki,bombóny,psianiónżki
                          abo psianiónzki z szokolady.Kozdy dzieciók daje do banku psianiónżek abo
                          bombóna,abo co tam ustalo ji kożdy dzieciuk kranci tam drejdlam.
                          Kozda literka łoznaczo również,zabzierz z banku wciórko,zabzierz tlo
                          połowe,dołóż do banku abo nie robzić nic ji tak sobzie dzieciuki kranco tygo
                          drejdla.To je fejn gra,tak sobzie mniarkuje.
                          • rita100 Re: Chanuka 23.12.08, 19:28
                            Ciykawe czy w Gody bandzie cosik łotwarte. Może na Kazimierzu zycie bandzie
                            jinsze w tan dzionek, bo dyć to żydowski Kazimierz. Na wciórko dam pozor i
                            posznupsie. Drejdel - to mi boczy zabazie w fanty, coś mi to przybacza. Jekó
                            polsko gre ? O joł, gra w Chinczyko, taka gra planszowa.

                            Am dzisioj zapaliuła trzecio świyczke i knypsnóła łobrazecek lichtarni.
                            • lelo58 Re: Chanuka 24.12.08, 00:30
                              A tu am Ci naloz Rita spsiywnie cobyś łobaczuła jek wyglóndo drejdel
                              uk.youtube.com/watch?v=X0pWFXUqzdM&feature=related
                              rita100 napisała:

                              > Ciykawe czy w Gody bandzie cosik łotwarte. Może na Kazimierzu zycie bandzie
                              > jinsze w tan dzionek, bo dyć to żydowski Kazimierz. Na wciórko dam pozor i
                              > posznupsie. Drejdel - to mi boczy zabazie w fanty, coś mi to przybacza. Jekó
                              > polsko gre ? O joł, gra w Chinczyko, taka gra planszowa.
                              >
                              > Am dzisioj zapaliuła trzecio świyczke i knypsnóła łobrazecek lichtarni.
    • freemason Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 22.12.08, 23:36
      Dyć kedajś buło to śwanto, chtóre fejrowało gwołt Polaków
      żydowskiego pochodzenia. U mnie doma feluje chanukowego lichtarza,
      łodda tlo ładwentowe kerce (i bombka z dzwoneczekami na parapecie),
      ale bocza ło Chanuce... Psiankne śwanto. U naju w Warszazie nawet
      prezydent Kaczyński fejrował Chanukę w takiej fejn mycce (buł w
      synagodze), a burgermyster Gronkiewicz-Waltz zapaliuła zielki
      śsiecznik chanukowy na placu Dyfilad. Sia działo...
      • rita100 Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 23.12.08, 19:34
        No jó, Fremasonie, to mi sia lejduje. Moja grózka łopoziadała co przed wojno to
        łóna chodziuła do Żydów i paliuła jam w psiecach w ciasie jiych świónt.
        Fejn tak szanować każdó tradycje choćby i to buła jinszej narodowości.
        Uczy tolerancji i pokory, bo eśli eszcze zisz daczmu te świyczki sia paló to sia
        doziadujesz i legyndy i historii, bo kożdan naród ma swojó historije i swoje
        tradycje.
        Zgoda buduje, tak fejn co i Kaczyński i Hania Gronkiewicz-Waltz zapalili tan
        świycznik pamnientnego cudu.
        • gajowy555 Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 23.12.08, 20:52
          Jó, zidzieli eśwa we tylewizórze...

          A skónd Wy tak fejn znata jewrejskó tradytion ?

          smile
          • rita100 Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 23.12.08, 21:04
            Pewno studirował smile Choć ni ziym smile
      • lelo58 Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 24.12.08, 00:18
        Mosz recht Freemason siuła Żydów mnieszkało we Warszazie przed wojnam bo ziancy
        jek 350 tysiancy.Całe Leszno,Muranów,Szmulki na Pradze to buły wciórko dzielnice
        żydowskie,buło ziancy jek 400 synagog,na Tłomackiem kiele Placu Bankowego buła
        jedna z psiankniejszych synagog w Ojropie to buł jinny kosmos ji to wciórko
        zniknęło,smutne to.
        freemason napisał:

        > Dyć kedajś buło to śwanto, chtóre fejrowało gwołt Polaków
        > żydowskiego pochodzenia. U mnie doma feluje chanukowego lichtarza,
        > łodda tlo ładwentowe kerce (i bombka z dzwoneczekami na parapecie),
        > ale bocza ło Chanuce... Psiankne śwanto. U naju w Warszazie nawet
        > prezydent Kaczyński fejrował Chanukę w takiej fejn mycce (buł w
        > synagodze), a burgermyster Gronkiewicz-Waltz zapaliuła zielki
        > śsiecznik chanukowy na placu Dyfilad. Sia działo...
        • rita100 Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 25.12.08, 20:28
          A jo jutro Lelo pude na Kazimnierz, bo dzisioj babule zaprosiułam do dóm i całyj
          cias z nió musiała am być.
          • freemason Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 25.12.08, 21:44
            rita100 napisała:

            > A jo jutro Lelo pude na Kazimnierz, bo dzisioj babule zaprosiułam
            do dóm i cały
            > j
            > cias z nió musiała am być.

            I co bandziesz łoglądać na tym Kazimierzu? Moim zdaniem to
            najpsiankniejszy becyrk Krakowa, teki jekby ziancyj naturalny łod
            wypucowanego i wyszlifowanego altsztatu. Mowam recht?
            • rita100 Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 25.12.08, 22:26
              Mosz recht, ale chce poczuc klimacik Chanuki.
              • rita100 Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 26.12.08, 10:48
                Tero na drugam programie tylewizóra je silm

                Frisco Kid - USA 1979

                "Połowa XIX stulecia. Rabin Avram Belinski wyrusza w podróż morską z Polski do
                San Francisco, gdzie oczekuje go gmina żydowska. Gdy dociera do Filadelfii,
                okazuje się, że jego statek do Kalifornii odpłynął poprzedniego dnia.
                Prostolinijny i łatwowierny Żyd przyjmuje pomoc przygodnie napotkanych
                włóczęgów. Zostaje pobity i ograbiony. Dalszą drogę odbywa pociągiem, w którym
                poznaje Tommy'ego Lillarda, napadającego z bronią w ręku na pasażerów.
                Okoliczności sprawiają, że nietypowa para postanawia podróżować razem."
                • rita100 Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 26.12.08, 11:38
                  Menore tlo mom, a tak łóna wyglónda. Psianknie je ?
                  schlesien.nwgw.de/foto/displayimage.php?album=723&pos=2
                  • rita100 Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 26.12.08, 11:40
                    A radośc, radośc jak wyrażają Żydzi ?

                    No jó ! Tak jek wszisći, tańczuńc. Taniec to radość.
                    • rita100 Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 26.12.08, 19:21
                      Bułam na szpacyrku na Kazimierzu i musza wama poziedzieć , co mało co buło
                      zidać. Cisza wobkoło, głucha cisza co łobaczyta na łobrazeckach. Nikogo am nie
                      potkała, a w pabach nie zidać śwant. Na stoliczkach jena świczka tradycyjnie
                      sia pali, ludzia siydzó i nic sia nie dzieje. Barzo mało ludzi, tak po prowdzie
                      to poziam com jek tak szpacyrowała sama uliczko mniandzi domami to strach ma
                      łoblecioł, bo to sia takie mendy pokazywałi com smykoła chibko na Szyroko, bo
                      tam je centrum i bezpsiecznie.
                      • freemason Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 26.12.08, 20:27
                        rita100 napisała:

                        > Bułam na szpacyrku na Kazimierzu i musza wama poziedzieć , co mało
                        co buło
                        > zidać. Cisza wobkoło, głucha cisza co łobaczyta na łobrazeckach.
                        Nikogo am nie
                        > potkała, a w pabach nie zidać śwant. Na stoliczkach jena świczka
                        tradycyjnie
                        > sia pali, ludzia siydzó i nic sia nie dzieje. Barzo mało ludzi,
                        tak po prowdzie
                        > to poziam com jek tak szpacyrowała sama uliczko mniandzi domami to
                        strach ma
                        > łoblecioł, bo to sia takie mendy pokazywałi com smykoła chibko na
                        Szyroko, bo
                        > tam je centrum i bezpsiecznie.

                        No cóż - martwa natura na Kazimierzusmile

                        A tak na poważniej, ta dzielnica ma w sobie coś nostalgicznego,
                        smutnego, szarego. Za to ją lubięsmile
                        • rita100 Re: Bardzo fejn, co boczyta ło Chanuce. 26.12.08, 22:31
                          No jó ! Rychtycznie tak je, a jo myślała co na śwanta to łobacze troche
                          świeczników. Nie je tak szpetnie, bo nolazła -am ciykawostki.
                          To je na Miodowej
                          https://schlesien.nwgw.de/foto/albums/userpics/thumb_k-P1018906.JPG

                          To je na ul. Szerokiej
                          https://schlesien.nwgw.de/foto/albums/userpics/thumb_k-P1018908.JPG
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka