Dodaj do ulubionych

Granice Śląska

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.02.05, 00:18
Witam. Mam pytanie. Czy Łużyce mają coś wspólnego ze Śląskiem - czy są
częścią tego regionu, czy może mają jakieś wspólne tradycje kulturowo-
społeczne ze Śląskiem? Jeśli tak, to gdzie zalicząć zachodnią granicę Śląska?
Bo bez Łużyc to zapewne liczy się ta na Kwisie... ???
Obserwuj wątek
    • Gość: ewa Re: Granice Śląska IP: *.devs.futuro.pl 12.02.05, 10:40
      Wejdz na Forum Żary.
      • Gość: silesian Re: Granice Śląska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.02.05, 15:39
        dobrze, ale podaj link proszę, bo przejrzałem całe forum, wraz z wyszukanymi
        postami, ale tam nie ma żadnej informacji na temat, który mnie interesuje. Poza
        tym sami Łużyczanie nie uważają się za Ślązaków, więc Śląsk powinien się
        kończyć na Kwisie i Bobrze (?). Interesuje mnie jeszcze przy okazji dokładne
        określenie granicy Śląska od północy i południa. Dzięki wszystkim za odpowiedzi
        ^^.
        • Gość: linker Re: Granice Śląska IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.02.05, 19:29
          Granice Oberszlyjzjyn noon'dziecie tu:

          republika.pl/silesia6/oberschlesien.jpg
    • Gość: ewa Re: Granice Śląska IP: *.devs.futuro.pl 12.02.05, 20:09
      Popros Croolicka On czesto porusza temat Łuzyczan ,swego czsu byla goraca
      dyskusja na ten temat.Łuzyce to Jego konik.Mysle ,ze Ci pomoze a tak
      marginesie On jest historykiem .Zycze powodzenia.Pozdrawiam.
    • amoremio Re: Granice Śląska 13.02.05, 17:58
      Sytuacja pogmatwana (a wiec jak
      u nas na Gornym Slonsku, hehe):

      politycznie-administracyjnie: Bundesland Sachsen/Saksonia

      geograficznie-historycznie: (czesciowo) Dolny Slask / Niederschlöesien

      etnicznie: Niemcy-Nieluzyczanie i Dolno- oraz Gornoluzyczanie
      (co do 2.grupy: kwestja plynna, prywatna, zmienna, niejasna,
      zaleznie od swiadomosci, asymilacji itp.)

      jezykowo: Nie-Luzyczanie: rozne dialekty - czesciowo prawie "czysto/
      wysoko"niem.,czesciowo mocno sksonsko, a na poludniu Oberlausitz z
      b.specyficznym nalotem (znak rozpoznawczy: spec.twarde polgard-
      lowe "r" , pochodzace od immigrantow-uciekinierow z Czech w zwiazku
      z wojna husycka)
      Dolnoluzyczanie: wlasny dialekt/jezyk raczej juz rzadki
      Gornoluzyczanie: 3 wyspy jezykowe (ok.50.-100.000)

      Niezaleznie od narodowosci -
      w przewazajacej czesci Oberlausitz
      nalepki na samochodach, szyldy na muzeach
      oraz oficjalne tablice na urzedach:
      "saksonski..... >>>na Dolnym Slasku<<< "


      Co do historii:
      wystarczy przeczytac kilka linijek o "Sechs-Städte-Bund" (zwiazku 6 miast)
      i "via regia" i powinno byc wszystko jasne, jesli chodzi o kwestje "Luzyce
      a Slask" - proponuje przed klotnia zaczac od podstaw (tzw.ABC) wiedzy o
      Slasku.......

      Czy slyszeliscie juz cos o (Slazaku) Angelus Silesius ?
      A o (TEZ Slazaku, ale z Görlitz) Jacob Böhme ?
      A o "Swietym Grobie" w Görltz-Nikolaiviertel ?
      itd. jest masa wiedzy do zaliczenia/nadrobienia.....
      • Gość: aber Re: Granice Śląska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.02.05, 18:32
        No swoją drogą to to ciekawa sprawa jest, moze ktos opisze ktoredy wszędzie
        przebiegały historycznie granice śląska?
    • Gość: bolo23 mlodziezgornoslaska.org IP: 195.150.224.* 27.02.05, 18:43
      zajrzyj na www.mlodziezgornoslaska.org a tam jest artykulik p.grainera na ten
      temat, a i przy okazji mapki etc.pozdr
    • Gość: komuch Slonsk od Bałtyku do Karpat !! IP: *.agro.ar.szczecin.pl 02.03.05, 15:16
      • rico-chorzow Re: Slonsk od Bałtyku do Karpat !! 02.03.05, 19:22
        Falsz,do Morza Czarnego oraz pale Chrobrego szczerbcem z dunaju wykopywać.
        • Gość: Pit Re: Slonsk od Bałtyku do Karpat !! IP: 150.254.85.* 07.03.05, 11:57
          rico-chorzow napisał:

          > Falsz,do Morza Czarnego oraz pale Chrobrego szczerbcem z dunaju wykopywać.


          Nic z tego nie bydzie panie Rico, sczerbiec skorodowal a pale nie byly z
          impregnowanego drewna,dlatego zasyfiony Dunaj wszystko rozpuscil. Bydzie trza
          sie ostac przy skromniejszych granicach.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka