Dodaj do ulubionych

"Zamkowe spotkania z historią"

11.04.06, 14:35
29.04-1.05.2006 „Od plemienia do państwa”– plenerowa impreza historyczna z
cyklu „Zamkowe spotkania z historią”; plenery Góry Zamkowej i scena pod Wieżą
Piastowską

W sobotni wieczór 29 kwietnia br. Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w
Cieszynie rozpoczyna realizację cyklu imprez „Zamkowe spotkania z historią”.
Planujemy organizację w nadchodzącym sezonie turystycznym pięciu imprez
plenerowych, popularyzujących historię regionu i upamiętniających wybitne
osobistości oraz zdarzenia historyczne związane z cieszyńskim zamkiem.
Najbliższe spotkanie (29.04-1.05.2006) poświęcone będzie czasom kiedy tereny
Śląska Cieszyńskiego zamieszkiwało słowiańskie plemię Golęszyców, którym od
południowego zachodu zagrażało Państwo Wielkomorawskie. W programie imprezy
przewidziano spektakl w wykonaniu aktorów Cieszyńskiego Studia Teatralnego i
grupy muzycznej „Ovo” pt. „Książę Wiślan”. Przez dwa kolejne dni (30IV-1V)
publiczność pozna jak wyglądało życie w dawnej osadzie słowiańskiej. Wojowie
i niewiasty z Drużyny Słowian i Wikingów „Golęszyce” wraz z Sojuszem Drużyn
Wczesnośredniowiecznych pod kierownictwem artystycznym Jolanty Wozikom
przedstawią inscenizacje dawnych wierzeń i obyczajów słowiańskich (cykl życia
Słowian od narodzin, poprzez inicjacja, zaślubiny i pogrzeb całopalny) oraz
pokazy życia domowego w osadzie słowiańskiej, w tym wytwory rękodzielników:
brązownika, skórnika, garncarza, plecionkarza, kowala, bartnika,
bursztyniarza, rogownika i tkaczy. W chacie wiedźmy zadomowi się słowiańska
magia i wierzenia z elementami mitologii, wróżbiarstwa i zielarstwa.
Publiczność będzie miała także okazję zobaczenia zaimprowizowanej
inscenizacji najazdu wojsk Świętopełka Wielkomorawskiego na gród w Podborze i
posłuchania prelekcji Wiesława Kusia (archeologa z Muzeum Śląska
Cieszyńskiego) poświęconej osadom słowiańskim na Śląsku Cieszyńskim.

Serdecznie zapraszamy także na pozostałe „Zamkowe spotkania z historią”,
które zaplanowano w terminie:

3 – 4 VI 2006 „W koronie św. Wacława” XIV-XV wiek.

1 – 2 VII 2006 „Jarmark książęcy” XIV –XVII wiek

6 VIII 2006 „Schyłek epoki Piastów” XVII wiek

3 IX 2006 „Pod panowaniem Habsburgów i 200-lecie drukarstwa” XIX - XX wiek

Organizator zastrzegają sobie prawo do zmian w programie imprez.

---

Ponoć BKC ma się aktywnie włączyć we współorganizację. Hmmm... ;-)
Obserwuj wątek
    • nugrud Re: "Zamkowe spotkania z historią" 11.04.06, 16:43
      Fajnie, a w jakie dni tygodnia dokładnie to będzie?
      • stoik1 Re: "Zamkowe spotkania z historią" 11.04.06, 20:33
        z pobieżnej analizy dat wynika że w weekendy ; )
    • stoik1 ... 11.04.06, 20:36
      "Publiczność będzie miała także okazję zobaczenia zaimprowizowanej
      inscenizacji najazdu wojsk Świętopełka Wielkomorawskiego na gród w Podborze..."
      - to też na Górze Zamkowej ?
      fajnie, żeby tylko odtwórcy za bardzo nie wczuli się w rolę...
      • czesiohill Re: ... 12.04.06, 06:03
        A ja to bym się zapisał na inicjację ;-)
        • alex.stela Re: ... 12.04.06, 08:18
          Z jakąś ładną Słowianką... Czemu nie :-))))
          • czesiohill Re: ... 12.04.06, 10:13
            To jest zajecie dla wojów, a nie dla geremków ;-)))
            • tubylec.cieszyn :-D 12.04.06, 10:23
    • lapis.me Re: "Zamkowe spotkania z historią" 12.04.06, 13:16
      Och, szkoda że nie będzie białoskórnika ...
      • kserkses1 Re: "Zamkowe spotkania z historią" 12.04.06, 13:30
        czepiasz się gorzej niż ten Kserkses zapchlony...:)
    • alex.stela Podnoszę dla tych, którzy przyjadą do Cieszyna 27.04.06, 09:08
      Może warto zrobić jakieś małe, nieformalne spotkanko w któryś z dni majowego
      długiego weekendu?
      • stoik1 albo formalne 27.04.06, 20:27
        jak coś to chętnie
      • nugrud Re: Podnoszę dla tych, którzy przyjadą do Cieszyn 27.04.06, 21:30
        Można spróbować...
        • kubek Czy będą jakieś głosowania? 28.04.06, 12:35
          • stoik1 a co byś chciał przegłosować ? 28.04.06, 14:57
      • kserkses1 jestem do wzięcia aż do 3-go maja :) 28.04.06, 21:42
        /wolna, biała i pełnoletnia, sama sobie funduję żubróweczkę/ :)
        • kubek O kurcze, a czy żubróweczkę podają z trawką? 28.04.06, 21:58

          • kserkses1 Re: O kurcze, a czy żubróweczkę podają z trawką? 28.04.06, 22:00
            nie, z soczkiem jabłkowym :)
            • kubek z sokiem jabłkowym to strasznie zwodnicze, 28.04.06, 22:18
              ale zaryzykować mogę!
              • stoik1 szarlotka 29.04.06, 10:02
      • nugrud Re: Podnoszę dla tych, którzy przyjadą do Cieszyn 29.04.06, 11:52
        To co z tym spotkaniem, ja postaram się zjawić, tylko gdzie i o której?
    • stoik1 jak na razie pogoda nienajlepsza... 29.04.06, 09:10
      na widowiska plenerowe
      • kubek Za to na długą podróż wygląda wporzo ;-) 29.04.06, 09:52
        • stoik1 jeszcze nie wyjechałeś ? ; ) 29.04.06, 10:02
          • kubek Ciekaw jestem jak wyjazdy wyglądają u innych, 29.04.06, 11:17
            ale my wyglądamy jak pies z kotem.
            Pies szczeka, a kot biega z pełnym pęcherzem!

            • stoik1 dont worry 29.04.06, 11:23
              mnie zwykle rodzinne pakowanie przyprawia o rozstrój nerwowy
              • stoik1 a najlepiej jak się czegoś zapomni 29.04.06, 11:25
                rekord został pobity, kiedy jadąc do krakowa musieliśmy wracać do cieszyna
                gdzieś z jakichś brzeszczów ( w każdym razie spory kawałek za pszczyną )
                • kubek Jestem wyluzowany gepart Chester ! 29.04.06, 11:35
                  Udaję, że nic widzę!
    • nugrud Pogoda 29.04.06, 17:08
      Myślicie, że to się odbędzie jeśli będzie padać?
      • stoik1 też się zastanawiam 29.04.06, 17:23
    • stoik1 coś tam coś tam... 30.04.06, 22:21
      anemicznie
      • lapis.me Re: coś tam coś tam... 02.05.06, 11:21
        Że też ta pogoda musiała tak właśnie się ułożyć ... Jak na złość...
    • stoik1 czyli w ten weekend kolejny odcinek 30.05.06, 10:23
      3 – 4 VI 2006 „W koronie św. Wacława” XIV-XV wiek.
      pewnie znowu pogoda nie dopisze
      • stoik1 prougramm 02.06.06, 08:30
        cieszyn.naszemiasto.pl/imprezy/93582.html
    • stoik1 Pod panowaniem Habsburgów i 200-lecie drukarstwa.. 03.09.06, 09:37
      cieszyńskiego
      pogoda dopisała - jak zwykle
      www.cieszyn.pl/?p=eventsShow&iEvent=6000
      • stoik1 niom 04.09.06, 01:14
        coś się impreza nie mogła rozkręcić, a potem trzeba się było brać do domu
        najjaśniej panującego znów nie zobaczyłem : (

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka