Dodaj do ulubionych

nauka języka

07.07.04, 16:15
Mam pytanie: czy ktokolwiek z Was wie coś na temat mozliwości nauki języka
tureckiego - jest to moje marzenie od lat. Oczywiście dowiadywałam się już o
to tu i ówdzie, ale z tego co wiem można uczyć się tureckiego na Uniwesytecie
Warszawskim i Jagiellońskim na dziennych studiach, a ja mam 33 lata i już
skończyłam inne studia i taka opcja nie wchodzi w ogóle w rachubę. Poza tym
mieszkam w Piotrkowie Trybunalskim - a stąd jest dość daleko wszędzie i ze
względu na odległośc i brak czasu nie mogłabym brać udziału w regularnych
kursach językowych - nawet gdyby się odbywały. W zasadzie chodzi mi o
informację, czy może gdzieś w internecie jest jakiś "fanatyk" uczący innych
tureckiego, gdzie można zdobyć książki do nauki (a nie mini-rozmówki), no i
czy samodzielna nauka jest w ogóle możliwa? czy przyniesie efekty? jak trudny
jest turecki? Proszę o porady.Dzięki.

Obserwuj wątek
    • kocibrzuch Re: nauka języka 07.07.04, 21:03
      Ja sam tylko liznąłem, ale...
      Turecki jest łatwy, także do samodzielnej nauki, choć ZUPEŁNIE inny.
      Zajrzyj tu www2.egenet.com.tr/mastersj/
      i tu cali.arizona.edu/maxnet/tur/
      zapraszam też do przejrzenia linków tureckich, które podałem na innym forum
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=660&w=13227991
      powodzenia!
      • rrgb Re: nauka języka 07.07.04, 22:21
        Dzięki za wszystkie informacje - powchodziłam na wiele stron i sobie
        popatrzyłam, bo - i tu wychodzi mój kłopot - ja nie znam angielskiego... no to
        zdajesz sobie sprawę z tego, że zbyt wiele nie skorzystam. Ale i tak miło, że
        się zainteresowałeś moim problemem.
        BYłam parę lat temu w Turcji, zwiedziłam Istambuł (nawet dość szczegółowo), no
        i w rezultacie zakochałam się w tym miejscu. Chciałabym kiedyś tam jechać i
        poczuć się swobodnie, móc dogadać się z ludźmi, na spokojnie pospacerować i
        pomieszkać, a nie czuć się jak kolejna turystka, której trzeba wcisnąć
        widokówkę z Topkapi i "oko proroka". Takie mam marzenie - możliwe, że nigdy się
        nie zrealizuje, ale kto wie... Pozdrowienia
    • konwisia Re: nauka języka 22.07.04, 10:41
      cześć ja też uwielbiam turecki znam zaledwie parę słów. Nie dawno wróciłam z
      Turcji i jestem w niej zakochana (już od dawna). Będąc w Turcji poznałam
      pewnego Bułgara który siedzi bardzzo długo w Turcji i zna ten język perfekt,
      dowiedziałam się od niego sporo informacji. No więc: podobno ten język jest
      bardzo prosty mniej więcej jak się pisze tak się czyta, nie ma zbyt dużo
      gramatyki. Opowiadał mi ze dziewczyny które przyjechały do Turcji pracować po
      trzech miesiącach już normalnie mówiły po Turecku. Uważam że masz szanse się go
      nauczyć. Nie wiem czy masz możliwości wyjechać chodźby na wakacje do Turcji,
      ale ucz się jak najwięcej słówek/ zwrotów. A jeśli chodzi o ksiązki to może
      zamów coś przez internet?!
      Pozdrowienia Gosia
      • rrgb Re: nauka języka 22.07.04, 17:20
        cześć Gosiu

Właśnie kupiłam sobie polsko-tureckie rozmówki i próbuję coś niecoś się
        nauczyć, ale oczywiście nie o to mi chodziło. Miałam nadzieję, że gdzieś w
        Polsce można zakupić podręcznik do nauki tureckiego z którego korzystają (jak
        sie domyślam) studenci turkologi. Zaczynam podejrzewać, że taki podręcznik nie
        istnieje (jak to możliwe?)i jestem skazana na te zakichane rozmówki, z których
        nic nie wynika, nie wiem nic o odmianie słów, o liczbie pojed. lub mnogiej itp.
        nie mam pojęcia o konstrukcji zdania. W zasadzie nawet gdzybym nauczyła się
        perfekcyjnie tych rozmówek, to i tak nie zbudowałabym zdania. Moge uczyć się
        słówek jak papuga. Trudno.
        W tym roku napewno nie pojadę do Turcji. Zmieniły nam się terminy i plany
        urlopowe. A zresztą z dziećmi i tak pojechałabym do jakiegoś ośrodka, gdzie
        jest więcej Polaków niż Turków. Dzieci mam jeszcze małe, więc włóczęga z nimi
        na "dziko" nie jest możliwa.
        Acha, już szukałam w internecie i nic nie namierzyłam - żadna księgarnia
        wysyłkowa, albo nawet ludzie prywatni nic nie mają.

Cóż pozostaje - niech żyją rozmówki polsko-tureckie!
        Pozdrawiam Renata

• leydee Re: nauka języka 22.07.04, 18:03
          Selam Renatko!

No niestety w Polsce brak podreczników do nauki tureckiego - tez szukalam i byc
          moze maja "swoje" podreczniki uczelnie, ktore prowadza turkologie. Ja ucze sie
          jezyka od mojego chlopaka no i z internetu - znam angielski i niemiecki wiec
          jest mi latwiej. Ale wolalabym jednak pouczyc sie gramatyki z polskiego
          podrecznika do nauki tureckiego... Jak cos znajde to dam Ci znac tu na forum
          albo na krajach arabskich. Mieszkam w Czestochowie wiec tu tez nie ma wyboru co
          do rozmowek nie mowiac juz o jakis ksiazkach... Powodzenia! :)))
          • yagmur Re: nauka języka 22.07.04, 19:57
            ja nauczylam sie tureckiego samodzielnie
            jest w internecie wiele pomocnych strony, mamy tez zarys gramatyki profesora Majdy i ksiazke asuman celen pollard(calkiem niezla jak dla poczatkujacych)

tu podaje 2 moim zdaniem najlepsze strony

cali.arizona.edu/maxnet/tur/
            www.onlineturkish.com/vocab.asp
            tak czy inaczej,zeby dobrze mowic trzeba w turcji posiedziec troszke(tak samo jak z innymi jezykami)
            turecka wymowa nei jest trudan a i literki polakom nie sprawiaja problemow

powodzenia w nauce
      • dora80 Re: nauka języka 22.09.04, 10:08
        w sprawie tureckiego polecam stronke (bez www) dora.isik.w.interia.pl, to
        reklama naszych kursow jezykow orientalnych, jeszcze jest w budowie, a le
        niezbedne info jest! zapraszam
    • yagmur Re: nauka języka 22.07.04, 19:59
      P.S rozmowki polsko tureckie pwn sa bardzo przestarzael, podobnie jak dostepny na naszym rynku slownik, wiele terminow w nim uzywanych jest wrecz archaicznych w dzisiejszej turcji,lepiej wiec szukac slownikow turecko-angielskich,aktualnych
      • rrgb Re: nauka języka 23.07.04, 17:30
        Dzięki za wszystkie informacje i podesłanie mi linków, ale... problem jest
        taki, że ja nie znam angielskiego. Rozumiesz? Nie bardzo mogę się więc uczyć
        tureckiego, chociaż przyznam, że widziałam te strony i o ile się zorientowałam
        faktycznie można z tego nauczyć się jezyka. Jesli możesz napisz mi, czy te
        ksiązki o których pisałeś Majdy i jeszcze jedna, są gdzieś do nabycia, no i czy
        to jest nauka tureckiego dla Polaków. Pozdrawiam. Renata
        • grzegorz19 Re: nauka języka 25.08.04, 19:27
          Hej!
          Jestem ne tym forum po raz pierwszy bardzo mi sie to podoba ze sa osoby
          zainteresowane jezykiem tureckim spoza kregu orientalistow .Ja jestem studentem
          filologi tureckiej Uniwersytetu Jagiellonskiego wiec z checia pomoglbym osobom
          ktore pragna poznac jezyk turecki moim zdaniem najlepsze ksiazki dostepne do
          nauki samodzielnej jezyka tureckiego to ksiazki z wydawnictwa pons niestety
          wydawane sa jedynie w jezyku niemieckim jezeli ktos zna niemiecki to napewno mu
          pomoga sa zaopatrzone w plyty czy kasety i ze tak powiem prezentuja codzienny
          jezyk turecki jezeli chodzi o ksiazke profesora Majdy to mozna ja nabyc przez
          internet na stronie wydawnictwa dialog www.dialog.edu.pl
          Osobiscie bylbym zainteresowany korespondencja z osobami znajacymi badz
          uczacymi sie czy znajacymi jakies stronki w necie odnosnie jezyka azerskiego
          wstyd przyznac ale nie mam pojecia czy istnieja roznice miedzy azerskim
          azerbejdzanu a azerskim uzytkowanym w iranie w kazdym razie mnie interesuje
          azerski azerbejdzanu czy jest ktos kto ma info na ten temat z gory dziekuje
          • leydee Re: nauka języka 26.08.04, 09:41
            Hej Grzegorz :)
            Mam pytanko: jakich podręczników używacie na UJ do nauki tureckiego - mam na
            myśli typowe podręczniki albo skrypty, bo chetnie bym taki kupiła. Znam dobrze
            angielski i trochę niemiecki ale jednak wolałabym gramatyki pouczyć się z
            polskich podręczników. Szukałam w internecie na stronach księgarni akademickich
            niestety nic nie znalazłam. Mam jeszcze pytanko wiesz może gdzie można dostać
            książkę T. Majdy "Gramatyka języka tureckiego" Warszawa 2003. Nie ma jej na
            stronach wyd. Dialog oraz innych księgarni internetowych, ale może gdzieś w
            Krakowie jest dostępna... Jak coś to możesz pisać na maila: leydee@gazeta.pl
            P.S. Powodzenia w nauce azerskiego! Mam nadzieję, że znajdziesz kogoś kto też
            tym się interesuje :)
            • jasminas Re: nauka języka 28.08.04, 09:22
              Witam! ! !

No , ja też dołączam do tutejszego grona ... angielski znam nieźle, znalazłam
              te wszystkie stronki i teraz wypisuję sobie wszystko, jednak gramatyki w ogóle
              nie ma ... dziękuję i tak za wszystkie informacje, dużo się dowiedziałam.
              • rrgb Re: nauka języka 28.08.04, 10:37
                Witam

Zastanawiam się czy osoby nie znające języków obcych, a mające wielką ochotę
                nauczyć się języka tureckiego, mają jakąś szansę? Czy naprawdę studenci
                turkologii uczą się tureckiego z angielskich lub niemieckich książek? Jakoś to
                mi się dziwne wydaje. Czy wiecie coś na ten temat? Chyba gdzieś w Polsce są
                specjalistyczne księgarnie, o których ja niestety nie wiem. Chętnie przejadę
                się do takiej ksiegarni, ale przecież nie mogę jeździć po całym kraju z
                nadzieją, że może gdzieś coś kupię. Proszę o pomoc - wydaje mi się, że studenci
                turkologii mogliby nam pomóć, bo widzę, że w dążeniu do nauczenia się
                tureckiego nie jestem sama.
                Renata
                • jasminas Re: nauka języka 28.08.04, 13:00
                  hmmm... a może by tak w innym kierunku... poszukać w najbliższym, większym
                  mieście mieszkającego tam Turka, który mógłby dawać korepetycje... no... ale to
                  ciężka sprawa.
                  • studentturkologi Re: nauka języka 02.09.04, 19:36
                    No coż jesli chodzi o turkow mieszkajacych w Polsce to jest ich niewielu
                    jednakze istnieje w Polsce mniejszosc zwana tatarami niektorzy z nich znaja
                    jeszcze jezyk tatarski ktory posiada 60% leksyki pochodzenia osmanskiego czyli
                    tureckiego jesli to by kogos zainteresowalo to jest nawet w neci stronka
                    tatarow polskich .A jezeli chodzi o dostepnosc gramatyki jezyka tureckiego z
                    wydawnictwa dialog to hm ...moze nie ma tej ksiazki w malychmiastach ale mozna
                    ja swobodnie zamowic np w ksiegarni sieci Matras zreszta np w krakowie nie ma
                    problemu z ta ksiazka bo jest ona tez w innych ksiegarniach . Ktos tu wczesniej
                    napisal ze niewydaje mu sie ze studenci turkologi ucza sie z niemieckich
                    podrecznikow no bo to jest racja tak nie jest tylko ze orientalistyka posiada
                    wlasne wydawnictwo oraz biblioteke wydzialowa a prawdopodobnie w innych
                    miejscach te skrypty sa niedostepne .Jezeli ktos chcialby sie nauczyc jezyka
                    tureckiego to polecam swoja skromna osobe oczywiscie dotyczy to krakowa i
                    okolic ( chyba ze ktos mialby czas przyjezdzac do krakowa w weekendy ) Jesli
                    ktos mialby jakies jeszcze pytania to chetnie odpowiem moj numer gg to 911 37 80
                    Pozdrawiam wszystkich fanow jezyka tureckiego i jeszcze raz zapraszam ludzi
                    interesujacych sie jezykiem wschodnich sasiadow turcji azerow
                    • dora80 Re: nauka języka 22.09.04, 10:10
                      jeszcze raz ja, w sprawie kursow zapraszam do nas (bez www)
                      dora.isik.w.interia.pl, to nasza mala szkola jezykow orientalnych, wszyscy
                      entuzjasci na pewno znajda cos dla siebie!
                    • anetka231 Re: nauka języka 07.08.05, 23:49
                      nie wiem czy Twoja oferta jest jeszcze aktualna, bo to co napisales bylo chwile
                      temu, w kazdym razie szukam nauczyciela tureckiego, i jestem zupelnie
                      poczatkujaca, i moge przyjezdzac do krakowa w weekendy, w razie czego prosze o
                      kontakt anetka2301@yahoo.com
                      tesekur ederim
          • yasemin Re: nauka języka 01.06.05, 13:46
            Merhaba! Ja tez studiuje na UJ, co prawda germanistyke, ale fascynuje mnie
            jezyk turecki. Pewnie widziales kiedys taka drobna brunetke krecaca sie po
            osmym pietrze Collegium Paderevianum albo szalejaca na Wieczorze Tureckim w
            pazdzierniku 2003, to wlasnie ja. Ucze sie tureckiego z niemieckiego
            podrecznika, na razie niewiele umiem gramatyki, bo nie mam tez za wiele czasu,
            ale w wakacje troche nadrobie. Chcialabym wlasnie troche pokonwersowac po
            turecku z kims kto sie uczy tego jezyka, uprzedzam, na razie umiem tylko kilka
            podstawowych lekcji (Nasilsin, Benim adim..., wyrazenia z sevmek, ögrenmek,
            var/yok i jeszcze pare, ale moze daloby sie spotkac w Paderevianum i pogadac?
          • najezykach azerski 15.03.06, 11:34
            Witaj,

Jesli intersuje Cie nauka azerskiego, mam w swojej szkole lektora tego jezyka.
            Szkopul tylko w tym, ze Ty jestes w Krakowie, a my w Warszawie.... Tak czy
            inaczej podaje swoj e-mail, gdybys mial jakies pytania: najezykach@gazeta.pl
            Pozdrawiam,

Agata
      • sarikedi Re: nauka języka 04.04.05, 19:05
        Tak sobie właśnie serfuje po tym fajowym forum i mimo, że temat już nieco dawno
        nie podejmowany, pomyślałam, że wtrące swoje 5 groszy a propos przestarzałości
        materiałów. Uczyłam się tureckiego na kursie dla początkujących w
        Niemczech.Wykładowczyni - rodowita turczynka....Wracam do domu, mówię czego się
        nauczyłam a moja "lepsza" połówka w śmiech, że jak tak powiem w Turcji to i tak
        nikt nie zrozumie o co mi chodzi;-). No cóż, to tak na margnesie. Edukacja na
        kursie zakończyła się na podstawach, bo na kontynuację nie było chętnych.
        Zakupiłam sobie książkę, ćwiczenia i CD Güle Güle rekomendowane przez szkołę, w
        której chodziłam na kurs. Nie mam porównania z innymi materiałami, ale myślę,że
        to niezła pomoc w samodzielnej nauce tureckiego, chciaż też zawiera "kwiatki"
        nie mające zastosowania w żywym języku. No niestety tu też potrzebna jest
        znajomość języka niemieckiego. No i zacięcie, którego mi niestety brak i
        postępy zrobiłam niewielkie.
        A na pocieszenie nadmienię, że wygląda na to, że Polakom znacznie łatwiej
        nauczyć się wymowy tureckiej niż np. Niemcom. Przynajmniej tak stwierdziła moja
        nauczycielka :-)
    • dora.isik Re: nauka języka 04.10.04, 14:27
      od pazdziernika w warszawie ul. Anielewicza 18a/m.22
      tel. 838 89 78 lub 603 959 780
      ruszamy z nowa inicjatywa tj. Kursami jezykow orientalnych.
      Mamy turecki, arabski, chinski i japonski oraz polski dla cudzoziemcow.
      Godziny i dni spotkan jeszcze nie sa ustalone, gdyz wyniknie to na spotkaniu
      organizacyjnym.
      Ceny sa takie
      Turecki
      750 pln za semestr tj 30 spotkan po 1.5 h w grupach licznych tj. 9 – 12 osob
      950 pln – 6-9
      1200 pln dla grup 4-6
      1800 pln 2-4 osoby
      3600 indywidualnie

Pozostale jezyki to

1200 pln w grupach 4-6
      1600 pln – grupy 3 osobowe
      2 400 pln – dwie osoby i 4800 pln indywidualnie
      • harfafuat książka do nauki 03.11.04, 19:39
        Chodziłam na kurs języka tureckiego i mam książkę prof. Majdy ale to czysta
        gramatyka nie przydatna dla początkujących czy niewtajemniczonych.
        Najlepsza jest "Turçe öreniyoruz" ale dostępna jest tylko w Turcji i oczywiście
        bez polskich tłumaczeń tylko w tym języku. Poprostu najlepiej jest iść na kurs.
        Kwestia wymowy praktyki tego się nie da na początku samemu nauczyć nie wspomne
        o akcencie.
        Aha ktoś tu mówił, że jakiej dziewczynki przyjechały do Turcji i po trzech
        miesiącach mówiły - to dobre, chyba jak murzyni, nie obrażając murzynów. to
        mogły być tylko Rosjanki one zawsze wszedzie mówią tylko jak - pożal się boże.
        • tetka1 Re: książka do nauki 24.11.04, 10:04
          Z tym mowieniem po trzech miesiacach to tez uwazam, ze gruba przesada. Ale moze
          inni maja duzo wieksze zdolnosci jezykowe :) Dla tych co znaja angielski
          polecam strone beat.cwru.edu/sfa/turkce
          Pozdrawiam
    • yasemin Re: nauka języka 01.06.05, 13:25
      Ja mysle, ze samodzielna nauka jest mozliwa, sama sie ucze od ok. roku z bardzo
      dobrej ksiazki kupionej w Niemczech (dialogi, czytanki, gramatyka, objasnienia,
      slowka do kazdej lekcji, cwiczenia i odpowiedzi do nich), z tym ze oczywiscie
      warto miec przynajmniej raz na jakis czas kontakt z zywym jezykiem mowionym,
      osluchac sie. Wzielam pare lekcji u native speakera, Ümita,w Krakowie, gdzie
      studiuje, jest tez troche filmow o Turkach, na ktorym czasem padaja dialogi po
      turecku, mam tu na mysli glownie niemiecki film Harka Bohma z ok. 1987 r
      pt. "Yasemin", oraz obecnie glosny film Fatiha Akina "Glowa w mur". Nie trzeba
      nawet jechac do Turcji, by posluchac jezyka, wystarczy sie znalezc za zachodnia
      granica, gdzie mieszka mnostwo gastarbeiterow z Turcji, chociaz moze nie
      wszyscy mowia literackim tureckim. Pozdrawiam i sluze w razie czego pomoca.
      • anetka231 Re: nauka języka 08.08.05, 00:04
        na stronach UJ jest informacja:
        Kurs języka arabskiego, hebrajskiego, chińskiego i japońskiego
        Poza studiami dziennymi i zawodowymi w Instytucie Filologii Orientalnej UJ od
        roku akademickiego 2003/2004 istnieje możliwość praktycznej nauki języka
        arabskiego, hebrajskiego, chińskiego i japońskiego w ramach odpłatnego kursu
        (czas trwania kursu: 2 semestry, 4 godz. tygodniowo, limit miejsc w grupie: 15
        osób). Warunkiem uruchomienia kursu jest odpowiednia ilość chętnych. W
        przypadku uczniów szkół średnich wymagane jest ukończenie drugiej klasy, w
        przypadku osób pracujących - posiadanie matury.
        Bliższe informacje są dostępne w Sekretariacie IFO UJ: tel. (12) 633-63-77 w.
        2326

A gdybysmy tak wspolnie, jest tu nas chyba z 10 osob zainteresowanych nauka
        tureckiego, poprosili o zorganizowanie kursu w tym jezyku?

• kardomm Re: nauka języka 28.08.05, 14:09
      Witam. Dla tych, ktorzy orientuja sie w angielskim polecam stronke
      www.turkishclass.com. Grmatyka opisana jest tam bardzo przystepnie. Jest tez
      troche slownictwa

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka