15.06.19, 11:38
Szanowni
Nasza władza doprowadziła do zniszczenia konkurencji wśród firm komunalnych i my teraz musimy za to płacić.
Wcześniej sami wybieralismy firmę i mogliśmy negocjować stawki - jak widać o wiele korzystniejsze.
Obecna sytuacja 126 zł za mc (rodzina 4 osobowa) to skandal
Musimy w jakiś sposób okazać niezadowolenie.
Firma która odbierała ode mnie odpady jeszcze za czasów gospodarki wolnorynkowej dostarczyła mi nawet kosz obecnie przy tak wysokich rachunkach nawet kosz musze zakupić sam a zatem - W OBECNEJ SYTUACJI JEDYNYM WYJŚCIEM JEST WYSTAWIANIE SMIECI ORZED POSESJĘ W JEDNORAZOWYCH WORKACH.
Obserwuj wątek
  • slaw Re: Śmieci 16.06.19, 18:35
   Po pierwsze, Twój kalkulator Ciebie oszukuje. 4x32zł to 128zł a nie 126zł.

   Po drugie, zamiast "nasza władza" - lepiej by pasowało "nasza poprzednia władza". Ustawa śmieciowa została uchwalona przez Sejm za czasów rządów Platformy Obywatelskiej w latach 2011-2013. Uchwalili ją mimo ostrzeżeń, że po kilku latach ta ustawa spowoduje monopol i gwałtowny wzrost cen.

   Po trzecie, masz obowiązek posiadać pojemnik na śmieci. Posłowie w styczniu 2013 r. zadbali o to, żebyś się nie wykręcił:

   Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
   Art. 5.
   1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
   1) wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym [...];


   Gmina może przejąć na siebie ten obowiązek, ale to będzie droższe niż gdybyś sam sobie zadbał o taki pojemnik. Gmina nie może pójść do sklepu i kupić tanie i dobre pojemniki. Gmina ma obowiązek zrobić przetarg na dostawę pojemników. A firmy składające oferty wiedzą, że zakup będzie dokonany dopiero za 3-6 miesięcy, bo tyle czasu może trwać proces zakupowy w przetargu. I dają cenę 2x wyższą niż obecnie w sklepie, żeby nie dokładać do interesu, jeśli przez te parę miesięcy wzrośnie kurs walut albo podrożeje granulat plastiku, z którego robi się pojemniki.
   • kalkulacja Re: Śmieci 17.06.19, 23:12
    a kto powiedzial ,ze pojemnik ma mieć sztywne ściany i być kwadratowy , prostokatny albo okrągły .Worek tez zjest pojemnikiem drogi panie
    • kalkulacja Re: Śmieci 17.06.19, 23:17
     a swja drogą to faktyczne te 128 zl to skandal , może faktycznie platforma zrobiła ustawę , ale pis mogł ją zawiesic tak jak ustawę o kierujących ,którą też zrobiono dawno temu. Ale przeciez tak naprawdę o to chodzi ,aby jedną ręka dawac , a druga zabierać. A jak sie chce psa uderzyć to ki jsie zawsze znajdzie , moga byc smieci albo zupełnie co innego ,ważne ,żeby ludzie płacili
    • slaw Re: Śmieci 18.06.19, 09:46
     Prawo miejscowe ("Regulamin utrzymania czystości..." art. 5 ust. 2 pkt b) precyzuje wymagania co do pojemników:
     "2. Obowiązujące pojemniki do zbierania odpadów na terenie gminy to:
     [...]
     b) pojemniki na odpady komunalne o min. pojemności 110l i inne znormalizowane;"

     Słowo "znormalizowane" oznacza zgodność z normą PN-EN 840-1:2013-05E, która mówi, że muszą być przystosowane do współpracy z pojazdami specjalistycznymi i za pośrednictwem tzw. chwytaków grzebieniowych, mogą być mechanicznie opróżniane. Powinny też być zamykane, szczelne i wykonane z metalu, tworzywa sztucznego lub innego materiału trwałego.
     • pit11 Re: Śmieci 19.06.19, 17:07
      Pod warunkiem że wystawie przed posesją- wtedy mam obowiązek ale co wtedy kiedy ktoś (nie wiem kto nie widziałem) wystawi śmieć w workach na wysokości mojej posesji Ale np. po drugiej stronie ulicy ?
  • adam_z_marek Re: Śmieci 03.07.19, 23:15
   Z szacunków podanych na stronie UM Marki wynika że ok 10-15 tys osób jest w Markach niezameldowanych!!! Są prawne rozwiązania skontrolowanie tego.. a każda nowa osoba zameldowana powinna być zgłoszona do gospodarki odpadami..co za tym idzie wpłynie to na zmniejszenie opłat za odbiór odpadów.. tak bym się do tego zabrał...
   • slaw Re: Śmieci 05.07.19, 22:16
    1) "Są prawne rozwiązania skontrolowanie tego..." - podaj konkretny cytat z ustawy jaki masz na myśli. Taki, żeby z niego wynikało: kto może skontrolować, co może skontrolować, kiedy może skontrolować i po czym ma definitywnie poznać, że ktoś powinien być zameldowany - tak, żeby to było nie do podważenia.

    2) "... powinna być zgłoszona ..." - podaj cytat ustawy na podstawie którego można wyciągnąć jakieś konsekwencje wobec osoby, która nie wywiąże się z tej powinności.

    3) Osoba zameldowana nie musi płacić. Może wyjechać na parę miesięcy i nie mieszkać tam gdzie jest zameldowana. Słowo "zamieszkuje" nie jest tożsame z "jest zameldowana".

    Podstawa prawna:

    Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 Nr 132 poz. 622)
    Art. 6i. 1. Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje:
    1) w przypadku nieruchomości, o których mowa w art. 6c ust. 1 – za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec;

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka