Dodaj do ulubionych

Tiki u 12 latka

25.12.21, 01:23
Czy wasze dzieci miały / mają tiki ruchowe, głosowe ?
Syn 12 lat z cechami ZA, od około roku ma tiki. Raz większe, raz mniejsze. Bywają też okresy, że tików w ogóle brak. Neurologicznie wszystko ok. Psychiatra wydał diagnozę - tiki przemijające, zaburzenia koncentracji uwagi, nadpobudliwość ruchowa.
Tiki u syna są różne, najczęściej tiki twarzy. Grymasy przypominające odruch wymiotny, wzryszanie ramionami, orwieranie buzi. Doszły głosowe popiskiwanie, chrząkanie itp.
U niego wygląda to tak jakby chciał siebie wyrzucić jakiś nadmiar emocji. Jest przy tym spięty. Widzę znacznie mniej tików po wysiłku sportowym lub w jego trakcie. Widać, że nie panuje nad tym i czasem się chowa żeby koledzy nie widzieli. Boję się i martwię, że za chwilę dzieci będą to zauważać i podśmiewywać się....
Czy są tu rodzice dzieci, które miały lub mają podobny problem, jak sobie radzicie ? Czy macie jakieś sprawdzone metody ? A może u kogoś problem tików minął po jakimś czasie ?
Lekarz neurolog mówi że 12 lat to wiek kiedy jest największe nasilenie tików przy takich zaburzeniach i że po tym czasie tiki albo sa minimalne, albo znikają całkowicie.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka